FC Florat tunnustati moel, mis sai viimati osaks 2011 EM-i play-off'i murdnud Eesti koondisele (0)

FC Flora mängijad tähistavad eelmisel neljapäeval Konverentsiliiga alagrupiturniiril Belgradi Partizani üle saavutatud 1:0 võitu. Foto: Brit Maria Tael

Nagu esmaspäeval Lionel Messile üle antud Ballon d'Or'i auhind tõestas, tekitavad jalgpallis (aga tegelikult ka teistel spordialal) suurt poleemikat autasud, mida ei anta areenil saavutatud tulemuste, vaid kellegi arvamuse põhjal.

FC Floral on põhjust rahuloluks, sest neile on osaks saanud tunnustus, mida kodumaine jalgpall koges viimati 2011. aastal, kui Tarmo Rüütli juhitud Eesti rahvusmeeskond murdis end ajaloos esimest korda Euroopa meistrivõistluste valiksarjas play-off'i ehk mandri 20 tugevama sekka.

Toona kuulus Eesti jalgpallikoondis EOK spordiaasta parimate valimisel aasta võistkonna kategoorias ametlike kandidaatide sekka, võitis nii ajakirjanike kui ka rahvahääletuse ning tuli kokkuvõttes võitjaks. See on siiani ainuke kord, kui mõni Eesti jalgpallivõistkond antud hääletuse on võitnud.

Enamgi veel, pärast 2011. aastat pole ükski Eesti jalgpallivõistkond mahtunud ka ametlike kandidaatide sekka. Esimese Eesti jalgpalliklubina eurosarjas alagrupiturniirile jõudnud ning seal viie kohtumisega viis punkti (sh võit Belgradi Partizani üle) teeninud FC Flora aga tänavu selleni jõudis. Esimese Eesti jalgpallivõistkonnana kümne aasta jooksul.

Siinkohal on asjakohane lahti seletada termin "ametlik kandidaat". Tänavu on neid aasta võistkonna kategoorias viis – epeevehklemise naiskond (olümpiavõit), rallipaar Ott Tänak – Martin Järveoja (Rootsi ralli võit), sõudmise neljapaat (olümpia 6. koht), BC Kalev/Cramo (Eesti-Läti ühisliiga võit ja Meistrite liiga alagrupiturniirile jõudmine) ja Flora (Konverentsiliiga alagrupiturniirile jõudmine).

Ametlikuks kandidaadiks olemine tähendab, et kandidaat on kantud Eesti Olümpiakomitee poolt etteantavate valikuvariantide sekka. Alati on võimalik hääletada ka mõne nimekirja mittekuuluva kandidaadi poolt, ent reeglina nad suurt edu ei saavuta.

Tõsi, on ka erandeid. Näiteks kui EOK keeldus 2015. aastal Dew Touri võitnud 13-aastast Kelly Sildaru ametlike kandidaatide sekka lisamast, vihastas see spordisõbrad sedavõrd tugevalt välja, et Sildaru pani rahvahääletuse pika puuga kinni. Kokkuvõttes pälvis ta toona siiski kõigest 4. koha.

Seega viie ametliku kandidaadi sekka kuulumine ei taga Florale kohta viie parema seas, aga on üpris ebatõenäoline, et nad lõpuks sinna ei mahu.

FC Flora peatreener Jürgen Henn. Foto: Mauri LevandiJalgpall on esindatud ka aasta treenerite ametlike kandidaatide seas, kus kümne esiletõstutu sekka mahub Flora peatreener Jürgen Henn.

Pärast 2011. aastat, kui meeste jalgpallikoondis valiti aasta võistkonnaks ning Rüütli aasta treeneriks, on jalgpalli parim saavutus antud konkursil olnud Ragnar Klavani kolmas koht 2016. aasta meessportlase valimisel. Rahvahääletusel sai Klavan toona teise ja ajakirjanike omal kolmanda koha, alaliitud jätsid ta esiviisikust välja.

Ilmselt tabab sama saatus ka Florat ja Henni. Spordialaliidud lähtuvad oma valikutes reeglina väga jõuliselt võidetud medalitest ega soovi tunnustada võistkonnaalade saavutusi. Spordiajakirjanike ja rahvahääletusel on võistkonnaalad esinenud aga aastate lõikes üha paremini.

* * *

Eesti Olümpiakomitee teade 1. detsembrist:

Eesti Olümpiakomitee avas kolmapäeval "Aasta sportlane 2021" rahvahääletuse. Oma soosikute poolt aasta meessportlase, aasta naissportlase, aasta võistkonna ja aasta treeneri valimisel saab hääletada kuni 19. detsembrini aadressil aastasportlane.eok.ee. Laureaadid tehakse teatavaks 29. detsembril Alexela kontserdimajas toimuval "Spordiaasta Tähed 2021" auhinnagalal.

Eesti Olümpiakomitee peasekretär Siim Suklese sõnul on keerulisele ajale vaatamata olnud Eesti sportlased rahvusvaheliselt edukad. "Usun, et konkurents aasta sportlase tiitlile kujuneb huvitavaks ja emotsionaalseks ning kindlaid võitjaid ette ennustada on keeruline. Kutsun kõiki „Aasta sportlane 2021“ valimisel kaasa lööma, sest rahvahääletusel osalemine annab igale fännile võimaluse anda osa oma emotsioonist tagasi, hinnates oma kangelaste pingutusi," ütles Sukles. 

2021. aasta meessportlane, naissportlane, võistkond ja treener selguvad rahvahääletuse, spordiajakirjanike ja spordialaliitude hääletustulemuste liitmisel. Võrdsete lõplike punktide korral pälvib tiitli spordiajakirjanike hääletusvoorus parema koha saavutanud sportlane. Lisaks valitakse aasta noorsportlane, kes selgitatakse välja spordiajakirjanike ja spordiorganisatsioonide hääletustulemuste põhjal.

Laureaadid kuulutatakse välja 29. detsembril Alexela kontserdimajas toimuval galaõhtul "Spordiaasta Tähed 2021", mille otseülekannet saab jälgida Kanal 2 ja Postimehe portaali vahendusel.

Eestis on aasta sportlasi valitud 90 aastat. Esimest korda valiti Eestis aasta sportlasi 1931. aastal, kui Eesti Spordilehe avanumbris küsiti lehelugejailt eelistusi 1930. aasta kohta. Toona nimetati aasta parimaks sportlaseks kergejõustiklane Elmar Rähn. 1933. aastal võttis selle tava ametlikult üle Tallinna Spordipressi Klubi ning parima tiitli pälvis taas kergejõustiklane – Nikolai Küttis. 1955. aastast on parimate valimine olnud järjepidev traditsioon, mida on aja jooksul täiustatud: 1967. aastast valitakse eraldi aasta mees- ja naissportlast, 1969. aastal lisandus aasta võistkond ning 1988. aastast alates antakse välja aasta treeneri tiitlit.

2020. aastal valiti sportlasteks rallisõitjad Ott Tänak ja Martin Järveoja, aasta treeneriks Anna Levandi ja aasta noorsportlaseks Kelly Sildaru. Läbi aegade on enim Eesti aasta sportlase tiitleid pälvinud Erika Salumäe, kes teenis vahemikus 1983–1996 selle tunnustuse koguni üheksal korral. 

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
SUURED OTSUSED
Videokohtunik | Kalev ja Levadia mõõtsid millimeetreid, derbi haripunktis sukelduti
PREMIUM LIIGA
Kristjan Jaak Kangur | 20 minutit näopeksu ja talutav kaotus Soomele – Eesti jalgpalli väärikuse uued mõõdupuud?
KUIDAS EDASI?
MÄNGIJATE MÕTTED
NAISTE JALGPALL
TÄNA OTSEPILT: kas ambitsioonikas uustulnuk suudab tiitlikaitsjat üllatada?  (kell 17!)
NAABRITE DUELL
HOOAJA EELVAADE
Saku astub hooajale vastu nii Rogicilt kui ka Arbeiterilt korjatud nippidega
JALKAJUTTE
UUE HOOAJA OOTUSES
Ajaloolise hooaja järel treeneritetiimi välja vahetanud Tammeka sihib taas medalit.
RISTNURK
 
Jalgpalluritel on ikka süda sees
TOREDAD VIDEOD
Jalgpalluritel on ikka süda sees (0)
 
Oeh, mis siin toimub?!
JALGPALLIMOOD
Oeh, mis siin toimub?! (0)
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0