FC Tallinn – Lasnamäe jalgpalli uus tulemine, aga tasa ja targu, mitte prõmmides (0)

FC Tallinna meeskond mängib Esiliigas esimest hooaega, mida alustatakse sihiga sellele liigatasemele püsima jääda. Foto: Oliver Tsupsman

2018. aastal IV liigast püramiidi pidi ronimist alustanud FC Tallinn jõudis viie hooajaga Esiliigasse. Siit soovitakse edasi liikuda tasa ja targu, mitte prõmmides. Esmalt tuleb sel tasemel kand kindlalt maa saada.

2015. aasta Eesti jalgpallihooaeg kulmineerus Lasnamäel, kui FC Flora ääremängija Joseph Saliste lõi mängus FC Infonetiga võiduvärava, mis lahendas Flora-Levadia vahelise ralli 10 Eesti meistritiitlini Rohevalgete võiduga. Lasnamäe oli sündmuste epitsentris ka aasta hiljem, sest Aleksandr Puštovi juhitud meeskond tõusis tiitlipretendendiks.

Üha sagedamini toimus vooru keskne kohtumine Punase tänava staadionil. Kipakas ja tilluke tribüün muutus kohaks, kus hoolikalt nuusutades võis tunda tärkava kogukondliku jalgpallikultuuri hõngu. Tõsi, vahel kippus topsiviina odöör seda lämmatama, aga Infonet tundus üha enam olevat osa Lasnamäest.

Hooaja lõpuks võidetud dramaatiline Eesti meistritiitel lõi hiilgava vundamendi, mille peale saanuks ehitada kogukondliku jalgpalliklubi. Et UEFA reeglid käskisid eurosarja tõttu sponsornimest loobuda, oli laual ka variant FC Lasnamäe. Valiti siiski FCI Tallinn. Selle nime all mängitud 2017. aasta hooaeg läks igatpidi aia taha ning tippjalgpall pakkis end Lasnamäel kokku.

FC Tallinna näol on Lasnamäe nüüd tagasi tippjalgpallis (kui Esiliiga selle osaks lugeda, mis tundub igati mõistlik). Nemad ei toimeta Punasel tänaval, vaid Lasnamäe alguses asuva Pae tänava staadioni kunstmuruväljakul. Ning kiire vallutusplaani asemel tahetakse edasi liikuda tasapisi, et endale mitte liiga teha.

Eesmärgiks Esiliigasse püsima jäämine

FC Tallinna president on Sergei Gritsenko, kes on ka klubi peamine rahastaja. Kuna noortegruppe on FC Tallinnas arvukalt, siis muidugi saadakse linnalt ka pearaha. Tõsi, tänavu talvel on sellest suur osa kulunud lumekoristuse peale, et Pae tänava staadion ja mõned väiksemad kooliväljakud, kus lapsed harjutavad, trennikõlbulikena hoida. Ei ole lihtne. Aga eks Vargamäel oli veel raskem.

"Olin ise suur Infoneti fänn, sest mu laps käis seal trennis. Aga nägin, kuidas härra Leškini suhtumine muutus ja aimasin, et finantsiliselt hakkab see kõik ummikusse jooksma. Juhtus Infoneti ja Levadia ühinemine, aga Infoneti treenerid ei soovinud Levadiasse minna, sest oli teada, et üks hetk süüakse nad sealt klubist välja. Igatahes saime Infoneti treenerite kokku, arutasime asja ja nii FC Tallinn alguse saigi.

Meie tänavune eesmärk on Esiliigasse püsima jääda ja sealt esimesel hooajal mitte välja lennata. 2021 me Esiliigasse tõusmise nimel ei pingutanud. 2022 küll ja kõik ka õnnestus. Peatreeneril Andrei Kalimullinil on venekeelsete jalgpallurite seas kõva autoriteet. Meeskonnas mitmed mängijad, kes enam jalgpalliga leiba ei teeni, aga suudavad heal tasemel mängida," tutvustab Gritsenko klubi algust, eesmärke ja toimimist.

2018. aastal alustas FC Tallinn Eesti meistrivõistlusi IV liigast. Sealt tõusti kolmandasse, kust liiguti kohe edasi teise, kust omakorda esimesel katsel Esiliiga B-sse. 2021 saavutati seal neljas koht, mullu võideti aga tugevuselt kolmas liigatase ära ja tõusti Esiliigasse. Seega viie aastaga kõige madalamalt tasemelt kohani, kust Premium liigasse minna vaid üks samm.

"Premium liigast me praegu ei unista. Kui mul väimehega püsti pandud ärid kunagi hästi käima lähevad, siis võib-olla," sõnab Gritsenko. "Tahaks klubina edasi areneda, aga momendil pole ruumi. Pole kohta, kus saaks trenni teha. Eesmärk number üks on meil ikkagi lapsed. 2024 on oma noori esindusmeeskonnas senisest veel rohkem. Kõige suurem rõõm algaval hooajal olekski, kui oma noored näitaksid taset ja saaksid Esiliigas hakkama."

Andekas poeg tekitas isast peatreenerile rõõmu ja peavalu

Klubi üks andekamaid kasvandikke on juba siirdunud välismaale. FC Tallinna peatreener Andrei Kalimullin kinnitab, et tema 16-aastane poeg Maksim harjutab Poola tippklubi Varssavi Legia juures, kuhu jääb praeguse seisuga vähemalt juunini. "Isana tahan, et teda ootaks karjäär jalgpallurina. Aga FC Tallinna peatreenerina on mul nüüd probleem, sest vaja on leida mees, kes väravaid lööb!" muheleb Kalimullin seenior.

Mängijana seitse korda Eesti meistriks tulnud ning vahemikus 1997-2017 Jõhvi EP, FC Lantana, FC Levadia ja FC Infoneti ridades Premium liigas rekordilised 517 mängu kogunud 45-aastane Kalimullin on FC Tallinna esindusmeeskonda juhendanud selle algusest saadik. IV ja III liigas käis veel ka ise platsil, aga eelmisel kahel hooajal Esiliiga B-s piirdus paari üksiku etteastega.

"Treenerina olen töötanud juba enam kui 10 aastat. Infonetis mängimise kõrvalt juhendasin klubis noortegruppe. Treeneri roll pole minu jaoks uus ja planeerisin seda tegelikult pikalt ette. Mängijana oli mul selge plaan, et karjääri lõpetamise järel soovin jääda jalgpalliga seotuks, mistõttu jälgisin juba toona tähelepanelikult oma juhendajaid, et tarkusi kõrva taga panna.

Muudatus on mu enda hinnangul läinud päris kenasti. Aga seda võin küll öelda, et peatreeneri elu on mängija omast oluliselt raskem. Mängija vastutab ennekõike iseenda, aga treener ju kogu meeskonna eest. Töö kestab 24 tundi," räägib Kalimullin.

Hooaega Esiliigas ootab FC Tallinna peatreener innukalt. "Meie jaoks on see uus tase, mis nõuab kohanemist. Midagi ei tule alguses kergelt. Esiliiga B-s olid vastased tuttavad ja teadsime, mida kuskilt oodata. Esiliigas on aga Premium liiga tippklubide duublid, kes saavad kasutada põhimeeskonna mängijaid. Kui Levadia, Flora või Paide saadab esindusest neli-viis mängijat duublit esindama, tõuseb kohtumise tase meie vaatevinklist võttes kohe ja meeletult," märgib peatreener.

Ettevalmistus on Kalimullini sõnul kulgenud vastavalt ilmale – soojemate sulailmade ajal oli kõik väga hästi ja töö käis kõrgetel tuuridel, ent nüüd, kui lumi uuesti maha tuli, on olukord keerulisem, sest Pae tänava väljakut on vaja igapäevaselt puhastada.

FC Tallinna meeskond on kombinatsioon oluliste Premium liiga kogemustega veteranidest (näiteks veel 2019 Levadias ning 2020-21 Tallinna Legionis mänginud Kirill Nesterov), kes nüüdseks taandunud amatöörtasemele, ja teismelistest noormängijatest.

"Nesterov ja meeskonna kapten Albert Taar on head eeskujud, kellelt noored saavad õppida, mida tippjalgpall üldse tähendab. Jalgpall on võimalus oma potentsiaal realiseerida, praegu on noorte jaoks ju kõik teed avatud ja ootame neilt suurt sammu edasi. Eelmisel hooajal oli mänge, kus korraga olid platsil 5-6 meie oma noort kasvandikku ja pilt polnud üldse paha.

Kogenumate mängijate jaoks on peamine motivatsioon jalgpalli-armastus. Nad kõik käivad jalgpalli mängimise kõrvalt tööl, aga omavad endiselt jõudu ja tahet jalgpalli mängida. Mitte enam professionaalsel tasemel, aga korralikul. Meie tööprotsess on korralik ja seetõttu nad meie juures ongi," räägib Kalimullin.

Hooaja eesmärkidest rääkides nõustub peatreener klubi presidendiga – peamine siht on Esiliigasse püsima jäämine. Kui see õnnestub, saab edaspidi uusi sihte seada. "Taliturniiril kasutasin peamiselt nooremaid mängijaid, et nad saaksid karastust. Samm on nende jaoks päris suur – mitmed mängisid seni U16 ja U17 vanuseklassi meistrivõistlusi, aga nüüd Esiliigas tulevad neile ju vastu täismehed.

Suures plaanis jäin nähtuga rahule. Kasutasin ka päris laia ringi mängijaid, pea kõik said võimaluse. Liigakoha säilitamise kõrval on väiksemaks eesmärgiks just noortele võimaluste andmine. Meie klubis on igas vanuseklassis noori, kes on kas koondise kandidaadid või juba kuuluvad noortekoondisesse."

Esiliiga favoriidiks peab Kalimullin Nõmme Unitedit. "Nad on teinud suure sammu edasi. Neil on ambitsioonikas ja hea rivistus, samuti taristu. Kogu see komplekt on säärane, mille pealt on võimalik Premium liigasse tõusta." 


FC Tallinn
Peatreener: Andrei Kalimullin
Abitreenerid: Vladimir Batanov, Artjom Davõdov
Kapten: Albert Taar
Duubelvõistkond: FC Tallinn U21 (II liiga põhja/ida tsoon)
Koduväljak: Lasnamäe spordikompleksi kunstmurustaadion (Pae tn 1)
Meeskonna värvid: must ja valge
Koduleht: fctallinn.ee
Esimene mäng: 5. märtsil kell 12.30 vs. Tallinna Legion (Sportland Arena)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 9. aprillil kell 17.00 vs. FC Elva (Nike Arena Elva)

Koosseis:

Väravavahid: Artjom Jakovlev, Maksim Suhhomjatnikov
Kaitsjad: Artjom Artjunin, Matvei Jekimov, Aleksandr Ossipov, Aleks Polkopa, Tihhon Šišov, Artur Timoska, Mõkõta Tiniakov, Maksim Tšerezov, Vladislav Tšurilkin, Igor Ussatšov
Poolkaitsjad: David Datov, Jaroslav Dmitrijev, Mihhail Jumankin, Pavel Marašov, Alan Mones, Kirill Nesterov, Vladislav Ogorodnik, Philip Andre Olsen, Arvidas Pankevitšjus, Nikita Ševtšuk, Albert Taar
Ründajad: Eduard Golovljov, Viktor Plotnikov

Hooajaeelsed mängud:

21.01. FC Tallinn - Viimis JK (EL) 1:2 (Jumankin)
28.01. Tartu JK Welco (ELB) - FC Tallinn 4:2 (Olsen, Šutin)
04.02. Tallinna FC Flora U21 (EL) - FC Tallinn 2:1 (Olsen)
10.02. Tabasalu JK (EL) - FC Tallinn 2:2 (Datov, Timoska)
17.02. Tallinna FCI Levadia U21 - FC Tallinn (EL) 0:0

Võit; viik; kaotus.
EL - Esiliiga; ELB - Esiliiga B.

NB! Ülejäänud hooaja eelvaatele tavapärased andmed lisanduvad loodetavasti õige pea.

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
SOCCERNET BUDAPESTIS
Nelja aastaga suurte poiste mängu roninud Ungari annab aimu, mis ambitsioonikat Eestit ees ootab
SN Budapestis | Messi viieka järel alanud Eesti koondise pikal kaotuseta seerial on küljes tähenduslik tärnike
U19 ELIITRING
Sakuga liitunud Bannikova: otsustasin klubi vahetada enda arendamise eesmärgil
SOCCERNET BUDAPESTIS
SN Budapestis | Karol Metsa segab väike häda, millega peatreener Häberli riskida ei soovi
SPURSI MEHE TEGEMISTEST
Tervenedes uue positsiooni ära õppinud Paskotši: mida treener tahab, seda teen! Ei hakka ju vastu rääkima!
RÜNDAJATE ELU
Videokohtunik | Sentimeetrite mäng ja selge viga: VAR ulatas kolm korda tugeva abikäe
HÄÄLED TASKUST
KOONDISLASTE KÄEKÄIK
ALBIONI INTRIIGID
Udune Albion | Nügi ja sõimle, kui teisiti ei oska, aga ilma ambitsioonita pole midagi peale hakata
PREMIUM LIIGA
Siim Pulst | Enamik Premium liiga märtsikuiseid mänge peetakse ebanormaalsetes oludes
KEERULISED PÄEVAD KATALOONIAS
Kius ja kättemaks või laristamine ja korruptsioon? Barcelona sumpab ühest mülkast teise
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
3
3
0
0
11:0
9
2.
Tallinna FCI Levadia
3
2
1
0
5:0
7
3.
Nõmme Kalju FC
3
1
2
0
3:2
5
4.
Pärnu JK Vaprus
3
1
2
0
3:2
5
5.
FC Kuressaare
3
1
1
1
3:3
4
6.
JK Tallinna Kalev
3
1
1
1
2:2
4
7.
Paide Linnameeskond
3
1
1
1
2:2
4
8.
Tartu JK Tammeka
2
0
1
1
0:3
1
9.
Harju JK Laagri
4
0
1
3
2:9
1
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
1:9
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Kas Eesti lööb Ungari vastu värava?
61%
39%
PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
HOOAJA EELVAATED


Eesti liigahooaja algus läheneb! Loe klubide hooaja eelvaateid:

Premium liiga:

Esiliiga:

SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
9
Tallinna FCI Levadia
7
Nõmme Kalju FC
5
Pärnu JK Vaprus
5
FC Kuressaare
4
JK Tallinna Kalev
4
Paide Linnameeskond
4
Tartu JK Tammeka
1
Harju JK Laagri
1
JK Narva Trans
0
VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!