Hiiu staadioni 9 vinget vutimatši ehk 1:7 košmaar, sambakarussell, Getter Jaani, tiitlitrallid ja punaste kaartide sadu (0)

Nõmme Kalju ja nende fännirühmitus Roosad Pantrid saavad enam kui kolme ja poole aasta pikkuse pausi järel Hiiu staadionil jalgpallimängu ja laulu valla päästa! Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

"Kui me oleks kauemaks pidanud sinna Sportland Arenale jääma, oleksin ma varsti Miki Hiir olnud," muheleb Nõmme Kalju president Kuno Tehva. Tuju on tal tohutult hea, sest enam kui kolm ja pool aastat kestnud pausi järel naaseb klubi Hiiu staadionile, kus laupäeva õhtul kell 19 võõrustatakse FC Kuressaaret.

Nõmme Kalju jaoks on käimasolev hooaeg Premium liigas 17. Senisest 16-st on Hiiu staadion nende koduväljakuks olnud kümnel, aga mitte järjestikusel hooajal. Kõrgliigasse tõusti 2008. aastaks Hiiu staadionil mängides ja seal püsiti kuni 2011. aasta lõpuni. Kadriorgu kolimise põhjus oli soov mängida parema kvaliteediga väljakul ja seeläbi meistritiitlit püüda.

See Igor Prinsi juhendamisel ka õnnestus. Pärast kolme Kadriorus veedetud aastat naasti 2015. aastal Hiiule, sest peatreeneriks nimetatud Kalju endine mängija Sergei Terehhov pidas seda klubi jaoks emotsionaalselt oluliseks. 2018 tuldi Nõmme mändide vahel Eesti meistriks, aga pärast 2020. aastat lahkuti Hiiult uuesti, sest amortiseerunud areen läks remonti, mis venis erinevate asjaolude tõttu soovitust palju pikemaks.

Laupäeval, 18. mail mängib Nõmme Kalju esindusmeeskond jälle Hiiu staadionil. Esimest korda pärast 29. novembrit 2020. 1266 päeva kestnud pausi järel naaseb Kalju oma ajaloolisse, tõelisse, hingelisse koju. Sinna, kus nõmmekad vaatasid jalgpallivõistlusi juba 1920ndatel.

Soccernet.ee noppis selle vahva ja piduliku – aadressiks ikkagi Pidu tänav 11! – sündmuse puhul minevikust välja üheksa ühel või teisel moel mälestusväärset Hiiu staadionil peetud jalgpallilahingut. Valik ei pretendeeri kõige õigema ja/või lõplikkuse aunimetusele, sest jalgpallis on arvamusi teatavasti sama palju kui tagumikke – igaühel oma.

Aga pole võimalik vastu vaielda, et kõigi valikus olevate kohtumiste puhul on üpris hõlbus leida protokolli kantud tulemuse all peituvad kõnekaid kihte. Hiiu staadion alustab!

2008 Martin Reimi jalgpallikool ilma Martin Reimita

Oma ajaloo esimeses Premium liiga mängus FC Floraga 1:1 viigi teinud Kalju oli 12. juuliks, kui Eesti esiklubi esimest korda Hiiul võõrustati, esinenud üle ootuste hästi. Bravuuriga kõrgliigasse saabunud klubil olid ette näidata ootamatult head tulemused ja väärt võidud ning kodumängu Floraga oodati põnevusega.

Intriig kasvas kõvasti kõrgemaks 11. minutil, kui Flora kapten Martin Reim teenis punase kaardi. Arvuline vähemus ja võõras väljak koos võidusurvega on kombinatsioon, mis pidanud jalgpalliajaloos vägagi viljakat lõikuspidu. Aga mitte tol õhtul Hiiul, sest järgnes Martin Reimi jalgpallikool ilma Martin Reimita.

Kaks minutit pärast kapteni eemaldamist viis Martin Vungi kauglöök Flora juhtima ja juba 35. minutiks oli seis 4:0 Flora kasuks! Ingemar Teever lõi ühe tagasi, aga Flora lisas veel kolm ja võitis 7:1. Viimase naela Kalju kirstu virutas hilisem Kalju legend Ken "Raudmees" Kallaste.

12. juuli 2008, Kalju - Flora 1:7
37. Teever – 13. Vunk, 26., 81. Kasimir, 33., 38. Ahjupera, 35. Anier, 90. Kallaste
Kalju koosseis: Rene Kaas, Mikk Haavistu, Raido Luhaorg (46. Andrus Mitt), Felipe Nunes, Liivo Leetma, Alan Arruda, Ingemar Teever, Martin Tšegodajev, Salvador Vasques, Ranner Pak (46. Sven-Jarno Lullu), Mati Lember.

2009 Sambajalgpall keeras Rohevalge võimu valuvõttesse

Teine hooaeg kõrgliigas oli Kalju jaoks pettumus, sest loodetud edasiminekut ei tulnud. Kui debüüthooajal kaotati neljandana lõpetanud Narva Transile vaid punktiga ja teeniti koht eurosarjas, siis 2009 langeti kõrgest mängust varakult välja. Levadia, Sillamäe Kalevi, Transi ja Flora moodustatud esinelik pani eest ära ning jättis Kalju kaugele maha. Seda magusam oli Kalju jaoks 12. september Hiiu staadionil.

1070 pealtvaataja - väga soliidne publikuarv! - ees peetud kohtumine algas Roosadele Pantritele kohutavalt, sest Oliver Konsa ja Sergei Mošnikovi väravatest asus Flora juba 15. minutiks 2:0 juhtima. Katastroof terendas. Aga jäi ära, sest Vitali Šuganov tabas 34. minutil ja enne poolaja lõppu sündis mõned nädalad varem Brondby'le imevärava löönud Tõnis Vanna omaväravast 2:2 viik.

Kaljul oli Floraga tollest hooajast valus mälestus, kui kevadel Kadrioru staadionil mängitud Eesti karikafinaal kaotati Rohevalgetele penaltiseerias. Nüüd võeti mõnus revanš tänu Diego Balbinoti 56. minuti väravale. "See oli Nõmme Kalju parim mäng meistriliigas," kuulutas Kalju peatreener Fredo Getulio Aurelio pärast võitu Õhtulehes.

12. september 2009, Kalju - Flora 3:2
34. Šuganov, 44. ov Vanna, 56. Balbinot – 3. Konsa, 15. Mošnikov
Kalju koosseis: Janno Hermanson, Mikk Haavistu, Diego Balbinot, Felipe Nunes, Alan Arruda, Tõnis Kaukvere, Janar Tükk (87. Maksim Smirnov), Murilo Maccari, Sergei Terehhov, Vitali Šuganov (70. Miroslav Rõškevitš), Martin Hurt.

2011 Getter Jaani laulis üks-kaks-seitse-kolm ja Florale köeti kolm

2011. aastaks oli Raudteederbi korralikult õitsele löönud, sest Kalju oli võtnud avalikkuses teadlikult positsiooni, millega vastandas end Florale ja selle toonasele presidendile Aivar Pohlakule. Kalju häbitu müügitöö oli Eesti jalgpallis midagi uut ja harjumatut, mille peale esmalt pööritati silmi ja vangutati pead.

Eks see peegeldas terve Eesti klubijalgpalli toonast seisu. Kui tänavu tulid enam kui 3000 inimest Tallinna derbit vaatama ainult sportliku vaatemängu pärast, siis toona tuli kasutada muid abivahendeid, mida Kalju ka edukalt tegi. Tollel septembrikuu päeval reklaamiti Hiiu staadionile välja Getter Jaani kontsert, mille peale saabus kohale meeletu publik. Protokolli läks kirja 2730.

Tehva mäletab seda lugu nii: "Getter Jaani abiga võitsime Florat. Inspektor loendas publikut ja lahutas 500 inimest maha." Vaatenurkade erinevus. Selge oli see, et jalgpall jättis enamikku kohaletulnutest pigem külmaks, aga Jaani "Rockefeller Street" mitte. Kalju 3:0 võit tekitas kullaheitlusse intriigi, ent see lahtus omajagu kõigest kolm päeva hiljem, kui Flora A. Le Coq Arenal 1:0 revanši võttis.

10. september 2011, Kalju - Flora 3:0
21. Gutierrez, 42. Viikmäe, 72. Neemelo
Kalju koosseis: Kert Kütt, Alain Gutierrez, Alo Bärengrub, Eino Puri, Oliver Konsa (90. Sergei Terehhov), Kristen Viikmäe, Ken Kallaste, Jüri Jevdokimov, Jorge Rodrigues, Hidetoshi Wakui, Tarmo Neemelo (82. Manucho).

2015 Tramburai, mille hinnaks kolm punkti ja 750 eurot

Peatreeneriks nimetatud Sergei Terehhovi juhtimisel oli Kalju alustanud hooaega hiilgavalt – üheksa võitu üheksast mängust. Täisedu esimese ringi järel tegi Kaljust koheselt tiitlisoosiku number üks, ent maikuus enam asjad sama ladusalt ei kulgenud.

Eesti karikafinaalis alistati küll 2:0 Paide Linnameeskond, aga Premium liigas oli jutuks oleva mängu toimumise ajaks kirjas juba kolm kaotust (Transilt, Infonetilt ja Levadialt). Neli päeva varem Flora vastu Hiiul võetud 2:0 võit viitas, et asjad sujuvad jälle õiges suunas, aga sellele järgnes šokk-kaotus Sillamäe Kalevile.

Lisaks võidupunktidele oli kaotuse hinnaks ka 750 eurot, sest just nii suur trahv määrati Tehvale kohtunike aadressil öeldu/karjutu/sõimatu (vaatepunkte oli mitmeid, igaüks kriipsutab mittesobivad variandid läbi) eest. Tehva pahameele põhjuseks olid kaks Tarmo Neemelo väravat, mis suluseisu tõttu tühistati.

6. juuni 2015 Kalju - Sillamäe Kalev 0:2
13. Kvasov, 82. Silitš
Kalju koosseis: Vitali Teleš, Alo Bärengrub, Jorge Rodrigues, Artjom Dmitrijev, Ats Purje, Eino Puri, Ken Kallaste, Erik Listmann (62. Andre Järva), Karl Mööl, Hidetoshi Wakui, Tarmo Neemelo.

2016 Meistritiitel oli tunniks Kalju jagu, aga lõpuks kõigest pronks

Premium liiga viimases voorus kohtusid Kalju – Infonet ja Levadia – Flora. Tabeliseis enne neid mänge oli: Infonet 77, Levadia 75, Kalju 75, Flora 73. Tiitlipidu Hiiul oleks vallandunud juhul, kui Kalju saab jagu Infonetist ja Levadia ei saa jagu Florast.

Kalju asuski 3. minutil Ats Purje väravast juhtima ja kui Rauno Sappinen viis Sportland Arenal Flora 19. minutil kah ette, pani reaalaja tabeliseis – Kalju 78, Infonet 77, Flora 76, Levadia 75 – kõik roosad jalgpallisüdamed väga õndsas rütmis põksuma.

Talvisel Hiiu staadionil – väljak oli lumest puhas, aga ümbritsetud hangedest ning läbi terve teise poolaja langes taevast lund – ei suutnud Kalju vastase survele vastu pidada. Ofosu Appiah lõi nurgalöögiolukorrast viigi- ja Sergei Mošnikov kontrarünnaku lõpetuseks võiduvärava. Pronks Kaljut ei lohutanud. "Eestis on nii, et boonuseid makstakse ainult meistritiitli eest," nentis Purje pärast kohtumist.

5. november 2016, Kalju - Infonet 1:2
3. Purje – 55. Appiah, 65. Mošnikov
Kalju koosseis: Vitali Teleš, Henrik Pürg, Maximiliano Ugge, Jorge Rodrigues, Reginald, Artjom Dmitrijev, Ats Purje, Janar Toomet (65. Tarmo Neemelo), Artur Valikajev (76. Damiano Quintieri), Sander Puri, Andrei Sidorenkov.

2018 Frantsevi supervahetus sättis Kalju tiitlikursile

Mängule tuldi olukorras, kus Aleksandr Rogici juhendatud FCI Levadia edestas Sergei Frantsevi juhendatud Kaljut kahe punktiga, kusjuures kõrgliigas püsisid mõlemad kaotuseta. Levadial oli kirjas 10 võitu ja 3 viiki, Kaljul 9 võitu ja 4 viiki. Esimene omavaheline mäng oli jäänud viiki, karikasarja poolfinaali võitis 1:0 Levadia, kes oli üldise arvamuse kohaselt tol hetkel peamine tiitlisoosik.

See veendumus süvenes veelgi, kui Gando 78. minuti värav Levadia juhtima viis. Aga 88. minutil tegi Sergei Frantsev supervahetuse, kui saatis väljakule Aleksandr Volkovi, kes 90+1. minutil kauglöögist viigistas ja minut hiljem peaga võiduvärava koksas. Tabamusi lahutas 59 sekundit. "Tuli vahetuspingilt mees ja otsustas ära. Tegime õige vahetuse õigel ajal!" kiitis Kalju 2018. aasta meeskonna hing Rimo Hunt kolleegi.

Tol aastal andis Kalju ja Levadia vastasseisule vürtsi juurde 2017 sügisel juhtunu, kui Levadia ja Infonet panid leivad ühte kappi. Korraks oli õhus ka variant, et kampa lööb ka Kalju, ent see plaan jäi siiski katki. Levadia ja Infoneti moodustatud "superklubi" kaotas tiitlilahingu just Kaljule, kes võitis lõpuks oma teise Eesti meistritiitli.

15. mai 2018, Kalju - Levadia 2:1
90+1., 90+2. Volkov – 78. Gando
Kalju koosseis: Vitali Teleš, Vladimir Avilov, Maximiliano Ugge, Reginald, Liliu (90+6. Alex Matthias Tamm), Igor Subbotin, Robert Kirss (67. Nikolai Mašitšev), Trevor Elhi, Marko Brtan (88. Aleksandr Volkov), Andri Markovitš, Rimo Hunt.

2018 Meister selgub jälle Hiiul, aga karikas jääb seekord sinna

Kalju läks viimases voorus Narva Transi vastu väljakule teadmises, et võit võib, aga ei pruugi tagada meistritiitlit. Samal ajal mängisid Levadia ja Flora. Tabeliseis oli: Kalju 83, Flora 83, Levadia 81). Kalju vajas võitu ja seda, et Flora ei võidaks. Kui võitnuks mõlemad, oleks meistri selgitamiseks peetud lisakohtumine A. Le Coq Arenal.

Kalju oli rivaalid löögiulatusse lubanud sest 33. ja 34. voorus piirduti Tammeka ja Paide vastu viigiga. Flora asus juhtima 17., Kalju 24. minutil. Tolle hetke seis tähendanuks lisamängu meistri selgitamiseks. Teisel poolajal suurendas Kalju edu, aga kui Levadia pööras Flora vastu kaotusseisu 2:1 eduks, vallandus Hiiul rõõmupidu.

"Nii raske hooaeg, et ei osanud nutta ega naerda," meenutab Tehva teda toona vallanud tundeid. Kalju läbis hooaja ainsagi kaotuseta (25 võitu ja 11 viiki). Meeskonna mängulised liidrid olid väravavaht Teleš, keskkaitsja ja kapten Ugge ning meeskonna hing Hunt.

10. november 2018, Kalju – Trans 4:1
24. Brtan, 34. Liliu, 65. Ugge, 70. Tjapkin – 88. Zakarljuka
Kalju koosseis: Pavel Londak, Maximiliano Ugge, Deniss Tjpakin, Reginald, Liliu, Igor Subbotin (78. Nikolai Mašitšev), Trevor Elhi, Marko Brtan, Andri Markovitš, Rimo Hunt (86. Peeter Klein), Kaspar paur (50. Robert Kirss)

2019 Kui mäng punaste kaartide tõttu peaaegu pooleli jäi

See Eesti karikavõistluste poolfinaal Levadia vastu on kindlasti kõige jaburam kohtumine, mille Kalju on Hiiu staadionil pidanud, sest oli väga lähedal, et mäng oleks punaste kaartide tõttu pooleli jäänud. Säärane asi on Eesti tippklubijalgpallis pretsedenditu.

Mis siis juhtus? Levadia läks kaks korda mängu juhtima, aga jäi 87. minutil 2:1 eduseisus arvulisse vähemusse, kui Maksim Podholjuzin tegi keset väljakut täiesti tarbetu tõsise vea ja teenis punase kaardi. Kalju vahetusmees Peeter Klein lõi teisel lisaminutil viigivärava ja mäng läks lisaajale.

Kalju suutis arvulise ülekaalu ära kasutada 108. minutil, kui Liliu lõi nad 3:2 ette. Seepeale Levadia loomastus. 113., 120. ja 120+2. minutil teenisid oma teise kollase kaardi vastavalt Markus Jürgenson, Jevgeni Ossipov ja Juri Tkatšuk, kusjuures kõik kolm viga olid nii tõsised, et tegelikult pidanuks kohtunik näitama otse punast kaarti.

Levadia jäi vastavalt üheksakesi, kaheksakesi ja seitsmekesi, mis tekitas reeglite järgi ohu, et mäng jääb pooleli. Kui üks Levadia mängija oleks vigastuse või eemaldamise tõttu pidanud platsilt lahkuma, tulnuks kohtunikul mäng enneaegselt lõpetada, sest jalgpallireeglite järgi peab võistkonnal olema platsil vähemalt seitse mängijat. Mänguaeg sai enne selle pretsedendini jõudmist otsa.

8. mai 2019, Kalju - Levadia 3:2 (la)
26. Tjapkin, 90+2. Klein, 108. Liliu - 21. Kaljumäe, 69. Podholjuzin
Kalju koosseis: Vitali Teleš, Aleksandr Kulinitš, Mikk Reintam, Maximiliano Ugge, Deniss Tjapkin (62. Igor Subbotin), Reginald, Liliu (117. Alex Matthias Tamm), Robert Kirss (78. Nikolai Mašitšev), Roman Sobtšenko (73. Peeter Klein), Andri Markovitš, Kaspar Paur.

2020 Kurb lõppmäng

Kalju läks hooaja viimasele kodumängule vastu olukorras, kus medalilootus polnud kadunud, aga üpris väike. Nad pidid alistama Levadia ja viimases voorus võõrsil Paide ning lootma, et Levadia kaotab samal ajal Florale. Säärane asjade käik kergitanuks Kalju hooaja lõpuks kolmandale kohale ja taganuks eurosarjakohta.

Levadialegi polnud hooaeg mingit rõõmu pakkunud, aga tollel pühapäeva pärastlõunal oldi mängu lõpus löödud väravate toel Kaljust 2:0 üle. Levadia kindlustas pronksi, mis tähendas, et Kalju jäi esimest korda kuue aasta jooksul medalita. Esikolmikusse ega eurosarja ei suudetud naasta ka kolme järgneva aasta jooksul.

29. november 2020, Kalju - Levadia 0:2
81. Gando, 90+4. Õigus
Kalju koosseis: Marko Meerits, Aleksandr Kulinits, Mikk Reintam (46. Deniss Tjapkin), Vladimir Avilov, Amir Natho (84. Pedro Sandoval), Vladislav Homutov, Igor Subbotin, Jevgeni Demidov, Andri Markovitš, Sander Puri, Kaspar Paur (68. Aleksandr Volkov).

* * *

Hiiu staadionile naasmine mõjub Kalju jaoks värske algusena. Kombineerituna eduka hooaja algusega (Levadiale kaotatakse kahe vähempeetud mängu juures kaheksa punktiga) loodetakse Roosade Pantrite leeris praegu, et 2024 on nende jaoks üle pika aja üks õnnelik ja rõõmurohke hooaeg.