Itaalia uurija vastuoluline süüdistus: kas võtmemängu asitõendid läksid kaduma või pole neid kunagi olnudki? (0)

Itaalia jalgpalliliidus kuni eelmise aasta lõpuni vanemuurija ametit pidanud Giuseppe Pecoraro rääkis pikas intervjuus, millised sündmused kallutasid teda kolm ja pool aastat kestnud tööst loobuma. Üks Pecoraro väide on aga juba tekitanud elavat vastukaja.

See puudutab 2018. aasta 28. aprillil San Siro staadionil peetud kohtumist Milano Interi ja Juventuse vahel. Napoliga liigatiitli nimel heidelnud Juventus asus tolles mängus kiirelt juhtima, ent jäi siis kaotusseisu, kuigi Inter mängis pärast Matias Vecino eemaldamist juba alates 18. minutist kümnekesi. Interi 2:1 edu püsis 87. minutini, siis Juventus viigistas ja 89. minutil lõi Gonzalo Higuain külaliste võiduvärava.

Tolle kohtumise vastuolulisim episood leidis aset teisel poolajal, kui Miralem Pjanic tegi otse peakohtuniku Daniele Orsato nina all robustse vea Interi poolkaitsjale Rafinhale. Et Pjanicil oli esimesest poolajast juba üks kollane protokollis kirjas, oleks teise hoiatusega kaasnenud eemaldamine, kuid Orsato jättis Pjanici üllatuslikult karistuseta.

Pjanici ja Rafinha vaheline kokkupõrge leiab videos aset alates 2:13.

Pecoraro, kelle ülesandeks oli seesuguseid juhtumeid uurida, põrkas aga enda väitel pärast mängu ootamatu takistuse otsa. "Hinnangud Orsato vilepartii osas lõid tollal minu ja kohtunike vahele kiilu," tunnistas ta nüüd väljaandele Il Mattino antud intervjuus. "Kuna pärast mängu laekus mulle ohtralt kaebusi, otsustasin asja uurida - mitte seetõttu, et oleksin midagi sobimatut kahtlustanud, vaid lihtsalt selleks, et pilt oleks selge."

Ta palus Itaalia Kohtunike Liidult (AIA) ja Serie A-lt õigusemõistjate omavaheliste vestluste salvestisi, mille ülekuulamine on sellistel puhkudel tavapärane. "Pidin neid küsima - mis uurija ma muidu olen? Siiski sain salvestiste failid kätte alles uue hooaja alguses. Ja mis selgus? Avasime faili ning ainus puuduolev lõik oli täpselt see, mis meid huvitas - mida rääkisid omavahel Orsato ja videokohtunik, kui Pjanic vea tegi ja kaardita pääses. Põhjendus? Mulle öeldi lihtsalt, et seda helilõiku pole. Kõik," meenutas Pecoraro. "Kuidas saab siin veel mingist läbipaistvusest rääkida?!"

Ent nagu märkis pärast intervjuud oma blogis endine kohtunik Luca Marelli, võib Pecoraro teooria taanduda hoopis asjaolule, et sellist vestlust tõepoolest lihtsalt ei olegi olemas. Nimelt ei oleks niisuguse olukorra lahendamine kuulunud VAR-i pädevusse, sest videokohtuniku abiga saab anda vaid otse punase kaardi, mitte aga määrata kollast kaarti, isegi kui see oleks mängijale teine.

Lisaks ei tohi VAR peakohtunikule otsust "pakkuda", vaid peakohtunik peab seda ise esimesena küsima. Ehk siis: kui olukorda lähedalt näinud Orsato ei pidanud Pjanici liigutust kaardivääriliseks veaks - seisukoht, mille üle võib eraldi vaielda, aga mis ei ole praegu teemaks -,  ei pöördunudki ta VAR-i poole, arutleb Marelli. Samuti on Pecoraro väljaütlemiste kritiseerijad toonud juba välja asjaolu, et endine uurija on ise Napoli poolehoidja, mis võib nende arvates viidata tema subjektiivsusele.

Ebameeldivaim kogemus: rassismil lasti jätkuda

Pecorarolt küsiti ka, kas ametis oldud aja ehk kolme ja poole aasta jooksul üritati teda mõjutada ühes või teises suunas otsuseid langetama. "Mind ennast mitte, ehkki mõni mu alluv kurtis küll vahel selle üle. Palju kõmu käis läbi ajakirjanduse, aga see on osa tööst ja ma ei pööranud sellele tähelepanu," vastas Pecoraro.

Samas märkis ta, et ehkki ametlikult lahkus ta töölt isiklikel põhjustel, häiris teda mitmel puhul liiga ja klubide käitumine. "Näiteks ei ole ma neile iial andeks andnud otsust mitte peatada Interi ja Napoli mängu. Kohtunik Silvio Mazzoleni sai pärast veel kiitagi," viitas Pecoraro 2018. aasta detsembri lõpus peetud mängule, kus Napoli kaitsjat Kalidou Koulibalyd tribüünidelt korduvalt rassistlikult solvati.

"Rassismil ja igasugusel diskrimineerimisel pole jalgpallis kohta. Minu arust tulnuks mäng peatada kohe, kui selliseid sündmused ilmnesid. Mazzoleni väitis, et ta ei kuulnud mitte midagi. Huvitav, kuidas siis minu inspektorid väljaku ääres kuulsid?" imestas Pecoraro. "Ootasin kohtunikult jõulist sekkumist, seda aga ei tulnudki."