Ivar Lepik | Kaua me kasutame Kostjat kui trumpkaarti? (12)

Sellest karistuslöögist sündis Kostja värav Põhja-Iirimaale aastal 2019. Foto: Liisi Troska

Konstantin Vassiljev, 34 aastat noor. Eesti rahvuskoondise võtmemängija, kahtlemata. Aga kui kaua veel?

Aasta on 2011. Eesti koondis mängib Tarmo Rüütli käe all parimat jalgpalli, mida fännisektor näinud. Kõige keskmes on 27-aastane Konstantin Vassiljev, parimas mängijaeas poolkaitsja. Kodus ta Põhja-Iirimaale väravat ei löö, võõrsil aga küll ja Vassiljevist saab maestro. Meie Kostja. Meie kangelane. 

Kaheksa aastat hiljem võõrustame Põhja-Iirimaad Tallinnas uuesti. Peatreener on vahetunud, mängijad ka. Loogiline. Võrreldes tolle septembrikuu õhtuga kümnendi alguses on kümme nägu algkoosseisus uued. Aga mitte Kostja. Jalad on ehk kraadi aeglasemad ja näos mõni korts rohkem, aga Kostja on Eesti koondisele endiselt vitaalne.

Ma ei tahaks pikemalt peatuda laupäevasel mängul, eriti sellel, miks me teisel poolajal ei tahtnud enam jalgpalli mängida. Esimesed 45 minutit oli Eesti mäng nauditav ja kõik võisid oma silmadega olla tunnistajaks sellele, et kõige keskmes oli ikka ja jälle Vassiljev. Rääkimata mõõdetud karistuslöögist, järjekordsest kandidaadist Hõbepallile. Aga kaua me veel nii saame?

REKLAAM

Eesti alg11 Põhja-Iirimaa vastu aastal 2011. Viis on karjääri lõpetanud (Pareiko, Ahjupera, Rähn, Piiroja, Vunk), kaks hädas raskete (Jääger, Kink) ja üks (Klavan) kergema vigastusega, üks (Kruglov) koondisest väljas, üks (Puri) pingile langenud. Ja siis on Kostja. Foto: Hendrik Osula (arhiiv)

Tõsi, meie koondise teine vaieldamatu liider, kapten, juunikuu mängudest kahjuks eemale jäänud Ragnar Klavan mängis Põhja-Iirimaa vastu juba 2004. (!) aastal. Ent viimaste aastate kogemused on näidanud, et kaitses saame ehk ühe mehe lahkumisega hakkama veidi valutumalt; läks Raio, varem või hiljem läheb ka Raku. Sinna kasvab uusi tegijaid peale. Enda ja oma riigi kaitsmine on eestlasel veres.

Kostja on teist masti mees. Mees, keda väljakul vaadates ei oskaks kahtlustadagi, et tegu on eestlasega. "Tema jalgpalliintellekt, tema mängust arusaamine on natuke teisel tasemel kui teistel Eesti jalgpalluritel," võttis Vassiljevi hea semu ja pikaaegne koondisekaaslane Dmitri Kruglov poolkaitsja omadused möödunud kevadel igati asjakohaselt kokku.

Viimasel paaril aastal oleme vilksamisi saanud näha, milline on koondis siis, kui Kostjat ei ole. Vigastused, probleemid klubirindel ja viiemehelise kaitseliini sage kasutamine on aeg-ajalt pannud küsima, kas koondises on Kostjale üldse kohta. Teda on katsetatud erinevates rollides. Tulemus? Koht tuleb leida, sest taseme poolest teda naljalt välja jätta ei saa. Reimi õnneks suudab heas füüsilises vormis Kostja tegutseda ka kahemehelises poolkaitses, viimases hädas ka valeründajana.

Maestro puudumisel tekkivale vaakumile paralleeli otsides ei tule minna üldse kaugele. Olgem ausad, me ei ole tänaseni suutnud asendada Andres Operit. Henri Anier/Sergei Zenjov on toredad mehed ja Eesti mõistes väärika koondisekarjääri kokku pannud, aga nad ei ole suutnud täita Operist (ja Indrek Zelinskist) vabaks jäänud väravakuninga saapaid. Kostja on ligi kümme aastat olnud ka selle vankri vedur.

On põrgulikult kahju, et Oper ja Vassiljev ei saanud koondises pikemalt koos mängida. Foto: Jana Pipar (arhiiv)

Aga edasi? Viimane kaotus kinnitas veelkord seda, mida realistid teadsid ka vahetult pärast loosimist, pärast kahte kaotust Põhja-Iirimaale tulid ka unistajate jalad maa peale. Sellest valiktsüklist ei ole meil midagi püüda. Isegi peatreener Martin Reim märkis, et "peame igat mängu võtma eraldi" ja "iga selline mäng on noorematele tuleviku väetiseks".

2020. aasta EM-i aastal saab Kostja 36 - ja sinna me ei jõua -, järgmise MM-i ajaks oleks ta juba 38-aastane. Et peagi saavad taskusse treeneripaberid, viitab, et pikemalt me maestro mänge vaevalt nautida saame. Veel aasta? Või kaks? Siit ka küsimus: kas valiktsüklis, kus püüda ei ole suurt midagi, tasuks ehk öelda Kostjale "aitäh" ja anda rahvusvahelist õhku nuusutada neile, kes peaksid meid viima (näiteks) 2024. aasta Euroopa meistrivõistlustele?

Täna ja praegu ei ole selge, kes peaks Kostja saapad ühel (läheneval) päeval täitma. Mattias Käit on sinisärgis kanda kinnitanud ja võrke sahistanud, aga klubikarjäär lonkab ja vigastused segavad, saati ei ole selge, mis positsiooni ta koondises lõpuks enda omaks teeb; koduliiga ehk kõige naturaalsem number kümme Herol ei ole koondisesse veel jõudnud; Martin Millerit kasutatakse nii klubis kui koondises pigem teistel positsioonidel; Zakaria Beglarišvili on oma lae saavutanud ja teda ei saa pidada pikaajaliseks lahenduseks, kui ta ühel hetkel sinisärgi selga tõmbamiseks üldse loa saab. Meil on huvitavaid kujusid noortekoondistes, aga kes - ja millal - on valmis meeste mängu mängima?

Kui me ei vii protsessi läbi kiirendatud korras, ei ilmne vastust tõenäoliselt enne, kui Kostja lõpetab. Laupäev tõestas veelkord, et ta jääb koondise võtmemängijaks kuni viimase paeltesidumiseni välja. Ootamisega kaasneb aga risk, et õige valiku tegemisele, järgmise lahenduse leidmisele kulub pärast Kostja lõpetamist veel hea jupp väärtuslikku aega. Kuidas käituda?

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Houm   •  
(193.40.56.***)
Sellepärast tuleb teha ka KTM reegel ümber, et arendada koondise jaoks mängjaid.
you   •  
(85.253.98.***)
Samas on mäng, kus pea iga sööt käib läbi Vassiljevi väga haavatav. Saksamaa vastu oleks mõistlik Kostja algul pingile jätta.
for   •  
(91.129.98.***)
Ma arvan ikkagi, et mängigu koondises nii kaua kui vähegi jaksab ning kasu on - keegi ei keela ju uutel samal ajal väravaid kõmmutama hakata.
k   •  
(85.253.136.***)
täpselt. parimad mehed alati platsile. hoida kavalalt parimaid pingil. tule taevas appi...
mhh   •  
(62.65.32.***)
aga kui platsil peakski olema vaid parimad mehed, siis miks Koondises on aastaid juba suvalisi Flora noori peale tassitud. Sappinen pole siiani end õigustanud, Kreida kaasamine oli nali kuubis jne jne. Kuni Pohlak juhib meie jalgpalli, siis me ei saa rääkida põhimõtetest, et vaid parimad mehed platsile saaks.

Viimane munadega treener oli Rüütli ja sellest ajast on 2 olulist märki siiani üleval: ainus kord, kui Koondis on korralikul tasemel mänginud ja ainus periood, kus Florast pääsesid Koondisesse tõesti vaid need, kes seda väärisid.
Kaimar   •  
(2001:7d0:83ee:3f80:ede.***)
Saag koondisesse!
Adekvaatne   •  
(84.50.52.***)
Kostjat kasutame nii kaua kuniks see end õigustab. Ilmselgelt lähiaastatel tuleb, kahjuks, see lagi ette, kus ta lihtsalt enam ei jõua. Olen selle poolt, et keegi ei keela teistel kõmmutama hakata - nii võetaksegi Vassiljevi saapad enda kanda.

See järjepidev hala - Flora mängijad on koondises ja jessus, nii halvad ka veel teised! Juustud! Pohlak põlema! Kuradi vest, raisk! - on ikka lame ning mõttetu. 99% on koondises ainult need, kes seda väärivad - vahete vahel need vigastatute asendused on kehvakesed, ent ega nad niikuinii 90 minutit mängu ei saa. Milleks siis selline hala? Minu silmis saadab selline tõik, et ka Eesti Preimum Liiga satsidest kutte kaasatakse, kohalikele jalgpalluritele ainult häid signaale, et neisse samuti usutakse. Vastasel juhuks toimuks nii mõnelgi juhul mingisugne Läti või mõne muu väliriigi lambi satsidesse põgenemine, et jumala pärast ka ise pildile jäädaks.

Sappinen kasvõi viimases mängus oli väga okei, tema hooaja esimene pool oli eestlasest ründaja kohta võimas, teisel poolel vajus terve(!) meeskond natuke ära, seega ainult tema süüdistamiseks pole lihtsalt alust. Kindlasti pole ta suvaline Flora noor.
Miller on väga okei kutt, pm terve eelmine hooaeg ravis vigastust, tänavu näitab jälle väga head minekut. Pikaajalisest vigastusest naasmine võtab aega ning anna palun talle natukene aega atra seada, küll läheb lahti. + ta ei saanud mänguminuteidki, seega seal pole vahet, kas on koondise pingil Sander Sinilaid või Martin Miller. Pigem pooldaksin isegi Millerit puht vanuse aspektist - pealekasv.
Sinjavsky, Sorga, Kreida. Täitsa okeid kutid. Sorgal ja Sinjavskyl on see väga meeldiv ja jalgpalluri jaoks tähtis ''pohhuistlikus'', mis aitab neil igast ebaõnnestunud ja ''Flora suvalised noored, plät!'' kommentaaridest mööda vaadata. Meeletu tahtmine nende puhul, Sorga paneb igale poole 120%, Sinjavsky julgeb igat mängijat ette võtta. Need on omadused, mida on treeningutel väga keeruline arendada. See on võimalik, et väga keeruline protsess, mille tulemus pole garanteeritud. Et neil need ''x-faktorid'' olemas on, on kõva asi ning sellest tuleb võimalikult palju välja imeda! Oskusi ja tehnikat saad trennis lihvida, iseloom ja tahtmine võiks mängijal endal olla. Ja lõpuks see mhh-i poolt kirutud Kreida. Kaasamine nali kuubis? Jooksed ikka peaga vastu seina. Ära anna hinnanguid mängudest Kure ja Kalevi vastu, pigem jälgi, millise külmanärvilise rahuga ta nt Kalju vastu asja ajas. Vinge kutt, hästi kasutanud teiste vigastused ära. Aga olgem asuad, ta mängib positsiooni, millest iga teine jalgpallihuviline aru ei saa - tekitab küsimusi, miks iga teine sööt väravasööt pole ning miks ta küll nii vähe skoorib. Mõttetu vend.

Lisaks sa mainisid, et Pohlak on süüdi, et tema valitsusajal ei saagi midagi rääkida. Kas mitte Rüütli ajal ka Pohlak asja ei vedanud? Mispidi või keda sa siis süüdistad? Äkki läheb puhkad päeva või kaks ning jätad nt Saksamaa vastu mängu üldse vahele? Natuke liiga palju pressure'it tekkinud?

Aga need lihtsad soovitused, ole vagusi, kõik ok.
SAAG   •  
(2001:7d0:8a13:7980:ecb.***)
Kui koondisesse juba kutsutakse igasuguseid mängijaid eesti liigast, siis peaks koondises olema ka KAIMAR SAAG, ütleks et ta on isegi parem kui Anier, rääkimata Sorgast
to adekvaatne   •  
(2001:1530:1000:1271:1b.***)
pikk jutt aga lihtsalt õigustad meie kehva taset. on nagu on ja paremat ei taha? eesti jalgpall on nagu vene riik. koik teavad et muuta on palju aga kui keegi sõna putini vastu võtab siis öeldakse, et pane suu kinni. see inimene on selle süsteemi taga läbi ja lõhki. see et vahepeal MMi/superkarika korraldab on mõnede jaoks piisav, et öelda kui tasemel me ikka oleme
to adekvaatne 2   •  
(62.65.32.***)
Mul jäi ka mulje, et sa üritad kõigest väest õigustada meie sitta taset. Omal ajal, kui Kink, Luts ja Ojamaa olid selle "pohhuistilikusega", mida sa siin Flora poiste puhul kiidad, siis neid ei kutsutud Koondisse just samal ettekäändel. Flora poisikesed on aastad juba nõrgad olnud ja eriti talinna kahe suure klubi vastu (sel aastal Kostja arvelt puhtalt õnnestunud ära kobistada tulemused). Ja Pohlak ongi süüdi. kes siis veel?

Eks laias laastus minu ja sinu vahe ongi see, et kui ma näen väga üheselt süsteemi juhtimsie probleemi, siis sinu jaoks on vist lihtsam elada mõttega, et meie tase ongi selline ja ei ole vaja süüdlast otsida. Eks ta kurb ole, et nii rumalaid jalgpalli vaatajaid ka on.

Istu omale see Flora sall kanni vahele, aga see on lihtsalt soovitus, kõik ok!
Adekvaatne   •  
(91.129.100.***)
Kust te kaks elumeest parema taseme välja soovite imeda? Seda pole kuskilt võtta. Põlvkonnad pole vennad + kui mujal maailmas ongi noorest peast juba kutid tegijad, siis äkki Eestis (nagu ka 80% ülejäänud riikides) sellist asja ei juhtu.

Kui te kutid ei saa põlvakondade vahetusest midagi aru, andke andeks, olete te kaks ullikest. Noortele tuleb hetkel võimalust anda ning kooliraha maksta. Loodan, et olete ikka jalgpalli juures olnud vähemalt nii palluri kui treenerina, et asjast aru saate ning oma nägemust pillute.

Lisaks pole ma kusagil väitnud, et süsteemis viga ei näe, ent selle asemel, et karjuda ja jalgade trampida, ootan uusi ja elan kaasa neile noortele, kes peale kasvavad.

Flora salliga teoorias võin ukskõik, mida teha, pole nende otsene toetaja. Kuna aga olen okei ning ei tunne, et paar lauset on (liiga) pikk jutt, ei tee seda. Elage foorumis edasi,kûll jõuab keegi targem ka sinna teile valgust tooma. Ja muidugi - kõik ongi ok!
To adekvaatne 3   •  
(2001:1530:1012:3c0d:70.***)
Vabandan ,oled lihtsalt loll filosoof. Ainult Flora ultrafänn ajab sellist juttu. Pohlaku areng(matus) on juba saanus piduriks ,et täita poiste CV si ja siis mingigi hinnaga müüa mujale . Näited mitmeid. Võta klapid silme eeat

Sisene
PURAKAD PIIRI TAGA
HALLITURNIIR
KARIKAMÄNG JAANUARIS
VAATA JÄRELE: Flora ründajad lõid null, kaitsjad aga neli  (galerii!)
PUNASED KURADID
6 põhjust, miks Manchester United pole enam mudas, vaid võitleb meistritiitli nimel
TALITURNIIR ALUSTAS
AUHIND KÄES
Fännide lemmiku auhinna vastu võtnud Sappinen: klubipoolne soov on, et teeksin järgmise sammu
VÄRSKED VUTIJUTUD
Pikk ette (ja ise järele) | Kreida üleminek on Premium liiga kvaliteedikontroll
Soccernet.ee taskuhäälingu "Pikk ette (ja ise järele)" 98. saade keskendub Premium liigast välismaale murdmisele. Miks see on nii raske?
PIKK ETTE JA ISE JÄRELE
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
29
26
2
1
76:17
80
2.
Paide Linnameeskond
30
21
1
8
80:43
64
3.
Tallinna FCI Levadia
29
17
6
6
66:37
57
4.
Nõmme Kalju FC
30
14
7
9
52:31
49
5.
Tartu JK Tammeka
28
8
8
12
33:44
32
6.
Viljandi JK Tulevik
28
9
4
15
30:46
31
7.
Tallinna JK Legion
30
8
7
15
26:44
31
8.
JK Narva Trans
30
6
7
17
31:49
25
9.
FC Kuressaare
30
5
9
16
28:63
24
10.
JK Tallinna Kalev
30
5
5
20
20:68
20
PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
80
Paide Linnameeskond
64
Tallinna FCI Levadia
57
Nõmme Kalju FC
49
Tartu JK Tammeka
32
Viljandi JK Tulevik
31
Tallinna JK Legion
31
JK Narva Trans
25
FC Kuressaare
24
JK Tallinna Kalev
20
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK