Kaitsekonsultant Klavan on valmis järjekordseks mängija-aastaks: vanderselliks olemine pole meeskonnale hea, üritan täiskoormusega kaasa teha (6)

Ragnar Klavan pole Kalevi presidendiametist hoolimata heitnud pilku oma mängijakarjäärilt. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Eesti jalgpalli elav legend Ragnar Klavan (38) on JK Tallinna Kalevi presidendiameti kõrvalt valmis ka järjekordseks mängija-aastaks. Kuigi kogenud kaitsja loodab, et noored ta juba ammu kõrvale tõukaksid, mõistab ta, et kuniks suudab tempos püsida, on võimalik uuele generatsioonile väärt nõu anda.

Kui mullu tegi Kalev oma klubi ajalugu Premium liigas, võites esmakordselt pronksmedalid, siis tänavune aasta on uue verstapostiga käima lükatud. Teisipäeval avati Tallinnas TalTechi kõrval Kalevi eesvedamisel ehitatud Raja jalgpallihall nüüd ka ametlikult.

Aastaid Kalevi presidendi rolli kandnud Klavan tõdes Soccernet.ee-le antud intervjuus, et see hetk on väga eriline. "Esimesel päeval, kui lapsed tulid siia ... Hommikul oli akadeemia, siis esinduse trenn ning kella neljast tulid lapsed, duublid ja kõik ülejäänud siia sisse. Ütlen ausalt: kerge pisar tuli sel hetkel silma," meenutas Klavan.

"Vaatad, kuidas lastel on naeratused näol ja saavad paremates tingimustes trenni teha. Me kuidagi oleme veel omakorda saanud kaasa aidata ja panustada nende laste unistuste täitumise tõenäosusesse.

Kui neid võimalusi ei ole, siis kaotame Eestis suurusjärgus neli kuud treenimise aega. Nüüd suudame ühe halli võrra rohkem neid tippmängijaid toota. Lõpptulemus pole jällegi ainult tippmängijad, aga see võimalus soodustab seda tõenäosust," rääkis klubijuht.

Klavan on 129-kordne internatsionaal, kes on tippjalgpalli mänginud nii Hollandis, Saksamaal, Inglismaal kui ka Itaalias. Kõige selleni jõudis ta Viljandi tollastest askeetlikest tingimustest. Kaitsja sõnul on võimalik ka nii edu saavutada, ent mitte kuigi loogiliselt.

Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

"Oma nooruses ma ei olnud isegi teadlik, et kunstmuru on olemas. Need kontrastid on tänasega kindlasti suured. Minu kogemus on, et jah, osa saavad ka ilma nende tingimusteta hakkama. Kui vaadata Eesti sporti, siis on meil ülesehitus selline, et maailma tippu jõudvad sportlased tulevad sageli süsteemiväliselt ja hästi pika ajavahemiku tagant. See on rohkem persoonide eripära, mistõttu nad sinna jõuavad.

Nüüd kui suudame ka infraga pakkuda rohkem süstemaatilisust, kus tuleb teatud aja tagant teatud hulk mängijaid, siis selle jaoks on kindlasti kunstmurud, hallid ja muud tingimused väga vajalikud," sõnas Klavan.

Väljakul viibiv mentor

Lisaks noorte treeningtingimustele on Raja jalgpallihall parandanud ka kogenud meeste omi: Klavanil endal on hinge all oluliselt rohkem treeninguid kui mullu samal ajal. Eelmise hooaja esimese poole jättis ta Paide Linnameeskonnast lahkununa mängijana vahele. Suvel registreeriti ta Kalevi esindusmeeskonda, mille järel panustas Premium liigas saavutatud edusse väljakul üheksa kohtumisega.

Tänavu on ta võistkonna juures veelgi enam, olles kaasa teinud kogu senise hooaja ettevalmistuse, osaledes ka mitmetes kontrollmatšides. Klavan selgitas, et selle taga on soov aidata esinduse noormängijaid.

"Eks mul ole selline teistsugune missioon ka, kuna olen [peatreener] Daniel Meijeli ja Kalevi treeneritiimi jaoks selline vahepealne lüli, kes on väljakul ja samas treeneritega ka. Ma ei pea ennast treeneriks. Ei teagi, kuidas seda nimetada. Kaitsjate juhendajaks? Et treeneriks saada, on vaja kõvasti veel ennast koolitada ja harida, see on hoopis teistsugune maailm, et seal seda õiget nimetust taha saada.

Kas juhendajaks tohin ennast praegu nimetada? Olen äkki konsultant? Kaitsekonsultant. Kaitsjate mentor? Ma ei teagi, kuidas seda nimetada. Treeneriks ma kohe kindlasti ennast ei pea," ütles karjääri jooksul nii Hollandi meistritiitli kui Meistrite liiga hõbemedali võitnud kaitsja.

Ragnar Klavan (vasakul) kaaslastega eelmise aasta viimases voorus rõõmustamas. Foto: Brit Maria Tael

Ta tõdes, et täiskasvanute võistkondade treenimise ambitsiooni tal täna ei ole: "Arvan, et mu mõttemaailm ei ole selles valdkonnas suures plaanis muutunud. Sooviksin oma ressurssi rohkem noortesse suunata. Kindlasti kuna Kalevi esindus on nii noor, siis ma hea meelega suunan sinna seda enda võimekust. Arvan, et tulevikus, kui organisatsioonina ka areneme ja teeme järgmised sammud, siis ise näeksin ennast pigem noortesüsteemis. See paelub mind praegusel hetkel rohkem."

Klavan tunnistas, et tulenevalt ta senitehtust noored kuulavad, kui mees riietusruumi või väljakule astub. Mängivaks mentoriks olemisel on üks väga positiivne lisaväärtus. "Kui ma ise asjad kaasa teen, siis seal on ka see moment, kus noormängijad õpivad läbi visuaali. Kui olen neil silme ees, saan hakkama selle tempo ja nende asjadega, mida teen, siis nende jaoks on see ka õppimise moment," selgitas keskkaitsja.

Ta jätkas: "Muidu on treenerid väljaku kõrval, nad räägivad – see on samamoodi üks õppimise viis, aga visuaalselt õppimine on veel teine. Eks see ole ka põhjus, miks ma siin punnitan veel.

Kuidagi ise tunnen, et mul on hea meel ja olen õnnelik selles rollis, kus praegu olen. Saan olla kasulik niimoodi nende noorte jaoks.

Ma ise loodaks, et mind on juba ammu kuhugile pingi peale ja nurka ära surutud, aga … Loodan ja arvan, et see moment tuleb! Eks noorte sportlaste sellised õppimismomendid on ka üles ja alla. Sellega oleme arvestanud. Olen ka mina arvestanud. Tuleb lihtsalt olla toetajaks, kui on need rasked hetked. Ega minu enda karjääri jooksul on ka väga palju raskeid hetki olnud ja eriti noorena, kus see kooliraha tuleb ära maksta."

Ragnar Klavan on valmis noori toetama nii väljakul kui selle kõrval. Ise asju ette näidates õpivad uue generatsiooni mehed paremini. Foto: Brit Maria Tael

Kogu Klavani eelnev jutt viitab, et ta on valmis järjekordseks mängija-aastaks. Küsime otse: kui Daniel Meijel ütleb, et on vaja mängida, siis kas Klavan mängib? "Kui Daniel arvab, et see vajadus on, siis vorm on mul olemas, jah," vastas vutimees.

Kas jalgpallisõber võib seega oodata, et vähemalt sügiseni (suvel on Kalevi ajaloo esimesed euromängud) näeb Klavanit veel mängijana jalgpalliväljakutel? "Ma ei teagi. Raske on seda hinnata. Me kogu Kalevi esindusega panustame kõvasti, sest teame, et meil tuleb raske aasta. See on ikkagi kollektiivne töö lõpuks. Kui sul on üks mingisugune vandersell, kes tuleb ja läheb ja ei ole ja on, siis see ka meeskonna jaoks kõige parem ei ole. Ma ikkagi üritan täiskoormusega need asjad kaasa teha," kinnitas Klavan, et on pühendunud oma mängiva mentori rolli.

Tõsi, mees nõustus ajakirjaniku väitega, et oma staatusega on talle siiski aeg-ajalt rohkem lubatud kui mõnele teisele. "Jah, seda olen ma paar korda ära kasutanud. Kui olen kogunemisele, pool tundi enne trenni, paar minutit hiljaks jäänud, siis ma olen öelnud, et presidendiamet. Olen selle taha pugenud," naeris Kalevi mängiv president.

Medalite asemel sihitakse arengut

Kaitsekonsultandi ja palluritöö kõrvalt on Klavan aga siiski ka jätkuvalt klubi president. Kuivõrd mullu saavutati erakordne Premium liiga kolmas koht, siis millised on sihid tänavuseks aastaks? "Väga-väga raske on mingeid sihte seada! Eelmine aasta oli selline eriline, kui vaadata neid, kes selle kulla ja karra peale võitlesid ja et lõpuks meie tõmbasime sealt pikema õlekõrre välja," ütles ta.

Ragnar Klavani ja Tallinna Kalevi jaoks on tähtsaim noorte areng. See rõõmustab. Foto: Brit Maria Tael

Klavan jätkas: "Arvan, et oleme klubina üldse kahe jalaga maapeal ja saame aru, kus me oleme. See ei tähenda seda, et me ei suudaks üllatada. Noormängijatega tihti ei tea, kunas nad avanevad või millal see klikk käib. Selles suhtes ongi huvitav ja selle arvelt on raskem mingeid prognoose sinna taha panna.

Meie praegune mudel jääb kindlasti selliseks, nagu see on. Nüüd kindlalt väita, et mängime medalile või eesmärk on neljas kuni kuues koht – ülikeeruline. Meie klubisisene hinnanguskaala on see, kuidas noored arenevad. Ma ei tahaks mingeid kohtasid sinna taha panna.

Meile on okei, kui sellest aastast saabki raske aasta ja võib-olla kõik asjad ei õnnestu nii hästi kui eelmisel hooajal. Aga kui noortel on mingi areng toimunud, siis see on meie jaoks juba edukas hooaeg olnud."

Tallinna Kalev alustab uut Premium liiga hooaega 3. märtsil, kui Sportland Arenal võõrustatakse Tartu Tammekat. Enne seda peetakse veel kaks kontrollmängu vastavalt esiliigaklubi Tartu Welco ja mullu kõrgliigas neljandaks jäänud Paide Linnameeskonnaga. Suvel ootab Kalevit ees Euroopa Konverentsiliiga esimene eelring.

SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: KATARIINA PEETSON
SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Jälgija   •  
(82.131.68.***)
Huvitav, et reisist Poola kohta ei tulnud küsimust. Loodetavasti lihtsalt unustati, sest seal läheb meil teda kindlasti vaja.
KureVitsu   •  
(90.191.154.***)
Jälgija, sinu (ja meie kõigi) kurvastuseks pean ütlema, et ei mängi ta Poola vastu kahjuks :(
Calma7   •  
(88.196.56.***)
Heh, räägime aina noorenduskuurist ja siis härrased siin tahavad, et 38 aastane Klavan, kes pole teab mis ajast koondises käinud, mängiks Poola vastu.

Riietusruumi kuluks ta kindlasti ära, aga kogu austuse juures, platsile on meil panna ikka mehi kes mängivad igapäevaselt palju kõrgemal tasemel.
Alexej Lvov   •  
(85.253.49.***)
...Mister Klavan-Liverpool....pikk jutt on sit jutt!
Kus sa varem olid ?
Pääsjaks tahad ennast määrata?
Vaata passi
Ennustan sulle kindla koha U-40 teamis)))
Jälgija   •  
(82.131.68.***)
Tamm on siiani vigastatud, ei tea veel kui vormis ta Poola vastu on. Alles jäävad minu teada Mets ja Paskotši või kes on need kaitsetalendid, kes mängivad hetkese Klavani üle? Mees on terve hooaja ettevalmistuse kaasa teinud, siis ei tohiks kõige halvem vorm olla.
Kristiaana7   •  
(46.131.88.***)
Calma võta calmalt, klavan mängib, kõik peale vb metsa üle. Rahulikult oleks kindlam kui kòik teised.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
OTSEPILT: Tabasalu võõrustab karikavõistluste veerandfinaalis Tammekat  (kell 19, koosseisud!)
JALKAJUTUD
INTER ON ITAALIA MEISTER
See teine Inzaghi, kelle jaoks kõik tuli loomulikult. Isegi Itaalia meistritiitel!
MITMESUGUST PREMIUM LIIGAST
VÄLISMAA MÄNGUDEL TOIMUB
OTSUSED
Videokohtunik | Kogu tõde karikaderbist! Pärnus pingutati käepenaltiga üle
ELUST KESET KANALEID
Eesti väravavaht elust kanalite linnas: elu pikimad jalutuskäigud, ootamatud võimalused ja vanema venna mõjutused
LEVERKUSENI MUINASJUTT
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
8
7
1
0
26:3
22
2.
Paide Linnameeskond
8
5
0
3
15:9
15
3.
Nõmme Kalju FC
7
4
2
1
16:9
14
4.
Tallinna FC Flora
8
3
3
2
15:13
12
5.
Tartu JK Tammeka
7
3
2
2
10:5
11
6.
FC Kuressaare
7
3
0
4
13:19
9
7.
JK Tallinna Kalev
8
2
3
3
11:13
9
8.
Pärnu JK Vaprus
7
1
1
5
7:15
4
9.
FC Nõmme United
7
1
1
5
3:12
4
10.
JK Narva Trans
7
1
1
5
7:25
4
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
22
Paide Linnameeskond
15
Nõmme Kalju FC
14
Tallinna FC Flora
12
Tartu JK Tammeka
11
FC Kuressaare
9
JK Tallinna Kalev
9
Pärnu JK Vaprus
4
FC Nõmme United
4
JK Narva Trans
4
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • T 19.00 Tabasalu - Tammeka (naiste karika veerandfinaal)
  • K 19.00 Viimsi - Saku (naiste karika veerandfinaal)
  • R 19.00 Vaprus - United (Premium liiga)
  • L 12.30 Harju - Elva (Esiliiga)
  • L 14.30 Kalev - Kalju (Premium liiga)
  • L 17.00 Kuressaare - Flora (Premium liiga)
  • P 17.00 Trans - Paide (Premium liiga)
  • P 19.00 Flora - Kalev (naiste Meistriliiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!