Kalevile vuti uut külge tutvustav Kalašnikovs: Eestis on jube moodne rääkida, et tuleb ainult palliga mängida. Kas Atletico Madrid ei mängi siis jalgpalli? (2)

JK Tallinna Kalevi peatreener Dmitrijs Kalašnikovs. Foto: Raido Kull

Värskelt JK Tallinna Kalevi peatreeneriks saanud 36-aastane lätlane Dmitrijs Kalašnikovs rääkis Soccernet.ee-le pärast debüütmängus FC Floralt saadud 1:4 kaotust, et ta loodab muuta eestlaste nägemust jalgpallist.

Kalašnikovs sõnas, et praegu surutakse Eestis väga palju palliga mängu oskust, aga vutis ei saa tulemusi saavutada, kui vastase kvaliteet on kõrgem ja puudub ilma pallita mängimise võime. Seda nägime tema sõnul kasvõi värskelt Eesti A-koondises. Kalašnikovs tutvustas oma ideid ja seda, miks ta Eestis töötab. 

Teil on selja taga väga raske mäng. Võitsite esimese poolaja, aga mitte mängu. Ma usun, et olete praegu päris pettunud.
Jah, meil on käsil hetkel väga raske olukord. Eestis küll öeldakse, et ühtede võistkondadega läheb raskeks, teiste tiimide vastu tuleb punkte võtta, aga kui vaatame tabelisse, siis on meil jäänud kümme mängu ja vajame vähemalt viit võitu. Vähemalt! Meil on tarvis 15-17 punkti koguda, et liigasse püsima jääda. Muidugi enne mängu ilmselt paljud ei uskunud, et suudame Flora vastu punktide eest võidelda, aga tänase mänguga näitasime, et suudame. Aga kui suudame, ei saa sedasi minna.

Me oleme praegu liiga kaugel sellest, et lihtsalt loota, et tuleme, teeme hea mängu, võidame ja toome Flora vastu punktid. Peame seda mõistma. Neil puudus täna esimesel poolajal mitmeid mängijaid, aga teisel poolajal nad tulid ja need vahetused töötasid. Meil ei ole mitmel põhjusel selliseid vahetusmehi võtta. Täna ei olnud võtta ka mõnda tavapäraselt koosseisu kuuluvat meest - võib-olla järgmises voorus on.

Muidugi olen ma mängu üle rõõmus. See oli meie poolt hea etteaste. See on sõnum teistele, et oleme muutunud! Me üritame midagi korda saata! Rääkisin täna kuttidele ka, et lugesin Soccernetist, et me oleme noor võistkond, kes saab liigas lihtsalt head kogemust (mängu eelvaates sõnas Flora väravavahtide treener Aiko Orgla: "Tallinna Kalevil on noorte ja huvitavate mängijatega meeskond. See aasta on neile väga heaks karastuseks ja kogemuseks." - K. E.). Ma ütlesin neile, et kui inimesed räägivad meist sedasi, on meil kriips peal. Me mängime professionaalses liigas, tahame liigasse püsima jääda - me ei taha lihtsalt kogemust saada!

Meil on tegelikult juba ka võistkonnas mängijaid, kel on tohutult kogemusi. Näiteks Hannes Anier. Ta oli täna väljakul võib-olla kahe tiimi peale parim mängija. Ta on väga mängija. Ta on juba 27, ta peab mõtlema ka oma tulevikule. Meil on Karl Andre Vallner ja Reinhard Reimaa, kes on U21 koondise mängijad. Nad peavad liigasse püsima jääma! Lihtsalt kogemust võivad hankida võib-olla 16-aastased mängijad. Aga Premium liiga on profiliiga. Peame selle koha säilitama!

Täna, ma arvan, saatsime teistele sõnumi, et me üritame seda teha. Muidugi on olukord väga raske. Kui räägime lihtsalt tulemusest, siis rääkisin enne vaheajal riietusruumis ka, et esimesed 15 minutit näitavad ära, kas on võimalik punkte võtta või mitte. Paljud treenerid ütlevad seda. Aga on vahe, kas meeskond teab ja käitub vastavalt või teab, aga laseb ikkagi vastasel skoorida. Täna vastane lõi kaks väravat - see on jalgpallis klassikaline. Ja mängu lõpus on see ka tavaline, et nõrgemad võistkonnad lasevad omale lõpu eel rohkem väravaid lüüa, sest nad on väsinud ning et tugevamad satsid just siis skoorivadki. See on klassikaline olukord, mida näeme igapäevaselt.

Kui vaatame seda, kuidas mängupilt ise oli, siis see oli meie poolt väga hea. See annab meile psühholoogiliselt jõudu juurde. Aga kui vaatame tulemust: väga palju küsimusi mulle, mängijatele, sest pidime täna tulemuse kätte saama. Me ei saa enam öelda, et kui Floraga mängime, siis et hea võitlus, järgmine kord. Järgmist korda ei tule! Meil on kümme mängu ja vajame viit võitu. Võib-olla järgmine vastane on madalama tasemega, aga iga matš on isemoodi ning võib-olla isegi keerulisem.

Mis on peamine asi, mida sa oled juba praegu võistkonnas muutnud või soovid muuta, et need punktid võtta?
Lühidalt on seda raske öelda. Esiteks soovin ma, et me ei räägiks ainult sellest, kuidas mängu üles ehitada ja hästi palliga mängida, vaid et teeksime midagi reaalselt, et hästi esineda. See tuleneb mitmetest eri põhjustest. Oleme võistkond, kes on paljudest teistest nõrgema tasemega ja meie mängijad ei pruugi olla nii kõrge kvaliteediga kui teistel. Seega on utoopia rääkida, et tahame üles ehitada pallivaldavat mängu. Peame leidma viisi, kuidas mängida võistkonnana ja teenida välja teiste austus. Ei saa olla nii, et mängime ainult lühikeste söötudega või ainult pikkade söötudega. Peame leidma viisi, kuidas mängijatest maksimum välja tuua ja seeläbi punkte võtta.

Täna mängisime erinevalt. See on kuttide jaoks väga oluline näha, et nad suudavad mängida erinevat jalgpalli, mis on ka jalgpall. Eestis kuulen tihti, et on jube moodne rääkida, et peame palliga mängima, sest muidu pole see õige jalgpall.

Ma tulen teisest riigist ja õpin siin palju asju, mõned ideed on väga head, sest need on erinevad Leedust või Lätist, kus ma töötanud olen. Aga mõtlen tihti, kas eestlaste arust Atletico Madrid ei mängi jalgpalli või mis? Neil on väga head ja talendikad mängijad, väärt 200 miljonit eurot. Ja nemad mängivad sedasi! Mäng on lihtsalt erinev. Saab mängida pikka, lühikest. Saab mängida kaitsest või ründest lähtuvalt. Siis on veel igasugused erinevad üleminekud kaitsest rünnakule ja rünnakust kaitsesse. Jalgpalliks on nii palju eri viise.

Me ei saa enda tiimis vaadata Florat ja öelda, et mängime nagu nemad. Kui Flora mängib Euroopas, ei mängi nad samasugust mängu nagu siin. Peame seda suhtumist muutma! Muidugi tuleb õppida palliga mängima, aga tahan, et see idee jõuaks kohale, et jalgpalli saab mängida erinevalt. Vahel see töötab, vahel mitte. See sõltub kõik ka mängijatest ja kas nad usuvad neisse ideedesse. Mõni suudab suudab seda teha, mõne jaoks on raske.

Usun, et mitmed inimesed üllatusid täna, et mõni kutt oli väga hea. Mõni kindlasti esines kehvemini ja see on okei. Ma ei ütle, et kõik sedasi paremaks muutuvad, mõne mäng võib hoopis halvemaks minna võrreldes eelnevaga. Aga näiteks Ralf-Sander Suvinõmm mängis täna elus esimest korda kaitsvat poolkaitsjat - ta oli hea! Ta suutis seal mängida. Võib-olla järgmine kohtumine ta ei mängi seal, ent ta sai väga hästi hakkama.

Täna oli ju tegelikult näha, et ka Flora pidi esimesel poolajal pallivaldamise asemel pikka palli mängima.
Jah, nad ei teadnud, mida teha, et oma tavapärast mängu mängida ja see on normaalne. Nad nägid selle asemel, et oleme väga kõrgel ja taga on palju vaba ruumi - peavadki sellisel juhul proovima sinna mängida. See ongi normaalne jalgpall! Seda ma tahangi enda kuttidele ka edasi anda. Neil on palju häid asju trennist selged. Aga jalgpallis ei saa ühekülgseks jääda. Teist poolt on vaja ka alati vallata ja arendada. Vahel on vaja mängida väga keerulist taktikat ja seda tuleb samuti osata.

Samas näiteks rääkisin kaitsjatele, et nad peavad teadma, kuidas anda täpset pikka söötu. Kui kaitsefaasis on raske, tuleb anda kvaliteetne pikk pall. Kui sa seda ei oska teha ja valdad ainult lühikest söötu, ei saa sa heal tasemel mängida. Sergio Ramose puhul näeme kogu aeg, kuidas ta lööb väravaid või annab taga neid väikeseid lihtsaid sööte. Aga kui ta võistkond on raskustes, annab ta ideaalse pika söödu või töötleb vastaseid natuke füüsiliselt. Ta teeb seda kõike, et mänge võita. Ja ta on parim.

Siin on samamoodi vaja seda tasakaalu. Meil on noor võistkond, kes on jalgpallis astunud üksikuid samme. Minu arust on see väga hea, kui tullakse erinevate ideedega nende juurde, mitte ei raiuta ainult üht asja. Muidu ongi nii, et minnakse U21 koondisesse ja juhtub nagu rahvuskoondisel Gruusiaga, kus sul ei olegi palli ja siis ei tea, mida teha. Selleks tulebki kõigepealt õppida ka ilma pallita mängima. Aga siin on, et ilma pallita mäng ei ole jalgpall ... Atletico Madrid näitas, et ilma pallita on võimalik võita isegi eurosarju. Tahangi selle idee siia tuua.

Mis tundega sa tagasi Eestis oled?
Ma olen väga õnnelik! Ma vaatasin juba enne siia naasmist 90% mängudest, sest mul on siin palju kontakte ja sõpru. Töötan siin juba kolmanda võistkonna juures. Seega tean võistkondade siseelu kohta informatsiooni jne. Muidugi praegu on raske, sest rahvuskoondis ei võida, aga ma näen asju, mida tehakse siin väga hästi. Kogu Eesti jalgpalli struktuur näiteks. Ma tahan sellest osa olla! On suur rõõm siin olla. Mõni küsib, et miks sa tuled siia viimase koha meeskonna juurde. Praegu on viiruseolukord ja olen uhke, et saan töötada Baltikumi kõrgeimal tasemel. Leedus on kuus meeskonda, Lätis ja siin kümme. See teeb Baltikumi peale kokku 26 peatreeneri töökohta. Ma saan siin väga head kogemust. Mulle väga meeldib!

SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: RAIDO KULL
SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

delarenta   •  
(90.191.150.***)
Väga sümpaatne vana
atleticomadrid   •  
(88.196.64.***)
Oo, millised meelitused härra Kalašnikovs, huligaan!

Sisene
MUUTUSED LEVADIAS
INTERVJUU
Lugu Tokyost | Austraalia naiskonna veteran Aivi Luik: olen karjääris jõudnud kaugele tänu eesti verele
ÜLEMINEKUJUTUD
TASKUHÄÄLINGU VÄRSKE OSA
Pikk ette (ja ise järele) | Natho üleminek üllatas kõiki, aga kuidas nad koos Beglarišviliga väljakule mahuvad?
MÖÖL RÄÄGIB SUU PUHTAKS
Mööl räägib suu puhtaks: minu jaoks polnud rahuldav, et kaotame liidritele juba kümne punktiga
ROHEVALGETE EUROLOOS
Flora sõidab euroedu korral Belgiasse, kaotuse puhul ootab Iirimaa või Albaania
SILM PEALE!
Tartus maha rahunenud Kevin Aloe sihib endiselt kõrgemale: töötan selle nimel, et olla Eesti parim vasakkaitsja
REKLAAM
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
18
15
1
2
50:23
46
2.
Tallinna FC Flora
16
12
4
0
40:11
40
3.
Paide Linnameeskond
18
10
6
2
30:14
36
4.
Nõmme Kalju FC
18
9
2
7
34:20
29
5.
Tallinna JK Legion
18
7
3
8
30:22
24
6.
JK Narva Trans
18
6
2
10
23:35
20
7.
Viljandi JK Tulevik
18
5
2
11
24:41
17
8.
Pärnu JK Vaprus
18
4
2
12
16:50
14
9.
Tartu JK Tammeka
17
3
4
10
21:34
13
10.
FC Kuressaare
17
3
2
12
15:33
11
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

PREMIUM LIIGA SUVISED ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

https://www.zone.ee/
TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • E 19.00 Maardu - Kalev (Esiliiga)
  • N 19.00 PJK - Welco (Esiliiga)
  • R 19.30 Legion - Vaprus (Premium liiga)
  • L 14.00 Ajax - Tammeka (naiste meistriliiga)
  • L 16.00 Levadia - Kuressaare (Premium liiga)
  • L 19.00 Paide - Tulevik (Premium liiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
46
Tallinna FC Flora
40
Paide Linnameeskond
36
Nõmme Kalju FC
29
Tallinna JK Legion
24
JK Narva Trans
20
Viljandi JK Tulevik
17
Pärnu JK Vaprus
14
Tartu JK Tammeka
13
FC Kuressaare
11
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK