Kaljust vallandatud treener nõuab klubilt FIFA kaudu saamata palka. Makse laekumiseni ähvardab Kaljut üleminekukeeld (10)

Ennetähtaegselt ametist vabanenud Eddie Cardoso nõudis Nõmme Kaljult kompensatsiooniks viiekohalise summa eurosid. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Eddie Cardoso (44) pole Nõmme Kalju peatreeneritoolil istunud juba 327 päeva. Tema töösuhte ennetähtaegne lõpetamine tõi kaasa seikluse FIFA-sse, mille tulemusel peab Kalju endise juhendaja lepingu välja maksma. Vastasel juhul ähvardab Premium liiga klubi uute mängijate registreerimise keeld.

2022. aasta 4. jaanuaril teatas Nõmme Kalju uue peatreeneri palkamisest. Tüürile asus portugallane Cardoso, kes võitis 2018. aastal abitreenerina Küprose suurklubi APOEL-iga meistritiitli.

Möödunud hooaja eel oli Kalju sihiks tulla kolmandat korda Eesti meistriks ning võita Evald Tipneri karikasari. Karikavõistlustel jõuti finaali, kus alistuti Paide Linnameeskonnale lisaajal 0:1, mis tähendas, et Euroopasse neil tol suvel asja polnud. Koduliigas polnud Kaljul asja ka kullaheitlusesse, ent kuni oktoobrikuuni võideldi visalt pronksmedalite nimel.

Augusti keskpaigast kuni oktoobri alguseni oli Kaljul mõõnaperiood. Pitseri vajutas 8. oktoobril saadud kaotus Tartus, kui Kalju alistus Tammekale 0:3. Pea nädal hiljem, kui hooaja lõpuni oli veel viis vooru minna, andis Nõmme klubi portugallasele hundipassi. Ohjad võttis üle Cardoso abitreener Kaido Koppel, kelle käe all lõpetas meeskond neljandal kohal.

Saatuslik treenerikutse

Eestisse saabudes ning Kaljuga liitudes omas Cardoso UEFA A-taseme litsentsi ning ootas UEFA PRO kursustele minekut. Liigamängudes oli peatreeneriks vormiliselt märgitud abitreener Koppel, kel oli PRO-litsents olemas, ent vägesid juhatas ikkagi Cardoso.

Soccernet.ee käsutuses olevatele dokumentidele tuginedes sõlmisid klubi ja peatreener 2021. aasta 21. detsembril eellepingu, kus mõlemad osapooled teadvustasid, et ametikohale on vaja PRO-taset, ent lepiti sellega, et Cardosol on ühe kraadi võrra lahjem treenerikutse.

Kahe-aastast töölepingut sõlmides leppisid klubi ja treener omavahel kokku, et juhendaja omandab PRO-taseme nii kiiresti kui vähegi võimalik. Cardoso saatis enda taotluse Eesti Jalgpalli Liidu korraldataval PRO koolitusel osalemiseks, mis algas selle aasta jaanuaris. ERIS-es (Eesti Jalgpalli Liidu registreerimise ja infosüsteemis) oli portugallase taotlus kinnitatud, mis tähendas, et treener oli astunud sammud enda tööks vajaliku taseme omandamiseks.

Siiski leidis Kalju 2022. aasta hooaja jooksul – tulemuste halvenedes –, et Cardoso pole alustanud PRO-litsentsi omandamiseks ühtegi protsessi, mistõttu üritasid mõlemad osapooled kehtiva kontrahti austamiseks leida treenerile klubis alternatiivset positsiooni. 11. oktoobril saatis Cardoso klubi presidendile Kuno Tehvale sõnumi, et ta on nõus aitama Kaljut teistes projektides, kui klubi tagab tema jaoks viis tingimust:

 1. Töötasu jääb samaks
 2. Auto
 3. Maja
 4. Tööleping pikendatakse 2023. aasta detsembrini (algne leping kehtis 10. novembrini)
 5. Klubi maksab 40% tema UEFA PRO-litsentsi õpingute tasust

Väidetavalt sobisid Tehvale need tingimused, ent viis päeva hiljem pärast osapoolte kohtumist potsatas Cardoso e-posti kiri, milles öeldi, et klubi lõpetab peatreeneriga töösuhte, sest portugallane ei suutnud vajalikku PRO-litsentsi omandada. Lisaks paluti kirjalikku selgitust seoses 18. augustil aset leidnud sündmusega, kus pärast Levadia vastu 2:0 võidetud karikamängu ründas Cardoso Tehvat füüsiliselt ning verbaalselt.

Peatreeneri hinnangul lõpetati töösuhe kehvade tulemuste, mitte puuduva PRO-litsentsi tõttu.

Cardoso tahtis Kaljus jätkata, ent klubi arvas teisiti. Foto: Brit Maria Tael

Asi jõudis FIFA lauale

Mullu 12. detsembril tegi Cardoso FIFA-sse avalduse. Treeneri hinnangul lõpetas klubi temaga lepingu alusetult, sest ta oli end registreerinud PRO-kursusele. Samuti heitis ta ette, et Kalju kompensatsioon oli marginaalne.

Cardoso tööleping Kaljuga pidi kestma tänavuse aasta 10. novembrini. Kuna kontraht lõpetati mullu oktoobris, jäi Cardosol saamata 14 kuu töötasu, ent tema kontole laekus vaid kahe kuu palk.

Portugallane nõudis läbi FIFA, et Kalju maksaks talle 31 200 eurot, intressiga viis protsenti, kuniks summa on lõplikult tasutud.

FIFA lõplikuks otsuseks tänavu 23. mail jäi, et Kaljul tuleb Cardosole lepingu lõpetamise kompensatsiooniks tasuda 20 837,19 eurot netona, ilma intressita. Koos maksudega ulatub kogusumma seega ligi 36 000 euroni.

Otsusele lisati juurde klausel, et kui makse pole sooritatud 45 päeva jooksul, siis keelatakse Nõmme Kaljul uute mängijate – riigisiseselt või rahvusvaheliselt – registreerimine, kuniks summa on tasutud. Keelu maksimumpikkuseks oleks kuni kolm üleminekuakent, mis tähendaks, et Kalju ei tohiks poolteist aastat endale uusi mängijaid juurde tuua.

Nõmme Kalju presidendi Kuno Tehva sõnul on protsess lõppenud. Eddie Cardoso saab enda tasu kätte enne uue üleminekuakna avanemist. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Vaidlustamisest ei saanud asja

7. juulil pöördus Nõmme Kalju FIFA otsusega rahvusvahelise spordiarbitraaži CAS poole, lootuses asi vaidlustada.

Soccernet.ee uuris Kalju presidendilt Kuno Tehvalt, kuidas protsess kulgeb, ent jutu käigus selgus, et Kalju viskas ringi valge rätiku, leppides endise juhendaja soovidega. CAS-i protsess on Tehva sõnul lõppenud.

"Mingit võitlust polnud. Oleme kõik kokku leppinud ja olukord on lahenenud. Olid lihtsalt erinevad tõlgendused, kriisist ei saa rääkida," lausus Tehva Soccernet.ee-le.

Milline lahendus leiti? "Ütleme nii, et oli kahe poole erinev arusaam mitte väga suure lepingulise tasu üle. Leppisime Cardoso soovidega ning lõpetasime selle vaidluse. Maksame selle summa ära talle. Mingit probleemi pole, see on tavaline olukord," leidis Tehva.

FIFA-poolseid sanktsioone Kalju klubi ei karda. "Need on täiesti tavalised FIFA-sanktsioonid. Meil on aega tasuda kuni järgmise üleminekuakna avamiseni. Midagi karmi ei ole. Meil oli võimalus otsust CAS-is edasi vaidlustada, aga me ei pidanud seda vajalikuks. Polnud mõtet seal energiat kulutada.

Jõudsime Cardosoga vestluses sinnamaani, et me ei tahtnud seda teha. Meil pole tema vastu isiklikult midagi, vestleme sõbralikult. Cardoso saab oma raha ilusti kätte sellel hetkel, kui see meile sobib," sõnas klubijuht.

Cardoso advokaat asja nii ei jäta

Soccernet.ee kontakteerus ka teise osapoole ehk Eddie Cardoso advokaadi Duarte Costaga (treener ise ei soostunud olukorda kommenteerima), kelle sõnul lõppes CAS-i protsess seetõttu, et Kalju polnud võimeline tasuma kohtukulusid vaatamata sellele, et nad said lühiajalise majandusprobleemi tõttu ajapikenduse – esialgu tuli neil apellatsioonitasu maksta 7. augustiks, ent seda tärminit viidi edasi 18 päeva jagu.

Costa toonitas, et FIFA-poolne algne ajaraamistik ehk 45 päeva töötasu väljamaksmiseks on tänaseks lõppenud, mistõttu tuleks klubi sanktsioneerida.

"Minu hinnangul on ilmne, et Eesti jalgpalliklubi Nõmme Kalju on käitumas pahauskselt, näidates üles lugupidamatust CAS-i ja FIFA suunas. Kuna klubi president Kuno Tehva andis Eddie Cardosole mõista, et endine tööandja ei kavatse talle kuni uue aastani sentigi maksta, taotlen ma FIFA-lt Kaljule üleminekuembargot, millega keelatakse neil mängijate registreerimine kahel järjestikusel üleminekuaknal FIFA otsuse rikkumise tõttu alates juunist, mis on rahvusvahelise jalgpalliliidu lahendis kirjas," ütles Costa.

Kommentaarid

Karvik   •  
(87.119.178.***)
Kuna kontraht lõpetati mullu oktoobris, jäi Cardosol saamata 14 kuu töötasu, ent tema kontole laekus vaid kahe kuu palk.

Portugallane nõudis läbi FIFA, et Kalju maksaks talle 31 200 eurot, intressiga viis protsenti, kuniks summa on lõplikult tasutud.

Kaks kuud sai kätte. 12 saamata, 31200€ ehk siis Kalju peatreeneri palk on 2600€? Arvasin rohkem kui nii
trk   •  
(46.131.22.***)
Nagu artiklist selgub, siis Premium liiga esiotsa klubi peatreeneri netopalk on 1736 eurot.
Aga alles äsja sai Soccernetist lugeda, et 10 milj on kommiraha. Võta sa nüüd kinni, kumb siis tõsi on...
rester’   •  
(91.129.105.***)
Palju siis välismängijad Eestis teenivad?
Thugie   •  
(146.255.183.***)
Kas kalju ei suuda ühte hooaega ka läbida ilma skeemitamiste, pettuste ja skandaalide?
Jaanus   •  
(80.235.51.***)
Kui seda klubi juhib suure egoga Tehva, siis need skeemitamised ei lõppe
humorist   •  
(213.180.19.***)
To rester':

Spekuleerin, aga päris paljudele välismängijatele on Eesti võimaluseks välisklubidele silmajäämiseks.
Tanel   •  
(90.190.26.***)
Töötasu on küll nadi, samas auto ja maja kulud pole ka peenraha.
sanderk   •  
(88.196.243.***)
see on tavaline olukord," leidis Tehva.
Jälgija   •  
(46.131.32.***)
Klounaad jätkub....
Владимир Иванов   •  
(85.253.57.***)
техва,кажется,решил вернуться в 90-2000 годы,да кинуть португальца(ну по привычке),а тут всё через фифа...я представляю,если кардозо заговорит,что будет.а будет шухер,разбегутся все.и пойдёт техва по пути белова.у того хоть выбор есть,у калью нет.уедут легионеры,с дублем можно на чемпионате копли играть только(пока,вроде пришёл здравый человек.хотя,про главног тоже многие так думали-да мимо)не заплатят шантажисту-португальцу-100 летний юбелей стане и последним.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
NUMBRID RÄÄGIVAD
Graafikud | Kolmveerand hooajast selja taga: mille pinnalt võib Eesti saada uue euroklubi?
VÄRAVATESADU MÜNCHENIS
Luup peale | Bayern ja United heitlesid, kelle köök ruulib
REKORDHÄÄLED TASKUST!
TEEKOND TIPPU
Lisette Tammik: laste jalgpallitrennides võiksid poisid ja tüdrukud mängida koos
INGLISMAA
VÄRSKE PILK
Videokohtunik | Kas Florale anti derbis pehme või ilmselge penalti? Miks Paide punaseta jäi?
SN X PL
Soccernet vs. Premium liiga | Testime kalevlaste täpsust: kas rohkem palle saadeti ristnurka või raudteele?
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
27
16
9
2
48:15
57
2.
Tallinna FC Flora
27
16
9
2
58:17
57
3.
Pärnu JK Vaprus
27
10
9
8
34:34
39
4.
JK Tallinna Kalev
27
9
9
9
29:33
36
5.
Paide Linnameeskond
27
8
12
7
30:23
36
6.
Nõmme Kalju FC
27
9
9
9
34:30
36
7.
FC Kuressaare
27
9
5
13
31:48
32
8.
JK Narva Trans
27
10
2
15
23:42
32
9.
Tartu JK Tammeka
27
4
12
11
25:42
24
10.
Harju JK Laagri
27
3
6
18
19:47
15
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA SUVISED ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

https://www.zone.ee/
PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
57
Tallinna FC Flora
57
Pärnu JK Vaprus
39
JK Tallinna Kalev
36
Paide Linnameeskond
36
Nõmme Kalju FC
36
FC Kuressaare
32
JK Narva Trans
32
Tartu JK Tammeka
24
Harju JK Laagri
15
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

 • R 18.00 Eesti - Kasahstan (naiste Rahvuste liiga)
 • R 19.45 Flora - Kalev (Premium liiga)
 • L 17.00 Kalju - Tammeka (Premium liiga)
 • L 19.30 Levadia - Kuressaare (Premium liiga)
 • P 19.00 Viimsi - Legion (Esiliiga)
 • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!