Karjääri ühe raskeima perioodi läbi elanud Teniste sihib Euroopa vihmapealinnas kõige kirkamaid medaleid (2)

Taijo Teniste unistab Norra meistritiitlist. Foto: Brit Maria Tael

31-aastane Eesti koondise paremkaitsja Taijo Teniste on tuntud stabiilsuse poolest. Praegu oma karjääri teises välisklubis Bergeni Brannis mängides loodab Teniste selle püsiva mängukindluse teisendada Norra meistritiitliks.

Tartust pärit Teniste teekond jalgpalli juurde oli aastate eest orgaaniline. Tipptasemel korvpalli mänginud isa Tiidu tõttu oli tal veres sportlasgeen olemas. Et paar aastat vanem vend Timo juba mängis jalgpalli, jõudis tema trennide kaudu praeguseks armastatud alani ka Taijo.

Täiskasvanute jalgpalli esimesed sammud astus Taijo Teniste 2004. aastal Tartu SK 10 ridades neljandas liigas. Aasta hiljem mängis ta juba Levadias, tehes Esiliigast duubli eest mängides väga kiirelt hüppe edasi põhitiimi ja meistriliigasse. Kuus ja pool hooaega ning neli meistritiitlit hiljem teenis Teniste oma esimese välislepingu, liitudes 2011. aasta sügisel Norra kõrgliigas mänginud Sogndaliga.

Omakorda kuus ja pool aastat hiljem ehk 2018. aasta eel vahetas Teniste väikeklubi Sogndali -kellega mängis ühe aasta koguni Norra esiliigas - riigi tippklubi Bergeni Branni vastu. Täna, poolteist aastat hiljem, on ta tehtud valikuga väga rahul. Muidu ju poleks ta sinna läinudki, möönab ta.

"Bergeni Branni näol on tegemist Norra suurklubiga ja nende ambitsioon on igal hooajal lõpetada kolme parima seas. Bergeni rahvas ja fännid ootavad kindlasti millalgi ka kulda tagasi oma kodulinna. See on Branni eesmärk. Nii see hooaeg kui ka järgnevatel hooaegadel. Just selle nimel käib töö," ütleb Teniste Soccernet.ee-le.

Mentaalselt raske avahooaeg

Viimati 2007. aastal meistriks tulnud Norra suuruselt teise linna Bergeni esindusklubi Brann alustas möödunud hooaega suurepäraselt. Esimene mäng võideti, teine viigistati ning seejärel võideti järjest seitse matši, millest kujunes hiljem hooaja pikim võiduseeria. Tolles seitsmendas mängus kukkus Teniste aga õhuvõitluse järel pea peale, saades selgroosse mõra ja käe lahasesse.

Video intsidendist. Vaadata omal vastutusel.

Täna ei taha äärekaitsja toda momenti enam väga meenutada. "See on minu jaoks möödas ja väga sellele mõelda ei taha. Tagantjärgi võib muidugi öelda, et läks niigi hästi," lausub Teniste. Ta ei tee saladust, et vaimselt oli tegu keerulise ajaga. Mitte kunagi varem ei olnud ta kolm kuud väljakutelt eemal olnud.

"Kõige keerulisem oli see mängupaus. Õnneks oli sel ajal meil ka väike puhkus, et ma väga paljudest mängudest eemale ei jäänud. Aga kogu see taastusravi … ei olnud lihtne aeg. Kõikidele jalgpalluritele on vigastusaeg keeruline. Eriti kui pole väga palju varem vigastatud olnud. Pidi väga palju vaeva nägema, et tervena ja tugevamana tagasi tulla," sõnab kaitsja.

Sel ajal, kui eestlane taastus, langes Branni vorm märgatavalt. Kohe esimeses kohtumises ilma temata sai läbi võiduseeria, ent kaotuseta püsiti veel viis matši, venitades kaotuseta seeria 14-mänguliseks, mis oli samuti möödunud hooaja parim näitaja. Vahepeal jälitajate ees kätte saadud kümnepunktiline edu hakkas sulama ja juba suve lõpuks oligi liidrikoht läinud. Teniste arvates on raske öelda, miks sedasi läks. "Tagantjärgi targutamine ei vii kuhugi. Seda põhjust ei tea keegi," ütleb ta. Norra meedias seostati toona Branni hea hoo lõppu just Teniste vigastuspausiga, kuivõrd tema väljalangemisega kannatas oluliselt klubi mäng. Teniste vastab selle peale, et ta ise väga palju meediat ei loe, kuid tegu on lihtsalt ühe spekulatsiooni, kellegi arvamusega.

Hooaja alguse ideaalset vormi ei leidnud Brann igatahes ka Teniste naasmise järel ja hooaeg lõpetati pronksmedalitega. "Kui hooaja alguses oleks keegi medali kaela riputanud, siis võib-olla oleks selle isegi vastu võtnud. Aga pärast nii head hooaja algust – juhtisime vahepeal oma kümne punktiga – tundus see hooaja lõpus pettumusena."

Vihmapealinnas on jalgpall au sees

Kui Sogndal oli mõne tuhande inimesega väikekoht, siis Bergen umbes 280 000 elanikuga Norra suurlinn. Kuigi Tenistel tuli kolida veidi enam kui paarisaja kilomeetri kaugusele, siis Norra skaalal on 3,5-4-tunnine autosõit kvalifitseeritud lühikeseks otsaks. Ja kuigi sellise vahe peale võiks ka ilm üsna sarnane olla, siis üks erinevus siiski on.

Foto: brann.no

Nimelt on Bergen Euroopa vihmapealinn. Seda põhjusel, et asub seitsme mäe vahel, mis on pidevalt Atlandi ookeanilt tulevate pilvede rünnaku all. Bergenis sajab aastas umbes 270 päeval. See tähendab, et vahel mitmeid nädalaid jutti. "Ütleme nii, et sademetega olen ära harjunud," muheleb Teniste.

Jalgpalluri elu Sogndalis ja Brannis erineb peamiselt viimase suurusest tulenevate faktorite poolest. Kui mullu käis Norra kõrgliiga matše vaatamas keskmiselt 5865 inimest, siis Bergeni näitaja on üle 10 000. Nad on liigas valitseva meistri Rosenborgi järel teisena kõige külastatum võistkond. "See fännibaas on suurim vahe. Linnapildis on samuti näha, et jalgpallureid teatakse ja tuntakse. Bergenis käib elu jalgpalli ümber," kirjeldab koondislane.

Muus osas polegi Teniste elu võrreldes Sogndaliga väga erinev. "Kuigi Sogndal on pisike klubi, siis treeningtingimused olid seal väga-väga head. Selle poole pealt võib neid kahte võrrelda küll," ütleb ta. Ja see, et Bergen elamiseks oluliselt suurem koht on, ei mõjuta ka väga jalgpalluri igapäevaelu.

"Jalgpalluri elu käib suuremas osas ikkagi nii, et hommikul lähed treeningbaasi, sööd hommikust, teed trenni, lõuna. Pärast seda on kojuminek ja puhkus. Arvan, et väga paljudes klubides käibki see asi niimoodi. Kindlasti on Bergenis mingeid võimalusi rohkem, aga ega sa ei lähe ju iga päev kesklinna kuskile poodidesse või välja sööma. Suures osas on päevakava ikkagi sama nagu Sogndalis.

Sogndal oli nii pisike koht, et seal üldjuhul autot ei läinud vaja. Võis igale poole jalutada. Ka Bergenis olen end sisse seadnud niimoodi, et mul on võimalik trenni jalutada – 10-15 minutit maksimum. Aga samas seal on ka Bybanen (kohalik tramm – K. E.), mis läheb otse kesklinna. Liiklemine on Bergenis väga mugav."

Sihiks on kuld

Teniste teine ehk tänavune hooaeg algas Branni jaoks keeruliselt. Esimesest viiest voorust saadi vaid üks võit. Järgnevast kuuest matšist on võidetud aga neli. Koondisepausile läks Brann tabeli viiendana. Miks see hooaeg nii raskelt algas? "Arvan, et seal on mitmeid põhjuseid. Mängupilt oli meil pigem üsna korralik. Domineerisime ja olid ka võimalused, aga nagu jalgpall ikka: kui ise ära ei löö, lüüakse sulle. Paljud mängud jäid selle taha.

Lisaks on Eliteserien väga-väga ühtlane liiga. Seal ei ole ühtegi lihtsat mängu. Sellest tuleb ka see, et kui sa mingi hetk võtad oma võidud ära, siis oled sellisel võidulainel ja sealt sa suudad kuidagi need mängud enda kasuks pöörata. Ja kui mingi hetk ei lähe nii hästi, siis on üpris keeruline ree peale tagasi saada. Viimane voor näitas ka just seda, et Norra liiga alumised meeskonnad võtsid kõik ülemistelt punkte."

Foto: Brit Maria Tael

Teniste tunnistab, et praegu võetakse klubis asja mäng-mängult ja eks ole näha, kuhu hooaja lõpuks tõustakse. Kindlasti on eesmärgiks esikolmikus lõpetamine, sest nii on alati. "Klubi jaoks on kindlasti väga tähtis eurokohal lõpetada. Bergenis on tunda, et inimesed ootavad sinna lähiaastatel kulda," ütleb ta.

Kuiväga ta ise kulda ootab? "Eks see oli üks põhjuseid Norra jäämiseks, et suuremas klubis mängides ka midagi võita."

Suuremas klubis mängimine lubab Tenistel väljakul ka rohkem rünnata. Kui Sogndalis kulus tal seitse hooaega, et värav lüüa, siis Brannis tuli esimene kohe debüüthooajal. "Muidugi see mõjutab, et oleme ikkagi meeskond, kes domineerib. See võimaldab ka minul olla ründavam ja vahel ka kastipoole liikuda. Kindlasti annab see mulle rohkem variante väravaid lüüa. Aga see ei ole mul kunagi eesmärk. Eks ma üritan omad asjad kaitses korras hoida ja see, mis ma ründes suudan teha, on lihtsalt boonuseks," räägib tartlane.

"Ründav jalgpall on see, mis mulle meeldib. Kui meeskond domineerib ja hoiab palli, on ka lihtsam kaitsetööd teha."

Jaanuari viimasel päeval 31-aastaseks saanud Teniste ei mõtle veel sellele, mis saab pärast jalgpallurikarjääri lõppu. "Loodan, et vanus ei ole veel päris sealmaal. Tahaks mõned aastad ikkagi veel heal tasemel vutti mängida ja eks siis paistab, kuidas keha reageerib. Nagu siit on läbi käinud, siis Norras oleks vaja mingi kirkam medal kaela riputada. See on kindlasti üks eesmärk. Ja eks muidugi on vaja ja oleks tore Eesti koondise fännidele midagi ilusat pakkuda."

Tänavu suvel ootavad Tenistet esmakordselt pärast Levadiat ees ka euromängud. "Ootan huviga neid suviseid mänge. Eks juba seda loosi ootan huviga, et kes meile vastu tuleb. Olen kuskilt kuulnud, et on ka variant Floraga vastamisi minna," sõnab Teniste. Kuna Brann on Euroopa liiga esimeses eelringis asetatud, nagu ka Levadia, siis on neil tõesti hetkeseisul variant mängida nii Flora kui ka Narva Transi vastu. Vahetult enne loosimist moodustatakse aga veel väiksemad grupid, mis tähendab, et kui Brann ja Eesti klubid satuvad erinevatesse rühmadesse, pole ka loosimisel võimalik kokku sattuda.

Teniste tunnistab, et jalgpallur jaoks on eurosarjas osalemine tähtis: "Eelmine hooaeg Joonas Tamm jõudis ju klubiga alagrupiturniirile ja arvan, et sellised mängud kindlasti annavad väga palju kogemusi juurde mängijatele. Lisaks on võimalik silma jääda erinevatele klubidele. Mängijatele on need mängud kindlasti tähtsad." Ja edukus eurosarjas või Norra klubide puhul Euroopa liiga alagrupiturniiril mängimine, on oluline ka sealsetele inimestele. "Norra jalgpallile oli see väga suur tunnustus, et Rosenborg ja Sarpsborg möödunud hooajal nii kaugele jõudsid. Eks see näitab ka Norra liiga taset."

Foto: Oliver Tsupsman

Trennis käimine aitab tegeleda hobiga

Tänavuse aasta alguses sündis Taijo ja tema kaasa Karini perre teine laps. Teniste sõnul see tema jalgpallurielu ei mõjuta, kuid toob igasse päeva väga palju rõõmsaid hetki. Nii kulubki praegu kogu tema jalgpallist vabaks jääv aeg perele.

"Eks hobisid on ka, aga enam ei jõua nendega nii tihti tegeleda. Kindlasti pere on kõige tähtsam ja on suur-suur nauding ja rõõm nendega aega veeta," ütleb ta.

Teniste üheks suureks hobiks on piljard ja snooker, mida meeldib mängida. "Snookerit vaatan ka telekast. Piljardit mitte nii palju," poetab mees. Kui küsin, kas laste sünni järel on kii kätte võtmine unarusse jäänud, selgub, et üldsegi mitte. "Kuna Bergenis treeningbaasis on piljardilaud olemas, siis satub kii kätte päris tihti."

Kas eestlane on siis Branni kõige kõvem käsi piljardis? "Ei ütleks, et kõige kõvem, aga meeskonnasisesel piljarditurniiril jõudsin finaali küll. Kahjuks võitjana sealt ei väljunud, aga vast tubli tulemus ikka," muheleb Teniste.

Kui piljardimäng on äärekaitsja jaoks hobi, siis tegelikult ka oma elatusallikat ehk jalgpalli ei pea Teniste tööks. "See on asi, mida mulle väga meeldib teha ja mida ma naudin. Samas tuleb tunnistada, et vabal ajal ma väga palju jalgpalli ei vaata," räägib ta. Aga Meistrite liiga finaali vaatas ikka ja "ei ole vaja vist öelda", miks ta Liverpooli toetas.

Kuigi Norras mängib praegu ja on varemgi alati mänginud ka teisi eestlaseid, siis elukutsest tulenevalt pole aega väga tihti kokku saada. Aga kontakti omavahel hoitakse, nagu ka teiste välismaal mängivate koondislastega. "Läbi interneti ikkagi suhtleme."

Valikmängud ei anna debütantidele võimalust väriseda

Praegu saab teiste vutimeestega suhelda aga intensiivsemalt, sest koondis kogunes esmaspäeval eesootavateks valikmängudeks Põhja-Iirimaa ja Saksamaaga. "Ma ei ole kunagi selline, kes julgelt midagi välja hõikab, aga selge on see, et jalgpalli mängitakse võidu nimel. Lähme kindlasti neist mängudest punkte võtma."

Teniste (vasakul) soovib koondises kaaslastega rõõmustada. Foto: Brit Maria Tael

Teniste sõnul on vaja võõrsil põhja-iirlastelt saadud kaotusest järeldused teha, sest kodupubliku ees oleks väga magus revanš võtta. Ja karta ei tasu ka Saksamaad. "Selles grupis oleme autsaiderid, aga meil on võimalik kõiki üllatada," on ta kindel.

Kui Saksamaa vastu mängimine on paljude fännide jaoks väga eriline, siis kas ka mängijate jaoks? "Kui reaalselt ja loogiliselt mõtlema hakata, siis muidugi. Kui sa mängid ikkagi maailma staaride vastu, siis see on kindlasti teistmoodi. Saad end proovile panna maailma eliidi vastu. Samas kui tuleb mängupäev, siis keskendud mängule nagu igale teisele ja üritad anda endast parima."

See, et koondis peab sedapuhku hakkama saama ilma kapteni Ragnar Klavanita, on Teniste sõnul lihtsalt asi, millega tuleb leppida: "Muidugi Klavan on meile väga tähtis. Ja kindlasti kõik mängijad ootavad ja loodavad, et ta koondises oleks, aga eks Klavan tõesti tunneb oma keha nii hästi ja ma isiklikult tunnen Klavanit hästi, et ju sel on kindlasti ka mõjuv põhjus, miks ta koondise mängudel seekord ei osale."

Klavani puudumisel on Teniste Konstantin Vassiljevi, Sergei Zenjovi ja Sander Puri järel staažikaim koondislane. Milline on tema kui kogenud mängija sõnum kolmele võimalikule debütandile Erik Sorgale, Vlasi Sinjavsile ja Vladislav Kreidale, kes pole varem isegi A-koondise laagris käinud? "Neid mänge ja üldse seda koondise atmosfääri on neil vaja nautida ja jalad maa peal hoida. See ei ole siin koht, kus väriseda ja kui võimalus tuleb, siis peab end näitama ja võimalusest hinni haarama," õpetas Teniste.

Taijo Teniste
Sünniaeg: 31.01.1988 (Tartu)
Vanus: 31
Klubi: Bergeni Brann
Positsioon: paremkaitsja
Number: 2
Pikkus: 174 cm

Eelnevad klubid: Sogndal, Tallinna Levadia, Tartu SK 10
Koondised: A 70/0, U23 1/0, U21 11/0

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Pets   •  
(85.253.100.***)
Põnev lugemine. Edu sulle, Taijo!
norsk   •  
(212.53.100.***)
Hea intekas. Tänud!

Sisene
NOORED MEHED KAUGEL MAAL
PREMIUM LIIGA PÜHAPÄEV
Flora kaks poolkaitsjat vigastatud, Jääger naasis treeningutele
FLORA - PAIDE
Luup peale | Kostja supermäng tähendab, et Flora saldo tippude vastu on neljast neli!  (galerii!)
REIM LÄINUD
German Šlein: 2019 oli minu jaoks väga karm aasta, nüüd liigun ühe eesmärgi kaupa edasi
SOCCERNET TV
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
12
10
1
1
32:9
31
2.
Nõmme Kalju FC
12
8
1
3
23:6
25
3.
Tallinna FCI Levadia
12
7
3
2
29:15
24
4.
Paide Linnameeskond
12
7
0
5
24:15
21
5.
Viljandi JK Tulevik
12
6
0
6
17:21
18
6.
Tartu JK Tammeka
12
4
2
6
12:19
14
7.
FC Kuressaare
12
4
1
7
12:22
13
8.
JK Narva Trans
12
2
3
7
13:20
9
9.
Tallinna JK Legion
12
2
3
7
6:17
9
10.
JK Tallinna Kalev
12
2
2
8
6:30
8
VIIMASED PILDIGALERIID
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • N, 19.00 Vaprus - Maardu (Esiliiga)
  • R, 19.30 Paide - Kalju (Premium liiga)
  • L, 13.00 Kalev - Tulevik (Premium liiga)
  • L, 19.00 Tammeka - Trans (Premium liiga)
  • P, 14.00 Tammeka - Sporting (Naiste ML)
  • P, 19.00 Maardu - Elva (Esiliiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
31
Nõmme Kalju FC
25
Tallinna FCI Levadia
24
Paide Linnameeskond
21
Viljandi JK Tulevik
18
Tartu JK Tammeka
14
FC Kuressaare
13
JK Narva Trans
9
Tallinna JK Legion
9
JK Tallinna Kalev
8
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused toimusid kahe hooaja vahel Eesti meistriliiga klubides!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK