Kordustest ehk aasta viimane kodumäng, kus otsitakse taas esimest võitu - nüüd juba veidi optimistlikumalt (4)

Kas eestlased saavad õhtul käe võidukalt taeva poole tõsta? Foto: Oliver Tsupsman

Kuivad kaotused septembris. Väravaga kaotus selle akna alguses. Väravatega viik pühapäeval. Võit täna? Oleks ilus areng. Seda Eesti rahvuskoondis kolmapäeva hilisõhtul Rahvuste liiga C-tasandi kohtumises Armeenia vastu püüdma ka läheb. Optimistlikumalt kui varem.

Eesti jalgpall on rahvusvahelises mõttes olnud viimasel ajal totaalses augus. A-koondis võitis viimati 13 mängu tagasi ehk eelmise aasta märtsis (võõrsil Gibraltarit). Punkti peale mängus võideti viimati 2018. aasta novembris (võõrsil Kreekat). Kodus võideti viimati 2018. aasta mais (Rakveres Leedut). A. Le Coq Arenal võideti viimati 2017. aasta septembris (Küprost).

Kui keskmine jalgpallisõber pole ca kolm aastat näinud oma silmaga Eestit võitmas, on arusaadav, et kannatus on katkemise äärel või juba katkenud. Viimane tõeliselt edukas aasta oligi 2017, kui 13 mängust 10 lõppesid positiivse tulemusega: seitse võidu ja kolm viigiga. Kaotused olid normaalsuse piiridesse jäävad: Belgiale 0:2, Bosnia ja Hertsegoviinale 1:2, Soomele eksperimentaalse koosseisuga 0:3. Horvaatidele virutasime aga ise kolmeka. Lätlased said tappa. Gibraltarile lõi Eesti kuus, sedasi et Joonas Tamm lajatas kübaratriki. MM-valikgrupi lõpetasime kuue võistkonna seas neljandana - ootuspärane tulemus. Eesti polnud mingi põhjamuda.

2018 läksid asjad halvemaks. Kõigepealt munesime ära hea võimaluse Balti turniiri võiduks, kui kodus Leedu alistamise järel Lätis lati alt läbi jooksime. Rahvuste liiga debüüthooaeg algas tugevas alagrupis nappide kaotustega, mis lõid usu kõikuma, sest viis järjestikust kaotusmängu olid midagi, mida polnud aastaid kogenud. 2019. aasta algus tundus lubav, kui Kataris võitsime Soomet ja viigistasime Islandiga. Valikmängudes Põhja-Iirimaaga tulid aga emotsionaalselt valusad kaotused, millele järgnes Saksamaa sahmakas. Järgnes paleepööre. Martin Reim läks koos Janno Kivisilla ja Andres Operiga. Saabusid Karel Voolaid, Mario Hansi, Aivar Anniste ja Vladimir Vassiljev.

Revolutsiooni ei saabunud. Debüütmäng Valgevenega tõi kodus 1:2 kaotuse, mis kustutas lootused. Hollandilt tuli kodus taha neli. Valgevenelt saadi võõrsil valiksarja ainus punkt, mis ei päästnud alagrupi viimasest kohast. Kodumäng Saksamaaga pakkus küll hetkeks lootust, aga kaotus oli kindel ja hammas ei hakanud peale ka võõrsil Ukrainale ning Holland rebis aasta lõpetuseks kõik haavad lahti. Eesti oli teist korda järjest puntkidele mängus põhjamuda.

Kohtunik näitab väravat, Mattias Käidil on tähistamiseks käsi püsti - selline oli vaatepilt, kui Eesti koondis viimati Tallinnas mängu võitis. Foto: Brit Maria Tael

Ja siis tuli see aasta. Kõigepealt jäid koroona tõttu kaks esimest akent ära - nendega koos ka mingisugused võimalused enesekindlust koguda ja võita - ja algas uus Rahvuste liiga hooaeg, kahe kuiva kaotusega. Nädalapäevad tagasi venis kaotusteseeria kuuemänguliseks. Nii palju kaotuseid olime viimati järjest saanud 2007. aastal, kui saime luuki Poolalt, Sloveenialt, Venemaalt, Iisraelilt, Horvaatialt ja Inglismaalt, löömata ise ühtegi väravat. Nüüdne seeria oli suures plaanis sarnane, aga jada viimases kohtumises Leedu vastu lõpuks skoorisime - Voolaidi käe all teistkordselt.

Kirjeldan seda kõike, et mõista ja tunnetada emotsionaalset seisu, kuhu olime sattunud. Ja siis tuli pühapäev. Märten Kuusk söötis palli kolmandal minutil oma väravasse. Aga Eesti võitles end esimest korda pärast 2013. aastat punktide peale mängus 0:1 kaotusseisust välja! Läks 3:1 juhtima! Siinkirjutaja mõtles juba õhtul kodus koogi söömisest. Hinges oli tunne, kas nüüd ongi mustad päevad selja taga. Aga matši lõpp anti ära. Kohtumine Põhja-Makedooniaga jäi 3:3 viiki.

Ehk kuigi lõppresultaat valmistas pettumuse, oli eelnevalt tärganud optimism. Pärast väga-väga pikka pausi! Eesti mängis suures pildis hea ja lõbusa kohtumise. Esitus oli hingestatud, tahtejõuline ja resultatiivne. Midagi taolist polnud ammu näinud.

Täna õhtul seisab ees 2020. aasta viimane kodumäng. Kell 21.45 astub Eesti lavale ja omab võimalust näidata, et pühapäeval näidatu ei olnud valepositiivne sooritus. Eestil on võimalik tõestada, et mustad päevad on selja taga. Et eestlased oskavad jalgpalli mängida. Et oskavad väravaid lüüa. Et oskavad võita! Eesriide langedes on vaja näidata ja tõestada oma sisu. Paremat võimalust selleks lähiajal ei avane.

Ajalugu soosib Eestit

Eesti on Armeeniaga ajaloo jooksul kohtunud kuus korda. Saldo on igas mõttes viigis: kaks võitu, kaks viiki, kaks kaotust, väravate vahe 6:6. Aga siin on fakt, mis soosib Eestit: nimelt on Eesti võitnud mõlemad kodumaal peetud kohtumised! 1999. aastal Pärnus 2:0 ja 2009. aastal Lillekülas 1:0. Kaotused pärinevad võõrsilt ja viigistatud on samuti Jerevanis.

Eesti võidu korral saaks Armeeniast seeläbi üks neist vähestest meist suurema rahvaarvuga FIFA liikmetest, kelle vastu omame läbi ajaloo positiivset seeriat. Taoliste alla kuuluvad hetkel Valgevene, Aserbaidžaan, Moldova, Kanada, Angola, El Salvador, Ekvatoriaal-Guinea, Hong Kong, Indoneesia, Jordaania, Filipiinid, Kõrgõzstan, Tadžikistan, Trinidad ja Tobago ning Uus-Meremaa.

Kodumeeskonna peatreener Karel Voolaid rääkis enne mängu, et võrreldes septembris võõrsil saadud 0:2 kaotusmänguga tuleb parandada kõiki üldiseid tegevusi väljakul. "Eks ta tuleb oma iseloomult väga sarnane mäng, mis oli Armeenias. Peame ise kõvasti kvaliteetsemalt tegutsema," lausus juhendaja.

Veel eelmisel hooajal Armeenia kõrgliigas Alaškertis pallinud Eesti keskkaitsja Nikita Baranov sõnas: "On uus võimalus näidata iseendale ja tervele Eestile, et me tegime järeldused. Viimane kodumäng Rahvuste liigas, on vaja minna täiega ja näidata tulemust!"

"Otsustavaks saab esimene värav. Kes selle lööb, saab initsiatiivi ja enesekindluse. Aga vaja on keskenduda oma mängule ja minna täiega. Üks punkt on olemas, ma ei näe põhjust, miks me ei võiks minna võidu järele," lisas ta.

Henrih Mhitarjan - kahe võistkonna kõige kõlavama CV-ga jalgpallur. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Hispaania ekspert ja maailmastaar

Kui Eesti asub FIFA edetabelis 108. kohal, siis Armeenia on 101. positsioonil. Suures plaanis on tegu igati jõukohase vastasega. Küll aga on neil mingite nurkade alt rohkem kogemust ja kvaliteeti. Armeeniat tüürib mängujärgsel päeval 65-aastaseks saav hispaanlane Joaquin Caparros.

Caparros on ligi kaks kümnendit töötanud Hispaania kõrgliigas. Pärast seda, kui ta 2001. aastal Sevilla esiliiga võiduni tüüris, juhendas ta kõrgliigas lisaks neile ka Deportivo La Corunat, Athletic Bilbaod, Mallorcat, Levantet, Granadat ja Osasunat. Korra maitses ta välisleiba 2011. aastal Šveitsis Neuchatel Xamaxis. 2017. aastal käis Kataris Al Ahlis. Tänavusest on ta esmakordselt koondise treener, tüürides Armeeniat. Kolmest Rahvuste liiga mängust Eesti, Põhja-Makedoonia ja Gruusiaga on kirjas vastavalt võit, kaotus ja viik.

"Järeldus [Eestist] on sama, mis oli mul esimesest mängust peale: meil on grupp, kus võistkondadel on väga võrdsed võimalused. Pärast Armeenias saadud 0:2 kaotust on Eesti väga motiveeritud ja Armeenia peab nüüd mängima väga kõrge intensiivsuse ja tahtega, et edu saavutada," sõnas ta teisipäeval Tallinnas.

509 mängu treenerina Hispaania kõrgliigas on hindamatu pagas, millele Caparros oma igapäevatöös toetub. Kuigi tal ei ole täna kasutada samaväärset koosseisu nagu oma Sevilla parimatel päevadel, on tal võistkonnas Eesti kontekstis ikkagi kõvasti kvaliteeti. Kui Venemaa kõrgliigas palliv kaitsja Varazdat Harojan on Armeenia jalgpalli teada-tuntud suurus, nagu ka Kesk-Euroopas sirgunud ja Harojaniga Tambovis mängiv ründaja Aleksandre Karapetian, siis Caparros on koondisse toonud ka uued tuuled.

Tema käe all on Armeenia koondises debüteerinud Venemaa noortekoondislased, ent Armeenia juurtega Horen Bairamjan (Rostov) ja Aršak Korjan (Himki). Samuti pikalt Venemaal mänginud ja Türkmenistanis sündinud väravavaht David Jurtšenko ning Kolumbia juurtega Wbeimar. Koondises on mehi Kasahstani, Rootsi, Taani, Küprose, Valgevene ja Slovakkia kõrgliigadest. Ning kõige lõpuks mõistagi ka Armeenia jalgpalli nägu, koondise läbi aegade suurim väravakütt (30 tabamusega) Henrih Mhitarjan. Donetski Šahtar, Dortmundi Borussia, Manchester United, Arsenal ja täna AS Roma.

Kuidas eestlased armeenlaste ohjeldamisega toime tulevad? Nikita Baranov kõige vasakpoolne. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

"Armeenlased on agressiivsed. Ei saa öelda, et nad oleksid hirmus osavad või mängiksid hirmus tehniliselt. Kindlasti proovivad nad ehitada mängu läbi Mhitarjani, tema on võtmemängija, kelle peale nad kindlasti palju mängivad," arvas Baranov, et 31-aastane poolkaitsja saab olema võtmerollis.

Kolmas mäng ja rotatsioon

Eesti koosseis on mängu eel jäänud hõredamaks, kui viimasel hetkel lahkus jalavigastuse tõttu koondise juurest poolkaitsja Mihkel Ainsalu (Lviv). Nädala alguses tegid sama hüppeliigest vigastanud Siim Luts (Paide) ja haigestunud Markus Soomets (Flora). Neid saabus asendama Flora universaalne poolkaitsja Martin Miller.

See tähendab, et Eesti ridadesse on jäänud vaid seitse välismaal pallivat meest: Karl Jakob Hein (Arsenal), Taijo Teniste (Brann), Nikita Baranov (Karmiotissa), Artur Pikk (KuPS), Henri Järvelaid (Vendsyssel), Mattias Käit (Domžale) ja Georgi Tunjov (SPAL). Ülejäänud tulevad Premium liigast.

Kuna koosseis on hõre - sest eelnevalt ei liitunud koondisega ju juba ka Ragnar Klavan, Karol Mets, Joonas Tamm, Ken Kallaste, Ilja Antonov, Henri Anier, Sergei Zenjov, Henrik Ojamaa ja Erik Sorga -, saab olema põnev näha, kas ja kui palju roteerib Voolaid oktoobrikuu kolmandas mängus koosseisuga. Varasemalt oli ta pigem julge vangerduste tegija, ent täna on võrdväärseid vahetusvõimalusi vähem.

"Ma väga loodan, et oleme taastunud ja taastume veel. Aega on kolmapäeval 21.45-ni. Selge on see, et harjumuspäratu kolmemänguline tsükkel on. Teatud mängijad peavad olema tõelised raudmehed ja usun, et on," vihjas Voolaid teisipäevasel pressikonverentsil, et mitut pallurit ootab ees kas teine või isegi kolmas algkoosseisumäng.

Vanameister Konstantin Vassiljev ja noor talent Georgi Tunjov. Kumb alustab algkoosseisus? Kas mõlemad? Mitte kumbki? Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Põhja-Makedoonia vastu jäi võimaluseta Serie B klubi SPAL-i noormees Georgi Tunjov, kes alustas Leedu vastu ja ka mõlemas septembrikuises mängus Armeenia ning Gruusiaga. Kas kolmapäeval saab ta uue võimaluse? Mitte ilmtingimata. "Usun, et tõeline Eesti fänn tahab väljakul näha väga head Eesti koondist. Vahet pole, kes seal konkreetselt väljakule tuleb. Usun, et on ka teisi, keda näha tahetakse, mitte ainult Georgit. Saame näha," jäi Voolaid kidakeelseks.

Kuivõrd Voolaidi saldo on hetkel selline, kus kümnest mängust on ta endiselt võiduta, on ta õlul kahtlemata üsna suur surve tulemust teha. Treener ütles, et väline surve on selle töö osa, aga see ei häiri teda ja ta on oma meeskonnaga tahtmist täis.

"Usk ja lootus. Toetustunne," loetles Voolaid põhjuseid, miks peaksid Eesti inimesed õhtul staadionile koondist toetama tulema. "Kui keegi ei tule selle tundega, siis loodame, et suudame selle hea tunde sellele vaatajale anda."

Kas see tunne Eesti rahvale ka antakse, selgub kolmapäeva õhtul algusega kell 21.45 A. Le Coq Arenal. Soccernet.ee toob staadionilt sündmused lugejateni tekstipõhise LIVE-ülekande vahendusel.


14. oktoobril kell 21.45 Tallinnas A. Le Coq Arenal

Eesti - Armeenia
Peakohtunik: Luis Godinho
Abikohtunikud: Rui Teixeira, Hugo Andre Pires Ribeiro
Neljas kohtunik: Andre Narciso (kõik Portugal)

Eesti eeldatav algkoosseis:

Eesti - Football tactics and formations

Coolbeti koefitsiendid:

Eesti võit - 3,89
Viik - 3,20
Armeenia võit - 2,13

Senised omavahelised kohtumised:

Armeenia - Eesti 2:0 (08.09.2020, Jerevan)
43. Karapetjan, 65. Wbeimar

Armeenia - Eesti 0:0 (24.03.2018, Jerevan)

Eesti - Armeenia 1:0 (01.04.2009, A. Le Coq Arena)
83. Puri

Armeenia - Eesti 2:2 (28.03.2009, Jerevan)
33. Mhitarjan, 87. Ghazarjan - 38. Vassiljev, 67. Zenjov

Eesti - Armeenia 2:0 (18.08.1999, Pärnu Kalevi staadion)
79. Kristal, 90. Ustritski

Armeenia - Eesti 2:1 (21.11.1998, Abovjan)
8. Barseghjan, 17. Simonjan - 55. Zelinski

Eesti koosseis:

Väravavahid
Artur Kotenko (20.08.1981) – Tallinna FCI Levadia 27/0
Matvei Igonen (02.10.1996) – Tallinna FC Flora 4/0
Karl Jakob Hein (13.04.2002) – Londoni Arsenal (ENG) 3/0

Kaitsjad
Taijo Teniste (31.01.1988) – Bergeni Brann (NOR) 80/0
Nikita Baranov (19.08.1992) – Karmiotissa FC (CYP) 41/0
Artur Pikk (05.03.1993) – Kuopio Palloseura (FIN) 37/1
Märten Kuusk (05.04.1996) – Tallinna FC Flora 4/0
Michael Lilander (20.06.1997) – Tallinna FC Flora 4/0
Henrik Pürg (03.06.1996) – Tallinna FC Flora 3/0
Henri Järvelaid (11.12.1998) – Vendsyssel FF (DEN) 3/0
Kristjan Pelt (12.07.2001) – Paide Linnameeskond 0/0

Poolkaitsjad ja ründajad
Konstantin Vassiljev (16.08.1984) – Tallinna FC Flora 122/25
Mattias Käit (29.06.1998) – NK Domžale (SVN) 30/5
Rauno Sappinen (23.01.1996) – Tallinna FC Flora 28/4
Frank Liivak (07.07.1996) – Tallinna FC Flora 20/3
Pavel Marin (14.06.1995) – Viljandi JK Tulevik 11/2
Martin Miller (25.09.1997) – Tallinna FC Flora 9/1
Vladislav Kreida (25.09.1999) – Tallinna FC Flora 6/0
Vlasi Sinjavski (27.11.1996) – Tallinna FC Flora 4/0
Georgi Tunjov (17.04.2001) – SPAL (ITA) 3/0
Mark Anders Lepik (10.09.2000) – Tallinna FC Flora 2/0
Edgar Tur (28.12.1996) – Paide Linnameeskond 1/0

Peatreener: Karel Voolaid
Abitreenerid: Mario Hansi, Aivar Anniste, Vladimir Vassiljev
Väravavahtide treener: Mart Poom
Kehalise ettevalmistuse treener: Ott Meerits
Arst: Kaspar Rõivassepp
Füsioterapeudid: Helvis Trääder, Marius Unt, Siret Kalbus
Mänedžer: Miko Pupart

Armeenia koosseis:

Väravavahid
David Jurtšenko (27.03.1986) – FC Šahtjor Karagandõ (KAZ) 3/0
Anatoli Aivazov (08.06.1996) – FC Urartu 0/0
Arsen Beglarjan (18.92.1993) – FC Urartu 14/0

Kaitsjad
Kamo Hovhannisjan (05.10.1992) – FC Kairat (KAZ) 50/0
Arman Hovhannisjan (05.10.1992) – FC Tobol (KAZ) 4/0
Andre Calisir (13.06.1990) – IFK Göteborg (SWE) 11/0
Serob Grigorjan (04.02.1995) – FC Pjunik 1/0
Haik Išhanjan (24.06.1989) – FC Gandzasar-Kapan 11/1
Taron Voskanjan (22.02.1993) – FC Alaškert 28/0

Poolkaitsjad
Henrih Mhitarjan (21.01.1989) – AS Roma (ITA) 87/30
Edgar Babajan (28.10.1995) – Hobro IK (DEN) 10/1
Gevorg Ghazarjan (05.04.1988) – AEL Limassol (CYP) 71/13
Horen Bairamjan (07.01.1992) – FK Rostov (RUS) 2/0
Gegham Kadimjan (19.10.1992) – FC Neman (BLR) 14/2
Tigran Barseghjan (22.09.1993) – FC Astana (KAZ) 31/6
Vahan Bitšahtšjan (09.07.1999) – MSK Zilina (SVK) 2/0
Artak Grigorjan (19.10.1987) – FC Alaškert 28/1
Angulo Wbeymar (06.03.1992) – FC Gandzasar-Kapan 3/1
Artur Grigorjan (10.07.1993) – FC Pjunik 0/0
Solomon Udo (15.07.1995) – FC Ararat 0/0
Juri Gareginjan (03.02.1994) – FC Noah 1/0
Benik Hovhannisjan (01.05.1993) – FC Noah 1/0

Ründaja
Aleksandre Karapetjan (23.12.1987) – FK Tambov (RUS) 16/6

Peatreener: Joaquin Caparros

SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Ivar Heinmaa   •  
(37.157.103.***)
Väga hea ja põhjalik analüüs! Hoiame põialt!
purgeenius   •  
(193.143.10.***)
Tunjov "näiteks" paremal äärel ei sobiks mängima? Liivak töötab paremini tagasi?
purgeenius   •  
(193.143.10.***)
ega tõesti treeneril on ikka väga kasin valik seekord.
Risto234   •  
(85.253.250.***)
2007 kaotati pigem Montenegrole kui mängiti Sloveeniaga ...

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
Pohlak koondisest: on ebatavaline, et sellist perioodi läbielava meeskonna sisekliima on endiselt töiselt positiivne
NAISTE JALGPALL
KUIDAS EDASI?
Siim Pulst | Thomas Häberli kahtlase ajastusega noorenduskuur. Mida sellest arvata?
NAABRITE DUELL
HOOAJA EELVAADE
Saku astub hooajale vastu nii Rogicilt kui ka Arbeiterilt korjatud nippidega
JALKAJUTTE
UUE HOOAJA OOTUSES
Ajaloolise hooaja järel treeneritetiimi välja vahetanud Tammeka sihib taas medalit.
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

Vaata kõiki episoode siit!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • K 19.00 Silmet - Bunker Partner (Coolbet saaliliiga)
  • N 19.30 Viimsi - Ravens (Coolbet saaliliiga)
  • R 14.30 Kuressaare - Tallinna Kalev (Premium liiga)
  • R 17.00 Flora - Ararat (naiste Meistriliiga)
  • L 12.30 Vaprus - Kalju (Premium liiga)
  • L 14.30 Trans - Nõmme United (Premium liiga)
  • L 17.00 Flora U21 - Levadia U21 (Esiliiga)
  • L 18.00 Bunker Partner - Silmet (Coolbet saaliliiga)
  • P 12.30 Tammeka - Flora (Premium liiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0