Kristjan Jaak Kangur: JOKK-mõtlemine ähvardab koduliiga maine Pisa tornina viltu ajada (3)

Flora saab end Euroopas proovile panna. Aga kuidas mõjub see koduliiga mainele? Foto: Brit Maria Tael

Kas kontrollmäng tugevamas liigas mängiva Euroopa klubiga tuleb Eesti klubile kasuks? Kahtlemata. Selles plaanis oli FC Florale pühapäevaks pakutud võimalus kohtuda Itaalia esiliigas ehk Serie B-s palliva Pisa meeskonnaga kindlasti miski, millest tasus kinni haarata.

Mängijad, kellest mitu kuulub ka Eesti koondisesse, saavad rinda pista korralikul tasemel vastasega ning kogeda igapäevasest kõrgemat klassi. Eesti klubide kontaktid Euroopa tippudega piirduvad üldjuhul iga-aastaste euromängudega ning on seni jäänud pahatihti napiks. Sestap on arenguperspektiivist vaadatuna võimalus Pisa suguse vastasega mängida äärmiselt tervitatav.

Ainult et …

Koduse Premium liiga maine tõstmiseks on viimastel aastatel tehtud ääretult palju tänuväärset tööd. Lisaks tõhusale turundamisele on üheks liiga väärtustamise nurgakiviks olnud stabiilne mängukalender, mis, julgen väita, on teinud viimaste aastate lõikes silmad ette pea kõigile teistele Eesti spordialadele, eriti teistele pallimängudele. Kohtumised toimuvad kindlatel nädalapäevadel ja kellaaegadel, mis muudab pealtvaatajale plaanide tegemise lihtsamaks ning tekitab tunde, et tegu on professionaalse, süsteemse ja läbimõeldud sarjaga.

REKLAAM

Kuid äsjase otsusega Flora ja Viljandi Tuleviku mäng Flora-Pisa sõpruskohtumise tõttu sügisesse lükata löödi kahjuks korralik mõra seni valatud vundamenti, ajades iseenda ehitatu – andestatagu mulle siinkohal odav metafoor – Pisa tornina viltu. Asjaolu, et Tulevik mängu edasilükkamisega nõustus, ei muuda suures plaanis eriti palju. Jah, Tuleviku peatreeneri Sander Posti põhjendused kõlavad pädevalt ja mõistetavalt. Kuid siinkohal pole tähtsad nüansid, vaid põhimõtted.

Mis on "oluline" ja mis mitte?

Meistriliiga juhendi punkt 20.6. loetleb sõnaselgelt võimalusi, mille puhul on võimalik taotleda kinnitatud mängukalendris muudatuste tegemist (vt lisatud kuvatõmmist). Alapunkt 20.6.2. sätestab sõnaselgelt, et seda saab kaaluda juhul, kui "klubi osaleb UEFA klubivõistlustel või teistes rahvusvahelistes mängudes, mis omavad olulist tähtsust" (autori rõhutus – K. J. K.).

Foto: Ekraanitõmmis Premium liiga juhendist EJL-i kodulehel

Soccernet.ee-le teadaolevalt soovisid sama punkti esimesele poolele viidates pärast eurosarja avaringist edasipääsemist oma 20. vooru mängu nihutada nii Nõmme Kalju kui ka Flora – esimene soovinuks edasi lükata 19. juuli kohtumist Paidega, teine kaks päeva hiljem peetud mängu Maarduga. Taotlusi ei rahuldatud, kohtumised toimusid.

See oli loogiliselt põhjendatav otsus, sest esiteks saabusid palved hilja, teiseks aga nihutati mõlema klubi 21. vooru kohtumised juba niigi euromängude tõttu edasi ning kalendris tekitanuks veel ühe vooru muutmine järjekordse segaduse. EJL valmistab ette ja esitab iga hooaja alguses klubidele tüüpkalendri, kus on arvessse võetud ka edasipääsu eurosarjades. 21. vooru võimalik edasilükkamine on tänavuses kalendris sees, 20. vooru oma mitte. Sestap puudus hooaja algul tüüpkalendriga nõustunud klubidel võimalus väita, nagu oleks tihe mängugraafik tabanud neid mingil moel ootamatult.

Milline sõnum jõuab avalikkuseni?

See, kas nüüdne Flora ja Pisa sõprusmäng kvalifitseerub tõepoolest “olulise tähtsusega mänguks”, jäägu aga juba igaühe enda otsustada. Fakt on, et üks klubi esitas palve, teine oli nõus, EJL samuti. Juriidiliselt on kõik seega korrektne.

Kuid väidan, et praeguse otsuse kui väga ohtliku pretsedendi langetamisega avati Pandora laeka kaas. Mis juhtub näiteks siis, kui seesuguse sõpruskohtumise pidamise võimalus avaneb keset suve korraga mitmel Eesti klubil? Kas tullakse siis vastu kõigile, nagu oleks ju õiglane, lükates Premium liiga tegemised sootuks määramata ajaks edasi?

Ja millise signaali annab selline otsus avalikkusele Premium liiga väärtustamise kohta? Isegi kui jätta kõrvale vandenõuteooriad, milles viidatakse Flora ja Tuleviku kunagisele tihedale seotusele ning mille käsitlemisel tasub lähtuda põhimõttest "igaüks mõtleb vastavalt oma rikutuse tasemele", kaasneb praeguse sammuga mainekahju – Florale, Tulevikule, Premium liigale, Eesti Jalgpalli Liidule ning kogu kodusele jalgpallile.

Käesolevast hooajast on paraku olemas veel teinegi sisult sarnane näide, kui Flora pidas märtsi lõpus Soomes sõpruskohtumise sealse HJK-ga. Kuna suur osa Flora mängijaid oli hõivatud koondisemängudega, käis meeskonna koosseisus Soomes platsil Kuressaare poolkaitsja Sander Laht. Juriidiliselt võis taas kõik korrektne olla. Ent see ei muuda asjaolu, et ühe klubi mängija põikamine keset hooaega teise klubi koosseisu ja seejärel tagasi on lihtviisiliselt absurdne, seda sõltumata mängu kaalust või mis tahes muudest asjaoludest.

Ehkki ükski osapool ei näinud toonagi toimunus midagi taunimisväärset ning teemakäsitlust nimetati suisa pilli lõhki ajamiseks, tasus toona ja tasub ka nüüd mõelda sellele, et J.O.K.K. ei ole alati ainus argument, millele tugineda. Kas klubiline kuuluvus ja koduliiga olulisus on tõelised väärtused või sõnakõlks, millest võib vajadusel mööda vaadata?

Eesti jalgpallikultuuri olemuse mõistet on viimastel päevadel niigi kuritarvitama kiputud, sel teemal õli veelgi tulle valamine ei teeni pikas plaanis mitte kellegi huve. Just see on põhjus, miks niisuguste otsuste langetamisel tasub tulevikus üheksa korda mõõta ja alles siis lõigata, tundugu käeulatuses paistvad viljad kui tahes mahlakad.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Andreas Rosenbaum   •  
(87.119.179.***)
Olen ka nende leeris, kelle jaoks antud otsus pani kulme kergitama. Mõned mõtted, mis mul tekkisid:

Flora pidas just kaks mängu väga kõrge tasemega vastase, Eintrachti, vastu. Ehk saadi korralik mängupraktika Euroopas (eeldades, et edasi ei saadud). Kas tõesti mäng Seria B-sse tõusnud (vist tõusid see aasta?) klubi vastu on pärast neid mänge nii vajalik? Ma kahtleks.

Antud olukorda aitaks vb rohkem mõista kui tuleks EJL argumenteeritud otsus, a la tuginedes nendele punktidele / argumentidele otsustas EJL lubada FC Floral võimaldada teha muudatuse mängukalendris (lisaks Viljandi nõustumine). Oleks mingid konkreetsed argumendid, saaks veel kuidagi aru, praegune vaikus ei tee au (kui kusagil on EJL põhjendused, palun linki).

Ma küll loodan, et selliseid fopaasid enam ei juhtud, aga nii huvi pärast, kas kellelgi oleks õigust nt nõuda EJL selle puntki täpsustamist? Ma küll ei poolda üle reguleerimist, aga sellised läbipaistmatud otsused ei tee ka au.
karvik kimalane   •  
(82.131.86.***)
Paar mõtet. Esiteks KJK poolt kirjutatud artikkel kasvatas grammi võrra minu usuku sellesse, et soccernet on sõltumatu ajakirjandus ja mitte tühipaljas sisuturundus. Üks mees toimetusest tegi oma suu lahti, aga kus on kõik teised, istuvad nagu kuldid rukkis, ei aad ega beed.

Podcastis pideve kohaliku PL promo ja vasikavaimustus peale sellise asja toimumist ei tundu enam ei siiras ega ka usutav. Lisan siia kommentaariks, et ise jälgin PLi Samuti samale uudisele reageerimine jätab veida mulje, mõni kuu tagasi AJ kaitsele viskumise, kui tuli jutuks kas peaks EJL juhtimises midagi muutma või mitte. Siis leiti ühehäälselt, et kõik on kõige peremas korras ja mitte mingit muutust juhtimises vaja pole. Kas ka nüüd ollakse samal arvamusel?

PS. Mina arvan, et selline klubi(de) käitumine vajab vastureaktsooni, a'la kalendrisse kirja pandud klubi teleülekande ära jätmist vms. Sest näha on, et ülbus ainult kasvab.
Jaanus Pruuli   •  
(90.191.219.***)
5+ artikkel ja väga suu mainekahju kogu Premium liigale. Kui isegi tulihingelised Flora fännid sama räägivad, siis on lugu ikka päris piinlik.

Sisene
OTSUSTAVAD VEERANDFINAALID
Klopp teab: ajaloo kordumine ei saa tugineda ainult faktile, et see on varem juhtunud
NAISTE JALGPALL
PSG HOIDIS EDUSEISUST KINNI
Luup peale | Neymar raiskas šansse ja PSG kaitse kriuksus, aga Bayern langes ikkagi
CHELSEA ON POOLFINAALIS
PREMIUM LIIGA ÄSSAD
VÄRSKED VUTIJUTUD
Pikk ette (ja ise järele) | Iga kordus muudab Florale antud penalti valemaks
EEMALDAMINE
Eemaldatud Belov ei pea end pallipoisiks: kas oli vaja anda see punane? Sain hea õppetunni
VAATAMIST
Vana hea retro | Märten Pajunurm: mind saadeti Kuressaarde tagasi laenule, tahtsin end mängus Floraga näidata
ZAKA EI PÄÄSE KOONDISESSE
FIFA sulges Beglarišvilile Eesti koondise ukse. Zaka: see teeb väga kurvaks, Eesti esindamine on mu üks suuremaid unistusi
REKLAAM
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
4
4
0
0
14:3
12
2.
Paide Linnameeskond
4
3
1
0
8:2
10
3.
JK Narva Trans
5
2
2
1
9:8
8
4.
Tartu JK Tammeka
2
2
0
0
5:2
6
5.
Nõmme Kalju FC
4
2
0
2
3:2
6
6.
Tallinna FC Flora
1
1
0
0
2:1
3
7.
Viljandi JK Tulevik
4
1
0
3
5:13
3
8.
Tallinna JK Legion
5
0
2
3
5:8
2
9.
Pärnu JK Vaprus
3
0
1
2
2:8
1
10.
FC Kuressaare
4
0
0
4
3:9
0
PREMIUM LIIGA KUU VÄRAV

Vali Premium liiga kuu ilusaim värav alloleva hääletuse abil. Tabamusi vaata siit!

HÄÄLETUS
Kes lõi Premium liiga märtsikuu ilusaima värava?
47%
6%
30%
10%
7%
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
12
Paide Linnameeskond
10
JK Narva Trans
8
Tartu JK Tammeka
6
Nõmme Kalju FC
6
Tallinna FC Flora
3
Viljandi JK Tulevik
3
Tallinna JK Legion
2
Pärnu JK Vaprus
1
FC Kuressaare
0
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK