Kuningas oma palee ukse taga. Kas tõesti arvad, et karma ei saa sind kätte? (0)

Sergio Ramos ja EM-i karikas. Hispaania fännid ei näe tänavu suvel ilmselt kumbagi. Foto: Scanpix / Reuters / Kai Pfaffenbach

"Kuningas ei saa teha valesti, kuni oma troonil veel istub. Tema vead selguvad alles siis, kui tal on kroon peast ära juba kistud," kõlab Def Räädu laul. Hispaania koondise rekordinternatsionaal, kapten, hing ja süda Sergio Ramos jääb EM-finaalturniiriks koju. Luis Enrique kiskus kuningal krooni peast ning jättis ta oma palee ukse taha.

Tänaseks 35-aastane Ramos on olnud Hispaania koondises üle 16 aasta. Kogu selle perioodi on ta kuulunud põhitegijate sekka. Ta oli kohal 2006., 2008., 2010., 2012., 2014., 2016. ja 2018. aasta suurturniiridel. Ta on maailmameister ja kahekordne Euroopa meister. Tal on rahvusesinduses 180 mängu ja 23 tabamust, millega on hetkel resultatiivseim tegevmängijast hispaanlane. Alles märtsis alustas ta kaptenina uut MM-valiktsüklit.

Ja nüüd jättis 51-aastane Hispaania peatreener Luis Enrique Ramose EM-koosseisust välja. "See oli väga keeruline otsus. Ramos pole saanud sel hooajal võistelda. Tal pole alates jaanuarist häid mänge olnud," viitas juhendaja Real Madridi keskkaitsja vasaku põlve meniski vigastusele, millest ta taastus oodatust kiiremini, ent millele järgnes vasaku tagareie trauma, mille ta sai märtsis justnimelt koondist esindades. Klubihooaja lõpus treenis ta juba taas võistkonnaga.

Hispaania koondises kuninga staatuses olevat Ramost kõlbas Enriquel kasutada märtsis, ent nüüd ta koosseisust välja jättes selgub, et mees pole alates jaanuarist piisavalt mänginud ... Samal ajal sõidab EM-ile näiteks 20-aastane keskkaitsja Eric Garcia, kes käis tänavu Manchester City eest kogu hooaja peale väljakul kuues Premier League'i kohtumises ja kes liitub 1. juulil oma kasvatajaklubi Barcelonaga.

REKLAAM

Erakordselt kurioosseks muudab Ramose kõrvalejäämise fakt, et Luis Enrique oli EM-il osalevate koondiste treeneritest ainus, kes nimetas koosseisu lubatud 26-st vähem mängijaid. Tema otsustas jätta kaks kohta tühjaks, kuigi UEFA tegi tänavu eriotsuse, et treeneritel oleks seoses koroonaviirusest tingitud võimalike probleemidega rohkem mänguruumi.

"Ma ei kahtle tema oskustes. Dani Carvajal ja Sergio Ramos oleksid nimekirjas, kui nad oleksid mänginud tänavu. Kolm-neli mängijat võiksid veel koondises olla, aga koosseisu suurus on piiratud," selgitas treener, kes jättis kaks kohta täitmata. 

Võrdluseks: Rootsi koondise 36-aastane kapten Andreas Granqvist sõidab EM-ile, kuigi on mänginud tänavu Rootsi esiliigas (!) vaid neli kohtumist ja pole pärast 2019. aasta sügist koondise eest väljakul käinud. Rootslaste jaoks on ta aga liider ja võistkonna hing, mistõttu on igal juhul suurturniiril kohal.

Karma? Hispaania uus kapten koroonas ja koondis isolatsioonis

Nagu kogu sellest Ramosega seonduvast veel vähe oleks: skandaalid ja kurioosumid ei ole tänavugi Hispaaniat ära unustanud. Täna, täpselt nädal aega enne Hispaania koondise EM-finaalturniiri esimest alagrupimängu Rootsiga (lisaks neile kuuluvad samasse gruppi veel Poola ja Slovakkia) istub koondis isolatsioonis. Ramose puudumisel kapteniks ülendatud Barcelona keskväljamees Sergio Busquets andis pühapäeval positiivse koroonaproovi, millega sattus tema osalemine võistlusel kahtluse alla.

Sergio Busquets andis pühapäeval positiivse koroonaproovi. Kas ja millal saab ta Hispaania koondise juurde naasta, pole veel selge. Foto: Scanpix / EPA / Kiko Huesca

Ülejäänud koondis andis hetkel negatiivsed testitulemused, aga on sellest hoolimata koroonaprotokollide tõttu suunatud individuaalsele treeningule. Täna õhtul toimuma pidanud viimane vormi timmimise maavõistlus Leeduga on A-koondise jaoks tühistatud ja värskelt Eestile kaotanud leedukad heitlevad hoopis Hispaania U21 koondisega.

Kas, keda ja kui kauaks Busquetsi positiivne koroonaproov koondisest eemale jätab, ei ole hetkel veel teada. Igatahes on Hispaania kõige olulisemal ettevalmistusperioodil sattunud olukorda, kus ei saada koos treenida. Kuigi Enrique kutsus finaalturniirile vaid 24 mängijat, siis kui mõni neist koroonaviiruse tõttu osaleda ei saa, lubavad määrustikud enne turniiri algust sellised pallurid ikkagi asendada. Kuid on mõnevõrra irooniline, et isolatsioon tabas nii vahetult enne suurvõistluse algust just koondist, kes ei soovinud kasutada võimalust kaasata suuremat hulka mängijaid, et ennetada just selliseid probleeme, kus keegi võib positiivse testi tõttu mingiks perioodiks kõrvale jääda.

Hiilgus on ammu kadunud

Kümme aastat tagasi valitses Hispaania kogu maailma jalgpalli. 2010. aastal tuldi ju maailmameistriteks ning 2008. ja 2012. aastal võideti EM. See oli kombineeriva ja pallivaldava mängustiili hiilgeaeg. Pärast seda on langetud aga musta auku, kuhu karikate sära ei paista.

2014. aastal jäi Hispaania Brasiilias toimunud MM-il pidama alagruppi. Kaks aastat hiljem saadi EM-il Horvaatia järel küll alagrupist teisena edasi, ent siis kaotati kaheksandikfinaalis 0:2 Itaaliale. 2018 pidi halb seeria lõppema, kuid hoopis pikenes.

Alagrupis saadi küll vaid üks võit (Iraani üle), ent suurem löödud väravate arv (väravarohked viigid Portugali ja Marokoga) andis neile Portugali ees grupivõidu. Kaheksandikfinaal võõrustaja Venemaaga läks Lužniki staadionil 78 011 pealtvaataja ees penaltiteni, kus lõunamaa-mehed said kaotuse.

Seega kolmel viimasel suurturniiril on Hispaania haledalt põrunud. Eriliseks optimismiks pole põhjust ka tänavu. La Roja ehk punased kvalifitseerusid seekordsele EM-ile puhaste paberitega. Valiksarjas ei saadud ühtegi kaotust. Vaid talendika Norra ja tuttava Rootsiga lepiti korra viiki. Samas ei ole nende mäng alates eelmisel aastal alanud koroonapandeemiast just eriti muljetavaldav olnud.

Tänavu klubi särgis head resultatiivsust näidanud Marcos Llorente peab koondises võtma ilmselt oodatust kaitsvama rolli. Foto: Scanpix / Irina Hipolito / Dppi / LPS via Zuma Press

Kuigi viimasest 12 kohtumisest on kaotatud vaid üks, oli see mullu oktoobris Rahvuste liigas Ukrainale 0:1 allajäämine piisavalt piinlik. Erilist kindlust ei sisenda ka fakt, et võidetud on neist matšidest vaid viis: 4:0 sedasama Ukrainat, 1:0 Šveitsi, 2:1 Gruusiat, 3:1 Kosovot, aga ka mullu sügisel 6:0 Saksamaad. 1:1 on viigistatud Saksamaa, Hollandi, Šveitsi ja Kreekaga. Väravateta viiki on kahes maavõistluses (viimati reedel) lepitud oma naabri Portugaliga.

Seega lühidalt: kaitse ei pea väga hästi ning väravaid tuleb ees samuti kiduralt. Vallatakse küll oma 4-3-3 süsteemi kasutades ohtralt palli, ent lõppteravust napib pidevalt. Seda tunnistas viimase matši järel ka peatreener ise: "Peame olema värava ees teravamad. Peame ka veel rohkem palli valdama, et vastastele mitte momente kinkida ... Alati on asju, kus areneda."

Kõik Real Madridi mehed kodus!

Hispaania läbi aegade edukaim klubi on 34 meistritiitlit ja 13 Meistrite liiga karikat võitnud Real Madrid, kes jäi tänavu ülipingelises tiitliheitluses kahe punktiga alla linnarivaal Atleticole. Tulenevalt senisest stabiilsest tipuspüsimisest on seni ajaloos igal suurvõistlusel olnud Hispaania koondises Reali mängijaid. Tänavu esmakordselt see nii ei ole.

Kui Ramosele heitis Luis Enrique ette vähest mängimist, siis klubi Meistrite liiga poolfinaali aidanud ja tänavu Realis suurepärase hooaja teinud universaalne kaitsja Nacho Fernandez jäi valikust lihtsalt välja. Lisaks jäid kutseta viimasel MM-il käinud Reali meestest Dani Carvajal (vigastatud), Lucas Vazquez (sai fantastilise hooaja lõpus trauma), Marco Asensio, Isco ja Alvaro Odriozola (viimased kaks mängisid vähevõitu minuteid, samas on koondises teistegi klubide varumehi).

Kui tume või hele on Luis Enrique tulevik? Foto: Foto: Scanpix / EPA / Juan Carlos Hidalgo

Real Madrid on seega kõne all teist finaalturniiri järjest, sest mäletatavasti vahetas Hispaania koondis 2018. aastal kaks päeva enne oma MM-i esimest mängu peatreenerit, kui lasi Julen Lopetegui lahti, kuna too teatas, et temast saab pärast turniiri Reali peatreener. Hispaania tüüri võttis toona üle koondise spordidirektor, Real Madridi legend Fernando Hierro, kes oli varasemalt peatreenerina töötanud ühe hooaja Hispaania esiliigas.

Kui Realist pole Hispaania EM-koondises ainsatki pallurit, siis meister Atletico panustab vaid kahe ning kolmas suurklubi Barcelona kolme mängijaga. Lõviosa Hispaania rivistusest moodustavad küllalt napi koondisekogemusega kahekümnendates eluaastates laiema ringkonna jaoks vähetuntud mängijad. Kas see toob ka edu?

Meeskonna staar - puudub

Hispaania koondise staar oleks olnud Sergio Ramos. Teist nii nimekat ja bravuurikat tegelast Pürenee poolsaare meeskonnas ei ole. See on lausa silmatorkav, et Hispaania ongi teinud teadliku valiku, kus kokku on koondatud võimalikult ühtlane mass, kes peaks suutma edu saavutada läbi meeskondlikkuse, mitte konkreetsete liidrite.

Pärast perioode, kus Hispaanial on olnud kasutada sellised suurnimed nagu Iker Casillas, Carles Puyol, Andres Iniesta, Xavi, Xabi Alonso, David Villa jne, on tegu ilmselt esimese Hispaania koondisega, kus ei ole mitte ühelegi pallurile algkoosseisukoht pimesi garanteeritud.

Foto: Scanpix / Reuters / Sergio PerezSilm peale - Ferran Torres

Kuigi 21-aastane ääreründaja Ferran Torres on üks neist mitmest EM-ile sõitvast pallurist, kes oma koduklubis ei täida esimese viiuli rolli, sai Manchester Cityga Inglismaa meistriks tulnud välejalg tänavu kirja täiesti soliidsed resultatiivsuspunktid.

Omaette klassist on Torres olnud koondises, kus on 11 mänguga löönud lausa kuus väravat. Neist kolm maandusid Saksamaa võrku ja kaks aitasid märtsis võtta vajalikud punktid uues MM-valiksarjas. Valencia kasvandik on tulnud nii U17 kui ka U19 Euroopa meistriks. Täiskasvanute EM sobiks sellesse komplekti kahtlemata valatult.

Foto: Scanpix / Jose Luis Contreras / DAX via ZUMA WireKoondisest väljas - Sergio Ramos

Sergio Ramose kaasusest on kõnealuses loos juba palju juttu olnud. Siinkohal on vast aga paslik avada tausta artikli pealkirjas olnud "palee" tähenduse taga. Mõistagi laiemalt on selleks Hispaania koondis, kitsamalt aga Sevilla - Ramose sünnilinn, mis on tal väga sügaval südames ja kus Hispaania peab oma kõik kolm alagrupimängu. Sergio Ramos oma kodulinnas - Sevilla sai omale EM-i matšid, sest Bilbao hüppas koroonaviirusele viidates viimasel hetkel alt - püüdmas taastada Hispaania hiilgus ... oleks see olnud alles lugu! 

Aga Ramos ei ole mõistagi ainus kõlava nimega vutimees, kes Luis Enrique valikusse erinevatel põhjustel ei mahtunud. Puudujatest saaks kokku näiteks järgmise algkoosseisu: Kepa Arrizabalanga; Dani Carvajal, Nacho, Sergio Ramos, Sergio Reguilon; Saul Niguez, Dani Parejo, Sergio Canales; Marco Asensio, Iago Aspas, Ansu Fati. Pingi pealt võiksid toetada näiteks Lucas Vazquez, Jesus Navas, Sergi Roberto, Inigo Martinez, Hector Bellerin, Dani Ceballos, Isco ja Rodrigo.

Foto: Scanpix / EPA / Juan Carlos HidalgoTreener - Luis Enrique

Barcelonas saavutatud edu pealt Hispaania koondise peatreeneriks kerkinud Enrique on tänavuse finaalturniiri eel teinud mitu segast käiku, mis võivad väga oluliselt mõjutada nii koondise esitusi kui ka atmosfääri. On selge, et tema mänguplaan näeb ette vastaste jooksutamist ja endapoolset domineerimist, ent praegu pole lõpuni selge, kuidas peaksid sündima väravad ning mille abil oleks võimalik kaitse lukku keerata.

Kui (vaimse) liidri Ramose väljajätmine oli esimene veider samm, siis 26 palluri asemel 24 kaasamine teine. Keskkaitse kahele kohale kandideerivad kõige tõenäolisemalt Hispaania kõrgliiga seitsmenda klubi põhimees, Manchester City totaalne pinginühkija ja värskelt Hispaania jalgpallikodakondsuse saanud ning eelnevalt Prantsusmaa noortekoondiseid esindanud Aymeric Laporte, kes tegi oma debüüdi möödunud nädalal ja kelle hooaeg Citys oli tõusude ja mõõnadega - selline olukord on kahtlemata pentsik.

Küsimusi tekitab koosseisus laiutav tühi koht paremkaitsjate lahtris. Ainus paberitega paremkaitsja Hispaania ridades on Meistrite liiga võitja Cesar Azpilicueta, kes oli Frank Lampardi käe all Chelseas pigem varumees ning naasis põhikoosseisu Thomas Tucheli saabudes keskkaitsjana. Äärel pallis Azpilicueta alles hooaja lõppfaasis.

Seega saab Enrique käe all paremkaitses näha tõenäoliselt Atletico universaali Marcos Llorentet, kes puhkes endise kontrolliva poolkaitsjana Diego Simeone käe all õide teise ründajana, aga jõudis mängida eduka ja ülimalt resultatiivse aasta (liigas 12 väravat ja 11 väravasöötu) jooksul nii keskväljal kui ka äärepoolkaitses. Llorente kasutamine kaitseliinis tundub selle nurga alt lausa raiskamine, aga mida teha, kui valikus pole ei Carvajali, Vazquezt, Robertot, Navast, Bellerini ega Odriozolat.

Kasper Elissaar: "Põhjaliku verevahetuse ja uuenduskuuri läbinud Hispaania eesmärk on edu saavutada mitte vana rasva, vaid nooruslikkuse ja meeskondlikkuse pealt. Kui see peaks Luis Enriquel õnnestuma, kirjutab ta end ajalukku revolutsionäärina. Olgem ausad, alagrupist edasipääs ei saa takistuseks osutuda isegi sellisele Hispaaniale, kelle algkoosseisus on pühapäeva vutisõbra jaoks vähem tuttavaid nimesid kui puudujate nimekirjas. Minu jaoks ei klapi see tiim lõplikult kokku. Enrique on saaginud liiga mitut oksa, millele peaks ta ise latva jõudmiseks astuma.

Nagu juhtlõigus viitasin Def Räädu lauluga Sergio Ramosele, siis sama viisijupp käib nagu rusikas silmaauku ka Luis Enrique enda pihta. Kuningas ei saa teha valesti, kuni oma troonil veel istub. Tema vead selguvad alles siis, kui tal on kroon peast ära juba kistud. Karmal on ju komme saada kõik kätte."

Mängud alagrupis:

E, 14. juunil kell 22.00 vs. Rootsi (Sevilla)
L, 19. juunil kell 22.00 vs. Poola (Sevilla)
K, 23. juunil kell 19.00 vs. Slovakkia (Sevilla)

Eeldatav algkoosseis:

Hispaania voimalik algkoosseis - Football tactics and formations

Koosseis:

Väravavahid: David de Gea (Manchester United), Robert Sanchez (Brighton), Unai Simon (Athletic).

Kaitsjad: Jordi Alba (Barcelona), Cesar Azpilicueta (Chelsea), Eric Garcia (Manchester City), Jose Gaya (Valencia), Aymeric Laporte (Manchester City), Diego Llorente (Leeds), Pau Torres (Villarreal).

Poolkaitsjad: Sergio Busquets (Barcelona), Koke (Atletico), Marcos Llorente (Atletico), Pedri (Barcelona), Rodri (Manchester City), Fabian Ruiz (Napoli), Thiago (Liverpool).

Ründajad: Alvaro Morata (Juventus), Gerard Moreno (Villarreal), Dani Olmo (Leipzig), Mikel Oyarzabal (Sociedad), Pablo Sarabia (PSG), Ferran Torres (Manchester City), Adama Traore (Wolverhampton).

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK