Luup peale | 17-aastane terjeritaltsutaja pani Itaalia maailmarekordile punkti (0)

Itaalia koondise kapten Giorgio Chiellini ei suuda ära uskuda, et asjad pole läinud nii nagu nad tahtnuks. Rahvuste liiga finaali jõudis Hispaania. Foto: Scanpix / EPA / Matteo Bazzi

Maailmarekordit tähistanud 37 kohtumist kaotuseta püsinud Itaalia jalgpallimeeskond kaotas koduväljakul mängitud Rahvuste liiga poolfinaalis 1:2 Hispaaniale, kel on nüüd võimalik pühapäeval võita oma esimene rahvusvaheline tiitel pärast 2012. aasta EM-i.

2018. aasta 10. septembril kohtus Itaalia võõrsil Portugaliga ja kaotas 0:1. See oli nende teine kohtumine pärast suvist MM-finaalturniiri, kuhu nad ei kvalifitseerunud. Mõned päevad varem oldi kodus rahuldutud 1:1 viigiga Poola vastu. Kokkuvõte: seis paistis olevat jätkuvalt sant. Aga tunne osutus petlikuks, sest järgmises 37 kohtumises Itaalia kaotusi tunnistama ei pidanud.

Selle seeria sisse mahuvad EM-valiksari, kus võideti 10 mängu 10-st, eelmise sügise Rahvuste liiga, EM-finaalturniir, mis lõppes esikohaga (üks võit saadi kätte lisaajal ja veel kaks tükki penaltiseerias, aga võidud nad olid) ning ülikindlalt on mängitud ka tänavust MM-valiksarja, mis viitab, et 2018. aasta krahhi kordumine päevakorras pole.

Septembri alguses Šveitsiga tehtud 0:0 viik oli Itaalia 36. järjestikune kaotuseta mäng, mis tegi neist maailmarekordi omanikud. Aust jäid ilma Brasiilia ja Hispaania, kes olid vastavalt vahemikus 1993-96 ja 2007-09 suutnud püsida kaotuseta 35 mängu järjest. Seejärel alistas Itaalia 5:0 Leedu, aga Rahvuste liiga poolfinaalis pani Hispaania nende rekordseeriale punkti. 17-aastase poisi abiga.

Kohtumise kõik tähtsamad sündmused juhtusid esimese poolaja jooksul. Kui esimese pealelöögi sooritas 5. minutil Nicolo Barella (Unai Simon tõrjus alumisest nurgast), siis seejärel haaras ohjad Hispaania. Esimese teravuse tekitasid nad 13. minutil, kui vasakult äärelt murdis karistusalasse Pablo Sarabia. Kui tolle olukorra suutis Itaalia kaitse lahendada, siis järgmist enam mitte.

17. minutil pääses mööda vasakut äärt edenema Mikel Oyarzabal. Olukord ei näinudki teab mis ohtlik, aga hispaanlane andis hiilgava tsenderduse, mis möödus teda katnud Leonardo Bonuccist ja kruttis end kauni kaarega mööda trahvikastis Ferran Torrest valvanud Alessandro Bastonist. Palli ideaalne trajektoor ei andnud Itaalia kaitsjatele šanssi, aga Torresele küll. Ründaja avas skoori.

Kohe oli lähedal ka 2:0, sest Itaalia kaotas palli kohe, kui oli selle keskringist mängu pannud. Järgnes tramburai karistusalas, mille lõpetuseks pääses löögile Marcos Alonso. Sooritus oli pehme, aga Itaalia väravavaht Gianluigi Donnarumma pudistas palli näppude vahelt vastu posti, kust see kukkus värava ette. Bonucci klaaris lahtise palli ära ja Itaalia pääses tagasilöögist.

34. ja 35. minutil olid võõrustajad lähedal viigiväravale. Esmalt pääses karistusalas löögile Federico Bernardeschi, aga Simon tõrjus ette nurka siirdunud löögi vastu posti, kust see põrkas väravast eemale. Minut hiljem leiti madala tsenderdusega kastist üles Lorenzo Insigne, aga vabaks jäetud ründaja ei suutnud väravaraamidele pihta saada. Seda kahetses Itaalia ruttu.

Leonardo Bonucci eemaldamise tõttu jäi Itaalia esimese poolaja lõpus arvulisse vähemusse. Foto: Scanpix / AFP / Marco Bertorello

41. minutil unustas Bonucci ära, et oli pooltunni möödudes saanud kohtunikuga vaidlemise eest kollase kaardi. Muudmoodi kui unustamisega pole seletatav, et meistrimees Bonucci oleks teinud kollasega karistatava vea süütus ja tähtsusetus olukorras küljejoone juures. Aga just seda Bonucci tegi, minnes õhuvõitlusse küünarnukk ees. See tabas Sergio Busquetsi pähe.

Venemaa kohtunik Sergei Karasjov koukis taskust kollase ja seejärel punase ning Itaalia oligi vähemuses. 0:1 ja vähemus on veel olukord, kus lootust on. Aga vaheajale läks Itaalia 0:2 kaotusseisus, sest 45+2. minutil mängisid Alonso ja Sarabia palli Oyarzabalile, kes andis taas hiilgava tsenderduse Torresile. Ründaja lõi peaga 2:0.

Vaheajal tegi valitsevate Euroopa meistrite peatreener Roberto Mancini sunnitud vahetuse, tuues Bonucci asemele keskkaitsesse Giorgio Chiellini. Lahkus Bernardeschi. Itaalia proovis järgnevate vahetustega esitusse särtsu süstida (näiteks edurivisse toodi Moise Kean) ning võttis poolaja keskel päris uljalt riske, aga Hispaania kaitset nad murda ei suutnud.

Riskimine Itaaliat sihile ei viinud, vaid värav löödi 83. minutil hoopiski olukorrast, kus Hispaanial oli kasutada nurgalöök. Chiellini klaaris palli peaga keskväljale, kus Federico Chiesale kaotasid duelli nii Yeremi Pino kui ka Pau Torres, mis tähendas, et itaallane oligi silmitsi Unai Simoniga. Toetuseks jõudis kohale Lorenzo Pellegrini, kellele Chiesa õigeaegselt ka söötis.

Kaotusseis oli minimaalne, Milano publikus tärkas lootus ja Itaalia abitreener Gianluca Vialli möirgas nii nagu suvisel EM-il pärast poolfinaalis ja finaalis võidetud penaltiseeriaid. Järgmised seitse minutit ja ka viis lisaminutit mängis Hispaania kindlalt, hoides oskuslikult palli ja hoidudes rumalustest. Itaalial enam šansse ei avanenud. Soccernet.ee tähelepanekud:

Hispaania 17-aastane poolkaitsja Gavi. Foto: Scanpix / AFP / Franck Fife

1. 17-aastane terjeritaltsutaja

Valitseva Euroopa meistri poolkaitseliini vundamendi moodustasid Jorginho ja Marco Verratti. Kaks Euroopa jalgpalli kardetuimate keskväljaterjerite sekka kuuluvat meest, kes on aastate jooksul ikka ja jälle tõestanud, et suudavad mänguisu ära võtta jalgpallimaailma kõige suurematelt virtuoosidelt. Ebaõiglane oleks nimetada neid lõhkuvateks, sest on vägagi suutlikud ka ülesehitavas faasis.

Ent nad on mängijad, keda reeglina enda meeskonda väga tahetakse ja enda vastas näha üldse mitte. Ülimalt ebamugavad tüübid, sest suudavad ikka ja jälle õigeaegse kohavalikuga vastase rünnaku takerduma sundida. Terjerid, kes väsimatult patrullivad ja kontrollivad. Hispaania saatis nende vastu platsile kogenud Sergio Busquetsi, aga ka 5. augustil 17. sünnipäeva tähistanud Gavi.

29. augustil FC Barcelona eest debüteerinud poolkaitsja jäi Luis Enriquele silma sedavõrd teravalt, et pälvis kohe kutse A-koondisesse. Ning mängis täna nimekate Itaalia terjerite vastu kartmatult, ambitsioonikalt ja täpselt. Hetked, kus uus põlvkond asub vana kaardiväge eest ära nihutama, sest viimaste aeg on ümber, kuuluvad teatavasti tippspordi kõige kaunimate sekka.

2. Hispaania revanš

Meeskonnad olid olnud vastamisi ka suvise EM-finaalturniiri poolfinaalis. Toona asus Itaalia 60. minutil Chiesa väravast juhtima, aga 80. minutil Alvaro Morata viigistas. Lisaaega valitses Hispaania, kes oli mitmel puhul väravale lähedal, aga Chiellini – Bonucci duo meisterlik kaitsetöö ning Donnarumma hea mäng väravasuul päästsid Itaaliale 1:1 viigi.

Järgnenud penaltiseerias eksis küll hakatuseks Manuel Locatelli, aga Hispaania poolt vastas kohe samaga Dani Olmo. Seejärel leidsid viis lööki tee väravasse, kuniks eksis Morata. Seejärel vormistas Jorginho elegantne penalti Itaalia võidu ja koha finaalis. EM-i poolfinaal pole Rahvuste liiga poolfinaaliga võrreldav, aga natuke lohutust tänane võit Hispaaniale kindlasti pakub.

Hispaania ründav poolkaitsja Mikel Oyarzabal. Foto: Scanpix / AFP / Franck Fife

3. Mängu parim – Mikel Oyarzabal

Hispaania mõlemad väravad lõi Ferran Torres, aga temast enam tuleb kiita söödumeistrit Oyarzabali, kes suutis nii 1:0 kui ka 2:0 värava puhul oma vasaku jalaga teele panna perfektse palli. Parima trajektoori, õige tugevuse ja kõige targema sihiga tsenderdused olid võti, mis Donnarumma värava lahti muukis.

Oyarzabali tsenderduste tõttu ootab Itaaliat pühapäeval pronksimäng ja Hispaaniat finaal. Neljapäeva õhtul panevad Belgia ja Prantsusmaa teises poolfinaalis paika, kes kellega ja kus kohtub.

Itaalia - Hispaania 1:2 (0:2)
83. Lorenzo Pellegrini - 17., 45+2 Ferran Torres

Hoiatused: 30., 42. Leonardo Bonucci, 81. Manuel Locatelli - 45. Cesar Azpilicueta, 65. Pablo Sarabia, 71. Yeremi Pino
Eemaldamine: 42. Leonardo Bonucci
Kohtunik: Sergei Karasjov (Venemaa)

Itaalia: Gianluigi Donnarumma, Emerson, Alessandro Bastoni, Leonardo Bonucci, Giovanni di Lorenzo, Marco Verratti (58. Manuel Locatelli), Jorginho (64. Lorenzo Pellegrini), Nicolo Barella (72. Davide Calabria), Lorenzo Insigne (58. Moise Kean), Federico Bernardeschi (46. Giorgio Chiellini), Federico Chiesa.

Hispaania: Unai Simon, Marcos Alonso, Pau Torres, Aymeric Laporte, Cesar Azpilicueta, Koke (75. Mikel Moreno), Sergio Busquets, Gavi (84. Sergi Roberto), Mikel Oyarzabal, Pablo Sarabia (75. Bryan Gil), Ferran Torres (49. Yeremi Pino).