Luup peale | Algus oli veetlev, lõpp kah okei ja Belgia klass ongi vägev, aga pakk on pakk (lisatud galeriid!) (12)

Eesti asus küll MM-valikmängu Belgia vastu 2. minutil juhtima, aga kaotas lõpuks 2:5. Foto: Brit Maria Tael

Eesti koondise 2:5 kaotusest Belgiale leiab nii mõnegi meeldiva nüansi, aga isegi kui vastas on maailma edetabeli liider, on viis võrgust korjatud palli selgelt liiga palju. See on ikkagi pakk. Õnneks mitte lootusetust ja jõuetust tekitav, vaid manitsev ja surelikkust meenutav.

Eks kaotus Belgiale oli ju loogiline tulemus. Ning lõpuvilele järgnenud lühike, ent siiras aplaus Lillekülla kogunenud 6685 pealtvaatajalt tunnistas, et põhimõttelisi etteheiteid Eesti meeskonnale neil vaatamata suurele kaotusele pole. Aga viis tükki kodus välja võtta on ikkagi ja alati liiga palju. Sellest pole võimalik ja ei tohigi mööda vaadata.

Ent kõigi täna saadud õppetundide kõrval ei tohi unustada ka helgeid hetki ning kohtumise algus oli ju suisa võrratu. Lillekülla kogunenud publik oli vaevalt jõudnud lõpetada president Kersti Kaljulaidi ja olümpiavõitja Katrina Lehise võimsate hõisetega tervitamise ning Eesti koondise algkoosseisu tutvustamisel kõigi mängijate nimed staadionikatlasse karjunud, kui tuli volüümi kõvasti juurde keerata, sest Mattias Käit viis Eesti juhtima.

Eelmises koondisemängus – Balti turniiri esikoha toonud 2:1 võit Läti üle – kaks väravat löönud Käit lõikas keskväljal vahelt Alexis Saelemaekersi lohakavõitu söödu Hans Vanakenini, vedas palli karistusalani, kus tema vastas olnud Toby Alderweireld valis passiivse kaitsetaktika. Vale otsus! Käit tegi sammu kõrvale ja lõi kauni palli Thibault Courtois selja taha.

Mängitud oli 115 sekundit. Eesti juhtis maailma edetabeli liidri vastu 1:0! Võimas, super, suurepärane! Aga oli ka halb uudis – mängu lõpuni jäi veel 88 minutit. Belgia haaraski ohjad enda valdusse ja pani Eesti korraliku surve alla. Esimene nurgalöök, teine nurgalöök, siis üks ohtlik karistuslöök, kolmas nurgalöök. Nende kõigiga sai Eesti kaitse moel või teisel hakkama.

Ning 21. minutil liugles mööda märga muru kohale Karol Mets, et blokeerida Vanakeni lähilöök ja siis seda Eesti koondise fännide ees võimsa möirgega tähistada. Hingestatust jagus. Aga järgnenud nurgalöögi puhul jäi jõust puudu. Joonas Tamm klaaris Eden Hazardi korneri, aga pall jõudis tagasi Belgia koondise kaptenini, kes andis täpse tsenderduse ja Vanaken koksas värava eest 1:1.

24. minutil teenis esimese nurgalöögi Eesti ja Konstantin Vassiljev leidis tsenderdusega üles Henri Anieri, kes lõi otse õhust. Paraku selgelt üle. 26. minutil tõmbas Rauno Sappinen küljejoone juures naha üle kõrvade Jason Denayeril ning viis Eesti rünnakule. Pall liikus Vassiljevile, siis Anierile ning peale lõi Sander Puri, aga Alderweireld blokeeris.

Need kaks episoodi olid toredad, aga suures plaanis jätkus Belgia surve ning Eesti pallivaldamised olid endiselt väga lühikesed, sest klaarimistega omasid leida ei suudetud. Belgia surus võimsalt ja Eesti sai palli enda valdusse enamasti oma trahvikasti lähistel, kus tuli valida riskivaba lahendus ehk pikk ette. Need langesid aga suure protsendiga belglaste saagiks.

29. minutil mängis Belgia oma järjekordset pikka rünnakut, mille käigus prooviti siit ja sealt Eesti karistusalasse lipsata. Eesti kaitse oli hädas ja isegi kui Belgia lõpuks palli kaotas, tabas Mets klaarides õnnetul kombel Vladislav Kreidat, kellest põrkas pall Romelu Lukaku jalale. Mullu Milano Interi Itaalia meistriks tassinud ja suvel 100 miljoni eest Chelseasse ostetud ründeäss realiseeris talle kingitud võimaluse meisterlikult, lüües pöördelt ühe puutega Belgia juhtima.

Belgia juhtväravale järgnes kohtumise jooksul esimene kord, kui Eesti suutis üle minuti järjest palli vallata ja enamiku sellest veel vastase väljakupoolel. 35. minutil teeniti teine nurgalöök ja lähedal oli 2:2, sest Anieri pealöögi tõrjus Courtois vastu Boyatat, kellest põrkas pall napilt oma väravast mööda. 38. minutil oli aga õhus 3:1, sest Saelemaekers tabas latti.

Teise poolaja eel oli võtmeküsimus: kas Eesti suudab jõuda viigini või hoida kaotusseisu minimaalsena piisavalt kaua, et see kohtumise lõpufaasis Belgias mõnevõrra ärevust tekitaks ja suurendaks seeläbi võõrustajate šansse punktiarve avamiseks? Vastus osutus eitavaks.

Poolaeg algas küll Eestile lubavalt, sest 47. minutil traageldasid Sappinen ja Anier kokku sümpaatse rünnaku, kus esimene söötis ja teine lõi karistusalast peale (Denayer blokeeris), ent juba 52. minutil kustutas Belgia ära tunneli lõpus kumanud valguse. Märten Kuusk pani Lukaku tugevama vasaku jala kinni, aga võimas ründaja keeras end seepeale lihtsalt teisele poole maha ja lõi tugevalt alumisse nurka, jätmata Karl Jakob Heinale võimalusi.

60. minutil tõrjus Hein temaga silmitsi pääsenud Axel Witseli lähilöögi, aga 64. minutil lõi Belgia neljanda, kui Yannick Carrasco mängis end trahvikasti vasakus servas mööda Vassiljevist ja toimetas palli värava ette, kust Witsel suskas 4:1. 76. minutil leidis Carrasco tsenderdusega tagumisest postist üles vahetusmehe Thomas Foket', kelle valvamisega eksis Ken Kallaste. Sealt sündis 5:1.

Erik Sorga 83. minuti tabamus – eeltöö tegi trahvikasti murdnud ja Denayeri üle mänginud Michael Lilander – mahendas mõnevõrra suurest kaotusest tingitud pettumust, aga see oli kõigest kosmeetiline parandus olukorras, kus kõik oli selge. Hetkedel, mil kohtumise saatus otsustati, Eesti klass piisav ei olnud. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Miks on tegu pakiga?

Kolmeväravaline kaotus reeglina pakiks pigem ei liigitu, sest selle jaoks on jalgpallis kehtiva kokkuleppe kohaselt vaja marginaali, mis ületab tehnilise kaotuse (3:0) oma. Aga täna tuleb sellest ikkagi rääkida, sest teisel poolajal Eestit tabanud lagunemine tegi murelikuks. Arusaadav, et Belgia pakutav väljakutse on hoopis midagi muud kui Leedu, Soome või Läti poolt esitatav.

Samuti oli tegu MM-valikmängu, mitte maavõistluse või Balti turniiri matšiga. Aga ikkagi oli ebameeldiv näha, et koost lagunes tugev struktuur, mille peatreener Thomas Häberli oli suutnud suve alguses peetud mängudes väljakul kehtestada. Niimoodi on väga keeruline punktilisa teenida ka mängudest Walesi või Tšehhiga, kellega Eesti edasise valiksarja käigus kohtub. Valgevene vastu võib näkata, aga võib ka mitte.

Kaks löödud väravat on tore ja lubab staadionilt lahkuda teadmisega, et mõned asjad tulid ikka välja kah. Aga viis sisselastud väravat näitavad, et kõige tähtsamad ei tulnud. Eesti on läbi aegade suutnud vaid kahel korral teenida valikmängus punktilisa nii, et vastane on löönud kolm väravat (3:3 viigid Ungari ja Põhja-Makedooniaga).

Ei tohi unustada, et näotu mänguga saadud 0:0 viik on väga palju etem tulemus, kui hoogsa matšiga saadud 2:5 kaotus. Viis väravat tähendab pakki ja kaitse peab pidama oluliselt paremini kui täna. Üksikutele mängijatele osutada ei tasu, paranema peab võistkondlik kaitsemäng.

Eesti meeskonna edasiminek kahe aasta taguse ajaga, kui Hollandi või Saksamaa vastu ei suudetud kohati üldse jalgpalli mängida, on ilmselge, ent Euroopa koondisejalgpalli esitatav väljakutse ongi väga kõrge.

2. Õndsad minutid pakuvad innustust

Nüüd aga positiivsest. Õhkkond, mis valitses Lillekülas kohtumise eel ja esimeste minutite ajal, kui Mattias Käit oli Eesti meeskonna juhtima viinud, oli tohutult õnnis. Kahe-aastase pausi järel oli rahvusmeeskonna matši jälgimas rohkearvuline publik, kes hindas ja nautis seda võimalust. Mängijate tutvustamisel hõisati meeste nimesid silmatorkavalt valjult, hümn kõlas võimsalt, toetushüüded samuti.

Kõik staadionil viibijad olid pikalt oodanud, et kõik oleks jälle nii nagu alati. Ning silmaga nähtav ja iga keharakuga tunnetatav teadmine, et ongi, tekitas inimestes õnnetunnet. Kui Käit suurepärase sooritusega Eesti juhtima viis, paisus joovastus eriti võimsaks. Tahtis kohe üle ääre ajama hakata!

Millal viimati Eesti koondis sellises õndsuses hõljuda sai? Kui Saksamaa mängija Emre Can 2019. aasta oktoobris Lillekülas varakult punase kaardi teenis? Kui Frank Liivaku penalti Eesti eelmise aasta oktoobris Põhja-Makedoonia vastu 3:1 juhtima viis?

Need olid samuti hetked, mis lubasid vägevalt unistada – sellepärast jalkat ju vaadataksegi! – aga polnud ikkagi nii võimsad, sest olukord polnud sama uskumatu kui Käidi tekitatu, sest Eesti juhtis maailma edetabeli liidri vastu MM-valikmängu, mida too mitte mingi hinna eest kaotada ei tohtinud.

Õndsust jagus paarikümneks minutiks, sest siis jõudis Belgia viigini. Ja lõpuks võitis selgelt 5:2. Aga need kohtumise alguse minutid peavad nii mängijatele kui ka pealtvaatajatele meelde jääma. Innustuseks ja sihiks, kuhu edaspidigi püüelda. Nende hetkede pärast ongi jalgpall võimas värk.

3. Belgia vägev klass

Tugeva meeskonna tunnusmärk on suutlikkus rasketest hetkedest üle olla. Belgia jaoks oli kiire kaotusseisu jäämine kahtlemata ootamatu, aga sellega saadi hakkama väga meisterlikult. Ei mingit paanikat, vaid metoodilisus ning vankumatu usk oma võimetesse. Meeskonna liidrid Eden Hazard ja Romelu Lukaku võtsid vastutuse ja vinnasid meeskonna keerulisest seisust välja.

Belgial pole kõrgete ootuste tõttu eksimisruumi. Et minna südamerahuga vastu oktoobris peetavale Rahvuste liiga finaalturniirile, on neil vaja septembrikuu MM-valikmängudest punktisaaki, mis kindlustaks liidrikoha, sest otsepääsme teenib vaid grupi võitja. Punktide loovutus Eestile olnuks viieliikmelises valikgrupis nende jaoks potentsiaalne katastroof, mis aga professionaalselt ära hoiti.

Protokoll:

2. septembril kell 21.45 A. Le Coq Arenal

Eesti - Belgia  2:5 (1:2)
2. Mattias Käit, 83. Erik Sorga - 22. Hans Vanaken, 29., 52. Romelu Lukaku, 65. Axel Witsel, 76. Thomas Foket

Hoiatused: 55. Joonas Tamm - 48. Romelu Lukaku, 61. Alexis Saelemaekers
Pealtvaatajaid: 6685
Mänguolud: +12, vihmane ilm; muruväljak suurepärases seisukorras.
Peakohtunik: Guillermo Cuadra Fernandez
Abikohtunikud: Roberto Alonso Fernandez, Diego Barbero
Neljas kohtunik: Jose Luis Munuera
VAR-kohtunik: Juan Martinez Munuera
VAR-abikohtunik: Jesus Gil Manzano (kõik Hispaania)

Eesti: Karl Jakob Hein, Artur Pikk (69. Ken Kallaste), Karol Mets, Märten Kuusk, Joonas Tamm, Sander Puri (80. Michael Lilander), Vladislav Kreida, Mattias Käit, Konstantin Vassiljev (86. Sergei Zenjov), Henri Anier (80. Vlasi Sinjavski), Rauno Sappinen (69. Erik Sorga).
Varus: Matvei Igonen, Karl Andre Vallner, Marco Lukka, Erik Sorga, Sergei Zenjov, Vlasi Sinjavski, Michael Lilander, Robert Kirss, Ken Kallaste, Markus Poom, Rasmus Peetson, Maksim Paskotši.

Belgia: Thibaut Courtois, Jason Denayer, Dedryck Boyata, Toby Alderweireld (83. Leander Dendoncker), Yannick Carrasco (83. Dodi Lukebkio), Leandro Trossard, Axel Witsel, Hans Vanaken, Alexis Saelemaekers (66. Thomas Foket), Eden Hazard (74. Albert Sambi Lokonga), Romelu Lukaku (74. Christian Benteke).
Varus: Matz Sels, Koen Casteels, Zinho Vanheusden, Youri Tielemans, Dodi Lukebakio, Thomas Foket, Albert Sambi Lokonga, Leander Dendoncker, Christian Benteke, Timothy Castagne, Brandon Mechele, Michy Batshuayi.

SEOTUD PILDIGALERIID
Fotograaf: BRIT MARIA TAEL
Fotograaf: OLIVER TSUPSMAN
SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

R21   •  
(90.190.253.***)
Vermaelen ei mänginud.
-soccerfann-   •  
(83.179.136.***)
Fännina on 2-5 igatahes parem, kui 0:3 või kaitses passiva mänguga 0:0 või 0:1, kus mängu jooksul tehakse 0-3 pealelööki.

Viimati Eesti lõi üle 10 värava 2017. aastal. Lõpuks ometi on Eesti mängud pingelised, saab peaaegu alati omade väravaid näha ning on enne mängu hea ootusärevus.

Miks mängida või vaadata jalgpalli? Et oleks pingeline, omadel läheks hästi, oleks ilusat mängu näha ja omad lööks väravaid.
Seda kõike oli ning tuleb rõõmu tunda, et meil pärast Operit 4 päriselt lootusandvat ja juba tegusid tegevat ründajat.

Mängus oli näha tahtmist, pressiti, mängiti julgelt, targad kiired ja tulemuslikud pealelöögiga lõppenud rünnakud, 10 pealelööki Belgia vastu, 2 väravat. Jah, alati võib viriseda, et ilus kaotus on mõttetu, aga vähemalt on seis parem kui viimastel aastatel ja mida meile need 0:0 ja 0:1'd andsid?

Meie mängijad on natukest aega tegijad kuskil esiliigas või Euroopa keskmike pingil. Meil pole mehi isegi Euroopa keskmike põhikoosseisudes rääkimata mingitest tippliigadest või tippklubidest.

Belglased on tippliigade tippklubides igapäevaselt intensiivseid trenne ja mänge saamas lisaks sellele, et on üles kasvanud kõrge jalgpallikultuuriga riigis, kus on trennide tase ja edasi viiv konkurents kõrgem.

Ka mängus oli näha, et vastased individuaalselt olid mitu klassi paremad. LÜHIDALT, mina fännina olen sellel aastal nähtud koondisega rahul ja treener tundub ka sümpaatne.
Garl   •  
(86.110.40.***)
Miks soccernet ei rõhuta, et Belgia mängis B-koondisega nagu tehti seda Eesti puhul eelmises koondise aknas? Rõhutan, et koondis on alati koondis ja unustge palun see B ja C jutt. Ehk Teie variandi puhul sai Eesti A paki Belgia CB koondiselt.
Silveero   •  
(90.191.15.***)
To Garl - Lukaku, Hazard, De Bruyne on CB koondis? :D

Tegemist oli absoluutsete põhimeestega.
Vask   •  
(91.129.108.***)
Ma ka aru ei saa, kust see B koondise jutt tuleb :D
IUdutuli   •  
(46.131.29.***)
Ainus põhjus, miks ma jalgpalli vaatan, on sellest saadav emotsioon. Tuim 0-1 ei paku mingeid emotsioone (kui, siis negatiivseid); kaks väravat mängu alguses ja lõpus maailma tippmeeskonna vastu tõid aga korralikud möirged esile, isegi kui vahepeal lasti viis sisse. Ehk emotsionaalne skoor jäi minu jaoks umbes 2-2, rääkigu Ott, mida tahes.
Rain Hüva   •  
(46.131.29.***)
Tubli esitus koondiselt! Kindlasti liigutakse õiges suunas. Aga nii koondise kui ka eurosarjast on jäänud silma perioodilised keskendumise langused. Ja nendel tasemetel karistatakse kohe ära. Ka eilses mängus tuli mitu vastaste väravat sellest, et kaitse ei olnud olukordade lõpuni v ei olnud piisavalt mängus. Aga see tuleb kogemusega. Sooviks koondisele janklubidele tugevaid mänge, kus karastuda
Jalka1   •  
(78.24.199.***)
ma ei saa aru, miks Kuusk kattis Lukakut? See oli ausalt öelda piinlik vaadata. Kus olid treenerite silmad. Ja kõrval seisab Tamm, kes võtab pisikest kasvu Hazardi.
Holger Lõhmus   •  
(83.166.39.***)
To Silvero-de bruyne ei mänginud eesti vastu
A. Polõnski   •  
(88.196.48.***)
Uue treeneri ajal on hakanud mehed, kes veel mõned aastad tagasi näitasid üles puujalgsust skoorima. Pallid jõuavad kaitseliinist ründajateni ning keskväljal osatakse palli tunduvalt mõtestatult liigutada. Kahtlemata positiivne. Kahjuks löövad vastased jätkuvalt palju värvad ehk siis kaitsemäng lonkab. Häberlil on kaitseliini tugevdamiseks palju tööd vaja teha. Mind häiris eile see, et lausa mitu korda palli puhktakslöömise asemel tabati sellega oma meest ning pall põrkas vastaste jalale. Üks selline olukord lõppes ka Lukaku väravaga. Samuti tuleks tõsta meeste enesekindlust. Eile oldi mitmes tähtsas olukorras vastase vastu liialt 'viisakad'. Kui kaitse saaks korda ning meeste mentaalne pool kah kindlamaks, siis võib oodata koondiselt mängu, mida sai näha Rüütli parematel aastatel.
das.hf   •  
(90.191.91.***)
@Holger Lõhmus

De Bruyne ravib hetkel vigastust ja seetõttu ei kutsutud teda selles koondiseaknas koondisesse.
Jaak   •  
(62.65.211.***)
Vastu kõiki ootusi on see aasta näidanud,et oskame rünnata ja lüüa küll. Aga kaitse oma kõigi elementidega on edu alus - pole palju meeskondi masilmas,kes lööks praegusele Belgiale 2 ise taga nulli hoides.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
PREMIUM LIIGA
OTSEPILT: Kalev sihib esimest võitu, Kuressaare esimest punkti  (nullid püsivad!)
Kristjan Jaak Kangur | 20 minutit näopeksu ja talutav kaotus Soomele – Eesti jalgpalli väärikuse uued mõõdupuud?
KUIDAS EDASI?
MÄNGIJATE MÕTTED
NAISTE JALGPALL
TÄNA OTSEPILT: kas ambitsioonikas uustulnuk suudab tiitlikaitsjat üllatada?  (kell 17!)
NAABRITE DUELL
HOOAJA EELVAADE
Saku astub hooajale vastu nii Rogicilt kui ka Arbeiterilt korjatud nippidega
JALKAJUTTE
UUE HOOAJA OOTUSES
Ajaloolise hooaja järel treeneritetiimi välja vahetanud Tammeka sihib taas medalit.
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
4
0
3
1
3:5
3
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
4
0
1
3
2:15
1
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
3
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
1
JK Narva Trans
0