Luup peale | Flora jätkas sealt, kus pooleli jäi – Paide alistati napilt, aga samas kindlalt (0)

FC Flora võitis klubi ajaloos 11. korda Eesti superkarika. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Rohevalge võim püsib, sest kõik kolm Eesti tippjalgpallis jagatavat trofeed – meistritiitel, Evald Tipneri karikas, superkarikas – on endiselt FC Flora valduses. Valitsev Eesti meister alustas 2021. aasta hooaega 1:0 võiduga Paide Linnameeskonna üle ja pälvis klubi ajaloo 11. superkarika.

Kohtumise esimesel poolajal valdas Paide rohkem palli, teenis kolm nurgalööki ja tekitas 36. minutil ka soodsa väravavõimaluse, mis jäeti aga kasutamata. Flora polnud halb, aga polnud ka hea, vaid rabe ja kompav. Teise poolaja algus õnnestus aga rohevalgetel väga hästi.

50. minutil pidi Mait Toom tõrjuma vasakult äärelt sisse lõiganud Henrik Ojamaa pealelöögi, minut hiljem patustas keskkaitses mänginud Sander Sinilaid valesööduga, mille järel pääses üks-üks olukorda Rauno Sappinen, aga Toom tõrjus palli üle värava.

Järgnenud nurgalöögist sündis aga kohtumise ainus värav, kui kahe peapuute järel langes pall täiesti valveta jäetud Sappineni jalale, kes teist korda enam ei eksinud. Järgmise 40 minuti jooksul suutis Paide tekitada vähe ning alustas hooaega kaotusega. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Mäng otsustati ära vaheajal

Kohtumise otsustav faas oli teise poolaja algus. Esimesel nähtud laias laastus võrdne jalgpall, kus Paide valdas rohkem palli, aga Flora tundus veidi ohtlikum, jätku ei saanud, vaid meisterklubi võttis kohtumise enda kontrolli alla. Flora duellivõitude ja vaheltlõigete järel polnud Paide kaitse enam piisavalt kompaktne ja nii hakkasid nende värava suunas rulluma kontrarünnakud.

Koroonaisolatsiooni tõttu puudusid Flora pingile peatreener Jürgen Henn ja abitreener Joel Indermitte, vägede juhatamise ülesanne oli spordidirektori Norbert Hurda õlul, kes märkis pärast kohtumist, et vaheajal pöörati tähelepanu eelkõige kaitsemängu parandamisele.

"Nii kõrge kui ka keskväljapressing pidid selgelt muutuma paremaks. Esimesel poolajal polnud me sellega rahul," sõnas Hurt. Flora suutiski pressingu kvaliteeti tõsta ja sealt teeniti kontrarünnakud, millest ühe järel saadi õigus oma esimeseks nurgalöögiks, kust sündis ka ainus värav.

Sappineni tabamuse järel näitas Flora eduseisu kaitsmisel kõrget klassi. Mängiti pikki ja kannatlikke rünnakuid ja sunniti Paidet palli järel jooksma. Korralikku lõpuspurti Paide ette võtta ei suutnudki, sest ka viimasel 10 minutil oli neil raskusi palli Floralt kätte saamisega.

Flora alustas uut hooaega sealt, kus mullu pooleli jäädi ehk lähirivaalide vastu saadakse võidud järgemööda kätte. 2020. aastal kohtus Flora mäletatavasti Paide, FCI Levadia ja Nõmme Kaljuga kokku 11 korda ning teenis neist mängudest 10 võitu ja ühe viigi.

2. Kas Paidel on põhjust muretseda?

Kontrolliv poolkaitsja Karl Mööl ja väravavaht Mait Toom olid pea ainsad Paide mängijad, kelle esituse sai 90 minuti lõikes selgelt õnnestunuks hinnata. Meeskonna värsked leegionärid Hadji Drame (kuna ta mullu praktiliselt ei mänginud, on asjakohane ta värskeks liigitada) ja Sekou Amadou Camara sekkusid vahetusest, ent jäid nähtamatuks ja jõuetuks.

Mullune komeet Deabeas Owusu Sekyere jäi vahetus võitluses alla 18-aastasele Kristo Hussarile ning ründaja Henri Anier ei suutnud end lahti rebida Flora keskkaitsjate Märten Kuuse ja Markkus Seppiku terasest tähelepanust. Mida see kõik tähendab? Seda, et Flora kvaliteet pole talvega kuhugi kadunud, vaid endiselt väga kõrge.

See, et tiitlikaitsja kukutamine on tänavu väga keeruline, ei ole üllatus ühelegi Premium liiga huvilisele. Flora kaotas küll kaks põhimeest, aga täiendas end kahe väga kogenud Eesti koondislasega (Henrik Ojamaa ja Sergei Zenjov) ning sügavus pole meeskonnast kuhugi kadunud, nagu tõestasid täna põhikoosseisu kuulunud ja igati hakkama saanud Hussar, Seppik ja Rocco Robert Šein.

Flora selge võit näitas eelkõige nende jätkuvalt kõrget taset. Paide kapten Andre Frolov möönis, et lõpus jäi ka füüsilisest rammust puudu, et viigiväravat taga ajada. On see kõik põhjus muretsemiseks? Jah, sest ideaalis poleks Florale teisel poolajal selgelt alla jäädud. Ei, sest üks kaotus Florale ei ole põhjus teha kaugeleulatuvaid järeldusi. Paidel on veel (natuke) aega mängumootor tõhusamalt tööle saada.

Lõpuvile kõlades tundus Flora võit igati loogiline ja õiglane tulemus, aga jalgpallis sõltub tulemus alati detailidest ja kui Paide oleks suutnud 36. minutil ära lahendada olukorra, kus Anier serveeris Mošnikovile ja Deabeasele väga soodsa võimaluse juhtvärava löömiseks, võinuks jutt praegu olla hoopis teine. Järgnenud sündmuste ahel, eelkõige muljetavaldav teine poolaeg, lükkas tolle Paide väga hea väravavõimaluse (veidi teenimatult?) tagaplaanile.

3. Vendade duell on alati lahe!

Kevin-Prince Boateng ja Jerome Boateng mängisid teineteise vastu MM-finaalturniiril, kui üks esindas Ghanat ja teine Saksamaad. Gary ja Phil Neville on sammunud platsile nii, et üks on Manchester Unitedi ja teine Evertoni kapten. Mullu nägime Premium liigas, kuidas teineteise vastu mängisid Henri ja Hannes Anier.

Vendade duellid saavad alati tähelepanu ja jäävad meelde, sest on emotsionaalselt sügavad ning tähistavad alati ka ühe perekonna pühendumust, sest kahe tippmängija kasvatamine nõuab tohutut pingutust ka lähedastelt. Tänane matš oli eriline, sest Flora vasakul äärel tegutses Henrik ja Paide paremkaitses Hindrek Ojamaa.

Oleme ausad, vanem vend Henrik jäi peale. Kuna Eesti koondis pigem kohtumisi ei domineeri, pole Eesti jalgpallisõbrad näinud Ojamaad ülearu sageli tegutsemas mängudes, kus ta saab palli sageli, peaaegu igal rünnakul. Floras see nii on ning Ojamaa kasutegur torkas silma. Tema puuted olid pehmed ja täpsed, platsinägemine tasemel ja keharamm vägev. Pidevad õiged väikesed otsused tõstsid Henrik Ojamaa platsi üheks mõjukamaks mängijaks. Kas temast saab šerif, nagu kunagi Motherwellis? Eks hooaeg näitab.

Aga Flora – Paide niigi vürtsikas vastasseisus on Ojamaade duelli näol sel hooajal juures korralikult tuliseid pipraterasid! Täna oli aga vinge vaadata, kuidas vennad teineteisele armu andmata vutimängule pihta andsid. Kaotada on alati nõme, aga eriti nõme ju on kaotada vennale. Ootame järgmist vaatust!

4. Superkarikast ei saa teha suuri järeldusi

Superkarikafinaal pole kindlasti kohtumine, mille võitmine või kaotamine mõjutab seda, kas hooaeg liigitub õnnestumiseks või mitte. Aga kui karikas on mängus, siis spordimees seda võita tahab. Paide oleks väga soovinud, et nad oleks pälvinud klubi ajaloo esimese tipptrofee. Flora soovis väga juba Premium liiga hooaja eel vastasele selgeks teha, et midagi pole muutunud ja klassivahe, mille toel nad mullu Paide vastu neljast mängust neli võitu korjasid, mitte kuhugi kadunud.

Seega kindlasti pakkus võit Florale rõõmu ja kaotus läks Paidele hinge. Aga suuri järeldusi superkarikafinaalist teha ei tasu, ütleb ka lähiminevik. 2019. aastal alustas Eesti meister Nõmme Kalju hooaega 3:2 võiduga FCI Levadia üle. Kõik paistis jätkuvalt toimivat, aga järgnes kiire lagunemine ja peatreeneri vahetus. 2017 alustas Flora hooaega 0:5 kaotusega FC Infonetile, aga tuli lõpuks Eesti meistriks, edestades Lasnamäe klubi 25 punktiga.

5. Mängu parim – Konstantin Vassiljev

Flora ridadest väärivad kindlasti esile tõstmist ka värava autor Rauno Sappinen, kohtumise lõpuhetkedel paar karistusalas tekkinud ärevat olukorda marukindlalt klaarinud Märten Kuusk, vasakul äärel möllanud Ojamaa, aga Vassiljevi mängutarkus oli vast kõige tähtsam, et 1:0 eduseisu kaitsmine käis niivõrd valutult. Kostja dikteeris mängutempot ja juhtis pikki rünnakuid, millega Flora vastast väsitas ja palli enda valduses hoidis.