Luup peale | Flora jättis jälle hilja peale, aga võitis jälle! (5)

Premium liiga 6. vooru keskses mängus alistas FC Flora võõral väljakul tänu Erik Sorga 84. minuti penaltile 1:0 südi partii teinud Narva Transi. Flora säilitas täisedu, mis on ette näidata ka FCI Levadial.

Kuigi kohtumine ei kulgenud sündmuste- või võimalustevaeselt, tuli väravat oodata kaua. Mitme hea tõrjega paistis silma Transi väravavaht Marko Meerits, lõppteravusest jäi mõlemal võistkonnal veidi puudu. Aga lõpuks sai Flora siiski oma tahtmise. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Kalašnikovsil jäi kaunis skalp napilt võtmata

Trans on kuue vooruga võõrustanud kõiki kolme Tallinna tippklubi ning keegi pole Narvast lahkunud turvalise võiduga. Nõmme Kalju piirdus 0:0 viigiga ja FCI Levadia sai üliäreva 2:1 võidu. Flora paistis sarnaselt Kaljule kuivale jäävat, aga suutis taas kohtumise lõpusirgel viigi võiduks pöörata.

Kui eelmise nädala duellis Kaljuga asuti juhtima 80. minutil, siis seekord sündis juhtvärav 84. minutil, kui vahetusest sekkunud Erik Sorga realiseeris penalti, mille rohevalged teenisid, kui Roman Nesterovski peatas väravajoonel käega Rauno Alliku pealöögi (ja teenis ühtlasi punase kaardi). Penalti oli täiesti õigesti määratud, aga Transi jaoks tohutult valus.

Piirilinlaste värskele peatreener Dmitrijs Kalašnikovs jäi kaunist skalbist, mida viik Floraga tähistanuks, seekord ilma. Aga tema algus Transis on olnud sümpaatne ja esimese ringi neli eeldatavalt raskemat mängu on nüüdseks selja taga.

Seoses kaitsjate Abdoulaye Diallo ja Artjom Škinjovi vigastustega nihutas Kalašnikovs Dmitri Prošini keskväljalt kaitsesse ning tõstis põhikoosseisu Tanel Tambergi. Flora peatreener Jürgen Henn andis edurivis võimaluse Frank Liivakule, aga otsustava värava lõi ikkagi eelmises voorus Maardule neli tükki kõmmutanud Sorga, kes 58. minutil Liivaku asemel platsile tuli.

2. Flora leidis Transi nõrkuse, aga ei suutnud seda ära kasutada

Kohtumise esimese 20 minuti jooksul oli Flora paremal äärel mänginud Herol Riiberg pea nähtamatu, sest külaliste mäng käis sisuliselt ainult läbi vasaku ääre. Nimelt oli Flora õigesti tuvastanud, et Transi kaitseliini haavatavam lüli on paremal tegutsev 20-aastane Vadim Mihhailov, kes jäi kiire Vlasi Sinjavski vastu pidevalt hätta.

Flora vasakäär konksutas Mihhailovit korduvalt nii vasakule kui ka paremale, jätkas rünnakuid nii tsenderduste kui ka sissemurretega ning paistis olevat ainult aja küsimus, millal Mihhailov nii palju rebeneb, et Flora juhtima asub. Aga vormistamine valmistas probleeme nii Sinjavskile kui ka Florale.

Kõige lähemal oli Flora esimesel poolajal väravale siis, kui vasakult äärelt andis tsenderduse sinna liikunud Konstantin Vassiljev. Frank Liivak lõi peaga kaarjalt, aga pall kukkus Transi latti. Sinjavski söödud kaaslasi värava eest üles ei leidnud.

60. ja 61. minutil avanes Sinjavskil kaks hiilgavat võimalust, aga kummalgi puhul ei suutnud ta üle mängida Transi väravat kaitsnud Marko Meeritsat. Mihhailovi konksutamise järel liikus Sinjavski keskele ja lõi, aga Meerits tõrjus. Minut hiljem oli ta pärast Vassiljevi supersöötu puurivahiga silmitsi, aga Meerits tõrjus taas.

Et Mihhailovile mitte ülekohut teha, tuleb mainida tema ülivajalikku spagaati 76. minutil, mis hoidis ära Sinjavski pealelöögi 7-8 meetrilt. Tõsi, ilmselt tabanuks florakas sellegagi Meeritsat.

3. Motiveeritud Joseph Saliste

Pole mingit kahtlust, et Transi esituses sel hooajal viljeldavas lõbusa ja hoogsa jalgpallis üks peamisi tagatisi Joseph Saliste oli tänases mängus erakordselt motiveeritud, sest poolkaitsjal avanes võimalus näidata tema mängijaõigus omavale Florale ja tolle peatreenerile Jürgen Hennile, et nood tegid teda välja praakides ränga vea.

Mullu suvel põhikoosseisukoha kaotanud Saliste tegutses talvistes Flora kontrollmängudes keskpoolkaitsja positsioonil ja Henn rääkis, et tegu oli katsega harjutada seni vasakkaitses või -äärel mänginud Salistele uus positsioon.

Nii siiski ei läinud, sest veebruari lõpus siirdus Saliste laenulepingu alusel Transi, märkides salvavalt: "Ma ei tea, miks Floras on asjad minuga nii läinud. Ma olen 16 aastat olnud seal klubis ja selle ajaga peaksid targad treenerid nägema, mis positsioonil mängija peaks mängima."

Viie vooruga kaks resultatiivset söötu kirja saanud, aga sellest statistikast oluliselt rohkem silma paistnud Saliste oli ka täna Transi ründeteravuse hoida. Seda nii targa liikumise kui ka osavate söötudega. Aga ka Flora kaitsjatele suuri probleeme valmistanud standardolukordadega. Algkoosseisu ennistatud Viktor Plotnikov, leedulane Julius Kasparavicius ja ameeriklane Eric McWoods panus jäi Saliste omast selgelt väiksemaks.

4. Jalgpallivaimustus Narvas

Keeruline, tegelikult suisa võimatu mööda vaadata faktist, et Trans oli enne tänast Premium liigas keskmise publikunumbri poolest kolmandal kohal. Enne möödunud hooaja keskpaika hõivati vastavas edetabelis reeglina viimane või eelviimane koht. Aga kogukonnajuhi Aleksandr Dmitrijevi hea töö läbi on narvakad leidnud tee Transi mängudele.

Täna tribüünidel viibinud 489 pealtvaatajat on muljetavaldav number. Eriti ebameeldivalt külma ilma arvestades. Et Flora fänne oli samuti kohal üle poolesaja, valitses kohtumisel vahva jalgpalliatmosfäär. Tõsi, erinevalt Flora fännidest vajasid Transi toetajad skandeerimiseks teadustaja juhendamist, mis võib mõned puritaanid kulmu kortsutama panna, aga kui keskenduda tulemusele, siis see oli tore, sest lisaks duellile platsil toimus teine säärane paralleelselt ka tribüünil.

Ning lõpetuseks olgu tsiteeritud kohtumise eel ja vaheajal staadionil kõlanud Transi reipa hümni refrään: