Luup peale | Flora tegi ajalugu! Meeletule võitlusele ja kannatamisele järgnes Frank Liivaku eepiline mic drop (9)

FC Flora Euroopa liiga play-off'i viinud penalti lõi sisse Frank Liivak. Foto: Brit Maria Tael

24. september 2020 on FC Flora jaoks ajalooline päev. Esimest korda klubi ajaloos saadi eurohooajal jagu kahest vastasest. Ja esimest korda jõuti Euroopa liiga play-off'i ehk ühe mängu kaugusele alagrupiturniirist.

Malta meistri Florianaga peetud Euroopa liiga kolmanda eelringi kohtumine lõppes 0:0 viigiga. 120 minuti jooksul avanes ainult üks hea väravavõimalus – Flora ründajale Mark Anders Lepikule 88. minutil – ja ei ainsatki surmkindlat šanssi. Edasipääseja pidi selgitama penaltiseeria, kus Floriana eksis esmalt kahe löögiga, mis võimaldas Floral selle 4:2 võita.

Tegemist on alles neljanda korraga Flora ajaloos, kui nad on suutnud eurosarjas vastasest jagu saada. Eelmisel hooajal saavutatud euroedule – võit Niši Radnicki üle ja väärikad partiid Frankfurti Eintrachtiga – on nüüd tänavu suudetud kahe keeruliselt tulnud, aga ikkagi tulnud võiduga jätk pakkuda. See on kõva saavutus nii Flora kui ka Eesti klubijalgpalli jaoks!

Aga nüüd kõigest järgemööda. Esimene poolaeg kuulus täielikult Florale. 9. minutil teeniti esimene nurgalöök, 11. minutil pidi Floriana väravavaht Ini Etim Akpan tegelema Rauno Sappineni pealelöögiga. Flora selge mängulise ülekaalu ja kodumeeskonna madala kaitsebloki tähe all kulgeti poolajavileni. Flora teenis veel kaks nurgalööki ja sooritas paar pealelööki, aga midagi üliohtlikku tekitada ei õnnestunud.

Kõige enam oli midagi õhus 43. minutil, kui paremalt äärelt tulnud tsenderdus jõudis rikošeti kaudu Konstantin Vassiljevini, kes andis otse õhust tuld, aga Floriana äärekaitsja Marcelo Dias oli valvel ja blokeeris. Flora väravavaht Matvei Igonen pidi avapoolajal püüdma paar tsenderdust ja jagama kaaslastele sööte, ühtegi pealelööki Floriana ei sooritanud.

FC Flora ründajal Mark Anders Lepikul avanes 88. minutil mängu parim šanss. Foto: Raido KullTeine poolaeg oli mõlemapoolsete võimalustega kohtumine, kus pealelööke rohkem Florianal, aga parim šanss Floral. 48. minutil sai Henrik Pürg jala vahele Nicola Leone madalalel löögile. 64. minutil klaaris Floriana Flora nurgalöögi kontrarünnakuks, mille lõpuks andis madalalt tuld Matias Garcia. See löök nõudis Igonenilt tasemel tõrjet nagu ka sama mehe 68. minuti rikošeti võtnud kauglöök.

80. minutil teenis Floriana lubavalt positsioonilt karistuslöögi, ent Diego da Silva sooritus 27 meetrilt lendas Flora õnneks üle ristnurga. Kohe seejärel tegi Flora teise vahetuse, kui välja võeti Rauno Sappinen ja platsile saadeti Mark Anders Lepik, kellel avanes 88. minutil hiilgav šanss. Vassiljev tegi hea surve, Miller hea vaheltlõike ja Lepik hea sööstu trahvikasti, kuhu Miller ka söötis.

Terava nurga alt proovis Lepik lüüa parema välisküljega esimesse alumisse nurka, aga Ini Etim Akpan näitas kõrget kvaliteeti ja tõrjus palli käega üle otsajoone. Järgnesid Flora kolm järjestikust standardolukorda, kust aga pealelöögile ei jõutud.

Lisaajast väärib märkimist kaks sündmust. 99. minutil vahetas Flora peatreener Jürgen Henn puhkama Vassiljevi, kelle asemel lülitus Markus Poom. Ning 116. minutil oli tunda natuke väravahõngu, kui Tiago Adani ambitsioonikas kauglöök ohustas Flora värava ristnurka, aga lendas siiski mööda. Edasipääseja pidid otsustama penaltid. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Jälle need penaltid… Jah, jälle need penaltid!

Loosimise võitis Flora. Vassiljevi asemel kaptenipaela enda õlavarrele võtnud Kuusk valis esimesena löömise, mis on statistiliselt tark valik, sest ca 60% penaltiseeriaid lõpevad löömist alustava võistkonna võiduga.

• Michael Lilander sisse! Läbi Akpani näppude, aga sisse! 1:0 Florale.
  • Kristian Keqi… selgelt üle! Ikka 1:0 Florale.
  • Vladislav Kreida sisse! Ootab Akpani hüppe ära ja kindlalt! 2:0 Florale.
  • Diego da Silva pomm keskele, aga Igonen tõrjub jalgadega! Ikka 2:0 Florale!
  • Markus Poom… Akpan tõrjub. Madal löök üpris keskele. Oeh. 2:0 Florale.
  • Tiago Adan sisse. Alumisse nurka, Igonen teisele poole. 2:1 Florale.
  • Märten Kuusk sisse! Vasaku posti kõrvale ja Akpan teisele poole. 3:1 Florale!
  • Jan Busuttil sisse. Jõuga keset väravat, Igonen hüppas ära. 3:2 Florale…
  • Frank Liivak SISSE! Paremasse ristnurka, Akpan mujale. 4:2 Florale ja VÕIT!!!

Florast on esimene Eesti klubi, kes eurosarjas kahel korral penaltiseerias osalenud ja teine, kes seal võidukas olnud. FC Levadia kaotas 2004. aastal Kadriorus Bodö/Glimtile 7:8, Nõmme Kalju alistas samas kohas 2016. aastal 5:3 Haifa Maccabi. Flora kaotas tänavu kodus Marijampole Suduvale 2:4, aga oli nüüd Floriana vastu sama tulemusega võidukas.

2. Frank Liivaku mic drop

Eelmise aasta novembris võõrsil Ukraina vastu peetud maavõistlusel avanes Frank Liivakul hea võimalus pealelöögiks, aga ta komistas vastase karistusalas õnnetult enda jala otsa. Kuu aega varem kodus Saksamaa vastu tehtud mehine partii, mille käigus teenis ta nutika ja hiilgavalt ajastatud sööduga Emre Canile punase kaardi, oli unustatud.

Vinguviiulid, klaviatuurikunnid, foorumiätid ning teenelised mõnitamis- ja parastamiskunstnikud, samuti muidu jalgpalli kallal viriseda armastavad tegelased ja üldse kõikvõimalikud vutitrollid tõmbasid sae mõnuga käima. Kiiresti treiti valmis GIF ja hakati hagu andma. See käib tippsportlase elukutse juurde. Nii lihtsalt on, et küsimus, millal muutub konstruktiivne kriitika kellegi tühistamiseks, ei pruugigi esile tõusta.

Pärast seda Ukraina vastu peetud mängu on Liivakul asjad viltu vedanud. Floras langes ta tänavu põhikoosseisust välja ning sai pärast mõlemat eurosarjamängu, kus ta tõesti tähtsatel hetkedel (väga) halbu otsuseid tegi või lihtsalt totaalselt ebaõnnestus, kõvasti kriitikat.

Tema koondisekutse septembrikuu mängudeks võeti üliterava luubi alla ning kui peatreener Karel Voolaid seda põhjendas, ei soovinud eespool mainitud seltskond argumente kuulda, vaid kuulutas, et kõik ju saavad aru, miks Liivak koondises on.

Täna ta näitas, miks! Ta on väga kõva hingega spordimees! Pärast kõige kirjeldatu läbielamist ja pea aasta aega kestnud kadalippu võttis ta viienda lööja üliolulise vastutuse. Kui Liivak oleks penaltiga eksinud, valatuks talle kaela Eesti jalgpalliajaloo üks vägevaim solgipang. Ning pole põhjust arvata, et ta seda ei aimanud. Ega Eesti jalgpallurid mullis ela.

Aga samal ajal, kui trolliarmee ekraanide taga käsi hõõrus, võttis Liivak vastutuse oma meeskonnakaaslaste, oma koduklubi FC Flora ja euroedu järele januneva Eesti jalgpalli ees. Ning läks ja lõi selle kuradi penalti ristnurka nagu tühise papinaela! Mic drop. Eepiline mic drop!

3. Võidu hinnaks oli 300 000 eurot

Nagu ikka, avaldav Euroopa jalgpalliliit (UEFA) eurosarjades osalenud klubide lõplikud solidaarsusmaksed ja auhinnarahad alles kevadel. Eeldades, et vähemalt eelringide lõikes need ei vähene (seda pole juhtunud kunagi), aga ka ei suurene (koroonaviirus pitsitab ka UEFA-t), siis oli tänase mängu hinnaks 300 000 eurot.

Flora ja Floriana senine teekond oli analoogne. Meistrite liiga I eelringis osalemisega teeniti 280 000 eurot, Euroopa liiga II eelringiga 260 000 ja III eelringiga 280 000 eurot. Sellele lisandub igale meistrile ette nähtud 260 000 euro suurune boonus. Tänaseks olid seega nii Flora kui ka Floriana teeninud 1,08 miljonit eurot.

Euroopa liiga play-off'is osalemise tasu on 300 000 eurot, mille tänase mängu võitja Flora saab enda tänavusele auhinnasaldole lisada. Kui järgmisel neljapäeval Zagrebi Dinamost üllatuslikul moel jagu saadakse ja alagruppi jõutakse, on summad juba hoopis teised – eelringides teenitud summad asendatakse ca 3 miljoni euro suuruse osalustasuga.

4. Flora sõidab Zagrebisse esiründajata

Kelle Flora nädala pärast Zagrebis tipuründajana platsile saadab, on huvitav küsimus. Tolleks hetkeks ammu väljavahetatud põhiründaja Rauno Sappinen teenis pärast penaltiseeria lõppu teise kollase ja punase kaardi. Mille eest täpselt, polegi nii tähtis, sest seda apelleerida pole juhendi järgi võimalik. Sappinen Zagrebis mängida ei saa.

Seega on peatreener Jürgen Henn keerulise valiku ees. Seniste sõnumite põhjal otsustades pole vahetusründaja Mark Anders Lepik vigastusest piisavalt hästi taastunud, et olla algkoosseisukõlbulik. Võib-olla on nädala aja pärast seis parem. NB! Kuigi Lepik teenis Euroopa liigas oma selle hooaja teise kollase kaardi, siis võistluskeeldu tal pole, see kaasneb kolmanda hoiatusega!

Kui Lepik pole valmis alustama, on loogiliseks valikuks Liivak, kes on karjääri jooksul varem korduvalt tipuründajana tegutsenud. Igal juhul on selge, et ideaalkoosseisuga Flora Zagrebis mängida ei saa. Sellest on muidugi kahju, sest Flora šansse Sappineni puudumine vähendab, aga õnneks on Flora kahe järjestikuse võiduga jõudnud olukorda, kus kaotada pole enam midagi.

Ning tõik, et koroonahooajal selgub edasipääseja ühe, mitte tavapärase kahe kohtumise tulemusel, kahtlemata suurendab juhuse osakaalu ehk Flora šansse Zagrebis üllatus serveerida.

5. Flora jõudis sihile noorusele panustades

69. minutil kutsus Jürgen Henn platsilt ära 30-aastase Rauno Alliku ja 99. minutil 36-aastase kapteni Konstantin Vassiljevi. Floral olid lisaaja lõpus platsil Igonen (23), Lukka (23), Kuusk (24), Pürg (24), Lilander (23), Kreida (20), Soomets (20), Poom (21), Miller (22), Liivak (24) ja Lepik (20). Selle üheteistkümne keskmine vanus on 22,2 aastat.

K a k s k ü m m e n d k a k s   k o m a   k a k s   a a s t a t !

Ning peatreener Jürgen Henn on 33, abitreener Joel Indermitte 27, väravavahtide treener Aiko Orgla 33 ning fitness-treener Johan-Kaspar Ivask 26 aastat vana. Vaata, kust otsast tahad, aga Flora koosseisust ja treeneritestaabist vastu vaatav noorus on erakordne!

FC Flora väravavaht Matvei Igonen. Foto: Brit Maria Tael

6. Mängu parim – Matvei Igonen

Vähemalt hinde "hea" teenisid välja kõik Flora mängijad, sest lämbes palavuses ja mitte kõige lihtsamalt platsil suudeti mängida 120 minutit eurosarjajalgpalli ilma, et nendega enamvähem võrdsel tasemel vastane väravani jõudnuks. See on Eesti jalgpalli jaoks saavutus. Punkt.

Erilist kiitust väärib vasakkaitses tegutsenud Marco Lukka. Hooaja esimese poole FC Kuressaares mänginud keskkaitsja, kes pidi nii eelmisel nädala KR Reykjaviki kui ka täna Floriana vastu olude sunnil (loe: Ken Kallaste vigastuse tõttu) mängima vasakkaitsjana. See ei ole Lukka positsioon, aga ta sai seal hakkama nii nädala eest kui ka nüüd.

Aga kohtumise parimat valides jääb sõelale ikkagi Igonen. Ta ei pidanud tegema ühtegi supertõrjet, aga oli teisel poolajal kõigi Floriana kauglöökide puhul väga kindel. Ei ühtegi pudistamist, ei ühtegi ebalevat hetke, vaid ülim keskendatus igas episoodis. Igoneni kindlus kandus edasi kaitseliini, mis pidi lisaaja teise poolaja tegutsema olukorras, kus kolmel mehel oli kollane kaart all. Keegi ei vääratanud, kõik pidasid survele vastu.

Penaltiseerias tegi Igonen oma ära. Väravavahilt saab penaltiseerias nõuda ühte tõrjet. See on ootuspärane tulemus, kõik üle selle on juba boonus. Igonen tegi selle ühte tõrje ära – ülimõnusal hetkel! – ning Floriana aitas omalt poolt kah kaasa, et Floral oleks võimalik oma saatus enda kätesse võtta. Võeti ja tehti see asi ära!

24. septembril kell 20.00 Ta'Qali rahvusstaadionil (Malta)

Floriana FC - Tallinna FC Flora 0:0, penaltiseerias võitis Flora 4:2