Luup peale | Flora tegi ajalugu! Meeletule võitlusele ja kannatamisele järgnes Frank Liivaku eepiline mic drop (9)

FC Flora Euroopa liiga play-off'i viinud penalti lõi sisse Frank Liivak. Foto: Brit Maria Tael

24. september 2020 on FC Flora jaoks ajalooline päev. Esimest korda klubi ajaloos saadi eurohooajal jagu kahest vastasest. Ja esimest korda jõuti Euroopa liiga play-off'i ehk ühe mängu kaugusele alagrupiturniirist.

Malta meistri Florianaga peetud Euroopa liiga kolmanda eelringi kohtumine lõppes 0:0 viigiga. 120 minuti jooksul avanes ainult üks hea väravavõimalus – Flora ründajale Mark Anders Lepikule 88. minutil – ja ei ainsatki surmkindlat šanssi. Edasipääseja pidi selgitama penaltiseeria, kus Floriana eksis esmalt kahe löögiga, mis võimaldas Floral selle 4:2 võita.

Tegemist on alles neljanda korraga Flora ajaloos, kui nad on suutnud eurosarjas vastasest jagu saada. Eelmisel hooajal saavutatud euroedule – võit Niši Radnicki üle ja väärikad partiid Frankfurti Eintrachtiga – on nüüd tänavu suudetud kahe keeruliselt tulnud, aga ikkagi tulnud võiduga jätk pakkuda. See on kõva saavutus nii Flora kui ka Eesti klubijalgpalli jaoks!

Aga nüüd kõigest järgemööda. Esimene poolaeg kuulus täielikult Florale. 9. minutil teeniti esimene nurgalöök, 11. minutil pidi Floriana väravavaht Ini Etim Akpan tegelema Rauno Sappineni pealelöögiga. Flora selge mängulise ülekaalu ja kodumeeskonna madala kaitsebloki tähe all kulgeti poolajavileni. Flora teenis veel kaks nurgalööki ja sooritas paar pealelööki, aga midagi üliohtlikku tekitada ei õnnestunud.

Kõige enam oli midagi õhus 43. minutil, kui paremalt äärelt tulnud tsenderdus jõudis rikošeti kaudu Konstantin Vassiljevini, kes andis otse õhust tuld, aga Floriana äärekaitsja Marcelo Dias oli valvel ja blokeeris. Flora väravavaht Matvei Igonen pidi avapoolajal püüdma paar tsenderdust ja jagama kaaslastele sööte, ühtegi pealelööki Floriana ei sooritanud.

FC Flora ründajal Mark Anders Lepikul avanes 88. minutil mängu parim šanss. Foto: Raido KullTeine poolaeg oli mõlemapoolsete võimalustega kohtumine, kus pealelööke rohkem Florianal, aga parim šanss Floral. 48. minutil sai Henrik Pürg jala vahele Nicola Leone madalalel löögile. 64. minutil klaaris Floriana Flora nurgalöögi kontrarünnakuks, mille lõpuks andis madalalt tuld Matias Garcia. See löök nõudis Igonenilt tasemel tõrjet nagu ka sama mehe 68. minuti rikošeti võtnud kauglöök.

80. minutil teenis Floriana lubavalt positsioonilt karistuslöögi, ent Diego da Silva sooritus 27 meetrilt lendas Flora õnneks üle ristnurga. Kohe seejärel tegi Flora teise vahetuse, kui välja võeti Rauno Sappinen ja platsile saadeti Mark Anders Lepik, kellel avanes 88. minutil hiilgav šanss. Vassiljev tegi hea surve, Miller hea vaheltlõike ja Lepik hea sööstu trahvikasti, kuhu Miller ka söötis.

Terava nurga alt proovis Lepik lüüa parema välisküljega esimesse alumisse nurka, aga Ini Etim Akpan näitas kõrget kvaliteeti ja tõrjus palli käega üle otsajoone. Järgnesid Flora kolm järjestikust standardolukorda, kust aga pealelöögile ei jõutud.

Lisaajast väärib märkimist kaks sündmust. 99. minutil vahetas Flora peatreener Jürgen Henn puhkama Vassiljevi, kelle asemel lülitus Markus Poom. Ning 116. minutil oli tunda natuke väravahõngu, kui Tiago Adani ambitsioonikas kauglöök ohustas Flora värava ristnurka, aga lendas siiski mööda. Edasipääseja pidid otsustama penaltid. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Jälle need penaltid… Jah, jälle need penaltid!

Loosimise võitis Flora. Vassiljevi asemel kaptenipaela enda õlavarrele võtnud Kuusk valis esimesena löömise, mis on statistiliselt tark valik, sest ca 60% penaltiseeriaid lõpevad löömist alustava võistkonna võiduga.

  • Michael Lilander sisse! Läbi Akpani näppude, aga sisse! 1:0 Florale.
  • Kristian Keqi… selgelt üle! Ikka 1:0 Florale.
  • Vladislav Kreida sisse! Ootab Akpani hüppe ära ja kindlalt! 2:0 Florale.
  • Diego da Silva pomm keskele, aga Igonen tõrjub jalgadega! Ikka 2:0 Florale!
  • Markus Poom… Akpan tõrjub. Madal löök üpris keskele. Oeh. 2:0 Florale.
  • Tiago Adan sisse. Alumisse nurka, Igonen teisele poole. 2:1 Florale.
  • Märten Kuusk sisse! Vasaku posti kõrvale ja Akpan teisele poole. 3:1 Florale!
  • Jan Busuttil sisse. Jõuga keset väravat, Igonen hüppas ära. 3:2 Florale…
  • Frank Liivak SISSE! Paremasse ristnurka, Akpan mujale. 4:2 Florale ja VÕIT!!!

Florast on esimene Eesti klubi, kes eurosarjas kahel korral penaltiseerias osalenud ja teine, kes seal võidukas olnud. FC Levadia kaotas 2004. aastal Kadriorus Bodö/Glimtile 7:8, Nõmme Kalju alistas samas kohas 2016. aastal 5:3 Haifa Maccabi. Flora kaotas tänavu kodus Marijampole Suduvale 2:4, aga oli nüüd Floriana vastu sama tulemusega võidukas.

2. Frank Liivaku mic drop

Eelmise aasta novembris võõrsil Ukraina vastu peetud maavõistlusel avanes Frank Liivakul hea võimalus pealelöögiks, aga ta komistas vastase karistusalas õnnetult enda jala otsa. Kuu aega varem kodus Saksamaa vastu tehtud mehine partii, mille käigus teenis ta nutika ja hiilgavalt ajastatud sööduga Emre Canile punase kaardi, oli unustatud.

Vinguviiulid, klaviatuurikunnid, foorumiätid ning teenelised mõnitamis- ja parastamiskunstnikud, samuti muidu jalgpalli kallal viriseda armastavad tegelased ja üldse kõikvõimalikud vutitrollid tõmbasid sae mõnuga käima. Kiiresti treiti valmis GIF ja hakati hagu andma. See käib tippsportlase elukutse juurde. Nii lihtsalt on, et küsimus, millal muutub konstruktiivne kriitika kellegi tühistamiseks, ei pruugigi esile tõusta.

Pärast seda Ukraina vastu peetud mängu on Liivakul asjad viltu vedanud. Floras langes ta tänavu põhikoosseisust välja ning sai pärast mõlemat eurosarjamängu, kus ta tõesti tähtsatel hetkedel (väga) halbu otsuseid tegi või lihtsalt totaalselt ebaõnnestus, kõvasti kriitikat.

Tema koondisekutse septembrikuu mängudeks võeti üliterava luubi alla ning kui peatreener Karel Voolaid seda põhjendas, ei soovinud eespool mainitud seltskond argumente kuulda, vaid kuulutas, et kõik ju saavad aru, miks Liivak koondises on.

Täna ta näitas, miks! Ta on väga kõva hingega spordimees! Pärast kõige kirjeldatu läbielamist ja pea aasta aega kestnud kadalippu võttis ta viienda lööja üliolulise vastutuse. Kui Liivak oleks penaltiga eksinud, valatuks talle kaela Eesti jalgpalliajaloo üks vägevaim solgipang. Ning pole põhjust arvata, et ta seda ei aimanud. Ega Eesti jalgpallurid mullis ela.

Aga samal ajal, kui trolliarmee ekraanide taga käsi hõõrus, võttis Liivak vastutuse oma meeskonnakaaslaste, oma koduklubi FC Flora ja euroedu järele januneva Eesti jalgpalli ees. Ning läks ja lõi selle kuradi penalti ristnurka nagu tühise papinaela! Mic drop. Eepiline mic drop!

3. Võidu hinnaks oli 300 000 eurot

Nagu ikka, avaldav Euroopa jalgpalliliit (UEFA) eurosarjades osalenud klubide lõplikud solidaarsusmaksed ja auhinnarahad alles kevadel. Eeldades, et vähemalt eelringide lõikes need ei vähene (seda pole juhtunud kunagi), aga ka ei suurene (koroonaviirus pitsitab ka UEFA-t), siis oli tänase mängu hinnaks 300 000 eurot.

Flora ja Floriana senine teekond oli analoogne. Meistrite liiga I eelringis osalemisega teeniti 280 000 eurot, Euroopa liiga II eelringiga 260 000 ja III eelringiga 280 000 eurot. Sellele lisandub igale meistrile ette nähtud 260 000 euro suurune boonus. Tänaseks olid seega nii Flora kui ka Floriana teeninud 1,08 miljonit eurot.

Euroopa liiga play-off'is osalemise tasu on 300 000 eurot, mille tänase mängu võitja Flora saab enda tänavusele auhinnasaldole lisada. Kui järgmisel neljapäeval Zagrebi Dinamost üllatuslikul moel jagu saadakse ja alagruppi jõutakse, on summad juba hoopis teised – eelringides teenitud summad asendatakse ca 3 miljoni euro suuruse osalustasuga.

4. Flora sõidab Zagrebisse esiründajata

Kelle Flora nädala pärast Zagrebis tipuründajana platsile saadab, on huvitav küsimus. Tolleks hetkeks ammu väljavahetatud põhiründaja Rauno Sappinen teenis pärast penaltiseeria lõppu teise kollase ja punase kaardi. Mille eest täpselt, polegi nii tähtis, sest seda apelleerida pole juhendi järgi võimalik. Sappinen Zagrebis mängida ei saa.

Seega on peatreener Jürgen Henn keerulise valiku ees. Seniste sõnumite põhjal otsustades pole vahetusründaja Mark Anders Lepik vigastusest piisavalt hästi taastunud, et olla algkoosseisukõlbulik. Võib-olla on nädala aja pärast seis parem. NB! Kuigi Lepik teenis Euroopa liigas oma selle hooaja teise kollase kaardi, siis võistluskeeldu tal pole, see kaasneb kolmanda hoiatusega!

Kui Lepik pole valmis alustama, on loogiliseks valikuks Liivak, kes on karjääri jooksul varem korduvalt tipuründajana tegutsenud. Igal juhul on selge, et ideaalkoosseisuga Flora Zagrebis mängida ei saa. Sellest on muidugi kahju, sest Flora šansse Sappineni puudumine vähendab, aga õnneks on Flora kahe järjestikuse võiduga jõudnud olukorda, kus kaotada pole enam midagi.

Ning tõik, et koroonahooajal selgub edasipääseja ühe, mitte tavapärase kahe kohtumise tulemusel, kahtlemata suurendab juhuse osakaalu ehk Flora šansse Zagrebis üllatus serveerida.

5. Flora jõudis sihile noorusele panustades

69. minutil kutsus Jürgen Henn platsilt ära 30-aastase Rauno Alliku ja 99. minutil 36-aastase kapteni Konstantin Vassiljevi. Floral olid lisaaja lõpus platsil Igonen (23), Lukka (23), Kuusk (24), Pürg (24), Lilander (23), Kreida (20), Soomets (20), Poom (21), Miller (22), Liivak (24) ja Lepik (20). Selle üheteistkümne keskmine vanus on 22,2 aastat.

K a k s k ü m m e n d k a k s   k o m a   k a k s   a a s t a t !

Ning peatreener Jürgen Henn on 33, abitreener Joel Indermitte 27, väravavahtide treener Aiko Orgla 33 ning fitness-treener Johan-Kaspar Ivask 26 aastat vana. Vaata, kust otsast tahad, aga Flora koosseisust ja treeneritestaabist vastu vaatav noorus on erakordne!

FC Flora väravavaht Matvei Igonen. Foto: Brit Maria Tael

6. Mängu parim – Matvei Igonen

Vähemalt hinde "hea" teenisid välja kõik Flora mängijad, sest lämbes palavuses ja mitte kõige lihtsamalt platsil suudeti mängida 120 minutit eurosarjajalgpalli ilma, et nendega enamvähem võrdsel tasemel vastane väravani jõudnuks. See on Eesti jalgpalli jaoks saavutus. Punkt.

Erilist kiitust väärib vasakkaitses tegutsenud Marco Lukka. Hooaja esimese poole FC Kuressaares mänginud keskkaitsja, kes pidi nii eelmisel nädala KR Reykjaviki kui ka täna Floriana vastu olude sunnil (loe: Ken Kallaste vigastuse tõttu) mängima vasakkaitsjana. See ei ole Lukka positsioon, aga ta sai seal hakkama nii nädala eest kui ka nüüd.

Aga kohtumise parimat valides jääb sõelale ikkagi Igonen. Ta ei pidanud tegema ühtegi supertõrjet, aga oli teisel poolajal kõigi Floriana kauglöökide puhul väga kindel. Ei ühtegi pudistamist, ei ühtegi ebalevat hetke, vaid ülim keskendatus igas episoodis. Igoneni kindlus kandus edasi kaitseliini, mis pidi lisaaja teise poolaja tegutsema olukorras, kus kolmel mehel oli kollane kaart all. Keegi ei vääratanud, kõik pidasid survele vastu.

Penaltiseerias tegi Igonen oma ära. Väravavahilt saab penaltiseerias nõuda ühte tõrjet. See on ootuspärane tulemus, kõik üle selle on juba boonus. Igonen tegi selle ühte tõrje ära – ülimõnusal hetkel! – ning Floriana aitas omalt poolt kah kaasa, et Floral oleks võimalik oma saatus enda kätesse võtta. Võeti ja tehti see asi ära!

Protokoll:

24. septembril kell 20.00 Ta'Qali rahvusstaadionil (Malta)

Floriana FC - Tallinna FC Flora 0:0, penaltiseerias võitis Flora 4:2

Penaltiseeria:

Alustas Flora.

Lilander

Kreida

Poom

Kuusk

Liivak

Keqi

Venancio

Adan

Busuttil

Hoiatused: 32. Matias Nicolas Garcia, 44. Brandon Paiber, 104. Marcelo Dias - 60., pärast lõpuvilet Rauno Sappinen, 83. Martin Miller, 90+1. Henrik Pürg, 94. Marco Lukka, 99. Mark Anders Lepik, 105+1. Märten Kuusk
Eemaldamine: Rauno Sappinen (pärast lõpuvilet)
Mänguolud: +29, tuulevaikne ilm, muruväljak rahuldavas seisukorras
Pealtvaatajaid: 0
Peakohtunik: Irfan Peljto
Abikohtunikud: Senad Ibrisimbegovic, Davor Beljo
Neljas kohtunik: Admir Sehovic (kõik Bosnia ja Hertsegoviina)

Floriana: Ini Akpan, Ryan Camenzuli, Jurgen Pisani, Enzo Ruiz, Marcelo Dias, Brandon Paiber (81. Flavio Silva Cheveresan), Kristian Keqi, Nicola Leone (118. Jan Busuttil), Diego Venancio, Tiago Adan Fonsecao, Matias Nicolas Garcia.
Varus: Andrea Cassar, Muhamadou Mustapha Beye, Alexander Cini, Flavio Silva Cheveresan, Jan Busuttil, Alejandro Garzia, Daniel Agius.

Flora: Matvei Igonen, Michael Lilander, Henrik Pürg, Märten Kuusk, Marco Lukka, Vladislav Kreida, Markus Soomets, Konstantin Vassiljev (99. Markus Poom), Rauno Alliku (69. Martin Miller), Vlasi Sinjavski (106. Frank Liivak), Rauno Sappinen (81. Mark Anders Lepik).
Varus: Kristen Lapa, Kristo Hussar, Martin Miller, Markus Poom, Henri Välja, Frank Liivak, Mark Anders Lepik.

SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

enrito   •  
(62.65.199.***)
See kirjutis peegeldab endas kõike seda valu, mis Ott pidi läbi elama kui Frantsev Levadiaga ei liitunud.
mboopi   •  
(82.131.39.***)
Vastane pidi eksima, meie pidime eksima ja paar tükki ära lööma ja näe ongi narratiiv ühele ajaloolisele penaltile valmis. Nüüd hakkavad kõik meie mehed ennast viiendaks lööjaks sättima, et mineviku patte lunastada :)
parool_on_parool   •  
(176.46.54.***)
Punkt2. Kuidas saab üks fänne vihkav ajakirjanik üldse palgal olla ? Ja eeldada et üks maltale löödud penalti muudab kõik eelneva olematuks. Äkki sõimaksid flora peatreenerit ka natuke et mänguminuteid vähe tuleb ? Näha ju et kutile mänguaega ei jätku ja oleks vaja kuhugi maha müüa, nüüd käib koondises aktiivne müügitöö ja võiduõigustamine peatreeneri ja järvela poolt.

Aga tõesti. Kuidas saab üks spordiajakirjanik fänne vihata ja samal ajal fännide pealt(reklaami müük saidil) palka teenida. Iga mõistusega peatoimetaja seda läbi ei laseks.

Koos Otiga on alanud soccerneti põhjakäik.
AinUlttauntau   •  
(87.119.186.***)
Ott...no kuule, kes see teeb nii ?
See lektüür ons nagu päike, mis nii kaunilt paitab maad, kui sinelis õpilased kilgete saatel kooli lippavad. Ning hiljem selle kuuma tähe viimaste pilkude all, oma armsasse kodu tallu jõuavad. Kus siid pehmete kätega ema nii armsalt köögis askeldab. Karm ja karune, kuid nõnda hooliv isa, naerul sui tuppa kutsub. Et siis ühe ropsuga purustada elutoa sektsioon ja mic dropiga magamistuppa suunduda.
Sinu välja toodud tüübid, jah argumente kuulda ei söandanud võtta( olid teised ka omajagu lahjad). Küll on aga tähele panna , et Teie võtate kõik EJL argumendid ilma filtirita fakti pähe. Nagu 9.klassi poiss, kes kuu tagasi, gümnaasiumi tšikiga kopulatsiooni akti sooritas. Hiljem teda säravate silmade, roosade põskede, nõtkete põlvedega andunult kuulates ja uskudes. Unustades hingata, kaotades võime mõelda, arusaada. Unistades ainult, kuidas oma testot täis pumbatud keha, veel korra selle õrna, kuid nii sulatavalt seksika keha rüppe anda.
tpx   •  
(90.190.***)
@ AinUlttauntau, päeva parim nali! 12punkti!
Aimar Veri   •  
(87.119.178.***)
Autor om naljakas tegelane ikka😂
Hyrax   •  
(37.157.102.***)
Liivak vahetusest sisse tulles oli üsna kehva. Eks ta ise teab ka seda, et ta on kõvasti paremini mänginud.
See penalt on ainuke positiivne asi tema osalusest. Flora peaks ta kuhugi laenule saatma, peaks saama vabamalt lammutada ja mänguaega.
Liivakul vast rohkem piinlik sellest et Ott siin peab teda kaitsma. Ta peaks olema võimeline oma võimetega meie suud kinni panema.
klaviatuuriwarrior   •  
(84.50.219.***)
:D Ta peaks olema võimeline oma võimetega meie suud kinni panema. Pigem peaks ta olema võimeline mitte sinu suguse juttu kuulda võtma, vaid oma asja ajama. normaalsel vennal on jumala savi teie jutust, elus on palju tähtsamaid asju kui netikommentaator olla.
footymees   •  
(86.31.141.***)
Liivak on olnud yks suurimad floppe, kes Eesti koondise s2rki kandnud on. M2letan siiani kui jutud olid tema v6imalusest m2ngida Hollandi koondise eest aga vott poiss tegi ''suure ja shokeeriva otsuse'' ja l2ks....bosniasse.....

Sisene
VÄLISMAA
Lvivist lahkunud Ainsalu: leegionäridele anti kolm võimalust, valisin lepingu lõpetamise
TALVISED LIIKUMISED
PREMIUM LIIGA
Legion ja Sidorenkov teevad omi asju eraldi, aga pole lõplikult lahku läinud
Mujal maailmas | Kolme peaga lohed lehvitavad Türgis ja Portugalis tiibu
KALJUS JA FLORAS
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
29
26
2
1
76:17
80
2.
Paide Linnameeskond
30
21
1
8
80:43
64
3.
Tallinna FCI Levadia
29
17
6
6
66:37
57
4.
Nõmme Kalju FC
30
14
7
9
52:31
49
5.
Tartu JK Tammeka
28
8
8
12
33:44
32
6.
Viljandi JK Tulevik
28
9
4
15
30:46
31
7.
Tallinna JK Legion
30
8
7
15
26:44
31
8.
JK Narva Trans
30
6
7
17
31:49
25
9.
FC Kuressaare
30
5
9
16
28:63
24
10.
JK Tallinna Kalev
30
5
5
20
20:68
20
PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
80
Paide Linnameeskond
64
Tallinna FCI Levadia
57
Nõmme Kalju FC
49
Tartu JK Tammeka
32
Viljandi JK Tulevik
31
Tallinna JK Legion
31
JK Narva Trans
25
FC Kuressaare
24
JK Tallinna Kalev
20
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK