Luup peale | Igav munaveeretamine avapoolajal, aga lugemata jäänud Belgia värav ja Prantsusmaa muinasjutuline tagasitulek teisel poolajal (0)

Prantsusmaa rabeles 0:2 kaotusseisust välja ja alistas Belgia 3:2. Foto: Scanpix / Fabio Ferrari / LaPresse / ZUMA Press

Valitsev maailmameister Prantsusmaa jäi Rahvuste liiga poolfinaalis maailma edetabeli esinumbri Belgia vastu avapoolajal 0:2 kaotusseisu, aga rabeles sellest teisel poolajal välja ja saavutas 3:2 võidu. Prantsusmaa kohtub finaalis Hispaaniaga, kes kolmapäeval alistas Itaalia 2:1.

Mängu esimene võimalus avanes neljandal minutil Belgial, kui Romelu Lukaku maadles paremal äärel kahe prantslasega ja andis madala söödu värava ette, kus Jules Kounde ei suutnud palli klaarida ja Kevin De Bruyne lajatas lähedalt peale, aga Hugo Lloris säras reaktsioonitõrjega.

Prantsusmaa esimene pealelöök raamidesse sündis kaheksandal minutil, kui paremalt äärelt tõusnud Benjamin Pavard sai karistusalas Kylian Mbappe tsenderdusest löögile, mis aga ülemäära ohtlik polnud ja Thibaut Courtois'le probleeme ei valmistanud.

Seejärel proovisid De Bruyne ja Youri Tielemans kaugelt, aga need löögid Prantsusmaale ohtu ei tekitanud. Mõlemad meeskonnad proovisid pigem palliga mängida ja kontrolli mängu üle enda kätte saada, aga kummalgi see esialgu ei õnnestunud.

Kui esimesed võimalused ja sellele järgnenud kompamine oli lõppenud, säras 37. minutil Yannick Carrasco, kes sai vasakul äärel palli, purjetas sellega karistusalasse ja osav löök maandus esiposti kõrval väravas - 1:0. Neli minutit hiljem andis De Bruyne suurepärase söödu karistusalasse Lukakule, kes lajatas terava nurga alt lati alla - 2:0.

Teine poolaeg algas prantslaste võimalustega. Paul Pogba proovis umbes 30 meetri pealt, aga poolkaitsja löök lendas üle jala ja selgelt mööda. Seejärel sai Pogba karistusalas Antoine Griezmanni tsenderdusest löögile, aga seekord napilt mööda. 58. minutil tegi Mbappe suurepärase eeltöö, aga Griezmann ei saanud värava eest palli sisse.

Kohtumine kulges edasi Prantsusmaa dikteerimisel ja esimene õnnestumine saabus 62. minutil, kui Mbappe tantsis karistusala lähistel ja leidis sööduga Karim Benzema, kes sai karistusalas nelja-viie belglase vahelt löögile ja Courtois selleni ei küündinud - 2:1. Mõned minutid hiljem teenis Griezmann penalti, kui Tielemans oli talle kerge kõksu vastu jalga virutanud. Mängu peakohtunik määras penalti VAR-i abil ja selle realiseeris 69. minutil Mbappe - 2:2.

Belgia mängis kaheväravalise eduseisu maha ja polnud teisel poolajal Prantsusmaa väravat ohustanud, kuni 73. minutil kombineerisid belglased prantslaste karistusalas ja De Bruyne virutas 17-18 meetri pealt, aga Lloris tegi imelise pantrihüppe ja tõrjus löögi lati alt.

Mõned minutid hiljem oli Prantsusmaal ohtlik rünnak, mis kulmineerus vahetusest sekkunud Aurelien Tchouameni kauglöögi ja Courtois' reaktsioonitõrjega. 87. minutil sai Belgia korraks võiduvärava kätte, kuid see ei lugenud, sest Carrasco söödust sahistanud Lukaku oli napilt suluseisus.

Romelu Lukaku. Foto: Scanpix / Fabio Ferrari / LaPresse / ZUMA Press

Kui ise löö, siis lüüakse sulle. Noh, tegelikult Lukaku lõi, aga värav ei lugenud. Seejärel kolistas Pogba 90. minutil karistuslöögist latti, aga mõned sekundid hiljem oli Theo Hernandez Belgia karistusala juures markeerimata. Koondisekarjääri esimese värava löönud Hernandez virutas täiest südamest ja Courtois' näppudest nahkkera väravasse - 2:3.

Järelejäänud aja jooksul Belgial võimalusi ei tekkinud ja Prantsusmaa oligi 0:2 kaotusseisu 3:2 võiduks pööranud, mis tähendab, et valitsev maailmameister mängib pühapäeval finaalis Hispaaniaga. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Igav esimene poolaeg, aga palju lahtisem teine poolaeg

Kui Belgia on juba aastaid kolmemehelise keskkaitseliiniga mänginud, siis Prantsusmaa on Didier Deschampsi juhendamisel olnud paindlikum ja kasutanud erinevaid lahendusi. Seekord mindi Belgia vastu sisuliselt samasuguse asetuse ja plaaniga.

See muutis esimese poolaja üpris igavaks, sest meeskonnad mängisid kaitsefaasis sarnaselt - viiemehelise liiniga, mida toetasid kaks poolkaitsjat ja kolm ründajat. Ruumi polnud.

See tähendas, et söödumänguga oli keeruline kaitseblokki lahti murda ja kõik väravad sündisid individuaalse meisterlikkuse ja õnne abil. Carrasco superlöök, Lukaku imeline avanemine ja suurepärane löök, Mbappe tantsuliigutused ja Benzema oivaline löök mängijate vahelt.

Teisel poolajal oli mäng palju lahtisem, aga Prantsusmaal oli õnne nii viigi- kui võiduvärava puhul. Tielemans tegi karistusalas õnnetu puute vastu Griezmanni jalga, mis päädis penaltiga. Puude oli minimaalne, aga peakohtuniku arvates piisav, et Prantsusmaale anda 11 meetri karistuslöök. Ja võiduvärava puhul kukkus pall Hernandezile ette Toby Alderweireldi rikošetist.

Ja veel see napp suluseis, mille tõttu tühistati Belgia värav 2:2 viigiseisul. Need on küll klišeed, aga sobivad selle mängu iseloomustamiseks ideaalselt - jalgpallimängu otsustavad pisiasjad ja õnn soosib tugevamaid.

Roberto Martinez. Foto: Scanpix / Massimo Pinca / Reuters

2. Belgial on peatreeneriga tohutult vedanud, aga millal kannatus katkeb?

Roberto Martinez haaras Belgia koondises juhtohjad 2016. aastal ja hispaanlane on selle aja jooksul jõudnud MM-il poolfinaali, EM-il veerandfinaali ja Rahvuste liigas poolfinaali. Belgia kuldne põlvkond on talle usaldatud ja Martinez on teinud imelist tööd, aga kas sellest piisab?

Jalgpallimaailm on näinud nii pika- kui lühiajalisi koondisetreenreid ja põnev saab olema näha, milliseks kujuneb Martinezi edasine periood Belgias. Tema leping lõppeb järgmise aasta MM-finaalturniiri järel ... Kui kuld jääb saamata, siis kas minnakse edasi Martineziga? Või otsustab Martinez ise lahkuda? Karikad on olnud käeulatuses, aga seni olnud kättesaamatud.

Olgu siinkohal mainitud Martinezi saldo Belgia koondise peatreenerina: 65 mängu, 50 võitu, 9 viiki, 6 kaotust. Ja väidetavalt jahib seda meest rahalistes raskustes virelev Barcelona.

3. Mängu parim - Kylian Mbappe

Prantsusmaa koondise välejalg põhjustas Belgia kaitsjatele peavalu, mille vastu ei aidanud ükski valuvaigisti. Mbappe oli kiire ja terav, tekitades palju poolvõimalusi ja olles osaline kõigis kolmes väravas. Benzema sahistas just Mbappe söödust, lisaks Mbappe realiseeris Griezmanni teenitud penalti ja osales rünnakul, mis lõppes Hernandezi võiduväravaga.

Belgia - Prantsusmaa 2:3 (2:0)
37. Yannick Carrasco, 41. Romelu Lukaku - 62. Karim Benzema, 69. pen. Kylian Mbappe, 90. Theo Hernandez

Hoiatused: 67. Jan Vertonghen
Peakohtunik: Daniel Siebert (Saksamaa)

Belgia: Thibaut Courtois, Jan Vertonghen, Jason Denayer, Toby Alderweireld, Yannick Carrasco, Youri Tielemans (70. Hans Vanaken), Axel Witsel, Timothy Castagne (90+2. Michy Batshuayi), Eden Hazard (74. Leandro Trossard), Romelu Lukaku, Kevin De Bruyne.
Varus: Simon Mignolet, Koen Casteels,  Dedryck Boyata, Dodi Lukebakio, Thomas Foket, Arthur Theate, Hans Vanaken, Charles De Ketelaere, Leander Dendoncker, Leandro Trossard, Alexis Saelemaekers, Michy Batshuayi.

Prantsusmaa: Hugo Lloris, Lucas Hernandez, Raphael Varane, Jules Kounde, Theo Hernandez, Adrien Rabiot (75. Aurelien Tchouameni), Paul Pogba, Benjamin Pavard (90+2. Leo Dubois), Antoine Griezmann, Kylian Mbappe, Karim Benzema (90+7. Jordan Veretout).
Varus: Benoit Costil, Mike Maignan, Presnel Kimbpembe, Aurelien Tchouameni, Anthony Martial, Moussa Diaby, Leo Dubois, Matteo Guendouzi, Dayot Upamecano, Jordan Veretout, Lucas Digne, Wissam Ben Yedder.