Luup peale | Kahepoolne karikapohmell, natuke mustkunsti ja Curro supervahetus. Levadia tegi jälle Paidele ära! (galerii!) (0)

Levadia tegi seda taas. Tänavune saldo Paide vastu: neli mängu, neli võitu. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Paide Linnameeskond nägi liigakohtumises FCI Levadia vastu võimalust võtta laupäeval saadud karikasarja finaalkaotuse eest revanš, aga mida pole, seda pole – Levadia kasutas ühe võimaluse ära ja võitis 1:0.

Külalised haarasid kontrolli juba avasekunditest alates. Esimene veerandtund möödus lihtsa stsenaariumi järgi: rohelised lükkasid söötu, sinised seisid kaitses. Levadia lõi teravust pigem vasaku ääre kaudu, kus Ioan Yakovlev ja Michael Schjönning-Larsen proovisid ikka ja jälle Abdul Razak Yusifit sõlme keerata, aga tulutult.

Nii kui 15 minutit mänguaega täis sai, läks kontroll aga Paidele üle. Robi Saarma sai paari minuti jooksul kahel korral ohtlikult löögile – kord läks pealöök üle ja siis kastijoonelt tehtud löök napilt ristnurgast mööda –, aga võrk ei sahisenud. 19. minutil saabus senise mängu kõige ohtlikum olukord, kui Patrik Kristal osava söödumängu järel väravavahiga silmitsi pääses, aga ühe puutega otse õhust sooritatud löök läks väravast siiski mööda.

Mäng käis käest kätte – Paide mõne minuti jooksul tehtud edusammude järel haaras ohjad taas Levadia. Kodumeeskonna särahetkedeks jäid pigem Thomas Agyepongi kohatised teravused, ründamisega tegeles eelkõige Levadia.

Teine poolaeg algas samamoodi nagu esimene lõppes. Pusiti ja pusiti, aga väravavõimalust ei paistnud õieti kusagilt – vähemalt mitte kuigi tõsist. Levadiale piisas aga vaid ühest võimalusest ning võrk sahiseski.

Gerdo Juhkam jäi Levadia läbisööduni jõudmisel veidi hiljaks ja Yakovlev pääses mööda vasakut äärt jooksu. Ääreründaja söötis palli penaltipunkti lähistele, kust pääses löögile Richie Musaba ning ehkki Joseph Saliste jõudis esimest lööki blokeerima, lajatas hollandlane teisel katsel palli ikkagi võrku – Levadia 1:0 juhtima!

Värava järel muutus mäng hetkeks veidi lahtisemaks, aga mitte üleliia: omad võimalused tekkisid ka Paidel, kui järjepanu pääsesid löögile nii Henrik Ojamaa, Abdul Razak Yusif kui ka Gerdo Juhkam. Kaks katset aga ebaõnnestusid ning Yusifi korneriolukorras tehtud pealöögile tegi Vallner suurepärase reaktsioonitõrje.

70. minutil oli Levadia teine värav ülilähedal – aktsioonis taas Musaba. Ründav poolkaitsja andis kastijoonelt madala löögiga väravale tuld ning tabas posti, tagasipõrkunud palli pani Yakovlev küll väravasse, aga abikohtunik fikseeris suluseisu.

79. minutil oli viimaks tõsisemalt õhus viigivärav. Vahetusest sekkunud Siim Luts sai karistusalas palli ja Joao Pedro astus talle putsakannale, mille järel Luts kukkus. Peakohtunik Kevin Kaivoja andis aga hoopis sukeldumise eest kollase kaardi Lutsule.

Järelejäänud minutitel pusisid mõlemad täpselt nii nagu terve eelnenud mängu vältel – küll oli võimalus ühe ja siis jälle teise värava all, aga ükski kindel olukord kummalgi ilmselt kripeldama ei jää. Levadiale piisas ühest väravast, et võit kätte saada ja liidrikohta veelgi enam kindlustada.

Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Mõlemal oli karikapohmell

Esimese poolaja põhjal jäi mulje, justkui poleks kumbki laupäevasest finaalmängust veel õieti taastunud. Platsil käis küll pidev andmine, aga seda peamiselt keskväljal – väravaesistel suurt teravust ei pakutud. Tõsi, kastis näidati küll aeg-ajalt teravaid liigutusi, aga suurt tõrjetööd ei pidanud tegema ei Ebrima Jarju ega Karl Andre Vallner.

Sarnane vaatepilt jätkus ka teisel poolajal. Levadia värav, mis sündis Paide meeste individuaalsete eksimuste järel, elavdas küll mõneks ajaks mängupilti, kuid kardinaalsem muutus jäi tulemata. Teine värav oli reaalselt õhus vaid korra ning sedagi väga ootamatult – Musaba tabas 70. minutil kauglöögist posti.

Karikafinaalis nähtud märksa lahtisema mänguga võrreldes pakkus kolmapäevaõhtu lihtsalt kuhjaga kõva võitlust. Vaatajate jaoks oli silmailu märksa vähem – kauneid sööte ja muid efektseid sooritusi neile ei pakutud. See, et Levadia üldse väravani jõudis, oli mängupildiliselt samuti mõnevõrra üllatav – mis ei tähenda muidugi seda, et nad väravat väärinud poleks. Vastaste eksimused tulebki ära kasutada.

2. Kas Paide pidanuks saama penalti?

79. minutil pusis Dimitri Jepihhin Levadia kastis kolme mehe vahel palliga, kuid ei leidnud olukorrale teravat jätku. Levadia kaitsja puutest jõudis pall siiski Siim Lutsule, kes oli umbes 10 meetri kaugusel väravast suurepärasel löögipositsioonil. Karl Andre Vallneri väravale ei saanud ta aga tuld anda, sest veel enne saabus olukorda Joao Pedro.

Brasiillane astus Lutsule õrnalt kannale ja kogenud koondislane kukkus. Peakohtunik Kevin Kaivoja hindas olukorra mõnevõrra üllatuslikult (vähemalt telepildist vaadatuna) simuleerimiseks ning karistas Lutsu kollase kaardiga – mis sest, et vile järel näitas Luts talle jalast tulnud jalgpallisaabast. Otsepildis näidatud videokordus ei pakkunud küll kindlasti parimat kaameranurka, kuid liigset ründajapoolset teatraalsust oli selles olukorras esiti keeruline näha.

Tahes-tahtmata tekib küsimus: kuidas peaks mängija edasi mängima, kui tal putsa jalast astutakse? Sajaprotsendilist tõde on videokorduse põhjal keeruline anda, aga kuna VAR-i otsus oli omakäeline ja sedavõrd resoluutne – penaltit pole – võib eeldada, et kordust näidanud režissöör mängis televaatajaile väikse vingerpussi.

Aegluubis kordust vaadates ei saa kindlalt väita, et Lutsul tuli putsa jalast just Pedro astumise tõttu. Niisiis võis režissöör hakkama saada korraliku mustkunstiga, jättes televaataja eest peitu just hetke, mil Luts ise putsa kohendamise eesmärgil jalast võtab. Kuna peakohtunikku ei kutsutud ekraani juurde olukorda üle vaatama, tundub see isegi loogilisim stsenaarium.

3. Torres jättis finaalilükke jõusse, aga nõelas vastupidi

Laupäevases karikafinaalis alustasid Levadia poolelt algkoosseisus Richie Musaba ja Mark Oliver Roosnupp, pingilt Ioan Yakovlev ja Frank Liivak. Kuna toona lisas Yakovlevi ja Liivaku sekkumine Levadiale teisel poolajal omajagu teravust ning viis nad lõpuks võiduni, otsustas Curro Torres sedapuhku just nemad algrivistuses platsile saata. Alumise ründajana tegutses Joao Pedro, kes mängis seal ka karikafinaali teisel poolajal.

Kuna esimese 45 minuti jooksul ei toonud Levadia rünnak oodatud tulu, tõi Torres ikkagi Musaba Liivaku asemel teiseks poolajaks platsile. Hollandlane asetus ründava poolkaitsja kohale, Joao Pedro omakorda tagasi paremale äärele.

Musaba sekkumine saigi määravaks: Levadia kaks kõige ohtlikumat võimalust pärinesid just tema jalast – esiteks värav ja teiseks 70. minuti postilöök. Torres tabas vahetusega taas naelapea pihta.

Ühtlasi lõpetas Musaba sellega oma ootamatult pikaks veninud väravateta seeria – hooaja alguses päris resultatiivselt mänginud mees lõi Paide vastu oma hooaja kuuenda liigavärava, ent eelmine pärines 28. aprilli kohtumisest Tartu Tammeka vastu. Väravata seeria jäigi seega seitsme mängu pikkuseks.

4. Paide needus jätkub

No ei õnnestu sel Paidel kuidagi Levadiast jagu saada – sama rada tallati ka nüüd. Paide viimatine võit omavahelistest mängudest pärineb 2022. aasta oktoobrist, mil Mechini Gomise ja Kristofer Pihti väravad neile võõrsil 2:1 võidu tõid. Järgnenud on aga päris murettekitav seeria.

Mullu jäi Paide saldoks Levadia vastu kaks koduviiki ja kaks võõrsilkaotust, tänavu on kaotatud juba neli mängu – kaks võõrsil, üks karikafinaalis ja nüüd üks ka kodus. Kaheksa järjestikust võiduta mängu ei ole kindlasti saldo, mille pealt tunneks Paide end tiitlipretendendina – kuigi hooajast on mängitud napilt üle kolmandiku, võib juba päris kindlalt väita, et kõige tipmisesse heitlusesse keskeestlased tänavu ei sekku.

5. Mängu parim – Richie Musaba

Musabat ei olnud võib-olla platsil kõige rohkem näha, aga tema kasutegur oli see, mis Levadia lõpuks võiduni viis. 23-aastane hollandlane kerkis olulistel hetkedel esile, värav oli tugeva pingutuse tagajärg.

Protokoll:

29. mail kell 19.00 Paide linnastaadionil

Paide Linnameeskond - Tallinna FCI Levadia 0:1 (0:0)
54. Richie Musaba

Väravasöödud: 54. x
Hoiatused: 12. Daniel Luts, 39. Henrik Ojamaa, 49. Patrik Kristal, 64. Ivan Stojkovic (peatreener), 79. Siim Luts - 59. Felipe Felicio
Mänguolud: +23, pilves ilm, muruväljak väga heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 276
Peakohtunik: Kevin Kaivoja
Abikohtunikud: Sander Jürjens, Kristjan Lukk
Neljas kohtunik: Martti Pukk
VAR: Joonas Jaanovits
AVAR: Aron Härsing

Paide: Ebrima Jarju, Gerdo Juhkam, Nikita Baranov, Joseph Saliste, Abdul Razak Yusif, Predrag Medic (72. Oskar Hõim), Daniel Luts (55. Dimitri Jepihhin), Thomas Agyepong (72 Siim Luts), Patrik Kristal (84. Herol Riiberg), Henrik Ojamaa, Robi Saarma.
Varus: Mihkel Aksalu, Herol Riiberg, Andre Frolov, Hindrek Ojamaa, Dimitri Jepihhin, Siim Luts, Oskar Hõim, Karl Mööl, Silver Alex Kelder.

Levadia: Karl Andre Vallner, Edgar Tur, Bourama Fomba (46. Heitor), Rasmus Peetson, Michael Schjönning-Larsen, Mihkel Ainsalu, Til Mavretic, Frank Liivak (46. Richie Musaba), Joao Pedro (81. Alexander Lopes Gomes), Ioan Yakovlev (74. Mark Oliver Roosnupp), Felipe Felicio (87. Robert Kirss).
Varus: Oliver Ani,  Heitor, Mark Oliver Roosnupp, Robert Kirss, Alexandre Lopes Gomes, Richie Musaba, Aleksandr Zakarljuka, Ken Kallaste, Maksimilian Skvortsov.

SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: LIISI TROSKA
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
EESTLASED VÕÕRSIL
B-ALAGRUPP
LIVE: kas Horvaatial või Albaanial õnnestub Itaaliast mööduda?  (teised poolajad!)
A-ALAGRUPI LÕPP
Memo | Ungarile meenutati, et on tähtsamaid asju kui jalgpall, aga 90+10. minuti võiduvärav on siiski ka päris suur asi
EM-FINAALTURNIIR
ETV ja TV3 järgivad viimases voorus sportlikku prioriteeti 50% ulatuses
SAKSAMAALT TAGASI
Intervjuu | Mis Saksamaal EM-i ajal tegelikult toimub? Kogemus finaalturniirilt
EM-FINAALTURNIIR
VIKTORIINISAADE
VIDEO | Kes paremini matsu jagab? Palumets ja Järvela  vs.  Pajunurm ja Õigus
VIDEOKOHTUNIK
Videokohtunik | Kaks suurt prohmakat: Kaljult võeti värav, Levadiale kingiti penalti
PEATREENER
Peatreener | Paide vaevles ebakõlade all, Trans tegeles Kalju kaitsjate meelitamisega
TASKUHÄÄLING
Pikk ette (ja ise järele) | Milleks meile VAR, kui ei oska seda kasutada?
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
18
14
3
1
45:7
45
2.
Tallinna FC Flora
18
10
5
3
33:20
35
3.
Nõmme Kalju FC
16
9
5
2
31:16
32
4.
Paide Linnameeskond
18
9
1
8
26:20
28
5.
JK Narva Trans
16
5
3
8
22:34
18
6.
FC Kuressaare
16
4
5
7
20:31
17
7.
Tartu JK Tammeka
16
4
4
8
20:22
16
8.
JK Tallinna Kalev
18
4
4
10
20:36
16
9.
Pärnu JK Vaprus
16
4
4
8
16:27
16
10.
FC Nõmme United
16
2
4
10
10:30
10
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
45
Tallinna FC Flora
35
Nõmme Kalju FC
32
Paide Linnameeskond
28
JK Narva Trans
18
FC Kuressaare
17
Tartu JK Tammeka
16
JK Tallinna Kalev
16
Pärnu JK Vaprus
16
FC Nõmme United
10
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!