Luup peale | Kevad tuli lume ja uuel tasemel Legioniga. Väravasajus jäi lõvist väheks ja Levadia jätkab tipus (0)

Lõpuvile kõlades olid Levadia mehed Legioni omadest kõrgemal. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Täna hommikul kell 11.37 algas ametlikult kevad. Pärastlõunal vallutas Tallinna aga lumesadu, mis muutis FCI Levadia ja TJK Legioni Premium liiga matši mälestusväärselt nauditavaks etteasteks. Väravasajust väljus võitjana Levadia, kes jätkab 4:3 paremuse toel tabeli tipus.

Kui Levadia oli avavoorus alistanud Pärnu Vapruse 5:0, siis Legioni jaoks oli tänane hooaja avamatšiks. Eelmise nädala algusest oldi koroonaisolatsioonis ja täiskoosseis kogunes treeningutele alles neljapäeval.

See ei muutnud aga eelmisest hooajast Premium liigas mängivat klubi kuidagi alandlikuks või tagasihoidlikuks. Vastupidi. Levadiat üritati kohe algusest kõrgelt survestada ning üheksandal minutil oli Kirill Nesterov matši esimese pealelöögi autor. Hetk hiljem astus Legion veelgi suurema sammu, kui Sander Puri jalast jõudis pall Nikita Andrejevini, kes kasti tagant mänguvahendi värava vasakusse alla nurka lõi - 1:0 külalistele.

Levadia valdas seejärel küll palli, aga oli hädas võimaluste loomisega. 23. minutil viigistas lõpuks Bogdan Vaštšuk seisu, kui Pavel Londak oli Frank Liivaku tsenderduse Ernest Agyiri jalale tõrjunud, mille järel oranž mängukera viiekasti nurgas juba Vaštšuki valdusesse jõudis. Londakul tugeva puraka vastu võimalust ei olnud.

Kuivõrd rohesärgid olid Liivaku näol leidnud tee teravuseni, prooviti vaid hetk hiljem uuesti. Zakaria Beglarišvili söötis talvel Florast liitunud ääreründajale jooksule ning Liivak omakorda värava ette Strahinja Krstevskile. Belgradi Crvena zvezda kooliga ründaja vormistas hõlpsalt 2:1.

Levadia juhtseisu järel kerkisid väljakul pinged üha kõrgemale, kuid kõik jäi mõistlikkuse piiridesse. 36. minutil tõi Puri püstsöödu peaga värava ette, kust Maksim Gussev palli raamide suunas läkitas - Andrejev oli õigel ajal õiges kohas ja viigistas seisu.

Brent Lepistu lõi värava ja sai peavigastuse. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Omakorda vaid kaks minutit hiljem oli võõrustajate kapten Brent Lepistu nurgalöögi ajal õiges kohas, lükates Agyiri tsenderdusest tabloole 3:2. Tabamust tähistades vaatas Lepistu Eesti Jalgpalli Liidu kontori poole ja imiteeris käega telefonikõnet - ei ole vaja olla ilmselt just Sherlock Holmes, et mõista, et see oli meeldetuletus Eesti koondise peatreener Thomas Häberlile, kellelt Levadia mees pole seni koondisekutset teeninud.

Aga nagu ütleb TopShopi kuulus lause: see pole veel kõik! Levadia ei saanud riietusruumi sooja minna eduseisus, sest standardolukorra järel lõi Aleksandr Dmitrijev Gussevi söödu otse õhust lati alla - 3:3! See oli tema esimeseks tabamuseks kõrgliigas pärast 2015. aasta juulit, kui ta skooris Infoneti särgis ... Levadia vastu.

Kuid ka see ei olnud esimese poolaja viimane märgilisem sündmus: Legioni värava ees põrkasid kokku Sander Puri, Brent Lepistu ja Pavel Londak. Viimase jalg andis eelviimasele sellise obaduse, et Levadia mehel olla lausa pilt eest ära läinud. Lepistu jaoks lõppeski mäng selles olukorras: ta vahetati Igor Žurahhovski vastu välja ning toimetati teise poolaja keskel kontrolliks haiglasse. Sealt raporteeris lõpuvile järel mees juba ise, et temaga on kõik korras. Lisaks Lepistule ei suutnud ka Londak matši lõpuni mängida - teise poolaja keskel palus ta vahetust ja lonkas platsilt minema.

Teise poolaja mäng oli endiselt võitluslik, aga oluliselt võimalustevaesem. 64. minutil oli Legionil suurepärane šanss taas juhtima asuda, aga Karl Andre Vallneri kolmiktõrje hoidis seisu viigis. Matš tunduski seejärel tüürivat viigi poole, kuid 83. minutil lõi vahetusmees Robert Kirss Trevor Elhi nurgalöögist Levadia 4:3 ette ning seda seisu enam maha ei mängitud. Levadia jätkab tabeli tipus, oma hooaja avanud Legion peab esialgu leppima tühjade pihkudega. Soccernet.ee tegi kohtumisest järgmised tähelepanekud:

1. Kevad algas lumega

Hoolimata alanud kevadest sadas terve kohtumise vältel lumelörtsi. Selline märg ollus kattis platsi valge kihina ja muutis selle väga libedaks. Kuigi pall ise ei jäänud kordagi "hange" pidama, siis vutimehed komistasid ja ukerdasid pidevalt. Lumine väljak ei lubanud teha kiireid suunamuutuseid ja sundis pallureid tippima või ka teadlikult libistama.

See muutis erakordselt keeruliseks just kaitsmise, sest ründajate liigutustele oli raske reageerida. Samas polnud ka palliga toimetamine ülearu lihtne, kuna libe kera võis hõlpsalt märja putsa pealt üle libiseda. Lisaks ei saanud ka tormajad ise äkiliste sammudega kaitsjaid kimbutada.

Kokkuvõttes vürtsitas lumi mängu ohtralt ja muutis vaatemängu tavapärasest hulka erilisemaks.

2. Legion tuli aukartuseta

Kui omavahel lähevad vastamisi Eesti üks edukamaid klubisid ja alles oma teist kõrgliiga hooaega alustav sats, võiks eeldada, et esimesed on favoriidid ning teised äkki isegi veidi aupaklikud. Seda viimast me ei näinud. Legion tuli ja oli, nagu nad oleksid õiged mehed õiges kohas. Ja nad olidki!

Kaitsefaasis võttis Legion sisse üsna kõrge 4-4-2 asetuse, pannes alates Levadia karistusalast lühikese palliga alustamise variandid kinni. Rohesärgid sellele erilist head lahendust ei leidnudki. Ka ründefaasis olid punasärgid ambitsioonikad ja otsekohesed. Pidevalt otsiti tühjasid tsoone, mida rünnati isukalt.

Samas kui vaadata Legioni koosseisu, pole ka ime, et nad Levadia ees aukartust ei oma. Külaliste algkoosseisul oli matši eel 1958 kohtumise jagu Premium liiga kogemust. Lisaks mitme kulbiga lahinguid välismaistelt tandritelt ja ka koondisest. Need mehed teavad, mida tähendab kodumaine tippjalgpall.

39-aastane Aleksandr Dmitrijev (paremal) on palju näinud ja kogenud. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

3. Levadia süsteem nõuab kannatlikkust

Alates eelmisest suvest on Levadia mänginud asetusega, kus ülesehitusfaasis langeb kontrolliv poolkaitsja keskkaitsjate vahele ning äärekaitsjad liiguvad omakorda keskväljale, kus olnud ründavad poolkaitsjad tõusevad sisuliselt vastaste kaitseliiniga ühele joonele. Sedasi loodetakse omale luua ruum ja teekond lühikeste söötudega mängimiseks.

Täna see lumisel väljakul aga väga hästi ei toiminud. Levadia kuhjas ise keskvälja meestega üle, mis tähendas, et seal oli ka palju punasärke, kellest oli võimatu mööda minna. Samal ajal laiust hoidma pidanud ääred Agyiri ja Liivak olid ka pidevalt Legioni tähelepanu all ehk väravani ei olnud Levadial teed ei tsentrist ega tiivalt.

Sellises olukorras oleksid pidanud Levadia mängijad väljakul ise reageerima ja otsima natuke sirgjoonelisemaid käike, aga seda väga ei tehtud. Samas oma põhiprintsiipidele kindlaks jäädes ning kannatlikkust säilitades mingid variandid ikkagi tekkisid. Peamiselt tänu sellele, et edurivimeeste liikumistega suudeti ka Legioni kaitseblokk liikuma saada, mille abil avanesid tsoonid, mida eelkõige avapoolajal ründas väga hästi näiteks Frank Liivak.

Kokkuvõttes peab Levadia olema valmis aga ebastandardseteks lahendusteks, sest kui mänguolud ei ole lühikese ja kiire (!) söödumängu viljelemiseks ideaalsed, jookseb mängumootor kokku.

4. Legioni võtmehoidjad neutraliseerisid korduvalt ohu

Levadia mängu ülesehitust segas väga tugevalt tõsiasi, et Legion oli nende vastu väga hästi ettevalmistunud. Pavel Dõmov oli 76 minutit Zakaria Beglarišvili võtmehoidjaks, rippudes tal küljes kõikjal, kus grusiin käis. Beglarišvili oli pideva jälgimise ja surve all, mis võttis talt ruumi ja vabaduse, mida omades ta eriti ohtlik on. Lõpuks vahetatigi mängujuht välja olukorras, kus Levadia võiduväravat otsis.

Pavel Dõmov (punases) hoidis Zakaria Beglarišvilit (rohelises) pidevalt surve all. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

39-aastane Aleksandr Dmitrijev oli sarnases, aga mitte päris samasuguses suhtes Levadia teise keskvälja ohuallika Bogdan Vaštšukiga. Kuigi Dmitrijev saatis teda suurel määral, tegeles ta kohati ka teiste neutraliseerimisega. 106-kordne internatsionaal tegi seda meisterlikult. Oma mängulugemise, kohavaliku ja kaitsjaoskustega oli Dmitrijev väljaku üks silmapaistvamaid tegelasi.

Kuigi Levadia võitis mängu, siis keskvälja valitsesid täna pigem Legioni mehed. Ja seda just oma innuka rügamisega, mis ei lubanud võõrustajate staaridel tavapärasel kombel särada.

5. Järjekordne Kaivoja Premium liiga joonel

Kui Raul Kaivoja (48) on ülistaažikas Premium liiga äärekohtunik, siis viimastel aastatel on suurde pilti kerkinud ka tema tütar Karolin (28), kes on jõudnud äärekohtunikuna teenindada juba lausa naiste Meistrite liiga poolfinaali (!) - see on väga kõva sõna!

Sellest aastast kuulub kohtunikemaailma Premium liiga arengugruppi Rauli poeg ja Karolini vend Kevin (25), kes on mängijana pidanud Premium liigas 24 matši, olnud aastaid Kohtla-Järve kapteniks ning kandnud näiteks nii Infoneti kui Paide särki. Viimastel aastatel on ta keskendunud kohtunikutööle. Kui Premium liiga avavoorus oli ta neljandaks kohtunikuks Paide - Trans matšil, siis täna täitis ta sama rolli Levadia ja Legioni heitluses.

See kõik olekski pidanud nii jääma, ent kümmekond minutit enne kohtumise lõppu ei saanud teine abikohtunik Rando Kesküla enam vigastuse tõttu äärel silkamist jätkata ning vahetas seetõttu Kevin Kaivojaga kohad. Premium liiga sai omale seeläbi juba kolmanda Kaivoja, kes kõrgliigas abikohtunikuna toimetanud.

Nikita Andrejev sai kahel korral oma väravat tähistada. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

6. Mängu parim - puurist välja lastud lõvi

Enne kohtumist sõnas Levadia kaaspeatreener Vladimir Vassiljev: "Legionil on vastase karistusalas tegutsemiseks piisavalt kogemust, eriti Nikita Andrejev, kes on seal nagu lõvi ning keda on raske peatada." Vassiljev teadis, mis ta räägib.

Aastaid Levadias väravaid kõmmutanud ja mullu Legioni särgis poole hooajaga 10 tabamust virutanud Andrejev näitas, et on 31-aastaselt endiselt väga heas vormis. Ta viis Legioni juba 11. minutil juhtima ja lõi 36. minutil tabloole 2:2. Kahe värava kõrval võitis ta mitmeid duelle ja aitas rünnakuid siduda. Kesktormaja kõrval tegi silmapaistva mängu ka Sander Puri, kuid endiste levadiakate panusest täna Legionile võiduks ei piisanud.

Levadia mehed peavad aga nüüd oma maskoti Leffi poole pöörduma, et küsida näpunäiteid, kuidas endast samasugune lõvi üles leida, mänge jõulisemalt domineerida ja tulevikus mängu parima tiitlid kaotajate ridade asemel sangarlikult endale napsata.

20. märtsil kell 16.00 Sportland Arenal

Tallinna FCI Levadia - Tallinna JK Legion  4:3 (3:3)
23. Bogdan Vaštšuk, 26. Strahinja Krstevski, 38. Brent Lepistu, 83. Robert Kirss - 11., 36. Nikita Andrejev, 45.+1. Aleksandr Dmitrijev

Väravasöödud: 23., 38. Ernest Agyiri, 26. Frank Liivak, 83. Trevor Elhi - 11. Sander Puri, 36., 45.+1. Maksim Gussev
Hoiatused: 6. Volodõmõr Bajenko, 86. Maksim Podholjuzin - 28. Nikita Andrejev, 34. Dmitri Kovtunovitš, 45.+2. Artjom Artjunin, 58. Sergei Terehhov (treener)
Mänguolud: -1, tuuline lumesajune ilm, lumine kunstmuru rahuldavas seisukorras
Peakohtunik: Karl Koppel
Abikohtunikud: Sander Saga, Rando Kesküla (80. Kevin Kaivoja)
Neljas kohtunik: Kevin Kaivoja

Levadia: Karl Andre Vallner, Frank Liivak, Brent Lepistu (46. Igor Žurahhovski), Ernest Agyiri (56. Robert Kirss), Trevor Elhi, Maksim Podholjuzin, Volodõmõr Bajenko, Strahinja Krstevski, Zakaria Beglarišvili (76. Mark Oliver Roosnupp), Bogdan Vaštšuk, Ilja Antonov.
Varus: Artur Kotenko, Anton Tolordava, Mark Oliver Roosnupp, Markus Jürgenson, Robert Kirss, Igor Žurahhovski, Karl Rudolf Õigus.

Legion: Pavel Londak (67. Artjom Levizi), Sigitas Olberkis, Artjom Artjunin, Sander Puri, Nikita Andrejev, Maksim Gussev (51. Nikita Ivanov), Kirill Nesterov (86. Leonid Arhipov), Pavel Dõmov, Aleksandr Dmitrijev, Dmitri Kovtunovitš, Aleksandr Volodin.
Varus: Artjom Levizi, German Šlein, Nikita Ivanov, Andrei Smirnov, Leonid Arhipov, Aleksandr Šapovalov, Artur Šarnin.