Luup peale | Morgan Freemani viivuks tukkuma pannud poolfinaali otsustas Hollandi üks briljantne hetk (1)

Kaheksandate naiste maailmameistrivõistluste teine finalist on Holland, kes alistas Lyonis 48 452 pealtvaataja ees lisaajale läinud poolfinaalis 1:0 Rootsi. Pühapäeva Lyonis USA vastu mängitavas finaalis on Hollandil võimalik võita oma esimene MM-tiitel.

Kohtumine osutus kinniseks ja ettevaatlikuks, kus esimesel poolajal oli mõlemal võistkonnal üks hea ja teisel kummalgi üks väga hea väravavõimalus. Aga päev varem samal areenil mängitud Inglismaa – USA poolfinaalile sarnast mürtsuvat jalgpalli seekord ei näinud.

Vastamisi oli kaks väga head naiskonda, kes oli väga hästi teadlikud teineteise tugevustest ning tegutsesid teadlikult nende trumpide vaigistamiseks koostatud plaani järgi. Kumbki võistkond ei istunud kaitses, vaid proovis mängu võita, aga kaotuse vältimine siiski prevaleeris.

Säärastes tingimustes oli 0:0 lõppenud normaalaeg loogiline. Kohtumise võitja otsustas üks väga hea kauglöök, kui 99. minutil avanes Jackie Groenenil väravast 20 meetri kaugusel võimalus tulistada. Madal löök sahises posti kõrvalt võrku.

Ülejäänud 20 minuti jooksul proovis terve turniiri vältel pragmaatilist ja tõhusat jalgpalli viljelenud Rootsi vastast eksima sundida eelkõige kõrgete pallidega, aga väga head väravavõimalust tekitada ei suudetud. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Trumbid jäid lauda löömata

Kumbki võistkond ei suutnud ära kasutada elementi, milles nad olid vastasest (veidi) üle. Rootsi puhul olid nendeks tsenderdatavad standardolukorrad, eelkõige nurgalöögid. Hollandil oli nende kaitsmisega probleeme ja just see paistis olema Rootsi kõige tõenäolisem tee väravani, aga lõpuni seda rootslannadel käia ei õnnestunud.

Hollandi trumbiks olid individuaalselt osavad ründajad. Põhikoosseisu kuulunud Vivianne Miedema ja 72. minutil tohutute ovatsioonide saatel sekkunud Shanice van de Sanden. Aga kumbki neist ei suutnud Rootsi kaitset üle mängida. Miedema tabas küll korra latti, aga end Hollandi mängu fookuspunktina kehtestada ei suutnud. Van de Sanden pakkus sekkumise järel paar teravust, aga oli lisaajal üpris nähtamatu.

2. MM-i poolfinaal nagu MM-i poolfinaal olema peab!

Esimese poolaja järel võis Twitteris silmata teravmeelsuste valikut, mis ei jäänud alla Lyoni supermarketite juustulettide omale – see oli mitmekesine, rikkalik ja naudingut pakkuv. Näiteks võeti sündmustevaene esimene poolaeg kokku gif-iga, kus Morgan Freeman võitles tukkumisega. Teravmeelsused olid kahtlemata asjakohased, aga neid ei saa ega tohi võtta etteheidetena.

MM-i poolfinaalis käib mäng tohututele panustele ja on täiesti loomulik, et mäng võib osutuda kannatlikkusest pakatavaks, kus kumbki ei soovi võtta tarbetuid riske. Esimene poolaeg täpselt selline oligi, sest Rootsi 4-2-3-1 ja Hollandi 4-3-3 asetus neutraliseerisid teineteist ära.

Mõlema värava all tekkis kõigest üks ohtlik võimalus. 10. minutil murdis Vivanne Miedema trahvikasti ja valmistus peale lööma, kui Rootsi kapten Caroline Seger täpselt ajastatud liuglemisega ründajalt palli röövis. 37. minutil pääses Rootsi nurgalöögile järgnenud saginas löögile võistluskeeldu kandnud Fridolina Rolfö asemel põhikoosseisu kuulunud Lina Hurtig, aga Sari van Veenendaal tõrjus jalaga.

Igatahes postitas FIFA esimese poolaja kokkuvõtteks Twitterisse selle foto:

3. Hiilgavad sõrmeotsatõrjed

Selles, et tablool niivõrd kaua 0:0 püsis, lasusid tohutud teened mõlemal väravavahil, kes hiilgasid teise poolaja alguses sõrmeotsatõrjetega. 56. minutil oli Rootsil kasutada nurgalöök, millele järgnes suuremamõõdulisem sagin karistusalas. Lõpuks pääses löögile keskkaitsja Nilla Fischer, kelle madala palli lükkas Sari van Veenendaal näppudega posti.

64. minutil oli nurgalöök kasutada Hollandil. Tsenderdusega leiti tagumisest postist üles Vivanne Miedema, kelle pealöögi kvaliteedile oli raske etteheiteid teha. See näis juba võrku maanduvat, aga siis suutis Hedvig Lindahl end imeliselt välja sirutada ja sõrmeotstega palli latti lükata. Kaks fantastilist tõrjet!

4. Kohtunik pääses 90+2. minutil katastroofist

Kanada kohtunik Marie-Soleil Beaudoin oli väga õnnelik, kui Shanice van de Sandeni 90+2. minuti pealelöök ei lennanud väravasse, vaid Lindahli tõrjest üle selle. Nimelt oli van de Sanden pääsenud löögile põhjusel, et Beaudoin oli hetk varem tahtmatult blokeerinud rootslanna Kosovare Asllanit nii, et too ei jõudnud pallini, vaid selle sai vastase karistusala lähistel enda valdusse Holland.

Asllani läks pärast Lindahli tõrjet ka kohtuniku juurde seletama (ja tal oli tuline õigus olla väga pahane!), aga kui van de Sanden löönuks värava, olnuks Beaudoin'l sisuliselt võimatu seda tühistada. Tohutu suur professionaalne katastroof, mida MM-i poolfinaali võidu ühele võistkonnale kinkimine kahtlemata oleks olnud, jäi õnneks (napilt) ära.

5. Pronks peaks kuuluma Inglismaale

Kohtumise võitnud Holland saab enne pühapäevast finaalmatši kolm puhkepäeva, mis peaks olema taastumiseks piisav puhkeaeg isegi selja taha jäetud lisaaega silmas pidades. USA naiskond on laialt levinud arvamusele küll parima füüsilise vormiga, aga vastukaaluks oli nende matš Inglismaa vastu tänasest mängust oluliselt intensiivsem.

Ning kolme ja nelja puhkepäeva vahe pole üldse nii suur kui kahe ja kolme. Aga vaid kahe puhkepäevaga peab nüüd läbi ajama Rootsi, sest pronksikohtumine Inglismaa vastu peetakse juba laupäeval. Ning seal peaks nüüd inglastel küll selge eelis olema.

6. Muljetavaldav publikunumber

Eilset USA – Inglismaa poolfinaali jälgis Parc Olympique Lyonnais staadionil 53 512 pealtvaatajat ning tänane publikunumber oli 48 452. Need on väga muljetavaldavad arvud, sest on saavutatud olukorras, kus võõrustaja Prantsusmaa on turniirilt välja kukkunud.

See on väga oluline faktor, sest üldise arvamuse kohaselt pole naiste tippjalgpall (veel) erinevalt meeste omast asi, mis suudab lihtsalt oma olemasoluga inimesed staadionile tuua. Vaja on ka mingit põhjust, millest parim on endiselt tiitlikonkurentsis püsiv võõrustaja.

Tõsi, tuleb meeles pidada, et Lyoni näol on tegemist naiste jalgpalli tulipunktiga, mis koduks valitsevale Euroopa klubide meistrile. Naiste jalgpalli hindamise oskus ja jälgimise harjumus on selles linnas sügavam kui nii mõnelgi pool mujal.

Aga oleks ebaõiglane neid numbreid ainult Lyoni arvele kanda. Naiste jalgpall on maailma kõige kiiremini arenev võistkondlik pallimäng. Edasi liigutakse tormilise tempoga ja hõivatakse üha uusi bastione. Seda vallutusretke on marupõnev jälgida!

7. Kohtumise parim – Stefanie van der Gragt

Hollandi keskkaitsja stabiilne ja kindel esitus oli üks suuremaid kivisid, millele võidu vundament rajati.