Luup peale | Nooruslik Flora tegi kogenud meeste toel oma ära ja alistas Transi (0)

Nii tähistas Flora võiduväravat. Foto: Brit Maria Tael

Evald Tipneri karikasarjas mängisid täna esimese finaalikoha välja Tallinna Flora ja Narva Trans. Kodumeeskond võttis 2:1 võidu ning kindlustas sellega endale koha 22. mail A. Le Coq Arenal peetavas finaalis.

Flora alustas tuliselt - juba 41. sekundil pääses Michael Lilander Sergei Zenjovi tsenderduse järel penaltipunkti juurest lööma, kuid endine Flora puurilukk Richard Aland hoidis Transi jaoks hullema ära, tehes imelise tõrje.

Rohevalgete tabamus aga tulemata ei jäänud. Üheksandal minutil otsis Transi keskkaitsja Roman Nesterovski söötu ettepoole, kuid Rocco Robert Shein sai sellele jala vahele, põrkest tulnud palli lõikas omakorda vahelt Zenjov, kes läks Alandiga üks-ühele ja lahendas olukorra kindlalt.

Eduseisu ei saanud Flora aga kaua nautida. Juba 19. minutil leidis Mihhail Belov suurepärase sööduga liini taha avanenud Deniss Poljakovi, kes palli värava ette söötis. Sealt ei suutnud Flora kaitsjad seda minema klaarida ning nahkkera saatis võrku narvalaste talvine täiendus, varem Kohtla-Järve JK Järve särki kandnud Gleb Pevtsov.

Lõppskoori vormistanud väravat tuli oodata 78. minutini, kui vahetusest sekkunud Rauno Sappinen enda teenitud penalti realiseeris. Rohkemaks Transil jaksu ei olnud ning Flora sammus 2:1 võiduga karikasarja finaali. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Noored mängisid koha välja, kogenud mehed otsustasid mängu

Flora tuli mängule vastu võrdlemisi eksperimentaalses algkoosseisus; pingile jäid nii Henrik Ojamaa, Rauno Alliku, Martin Miller, Rauno Sappinen kui Konstantin Vassiljev. Oma võimaluse said näiteks ääremängija, äärmiselt küpse ja soliidse esituse teinud Daniil Kuraksin (Premium liiga kogemust 16 minutit) ja edukalt keskvälja kontrollinud Rocco Robert Shein (Premium liiga kogemust 27 minutit).

Sheini kindlust sai näha juba hooajaeelsel Taliturniiril, kus meeskonna peatreener Jürgen Henn teda järjepidevalt algkoosseisus kasutas. Suurepärase mängu tegi ka Kuraksin, kes avapoolajal ohtralt teravusi lõi ning Flora ohtlikemate momentide autoriks oli.

Mängu otsustasid lõpuks aga ikkagi vanad kalad. Juba üheksandal mänguminutil nägi Sergei Zenjov läbi Roman Nesterovski (ebaõnnestunud) sööduplaani, lõikas palli vahelt ja lahendas üks-ühele olukorra Richard Alandi vastu külmavereliselt. Kuigi Zenjovi esitus läbini positiivne ei olnud, tegi ta vähemalt selles olukorras oma ära nii, nagu ründaja tegema peab.

Kui Rauno Sappinen 61. minutil vahetusest mängu sekkus, oli selge, et Flora tahab matši saatuse igal juhul juba normaalajal ära otsustada. Veidi vähem kui paarkümmend minutit hiljem murdiski Sappinen kasti, kus Bi Sehi Elysee Irie ta kukutas. Peakohtunik Kristo Külljastinen määras penalti ning Sappinen realiseeris selle külmavereliselt.

Igasuguse tahtmatuse juures 25-aastast Sappineni vanaks kalaks nimetada tuleb tõdeda, et täna ta seda (au)nimetust igati väärib. Mees sekkus mängu, pani oma oskused endale kohaselt maksma ja otsustas sellega asja ära.

2. Aga kas penalti oli penalti?

See on küsimus, mis olukorra esmakordsel vaatamisel nii mõnelgi vutisõbral ilmselt tekkis - kas Florale määratud penalti oli ikka õigesti antud? Rauno Sappinen murdis kasti, Bi Sehi Elysee Irie ajas teda taga, pani ründajale käe õlale ning järgmisel hetkel oli Sappinen pikali maas.

Penalti oli õige. Irie küll Sappineni õlast veavääriliselt ei tõmmanud, kuid jalad meestel kokku käisid ning A. Le Coq Arena muru tänase seisukorra juures läksid ründajal jalad alt tavapärasest ehk veidi kergemalt. Kuigi Sappinen krapsas kiiresti kohe püsti, jõudis Kristo Külljastineni vile juba kõlada ning olukorda korduvalt edasi-tagasi kerinuna julgeb siinkirjutaja kindlalt väita, et penalti oli õigesti antud.

Sappinen ei läinud kalastama, vaid Irie reaalselt takistas tema teekonda ise palli mängimata.

Bi Sehi Elysee Irie takistas Rauno Sappineni jooksu määrustevastaselt. Kristo Külljastineni otsus oli õige. Foto: Brit Maria Tael

3. Uus vana formatsioon

Flora mängis täna ebatraditsioonilise 3-5-2 (või 5-3-2) asetusega, kus wing-backide rolle täitsid ääremängijad Daniil Kuraksin ja Michael Lilander. Jürgen Henn valis uue formatsiooni katsetamiseks karikasarja poolfinaali näol võrdlemisi julge aja ja koha, kuid meeskond sai uues asetuses tegelikult igati korralikult hakkama.

Meeskonna kapten Märten Kuusk tunnistas mängujärgselt Soccernet.ee otseülekandes, et tegelikult on täna kasutatud formatsioon tavapärasele võrdlemisi sarnane. “Üldpildis on see sarnane meie tavapärasele taktikale, lihtsalt vahetame positsioone rohkem,” kirjeldas kapten.

Positsioonidega roteerisid ka keskväljamehed - kolmene keskväljatrio, mis koosnes kahest kontrollivast (Rocco Robert Shein ja Markus Poom) ja ühest ründavast poolkaitsjast (Henri Välja, teisel poolajal ka Konstantin Vassiljev), muundus tihtipeale vastupidiseks, kus ründav poolkaitsja (eriti Vassiljev) langes madalamale, et Shein ja Poom saaksid tõusta ning sellega liinide vahele vaba ruumi tekitada. Just sel viisil said Flora poolelt alguse mitu ohtlikku väravavõimalust.

4. Transi müstilised täiendused on end õigustanud

Hooaja eel ennustas Soccernet.ee toimetus Transi Premium liigas tagasihoidlikule kaheksandale kohale, seda just tundmatute täienduste ning vähekogenud peatreeneri Igor Põvini tõttu. Põvin tõi endaga kaasa neli Venemaa mängumeest, kelle kõigi taust oli siinse vutisõbra jaoks mittemidagiütlev.

Venemaa kolmandast liigast Dimitrovgradi Lada ridadest toodi endale äärepoolik Mihhail Belov ning veelgi madalamalt liigatasemelt sama positsiooni mängiv Nikita Zagrebelnõi, Moldova meistriliigast Lozova Codrust ründaja Nikolai Vdovitšenko ja kirsina tordil alates mullu oktoobrist sootuks klubita olnud Vitali Kalenkovitš.

Ainus nimetatud meestest, kes ei ole tänaseks päevaks Narva Transi meeskonnas põhitegija rollis, on Zagrebelnõi. Au ja kiitus Transi juhtkonnale Põvini usaldamise eest - mõnikord võivad ka põrsad kotis ka headeks ostudeks osutuda. Tase ja oskused on neil mängumeestel olemas, nüüd on vaja vaid stabiilsus üles leida.

Daniil Kuraksin (paremal) tegi igati korraliku esituse. Foto: Brit Maria Tael

5. Mängu parim - Daniil Kuraksin

Aprilli alguses oma 18. sünnipäeva tähistanud noor ääreründaja, kes senise karjääri jooksul mänginud kaasa täpselt kahes Premium liiga mängus, oli avapoolajal kahtlemata platsi teravaim mees. Kuraksin näitas meeletut tahtejõudu ning väita, et Henrik Ojamaast olnuks täna sel positsioonil rohkem kasu, oleks ilmselgelt noore mängumehe suhtes ebaõiglane.

Märkimisväärne on ka fakt, et Kuraksinil oli enne tänast selle aasta jooksul kirjas kaks ametlikku mängu ning 78 minutit, neist 67 Esi- ja 11 Premium liigas. Tulla sisuliselt olematu mängupraktika pealt Tipneri karikavõistluste poolfinaali, mängida 90 minutit ja teha ka igati eeskujulik esitus - igati hea töö!