Luup peale | Olgu jalas või punased püksid! Punaste Kuradite katse ree peale saada luhtus taas (0)

Bruno Fernades andis ja siis ka võttis. Lõpuks sai Manchester United 3:3 viigist vaid punkti. Foto: Scanpix / AP Photo

Ei Galatasaray ega Manchester United oska väravate löömisest eemal olla. Pole takistajat punastest pükstest ega arvukatest vigadest, muidugi mitte ka vastasest. Nii jõuti Meistrite liiga viiendal mängupäeval 3:3 viigini.

Kui kaheksa nädala eest pidasid Manchester United ja Galatasaray maha viieväravalise lahingu, kust väljus küllaltki napi võitjana Türgi sats, siis võis selgi korral eeldada, et tuld jagub. Iseasi, kummale poole eredama leegiga: vahepeal olid Erik ten Hagi poisid teeninud erinevates võistlussarjades kuus võitu, kaks värskelt all Inglismaa tippliigast all vs. Galatasaray oli sel perioodil suutnud võidukalt väljuda viiest kohtumisest. Vormis või hoos küsimus olla ei saanud.

Galatasaray proovis Manchester Unitedit "põrguga" varakult tuttavaks teha, kui juba teisel mänguminutil Mauro Icardi ja Hakim Ziyech vastase karistusala lähistel kokku mängisid. Kätte saadi kokkuvõttes vaid nurgalöök, mis sügavat jälge jätta ei suutnud. Viiendal minutil tegi esimese tervituse ära ka külalismeeskond, kuid Alejandro Garnacho madalale söödule ei suutnud Rasmus Höjlund jalga korralikult vastu panna. See-eest näidati taanlast seganud kaitsja Abdülkerim Bardakciga koolipoisilikke kukerpalle.

11. minutil toimisid asjad Manchester Unitedi jaoks selgelt paremini. Paremalt äärelt üles võetud rünnaku raskuskese viidi aegamisi vasaku tiiva poole, Bruno Fernandes märkas valveta jäetud Garnachot ning puute järel vihises pall lõikavalt lati alla - 0:1!

Neli minutit hiljem näis tabamusele lähedal olevat ka Galatasaray, kes Andre Onana valvatava värava esimesse posti saadetud nurgalöögiga mitut sorti segadust tekitas. Esmalt pidi Kameruni puurivaht tegema reaktsioonitõrje, siis sättis end blokki Harry Maguire, tagatipuks hääletati ka Scott McTominay käega mängu poolt, kuid Manchester United väljus neist lahingutest koosnevast sõjast kindla võitjana.

Selle väite kinnituseks jõuti 18. minutil ka teise väravani. Bruno Fernandes hakkas väljaku keskpaigast palliga tõusma, mõistes, et vastane erilist vastupanu ei osuta, otsustas ta ligi 20 meetrilt peale lüüa - ristnurka 2:0!

Kümmekond minutit hiljem oli Bruno Fernandes taas pildis, kuid negatiivses võtmes, sest tekitas oma kasti lähistel vea. See andis Galatasarayle katsetamiseks magusa löögikoha, seda mõistsid ka kodused ning Ziyech astus palli taha. 2020/21 hooajal Meistrite liiga tšempioniks tõusnud ääreründaja lõi palli läbi müüri ning Onana ei jõudnud oluliselt reageeridagi - 1:2!

Avapoolaja lõpp ähvardas nii täielikult Galatasaray omaks saada. 43. minutil leidis Kaan Ayhan Manchester Unitedi kaitseliini lähistelt üles Icardi, kes Onanaga silmitsi pääsemise edukalt ära kasutas. Viik majja siiski ei jäänud, sest koheselt kerkis abikohtuniku lipp ning videoruumist kinnitati üle, et Galatasaray ründaja õlanukk oli napis suluseisus.

Et kodumeeskond seisu viiki viia ei suutnud, tegi Manchester United olukorra nende jaoks veelgi raskemaks. 55. minutil pani Aaron Wan-Bissaka terava söödu värava poole ning esimesse posti lidunud McTominay libistas palli võrku - 1:3!

Galatasarayle kaheväravaline kaotusseis ei meeldi, tõestasid nad seitse minutit hiljem. Samas meeldis neile nii mõnigi juba nähtud muster. Näiteks see, et Bruno Fernandes teeb taas oma kasti lähistel vea ning Ziyech mängib Onana taas üle. Seekord oli enam süüd väravavahil endal, kes pallile käe küll vahele sai, kuid veidrast põrkest jõudis see ikka üle joone - 2:3!

71. minutil ei saanud enam mingisugusest kaotus- või eduseisust rääkida. Galatasaray dirigent Ziyech saatis palli kümnekonna minuti eest vahetusest sekkunud Kerem Aktürkoglule, kes edastas napilt Kobbie Mainood ning lajatas palli esimese posti kõrvale - 3:3!

Galatasaray poolt tegi mängu Hakim Ziyech. Foto: Scanpix / Umit Bektas / Reuters

Viigivärav märkis Manchester Unitedi jaoks viimast äratuskella. Selle peale ärkasid mitmed mehed. Näiteks 85. minutil saatis Bruno Fernandes palli enam kui 20 meetrilt Fernando Muslera valvata värava posti. 90. minutil sagistati Galatasaray kastis sääraselt, et segapuntras mänguvahendi vastase jalale suunanud Lucas Torreira võlgnes Muslerale lõpuks seitsmesekundilise embuse. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Punased Kuradid mängisid punastes pükstes

Kuigi punane värv sobib Punaste Kuraditega valatult, ei käi see pükste kohta. Ent selleks, et vastase vormist maksimaalselt eristuda, tuli kapist, 1957. aastast kogunenud tolmukihi alt, välja otsida punased püksid. Sealjuures kombineeriti need valge särgi ja valgete kedradega, mida pole nähtud mitte kunagi - toona mängiti üleni punases. Nii tehti Türgis väikestviisi ajalugu.

2. Vihane mäng ei läinudki käest

Ajaloo järgi võinuks ennustada, et Galatasaray ja Manchester Unitedi mõõduvõtt läheb puhtalt fännide käitumise poolest tuliseks: tervitati ju Inglismaa külalisi 30 aasta eest lennujaamas kirjaga "Tere tulemast põrgusse" ning enamat 0:0 viigist vaenulikus keskkonnas võtta ei suudetud. Ka seekord ägestusid fännid Manchester Unitedi tabamuste peale, loopides platsile igasugust sodi, kuid kõik püsis siiski normaalsuse piirides.

Hoopis platsil näidati tuld ja mürtsu, pidevat positsioonivõitlust, üksteise rappimist ja tahet olukordi lõpuni mängida. Nii pidi peakohtunik Jose Maria Sanchez sekkuma koguni 33 korral, määrates kohalikele 15 viga ning inglastele 18 rikkumist. Kuna kokku kerkis kuus hoiatuskaarti, siis aitab see väita, et tegelikult püsis mäng sportliku viha piirides.

3. Vihmasadu ei takistanud tavapärast väravate sadu

Kuigi Türgis sadas mängu eel kõvasti vihma ning tunnid varem pidasid UEFA noorteliigas osalevad U19 võistkonnad justkui suplusfestivali, siis esindusmeeskondi see ei mõjutanud. Vastasseis püsis lahtine ning seetõttu meelelahutuslik, samas ka kvaliteetne - looduse poolt ülekastetud väljak midagi meestelt ära ei võtnud.

Ka see pole mingis mõttes üllatus, et kokku sündis kohtumises kuus väravat. Meenutuseks, viimane kord näitasid Manchester United ja Galatasaray viit tabamust. Eelmises voorus mängisid inglased Kopenhaageniga 3:4, mis oli seisuks ka avavoorus, kui külas oldi Müncheni Bayernil. Nii pole justkui imestatav, et Manchester United on kokku löönud 12 väravat (Inglismaa satside arvestuses kõrgeim näitaja läbi aegade) ja lubanud enda võrku 14 palli, Galatasaray vastavad näitajad on 10 ja 12.

4. Kohtumise parim - Hakim Ziyech

Kaks väravat ja väravasööt 3:3 viigimängus näitab selgelt ära, et 30-aastane Maroko ääreründaja oli kohtumise kuumim lüli. Eks osalt tahaks kiita ka Bruno Fernandesi, aga oli ju tema see, kes Ziyechi kahele tabamusele "eeltöö" tegi ...

Galatasaray - Manchester United 3:3 (2:1)
29., 62. Hakim Ziyech, 71. Kerem Aktürkoglu - 11. Alejandro Garnacho, 18. Bruno Fernandes, 55. Scott McTominay