Luup peale | Transi kaks iluväravat, Sobtšenko kättemaks Kaljule ja Paide euromure (0)

Narva Transi avavärava lõi Irie (nr 19) ja võidutabamuse autoriks oli Aleksandr Zakarljuka (palliga). Foto: Andrei Smetana

Evald Tipneri karikavõistluste veerandfinaalis alistas Narva Trans Hiiu staadionile kogunenud 179 pealtvaataja ees 2:1 Nõmme Kalju. Karikakaitsja jäi kaotusseisu, aga tõusis sealt kahe iluvärava toel emotsionaalselt tähtsale ja teenitud võidule.

Kui kohtumise esimese teravuse tekitas 2. minutil Nurlan Novruzov, siis seejärel kandusid ohjad kodumeeskonnale. Parim võimalus avanes 12. minutil Kaarel Ustal, aga Igor Subbotini sööt jäi veidi selja taha ning ääreründaja löögist suuremat asja ei saanud.

Avapoolaja lõpusirgel kandus kerge initsiatiiv aga Transile, kelle väledate poolkaitsjate Deniss Poljakovi, Sadio Tounkara ja Novruzovi takistamisel teenisid vahemikus 35.-41. minut kollase kaardi kõik Kalju kaitseliini liikmed peale Pedro Victori.

Teist poolaega alustas paremini Kalju, kes teenis standardolukordi, millest ühe tulemusel sündis ka avavärav, kui Andreas Vaikla pillas palli 51. minutil Sander Puri jalale. Trans viigistas aga peagi. 59. minutil ei suutnud Kalju vaatamata korduvatele võimalustele klaarida narvalaste nurgalööki ning lõpuks põrkas pall Iriele, kes kahe meisterliku puutega väravasse läkitas.

Viigiseisus mäng korraks rahunes, aga plahvatas 76. minutil, kui Aleksandr Zakarljuka saatis 35-lt meetrilt teele pommi, mis sahises võõrustajate värava ristnurka. Hiilgav löök ei jätnud Marko Meeritsale võimalusi. Lõpuspurdi ajal Kalju kindlat väravavõimalust tekitada ei suutnud ja langes karikasarjast välja. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Roman Sobtšenko kättemaks

Ääreründaja Roman Sobtšenko sõlmis 2019. aasta jaanuaris Nõmme Kaljuga kolme-aastase lepingu, aga ei saanud seal peaaegu üldse mänguaega. Kui ta tänavu talvel klubiga lepingu lõpetas (hiljem selgus, et kontraht sisaldas FIFA reegleid rikkunud klauslit), ei hoidnud Sobtšenko end tagasi, vaid teatas: "Loodan, et selliseid hetki mu elus enam ei tule ja selliste inimestega ma ei kohtu."

Sobtšenko leidis uue töökoha Narva Transis ja läks eelmise tööandjaga vastamisi kohe Premium liiga 1. voorus. Laupäeval pidi Trans koduväljakul vastu võtma 0:1 kaotuse, aga nüüd saadi Kaljust jagu ja Sobtšenko oma magusa kättemaksu. Tema elevil olekust pärast mängu oli näha, et see polnud ääreründaja jaoks lihtsalt üks tavaline mäng.

2. Zahovaikol võttis kõhus keerama, Hennil pigem mitte

Premium liiga 2. voorus kohtub Trans laupäeval võõrsil Paide Linnameeskonnaga ja Kalju pühapäeval kodus FC Floraga. Tänaste duellantide järgmiste vastaste peatreenerid olid mõlemad Hiiul kohal. Paide juhendaja Vjatšeslav Zahovaiko eelistas säästutribüüni pakutavat osoonirikast keskkonda, Henn jälgis mängu tavatribüünil. Kes neist nähtuga rohkem rahule jäi?

Kahtlemata Henn. Esiteks oli Zahovaiko jaoks väga ebameeldiv mängu tulemus, sest Transi edenemine poolfinaali seab Paide eurosarja kvalifitseerumise ohtu. Premium liiga mullune neljas meeskond saab Euroopa liiga koha ainult siis, kui karika võidab mõni mullune medaliomanik. Nüüd on kaks neist – Levadia ja Kalju – konkurentsist väljas.

Kui Flora peaks homses veerandfinaalis võõrsil alla jääma Tartu Tammekale, ongi Paidel eurosarjaga kööga. Lisaks peab Zahovaiko muretsema laupäeva pärast, sest julget jalgpalli viljelev Trans on kindlasti ebamugav vastane. Midagi lihtsat ei oota 2. voorus ka Florat, aga erinevalt Transist ei saa Kalju tänase esituse kohta öelda, et see olnuks ootamatult hea.

Pühapäeval Flora vastu saab Kalju osas pilt ilmselt selgemaks. Et täita president Kuno Tehva väljakäidud veksel – "Ma julgen välja öelda, et see on kõige tugevam koosseis Kaljul läbi aegade. Minu hinnangul on meil rohkem kvaliteeti kui kunagi varem." –, tuleb tegutseda oluliselt teravamalt. Transi kompaktsust täna murda ei suudetud, sajaprotsendiliste väravavõimaluste tekitamisega ei saanud Kalju hakkama.

3. Vaikla vastuvõetamatu eksimus

Kalju juhtvärav sündis, kui Andreas Vaikla pillas maha vasakult äärelt teele läkitatud karistuslöögi. Pall põrkas Sander Purile, kes paari meetri pealt skoori avas. Selline prohmakas on alati lubamatu, aga eriti vastuvõetamatu Transi presidendi Nikolai Burdakovi silmis, sest väravavaht on positsiooni, kuhu ta on otsustanud järjekindlalt investeerida, et olgu, mis on, aga sealt ei käriseks.

Sel põhjusel palkas Trans tunamullu ekskoondislase Artur Kotenko ja mullu koondislase Marko Meeritsa. Mõlemad suutsidki olla meeskonna mängulised liidrid. Sama eeldatakse ka tänavu väravasuule toodud Vaiklalt. Väga kindel väravavaht on absoluutselt vältimatu, kui Trans soovib tabelis rünnata esinelikut. Ja nad vägagi soovivad.

4. Trans võitis ilma Kaljut surve alla panemata

Kalju kaitsjate Vladimir Avilovi, Andreas Raudsepa ja Andri Markovitši kollased kaardid esimese poolaja lõpus lõid Transi vaatevinklist soodsa pinnase vastasele ebameeldivuste valmistamiseks. Tuli otsida üks-üks olukordi nende kolme mehe vastu, kes pidid kaitsma ettevaatliku(ma)lt ehk teadmises, et määruste rikkumine võib kaasa tuua teise hoiatuse ja eemaldamise.

Etteruttavalt olgu öeldud, et Trans ei suutnud kollaste kaartide küüsis vaevelnud Kalju kaitseliini surve alla panna. Aga polnud vajagi. Nad võitsid ikkagi, mis on kompliment Transi meeskonnas peituvale meisterlikkusele. Kui täna avaldus see Irie ja Zakarljuka iluväravates, siis esmased märgid on päris lootustandvad ka äärtele toodud Novruzovi ja Tounkara osas. Poljakovi kvaliteet on niigi teada.

Mulluse esineliku edestamine on Transi jaoks keeruline, aga mitte võimatu. Ning kindlasti on Ida-Virumaa meeskonda tänavu huvitav vaadata!

5. Aitäh, olematu talv!

Suusavarustusega kauplejad ei nõustu, aga väga tore, et lund sel talvel peale hiljutise mõnepäevase perioodi polnudki. Olematu suusailma ja Premium liiga klubide poolt hooaja avamängudes näidatud jalgpalli kvaliteedi vahele seose tõmbamine pole kindlasti meelevaldne.

Pühapäevane Tartu Tammeka – Viljandi Tulevik duell ning Transi esitused hooaja kolmes esimeses mängus (superkarikafinaal Flora ning kaks matši Kalju vastu) on olnud silmatorkavalt kvaliteetsed. Lihtsat praaki pole näha, sest talvel sai korralikes tingimustes harjutada. Kui tulevikus tagab jalgpallihallide võrgustik säärased tingimused kõigile tippmeeskondadele sõltumata talve iseloomust, saab säärane hea jalgpall standardiks.