Luup peale | VAR aitas USA teenitud maailmameistritiitlini (2)

USA naiskond võitis teenitult neljanda maailmameistritiitli, kuid finaalmängus läks neil vapra Hollandi murdmiseks vaja ka VAR-i abi.

USA domineeris, aga oli väravaluku murdmisega raskustes, kuniks 60. minutil otsustas prantslannast kohtunik Stephanie Frappart määrata penalti olukorra eest, mida ta esmapilgul veavääriliseks ei hinnanud.

Pärast VAR-i soovitusel korduste vaatamist ei olnud aga enam kahtlust, et Stephanie van der Gragti kõrge jalg karistusalas tabas Alex Morganit ja mitte palli. Penaltipunktilt otsustas mängu saatuse USA kapten Megan Rapinoe.

69. minutil vormistas lõppseisuks 2:0 Rose Lavelle vasturünnakul, tõustes keskväljalt trahvikastini välja ning saates palli 15 meetri pealt püüdmatult posti kõrvale. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Finaalile kohane kassi ja hiire mäng

Mäng algas täpselt nii füüsiliselt ja ettevaatlikult kui ühele suurfinaalile kohane. USA haaras suursoosikuna pallivaldamise enda kätte, kuid Holland oli sellega arvestanud ja nende kaitseplokk püsis suuremate probleemideta, sest ameeriklannadki ei kavatsenud nii vara suuremaid riske võtta. Holland tuli mängule vastu kaitsva 4-5-1 asetusega, lootes kiirrünnakutel jõulise ja väleda Lineth Beerensteyni peale. Pool poolajast möödus ainsagi pealelöögita ning väravavahid pidid tõsisemalt mängu sekkuma alles pärast 25 minuti möödumist, kui mõlemad naiskonnad jõudsid oma esimeste võimalusteni.

2. Hollandi puuriluku tähetund

USA tõstis poolaja lõpus tempot ja surve kasvas puhanguti väga võimsaks. Esimese poolaja täheks tõusis aga Hollandi väravavaht Sari van Veenendaal, kes hiilgas nelja väljapaistva tõrjega. Tõeline turmtuli vallandus pärast 37 minuti möödumist, kui kolme minuti jooksul päästis van Veenendaal oma võistkonna kolmel korral. Kõigepealt pareeris ta rindkerega lähilöögi ning seejärel tegi jalatõrje Megan Rapinoe ja Alex Morgani kombineeritud löögile. Lõpetuseks tõrjus ta Morgani terava kauglöögi posti kõrvalt nurgalöögiks.

3. Penalti otsustas mängu saatuse

Kuigi USA muutus kärsitumaks ja panustas üha rohkem rünnakule, algas teine poolaeg suures plaanis muutusteta. Hollandi kaitsev mänguplaan toimis aga ainult seni, kuni seis püsis 0:0. 61. minuti penalti järel olid hollandlannad sunnitud ka ise riske võtma ning mäng muutuski otsekohe väga lahtiseks. Vivianne Miedema juhtimisel tõestasid nad, et on võimelised USA väravat ka tõsiselt ohustama, kuid paraku kustus lootuskiir üsna kiiresti, sest seljataha jäänud ruumi karistas juba 69. minutil ära Lavelle. Seis võinuks veel palju inetumaks minna, kuid van Veenendaal neutraliseeris heade tõrjetega mitu jänkide kiirrünnakut.

4. Mängu parim - Alex Morgan

USA tähtründaja lõi eredalt särama just MM-i otsustavates mängudes, lüües poolfinaalis võiduvärava Inglismaale ja teenides finaali otsustanud penalti. Ka 0:0 seisul oli ta kõige väravaohtlikum mängija väljakul.

USA - Holland 2:0 (0:0)