Luup peale | Viimsi säilitas näo, Tammeka koha marjamaal, Puri siirdus hea tujuga pensionile (galerii!) (0)

Suurema osa tööst tegi Tammeka ära juba avamängus Tallinnas, nii piisas neile koduväljakul ka viigist. Foto: Imre Pühvel

Premium liiga esimese üleminekumängu 0:5 kaotanud Viimsi JK suutis kordusmängus Tartu Tammeka kerge pinge alla panna, kuid kokkuvõttes ei tekkinud tartlastel suure eduseisu kaitsmisega erilisi probleeme.

Avamängu resultaadist tulenevalt oli see ootuspärane, et Viimsi alustas korduskohtumist Annelinna jalgpallihallis aktiivsemalt ja Tammeka kontrollivamalt. Esialgu paistis silma tartlaste suurem enesekindlus, ent 20. minutil pääses Viimsi juhtima, kui Gregor Lehtmets pusis passiivsete kaitsemängijate vahelt läbi ja lahendas üks-üks-olukorra löögiga posti kõrvale - 0:1!

Viimsi sai väravast indu juurde ja tekitas veel olukordi. Neist parim avanes 31. minutil Oskar Mägil, kes pääses karistuslöögi kiire lahtimängu järel Richard Alandiga vastamisi, aga saatis palli väravast mööda. Tammeka poolelt ähvardas omakorda korduvalt Ahmed Basher, kes tabas 22. minutil ka posti. Kokkuvõttes oli avapoolaeg võrdne ja pigem võimalustevaene, kuigi initsiatiiv käis käest kätte ja aegajalt nõelati teravalt.

Teine poolaeg kuulus aga juba selgelt kodumeeskonnale. Väravavõimalusi ei suudetud küll kuigi palju tekitada, kuid pall püsis Viimsi väljakupoolel ja külalistel ei lastud endale üldse ohtlikuks muutuda. 70. minutil sündis, mis pikalt õhus oli olnud, kui Basher pääses Patrick Genro Veelma söödu järel kaks korda järjest lähilöögile, esimene tuli Rasmus Armasest tagasi ja teise vajutas ta terava nurga alt võrku - 1:1!

Foto: Imre Pühvel

Sellega oli viimanegi kahtluseraas paari võitja osas kadunud, kuid Viimsi üritas lõpuni ja mängu lõpp kujunes senisest lahtisemaks. Parima võimaluse luhtas Tammeka ründaja Kevin Mätas, kes ei suutnud Rasmuse Kallase tsenderdust kolmelt meetrilt täiesti vabalt positsioonilt postide vahele suunata. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Viimsi säilitas näo

Üleminekumängude esimeses vaatuses näitas Viimsi samuti ladusat ründemängu, kuid võimalused jäid kasutamata ning kaitses kärises lubamatult tihti. "Kindlasti läheme tulemust tegema. Läheme ikkagi mängima, tahame näidata, et me oskame ka mängida. Tuleb seal need 90 minutit teha parema tulemuse peale," ütles avamängu järel Viimsi väravavaht Rasmus Armas.

Sellega said viimsilased ka hakkama, kuid kokkuvõttes oli tasemevahe siiski ilmselgelt Tammeka kasuks. Pole ka imestada, sest kõrgliigakohaga kaasnevad tugevam konkurents, kõrgem tempo ja suuremad rahalised võimalused.

Viimasest neljateistkümnest korrast on Eesti kõrgliiga üleminekumängud lõppenud koguni kolmeteistkümnel korral kõrgliiga meeskondade kasuks, erandiks oli vaid Viljandi Tuleviku tõus 2014. aastal.

2. Aitäh, Sass!

"Tõmban Tammeka särgi viimast korda selga samasuguse rõõmuga nagu olen seda teinud kaks eelmist hooaega. Tahame viia töö korralikult lõpuni, et saaksime hea tujuga minna puhkusele või pensionile," ütles mängijakarjäärile joone alla tõmmanud Sander Puri enne mängu.

Foto: Imre Pühvel

Oma profikarjääri viimaseks kohtumiseks asetati Puri põhikoosseisu, kuhu ta oli alates augustist kuulunud väga episoodiliselt. Viimased 65 minutit müttas ta keskväljal ringi kui kogenud hirv, reetmata millegagi tervislikke probleeme. Seejärel ulatas ta kaptenipaela Richard Alandile ning oligi kõik. Puri lahkumismänguks kanti protokolli ka tema kauaaegne sõber ja koondisekaaslane Taijo Teniste, kelle hooaeg lõppes suvel tõsise põlvevigastusega, kuid karjäär kestab edasi.

Kui eelmisel aastal esindas Puri veel neli korda Eesti rahvuskoondist, suurendades oma saldo koondisesärgis 92 mänguni, siis tänavu on ta vigastuse tõttu isegi Tammekas suure osa ajast platsi kõrval veetnud.

Premium liigas jäi Puri arvele FC Levadias, Viljandi Tulevikus, Nõmme Kaljus, TJK Legionis ja Tammekas ühtekokku 228 mängu ja 42 väravat. See on märkimisväärne saavutus arvestades seda, et suure enamuse karjäärist mängis ta välisklubides. Tammekat esindas ta kodulinna naastes profikarjääri viimased kaks aastat.

3. Tammeka eesmärgid ja reaalsus

Hooaja eel tutvustatud visioonikava kohaselt oli Tammeka eesmärgiks tõusta viie aastaga Eesti parimaks jalgpalliklubiks, olla Eesti meister nii meeste kui ka naiste meistrivõistlustel ning esineda edukalt Euroopas.

Esindusmeeskonna eesmärgid tänavuseks hooajaks olid oluliselt kõrgemad kui tegelikult välja kukkus. Peatreener Marti Pähn ütles hooaja eel, et tema ambitsiooniks on teha klubiga Tammeka kõige parem hooaeg. Kui välja arvata Maag Tammeka nime all saavutatu, on klubi senisteks hooajarekorditeks 49 punkti ja viies tabelikoht. Nende ületamisest jäädi väga kaugele.

Foto: Imre Pühvel

Küsimus ei ole vaid ühes hooajas. Reaalsus on see, et medalite ja rekordite jahtimise asemel tegelevad tartlased viimastel aastatel pigem püsimajäämise kindlustamisega. Europääsme nõudlemise asemel on Tammeka tänaseks FC Kuressaarelt üleminekumängude kuninga tiitlit endale haaramas.

Tammeka pidas üleminekumänge kolme aasta jooksul juba teist korda ning oma kohta kaitsti seal ka 2013. ja 2015. aastal. 2013. aastast alates ongi Tammeka kõige rohkem kõrgliiga üleminekumänge pidanud klubi Eestis. Üldnumbrites on neil Kuressaareni siiski veel pikk maa minna – saarlased on pidanud kõrgliiga üleminekumänge koguni kaheksa korda, võites neist kuus.

4. Aina talvisem jalgpallikalender

Üleminekumängudel on mõistagi suur tähtsus osalevate meeskondade jaoks, Premium liiga klubidele ettenähtud toetusrahade järgi võib nende mängude hinnaks nimetada umbes 100 000 eurot. Ühtlasi on need aga indikaatoriks jalgpallikalendri kestvuse kohta, sest tavapäraselt lõppeb tippjalgpalli hooaeg just üleminekumängudega.

Sel aastatuhandel on peetud Eesti kõrgliiga üleminekumänge 22 korda (2000. ja 2017. aastal üleminekumänge ei toimunud). Kuni 2019. aastani jäid üleminekumängude korduskohtumiste kuupäevad vahemikku 12.-24. november.

Foto: Imre Pühvel

2020. ja 2021. aasta olid erandlikud seoses koroonaviirusega, mistõttu nihkusid jalgpallihooajad detsembrisse välja. Pärast viiruse taandumist on aga jalgpallikalender ka ilma igasuguse eriolukorrata talvisemaks venitatud. Eelmisel aastal selgitasid TJK Legion ja FC Elva paremust 27. novembril, nüüd tegid Tammeka ja Viimsi seda 3. detsembril.

Ilmataati kalendrimeistrite soovid paraku ei huvita ja nii ei saa me detsembri hakul jalgpalli mängides imestada, et väljas on miinuskraadid ja sajab lund. Mõlemad üleminekumängud tuli viimasel hetkel ümber tõsta, mistõttu kumbki meeskond ei saanud neid üliolulisi mänge enda tavapärasel koduväljakul pidada. Ning asendusvariandidki on kaugel ideaalist, sest esimene mäng peeti maha libedal kunstmurul ja teine piiratud ruumiga jalgpallihallis.

Foto: Imre Pühvel

5.  Mängu parim - Ahmed Basher

21-aastane Nigeeria ründaja osutus peamiseks võtmeks, millega Viimsi väravalukk lahti keerati. Kahe kohtumisega lõi ta Viimsi võrku koguni kolm palli ning hoidis ohtu üleval ka neil perioodidel, kui Tammeka mänguliselt raskustes oli. Ei või kunagi teada, kas Tammeka oleks jäänud Premium liigasse püsima ka ilma temata, aga selle suvise üleminekuga tabati igatahes otse kümnesse.

Protokoll:

3. detsembril kell 18.00 Tartu Annemõisa jalgpallihallis

Tartu JK Tammeka - Viimsi JK  1:1 (0:1), kahe mängu kokkuvõttes 6:1
70. Ahmed Basher - 20. Gregor Lehtmets

Hoiatused: 36. Ahmed Basher, 48. Giacomo Uggeri, 68. Dominic Laaneots, 79. Patrick Genro Veelma - 34. Karl Erich Kaljuvere, 68. Johann Kõre, 79. Robert Laidvee
Pealtvaatajaid: 140
Peakohtunik: Joonas Jaanovits
Abikohtunikud: Aron Härsing, Erkko Liiv
Neljas kohtunik: Deniss Nõmm
VAR: Kristo Tohver
AVAR: Jaan Roos

Tammeka: Richard Aland, Tanel Tammik, Kevin Anderson (46. Herman Pedmanson), Eugenio Bracelli, Rasmus Kallas (90+2. Mihkel Sepp), Reio Laabus, Sander Puri (65. Dominic Laaneots), Devid Lehter (46. Giacomo Uggeri), Kevin Mätas, Patrick Genro Veelma, Ahmed Basher (90+2. Kevin Burov).
Varus: Carl Kaiser Kiidjärv, Dominic Laaneots, Carl Robert Mägimets, Giacomo Uggeri, Egert Naruson, Herman Pedmanson, Kevin Burov, Taijo Teniste, Mihkel Sepp.

Viimsi: Rasmus Armas, Aleksander Ojamets (40. Mihkel Jürimäe), Martin Jälle, Robert Laidvee, Markus Valkna (71. Oskar Jõgi; 83. Johannes Theodor Kollist), Johann Kõre, Karl Erich Kaljuvere, Joonas Luts (83. Rasmus Kala), Oskar Mägi, Nevil Krimm, Gregor Lehtmets (71. Roden Vahe).
Varus: Gregor Vigla, Oskar Jõgi, Janar Toomet, Rasmus Kala, Mihkel Jürimäe, Roden Vahe, Johannes Theodor Kollist.

SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: IMRE PüHVEL
SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
PLAANID JA DIILID
UUS HOOAEG KOPUTAB
Nutta taga pronksi või nautida uut stabiilsust? Ajastu viimane tants algab Kuressaarele tuttava muusikaga
MIS MAAILMAS TOIMUB?
MEISTRITE LIIGA
Luup peale | Üks oli nüri, teine tömp, teravam selgub kolme nädala pärast: Napoli ja Barcelona eri
AASTA PARIMATE TÖÖDE KONKURS
Soccernet.ee ajakirjanikud saavutasid Eesti aasta parimate tööde konkursil ühe võidu, ühe teise ja kolm kolmandat kohta!
HOOAJA EELVAATED
EESTI KOONDISED
VÄLISMAA
TARTLASED VALMISTUVAD
JUTUD DIREKTORIGA
Spordidirektor Gert Kams profileerib, balansseerib, nuputab, riskib, kaupleb, kalkuleerib ja planeerib
HOOAJA EELVAATED
QUO VADIS, BALTIKUM?
Pikk ette (ja ise järele) | Balti liiga taaselustamine – miks on see halb idee?
Kalju pikendas Pauriga lepingut
PREMIUM LIIGA
Kalju pikendas Pauriga lepingut (0)
 
Trans võttis Taaniel Usta laenule
PREMIUM LIIGA
Trans võttis Taaniel Usta laenule (2)
JUTUD TASKUST
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
36
23
10
3
74:24
79
2.
Tallinna FCI Levadia
36
22
11
3
67:24
77
3.
JK Tallinna Kalev
36
14
11
11
49:41
53
4.
Paide Linnameeskond
36
13
14
9
50:34
53
5.
Nõmme Kalju FC
36
12
13
11
50:42
49
6.
Pärnu JK Vaprus
36
12
12
12
40:43
48
7.
FC Kuressaare
36
12
7
17
36:60
43
8.
JK Narva Trans
36
12
2
22
32:64
38
9.
Tartu JK Tammeka
36
5
12
19
33:65
27
10.
Harju JK Laagri
36
5
8
23
27:61
23
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • R 20.00 Ravens - Phoenix (Coolbet saaliliiga)
  • L 14.00 Kalju - Liepaja (Liivimaa Taliliiga)
  • L 19.00 Silmet - Narva (Coolbet saaliliiga)
  • P 12.30 Flora - Trans (Superkarikas)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
JK Narva Trans
0
FC Kuressaare
0
JK Tallinna Kalev
0
Tartu JK Tammeka
0
Tallinna FC Flora
0
Nõmme Kalju FC
0
Paide Linnameeskond
0
Pärnu JK Vaprus
0
Tallinna FCI Levadia
0
FC Nõmme United
0