Luup peale | Viljandis otsustasid mängu Kuressaare kaks meisterlikku karistuslööki ja ebaõiglane punane kaart (18)

FC Kuressaare lahkus Viljandist 2:1 võiduga. Foto: Liisi Troska

Premium liiga 3. vooru viimases kohtumises kaotas Tulevik tuulisele Viljandi kunstmurustaadionile kogunenud 336 pealtvaataja ees FC Kuressaarele 1:2 alla. Kohtumise võtmemomendiks oli kohtuniku Siim Rinkeni otsus eemaldada 81. minutil Alex Roosalule ja määrata karistuslöök, millest Sander Laht lõi saarlaste võiduvärava.

Kohtumist asus 13. minutil juhtima Tulevik, kui koondisepausi ajal klubiga liitunud kogenud ründaja Kaimar Saag suunas 13. minutil osava löögiga väravasse Illimar Loigo tsenderduse. Kuressaare jõudis viigini 55. minutil Märten Pajunurme tugevast ja täpsest karistuslöögist. Võidupunktid vormistas Saaremaale Lahe veelgi meisterlikum karistuslöök. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Alex Roosalu ebaõiglane punane kaart.

80. minutil leidis Kuressaare sööduga Tuleviku kaitseliini taha vahetusest sekkunud ründaja Otto-Robert Lipu. Veidi enne karistusala jõudis Tuleviku keskkaitsja Roosalu talle järele, sirutas jala välja, võttis palli enda valdusesse ning mängis samal ajal kehaga vastase olukorrast välja.

Kohtunik Siim Rinken fikseeris olukorrast vea, millega on korduste vaatamise järel üliraske nõustuda. Samas oli selge, et kui kohtunik nägi viga, oli punane kaart ainuvõimalik otsus. Aga häda on selles, et viga polnud õige otsus. Tulevik jäi vähemusse ning Kuressaare teenis väga soodsalt positsioonilt karistuslöögi, mille Laht ülima meisterlikkusega ristnurka keerutas.

Vaata ERR-i videot Roosalu eemaldamisest.

2. Elari Valmase õiglane kollane kaart.

Tavapäraselt häälekas Viljandi publik polnud kohtunik Rinkeni otsusega üldse rahul ka 59. minutil, kui kontrarünnakusse sööstnud Indrek Ilvese selja tagant maha sikutanud Kuressaare kapten Elari Valmas sai kollase kaardi. Viimase lootuse veaga siiski tegemist polnud, sest teine keskkaitsja Märten Pajunurm oli Valmasega samal liinil ning mängu ja palli suund polnud otse värava peale. Seega tolles olukorras oli Rinkeni otsus õige.

3. Saag tabas, aga jättis teise löömata.

Kaimar Saagi 1:0 värav 13. minutil oli kogenud tegija sooritus – hästi ajastatud hüppe pealt suunas 30-aastane ründaja osava liigutusega alumisse nurka. Samas teine hea šanss jäi Saagil löömata, kui 77. minutil duelleeris ta edukalt Valmasega ja jäi karistusala joonel palliga vabaks. Esimese puute pealt sooritatud pealelöök maandus Magnus Karofeldi süles.

Tribüünil istunud Tuleviku president Raiko Mutle impulsiivne kommentaar olukorrale oli hüüatus: "Ära kiirusta!". Saagil olnuks tõesti variant teha veel teinegi puude ja lüüa siis. 2:1 juhtseisu puhul võinuks kõik minna hoopis teisiti.

4. Heitliku iseloomuga kohtumine.

Kui paremini alustas Kuressaare, siis mõne minuti järel kandus initsiatiiv üle Tulevikule, kes lõi selle toel 1:0 värava ning heegeldas kokku veel paar kena rünnakut. Äärepoolkaitsjad Mark Edur ja Illimar Loigo võtsid sisse häid positsioone, kust kaaslased nad üles leidsid. Ning üks-üks olukordades Kuressaare äärekaitsjate vastu oldi ohtlikud.

Poole tunni möödudes aga Tuleviku hoog rauges ning avapoolaja lõpus pidi Karl-Romet Nõmm tegema kolm tõrjet. Teise poolaja algus kuulus samuti saarlastele, kes teenisid karistuslöögi, kust Pajunurm lõi viigivärava (Nõmm ei jäänud valvama ainule enda nurka, kuhu pall lendas, vaid proovis katta ka vintlööki üle müüri; säärane teguviis sai talle saatuslikuks).

Kogu kohtumisele vajutas oma pitseri ka tugev küljetuul, mis muutis kõrgete pallide mängimise keeruliseks ning valmistas mängijatele raskusi nende trajektoori hindamisel. Samas tagas see võitlusliku ja korraliku tempoga kohtumise, mida polnud ühestki otsast igav vaadata.

5. Kohtumise parim – Sander Laht.

Ründav poolkaitsja täidab Kuressaare edurivis omapärast rolli, mis meenutab veidi Gheorghe Hagi oma 90-ndate keskel Euroopa tippu kuulunud Rumeenia koondises. Lahel ei ole kindlat positsiooni, vaid tema ülesanne on oma mängijatarkust ära kasutades olla vastasele võimalikult ohtlik.

Rauno Tutk tegutseb nr 10 ja Maarek Suursaar tipuründaja positsioonil, moodustades niiviisi edurivi tüve. Kuhupoole Laht ennast konkreetses mänguepisoodis sätib, on juba tema enda otsustada. Nagu Kuressaare tänavused tulemused viitavad, on süsteem sobiv ja toob esile Lahe parimad omadused. Tänagi venitas ta Tuleviku kaitseliini kord siit ja kord sealt. Ning otsustas hiilgava karistuslöögiga mängu saatuse.