Meinhard Pulk: näo, hinge ja väärikuse kadumisest Manchesteris ning Jose Mourinhost (0)

Seitsmendast eluaastast saadik lemmikklubi staatuses olnud Manchester United on lähiminevikus hakanud vaikselt muutuma sama võõraks ja eemalepeletavamaks kui keskmine Balti Jaama turu asotsiaal.

"Unitedi näo" kadumises viimasel viiel aastal on oma osa pea kõigil sportlike tulemustega seotud tegutsejatel - peatreeneril (kes Unitedi klubi struktuuri tõttu väärib pigem mänedžeri nimetust), klubi ladvikul ning mängijatel (loomulikult vaatan peamiselt Paul Pogba otsa). Siin tekstis peatun pikemalt peatreeneril ja klubi juhtimismudelil. Esmalt peatreenerist Jose Mourinhost.

***

Kui Sir Alex Fergusoni ja tegevjuht David Gilli lahkumisele järgnenud aastad olid Manchester Unitedi fännidele rasked, siis viimasel poolaastal on asjalood võtnud tulemuste ja mängupildi osas košmaarse vormi. Viimasest 14 liigamängust on võidetud vaid kuus, veebruaris näidati mõlemas Meistrite liiga 1/8-finaali mängus Sevilla vastu õpikunäidet sellest, kuidas toimib üks mittekoherentne ja ilma selge plaanita mängiv meeskond, kus mängijad ei saa tõenäoliselt ise ka aru, mida neilt nõutakse.

Debüüthooaja kolm trofeed ja mulluse hooaja lihtsurelikest stabiilseimad esitused (ehk teine koht Manchester City 100 punkti meeskonna järel) andsid lootust, et Mourinhot kogu tema karjääri vältel iseloomustanud omadused - tugev kaitse, ebapopulaarsete võtetega punktide noppimine, meedia provotseerimine jne – suudavad ka Manchesteris vähemalt minimaalse edu garanteerida. Mängud Sevillaga ning nadivõitu hooaja lõpp pakkusid aga esimesed ohumärgid ja suvel hakkas portugallase jaoks "süžee" totaalselt käest libisema.

Küsimusi suutis Mourinho tekitada juba Venemaa MM-i ajal Pogbale suunatud kommentaaridega. Juuli lõpus soovitas ta USA-tuuril olles fännidele, et Unitedi-mängude külastamine ei pruugi kõige parem mõte olla. Üleminekuakna fopaa tõttu noomis ta suve jooksul paaril korral avalikult ka tegevjuht Ed Woodwardi. "Pisike" kiil on sisse löödud suhetesse Anthony Martiali ja Eric Baillyga, seebiooper maailmameister Pogbaga on vutiüldsuse meelt lahutanud kogu augusti ja septembri. Mourinho kommentaare lugedes on usutavasti viimase paari kuu jooksul suunurgad alla vajunud ka Phil Jonesil ja Marcus Rashfordil.

Augustis väljendas Mourinho tugevat pessimismi algava hooaja suhtes. Kui võis loota, et tegu on talle omaste mõttemängudega, siis reaalsuses oligi portugallasel õigus. Unitedi fännid on näinud näiteks viimase 30 aasta halvimat liigahooaja algust. Nad on näinud, kuidas Inglismaa esiliiga keskmik ning kollanokast peatreeneri juhendatav Derby domineerib 20-kordset Inglismaa meistrit Old Traffordil. Unitedi fännid on näinud ka, kuidas esimene rohi selliste vastaste vastu kaotusseisu jäädes on Marouane Fellaini sihtimine pikkade pallidega.

Mourinho on kulutanud ametisse asumise järel uutele mängijatele ligi 400 miljonit eurot. Mis on tulemus? Tottenhami vastu mängis keskkaitses Ander Herrera, kes ilmselgelt ei saanud hakkama. West Hami vastu oli pingil olemas Unitedi viimaste aastate stabiilseim keskkaitsja Eric Bailly – kolmeses liinis alustas hoopiski noorteklassis tipuründajana mänginud ja Unitedi esindusmeeskonnas keskpoolkaitsjana läbimurde teinud Scott McTominay. Äärekaitsjatena on endiselt, 2018. aasta sügisel, üpris suur tõenäosus näha Antonio Valenciat ja Ashley Youngi. Selle kalendriaasta glamuurseim ost Alexis Sanchez oli laupäevaseks mänguks ideaalses konditsioonis, sõitis Londonisse ka kaasa, kuid jälgis mängu tribüünilt. Ei tundu, et see kõik oleks läbimõeldud tegutsemise tulem.

Special One'i kurioosne evolutsioon

Mourinho on kogu karjääri vältel vastuvoolu ujunud. Mourinho mentor ja tema treenerikarjäärile vundamenti laduda aidanud Sir Bobby Robson kujutas vastupidiselt enda kuulsaimale õpilasele väärikat ja traditsioonilist inglise härrasmeest, kes suutis ka kõige äärmuslikemate iseloomuomadustega mängijad ühtseks meeskonnaks sulatada. "Ma ei näinud teda kunagi kellegagi tülli minemas, sest tal oli maagiline viis inimestega rääkimisel," on Robsoni kohta öelnud Terry Butcher.

Kuumavereline oli Mourinho juba toona. Kui Robsoni ja Mourinhoga Barcelona külastas hooajal 1996/97 Athletic Bilbaod, oli baskide lootsiks kogu liiga tõenäoliselt kardetuim treener Luis Fernandez. 2:1 võidumängus näitas Fernandez kogu mängu jooksul üles äärmuslikku agressiivsust. Kui Robson ei lasknud end sellest segada, siis kodupubliku šokiks sattus prantslasega rüselusse nooruke abitreener Mourinho. Nii sai Hispaania publik tulevase superstaartreeneri olemusest esimese aimduse.

Mourinho treenerikarjääri alguse keskseteks elementideks olid Robsoni eeskujul mängijatesse enesekindluse süstimine ning nendega sõbralike sidemete loomine. Kõige tipuks oli Mourinho aga detailifriik. See kõik rajas talle tee vutimaailma tippu. Mourinho võitis Meistrite liiga nii Porto kui Interiga, tüüris Chelsea kahel erineval ajastul Premier League’i tiitlini, teenides oma treenimisstiili ja värvika iseloomuga vutimaailma vägevaimate lugupidamise.

Mis on selle superstaariga juhtunud? "Mourinho hakkas konflikte looma esimesest tööpäevast alates," kirjutas The Guardiani kolumnis Mourinho ajast Unitedis Daniel Taylor. "Ühe staažika Old Traffordi allika sõnul oli tema hoiakuks, et "kõik on s**t - treeningväljak on s**t, meditsiinipersonal on s**t, toit on s**t, staadion on s**t - kõik."

Real Madridi ja Chelsea fännidele võib see kõlada tuttava vaatepildina. Realis olid tema suhted pressi ja mängijatega konstantselt intriige täis. 2013. aasta kevadel avaldas ta korduvalt soovi Sir Alex Fergusoni kingadesse astuda, minnes selle nimel oma väljaütlemistega äärmustesse välja. Hispaanias olles tellis ta endale MUTV kanali ning vaatas reede õhtuti Paddy Crerandi saadet. Nüüd Unitedis olles on tema huvi MUTV kanalil esinemise suhtes väga leigeks muutunud.

Nii nagu Madridis, vajutas Mourinho ka oma teise Londonis veedetud perioodi kolmandal hooajal enesehävitusnupule. 2015. aasta sügisel suutis ta tülli minna näiteks füsioterapeut Eva Carneiroga, kritiseeris avalikult oma mängijaid ja jättis klubist lahkudes tiitlikaitsja Premier League'i tabelis teise kümnesse. Manchesteris on samad probleemid jätkunud. Kas on Mourinho meetodid oma aja lihtsalt ära elanud või on tema languse põhjus milleski muus?

Võimuvaakumist

Vutimaailm paistab jõudvat konsensusele, et vähemalt Unitedi-karjääri mõistes on Mourinho jaoks kõlamas õige pea hingekellad. Veidi keerulisem on eemaldada aga klubi juhtimisega seotud probleeme.

"See segadus algas, kui United vallandas David Moyesi pärast kaheksat ametis oldud kuud ning me kaotasime igasuguse tunnetuse väärtustest, mida klubi oli ehitanud sada aastat. See ei ole peatreeneri süü, see on juhtimise puudumine tema pea kohal. Nad sebivad ringi ilma mingi plaanita!" lausus Unitedi legend Gary Neville pärast kaotust West Hamile Twitteris.

Ehk oli Moyesile 2014. aasta kevadel kinga andmine isegi õige otsus. See ei muuda aga fakti, et Unitedi kui klubi juhtimine on omadega karile jooksnud ning konkreetse plaani puudumine on silmaga nähtav. Endine turundusdirektor, nüüdne tegevjuht Ed Woodward on peamiselt paistnud silma lugematute hulga rahalaevade juurde toomisega. Samas ei vastuta aga sportlike tulemuste eest peale peatreeneri keegi. Klubi võlg muudkui kasvab iga aastaga, üleminekuturul on raha pildumisega pandud rohkem mööda kui pihta ning kõik kolm Fergusoni-järgset peatreenerit on lahkunud/lahkumas negatiivsete emotsioonidega.

"Kui Unitedis on võimuvaakum, siis seetõttu, et reaalsuses ei vastuta enam mitte keegi mitte kellegi ees – eemalolevad omanikud (Glazerid) on huvitatud vaid kasumimarginaalidest, nõrk tegevjuht Ed Woodward on peamiselt hõivatud absurdselt pika kommertspartnerite nimekirja suurendamisega kui keskendumisega põhitegevusele," kirjutas Guardianis Paul Wilson.

Wilson viib sellise probleemi juured tagasi Unitedi kuldaegadesse. "Vanasti olid kõik - vähemalt siinpool Atlandit asuvad inimesed - vastutavad Fergie ees, sest ta suutis oma nina ajada kõikidesse klubi aspektidesse. See oli tema mõte sellest, kuidas juhtida niivõrd suurt ja keerulist äri. Juhiomaduste kursuse esimene reegel on, et sul saab olla vaid üks juht."

Kui lahkus ka aastaid Fergusoni kõrval olnud tegevjuht David Gill, hakkas kaardimajake kokku varisema. Hädavajalikud kogemused kaotanud Unitedi juhtkonnal läks pikalt aega mõistmaks, et selline Fergusoni-aegne juhtimismudel on oma aja ära elanud. "Oleks Gill tema kõrval olnud, oleks David Moyes suutnud ehk pidada vastu veidi enam kui ühe hooaja, kui mitte kuus aastat nagu esialgu planeeriti," tõdes Wilson.

Kuidas edasi?

Aega läks, aga tänavu on asjad liikuma hakanud. Augustis hakkas United otsima spordidirektorit, mis ühes modernses klubis peaks olema loomulik nähtus. Nii saab Woodward keskenduda peamiselt oma trumpalale ehk kommertstegevusele. Peatreener saab oma mänedžeri tiitliga kaasnevast koormast lahti ja võib keskenduda treeningväljakul toimuvale. Seni ei ole veel spordidirektori otsingud küll vilja kandnud.

Tahaks igatahes loota, et ajalugu ei kordu. Kui Sir Matt Busby 1970. aastal pärast 25 klubis veedetud aastat pensionile läks, oli Unitedil enne Fergusoni saabumist 16 aasta jooksul viis peatreenerit, mis tolle aja kontekstis oli küllaltki palju. Korra käidi ära Inglismaa esiliigas ning meistritiitlit oodati 26 aastat. Nagu ka tänapäeval, olid toona Unitedi suure juhi lahkumisele järgnenud aastad täidetud eksistentsiaalsete probleemidega.

Wilf McGuinness ei suutnud mängijate seas autoriteeti kehtestada, Frank O'Farrel sattus tülli Busbyga, kel oli endiselt klubisiseselt tugev mõjuvõim, Tommy Docherty oli edukas, kuid tema Unitedi-karjäärile tõmbas kriipsu peale esindusmeeskonna füsioterapeudi abikaasaga afääris olemine. Dave Sextoni igav ning kaitsele rõhuv jalgpall tekitas fännides frustratsiooni, Ron Atkinson ei suutnud stabiilselt esiotsas olemisest hoolimata Unitedit meistritiitlini viia ning Ferguson võttis 1986. aasta novembris klubi üle, kui Unitedi paiknes relegatsioonitsoonis.

Unitedi nägu, hing ja väärikus on igatahes ka tänapäeval kõvasti haavata saanud. Kõik ei ole siiski liialt negatiivne – esindusmeeskond on oma ea poolest noor ja talendikas. Ka akadeemias on seis oluliselt meeldivam kui mõned aastad tagasi. Tahaks väga loota, et praegusest kaosest hoolimata suudetakse kõik tulevased talismanid endal hoida.

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
VARSSAVI OOTAB!
Poolas ree peale saanud Eesti koondise salakuulaja: arvamusi on seinast seina, paljud poolakad tahaks teist treenerit
VÄRSKED VUTIJUTUD
VARSSAVI OOTAB!
Slovakkia-sammuga hinnalisi minuteid kogunud Jürgens: vajasin neid, et koondises jälle viie minutiga krampi ei saaks
LIIGA OTSIB MEISTRIT
Kaheksa paremat, kes on kukutanud parimaid: Ajaxi ja Benfica esiareenidel lüüakse tuled eriliselt põlema
KOONDISE KESKVÄLJAMEHED
VARSSAVI EEL
Sõelmäng | Väravakuningas Henri Anier: pole olemas võimsamat emotsiooni, kui Eesti eest löödud värav
Eesti koosseis Poola vastu: Klavan, Mets ja Vassiljev olemas, kutse sai ka Laur
OTSUSED
Videokohtunik | Kes kelle kukutas ja kelle jalale ikkagi astuti?
PIKEMAT LUGEMIST
VARSSAVI OOTAB
Eesti, pane valmis! Poola koondise koosseis kubiseb suurtest nimedest
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Kas HPV-ga nakatumine võib tekitada vähki ka meestel?
VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

Vaata kõiki episoode siit!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0