Memo | Arsenal pani kohtunikelt abi saanud City magama ning lõpetas kaheksa aastat kestnud põua (1)

Vahetusest sekkunud Gabriel Martinelli lõi Arsenali võiduvärava. Foto: Scanpix / David Klein / Reuters

Kaheksa aastat oodanud Londoni Arsenal näitas Premier League'i 8. voorus võimu, kui alistas koduväljakul 1:0 Manchester City. Külalisi ei päästnud ka kohtunike küsitavad otsused.

Eelmised 12 omavahelist liigamängu võitnud City alustas tugevalt ning oli avaväravale lähedal juba 4. minutil. Phil Foden riputas nurgalöögi paremalt poolt viiekasti, kust Joško Gvardiol suunas palli värava poole. Horvaadi löök lendas kindamees David Rayast mööda, kuid väravajoonelt klaaris ohu Declan Rice. Jätkuolukorras pikendas City ründaja Erling Haaland peaga Nathan Akele, kes virutas seitsmelt meetrilt üle.

Ehmatusega pääsenud Arsenal kindlamaks ei muutunud. 17. minutil söötis kodumeeskonna keskkaitsja Gabriel Magalhaes tagasi Rayale, kes võttis palli omaks ning proovis seda ette mängida. Lisapuude oleks peaaegu läinud kalliks maksma, sest pressi teinud Julian Alvarez sai sööduüritusele jala vahele ning mänguvahend vuhises napilt väravast mööda.

Avapoolajal mängis veenvamalt City, aga ka Arsenal näitas teravust. 25. minutil tabas endine City ründaja Gabriel Jesus posti, kuid oleks ta skoorinud, poleks värav lugenud, sest brasiillane tegi vahetult enne Phil Fodeni vastu vea. Vaheajaks oli seis 0:0.

Arsenal, kes tegi esimese löögi raamidesse alles 51. minutil, muutus teise poolaja edenedes ohtlikumaks. 62. minutil jäi Oleksandr Zinchenko tsenderdus City trahvikasti püsima. Palli saanud Jesus mängis end vastaste vahel vabaks ja proovis sööta värava alla, aga Ake sai jala vahele. 85. minutil oli Jesus taas aktsioonis, kuid jälle loopis talle kaikaid kodaratesse Ake.

Minut hiljem tulid võõrustajad uuesti rünnakule. Thomas Partey leidis püstsööduga kasti liikunud Takehiro Tomiyasu, jaapanlane jätkas peaga Kai Havertzile. Saksla poolkaitsja jättis omakorda trahvikasti otsa Gabriel Martinellile, kes virutas nahkkera Ake näo põrkest värava vasakusse alanurka – 1:0!

See oli kõik, mida Arsenal vajas. Kumbki meeskond lõpuminutitel võimalusi ei tekitanud, Londoni punane klubi võttis oivalise võidu. Liigatabelis on Arsenal 20 punktiga teisel kohal. Linnarivaalil Tottenham Hotspuril on punkte sama palju, kuid tänu paremale väravate vahele on valgeid särke kandev võistkond liider. City seisab 18 silmaga kolmandal real. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Absurdsed hetked | Kovacic pääses kahel korral potentsiaalsest punasest. Man City poolkaitsja Mateo Kovacic mängis 68 minutit. Aga tegelikult oleks ta mäng pidanud lõppema 29. minutil, äärmisel juhul 35. minutil, sest ta sai hakkama kahe jõhkra veaga.

Esimeses olukorras libistas horvaat sirge jalaga korgid ees Arsenali kapteni Martin Ödegaardi hüppeliigesse ning sai vea eest kollase kaardi. VAR-kontrollis ka punast, kuid seda ei antud. Otsus on arusaadav, sest kuigi ta läks võikalt sisse, võib öelda, et kontakt oli piisavalt madalal. Aga kuus minutit hiljem tegi ta sarnase vea, siis jäi ette Declan Rice. Veal oli sarnaselt esimesele oranži hõngu, kuid kohtuniku Michael Oliveri arvates polnud see väärt isegi kollast.

Nii pääses Kovacic puhta nahaga ning City sai jätkata 11 mehega, kuid nagu reedab lõpptulemus, siis sel korral polnud ka kohtunike abist kasu.

Pöördehetk | Arteta vaheajal tehtud vahetusArsenali peatreener Mikel Arteta tegi vaheajal ühe vahetuse. Ta võttis välja algkoosseisu kuulunud ääreründaja Leandro Trossardi ning tõi tema asemele Gabriel Martinelli. 22-aastane brasiillane lõi juba esimese viie minutiga rohkem teravust kui Trossard kogu esimese poolaja peale kokku, tema jalast tuli ka Arsenali esimene löök raamidesse.

Kuigi Martinelli vajus teise poolaja keskel varju, siis mängumeeste minutitel lükkas ta selja sirgu ja kostitas Manchesterist külla sõitnud rivaale väravaga. Vahetusest sekkunud mees tõi pikalt marineerinud võidu, mis viib järgmise punkti juurde.

Üllatus 1 | Arsenal võitis Cityt. 2015. aasta 21. detsember on päev, mil Arsenal võitis viimati liigamängus Cityt. Samuti Emiratesi staadionil peetud kohtumine lõppes kodumeeskonna vaatest 2:1, võitjate poolelt tegid skoori Theo Walcott ja Olivier Giroud. Neist esimene on karjääri juba lõpetanud, teine teeb tegusid AC Milanis.

Möödus 16 matši, millest City võitis 15. Üks kohtumine, mis mängiti 2017. aasta aprillis, jäi 2:2 viiki. Seega Arsenal ootas aastaid, et lõpuks ometi Man Cityt nõelata ning nad said sellega suurepäraselt hakkama. Arsenali võit pole aga ainus üllatus ...

Üllatus 2 | City kaotas kaks mängu järjest. Viimase kolme hooaja Inglismaa meister ja valitsev treble’i võitja Man City on Premier League’is töötanud nagu masin. City polnud alates 2018. aasta detsembrist, mil nad alistusid Crystal Palace’ile ja Leicester Cityle, pidanud kordagi tunnistama kahte liigakaotust järjest. Nüüd juhtus see taas, kuna Wolverhampton Wanderers võitis neid eelmises voorus 2:1 ja nüüd langeti Arsenal vastu.

Kaotustes saab suuresti heita süüdistada seda, et City on viimases kahes mängus pidanud hakkama saama ilma poolkaitsjate Rodri ja Kevin De Bruyneta. Enne Wolvesi matši punase saanud Rodri puudumine on võib-olla et valusamgi, sest alates 2019. aastast on klubi võitnud koos temaga ligi 75 protsenti kõrgliigamängudest. Hispaanlaseta on aga võiduprotsent "kõigest" 56. De Bruyne läks katki juba hooaja avamängus, tema naaseb tõenäoliselt uuel aastal.

Samuti võib kaotuse põhjust otsida ka Erling Haalandi esitusest. Nimelt oli lõpuvile kõlades ta eeldatavate väravate näitaja ehk xG suur ja ümmargune null. Kui võistkonna esiründajal võimalusi ei teki, on keeruline võita.

Staar | Gabriel Martinelli. Vaheajal sekkunud Martinelli muutis Arsenali mängu teravamaks. Kuid mis kõige tähtsam, ta lõi kohtumise ainuvärava ning lõpetas Kahurite kaheksa aastat kestnud ootuse – lõpus ometi võideti liigamängus Manchester Cityt.

Tsitaat | "Martinelli rääkis mitu nädalat, et ta on City vastu mänguvalmis. Kõik ütlesid talle, et ta ei ole. Ta tuli eile minu juurde ja ütles: "Boss, ma ju lubasin sulle, et olen olemas"," rääkis Mikel Arteta pärast mängu.

Arsenal - Manchester City 1:0 (0:0)