Memo | Mehisem Kalju keeras Unitedi kraanid kinni ja näitas, kes on Nõmme kuningas (galerii!) (0)

Kaljut ja Tamme kõigutada United seekord ei suutnud. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Hooaja kolmandas Nõmme derbis oli küll kõike muud, mis ühest derbist õige derbi teeb, ent paraku nappis sportlikku tasavägisust. Avapoolajal eduseisu haaranud Nõmme Kalju lükkas teiseks poolajaks sisse kõrgema käigu, millele Nõmme Unitedil enam vastust ei olnud, ning võttis lõpuks kindla 4:0 võidu.

Avapoolaeg kulges võitluslikult, aga võimalustevaeselt. Nii märtsis kui ka mais Kaljult viigipunkti välja võidelda suutnud United hakkas soosikule hästi vastu, Alles 21. minutil ahhetas 500-pealine publik esimest korda, kui Kalju värske täiendus Ivans Partikejevs välisküljelöögi napilt üle põiklati saatis. Kohe mängisid teises väljakuotsas hästi kokku Kevin Mätas ja Unitedi uus ründaja Facundo Stefanazzi, ent itaallase löök tabas täpselt Kalju väravavahti Henri Perki.

33. minutil sündis suuresti individuaalse klassi pealt avavärav. Tamm jättis osava pöördega selja taha Unitedi keskkaitsja Alexander Kapitan Bergmani ning andis terava söödu värava alla, kust Pavel Marin selle võrku lükkas - 0:1. Pausile mindigi sellelt seisult, sest ühtegi väga head võimalust kummalgi enam ei tekkinud.

Teisel poolajal jätkati samamoodi. 56. minutil võttis Tamm väga efektselt õhust alla Marini poolkõrge söödu ja lõi kohe pöörde pealt, kuid haigestunud Marko Meeritsat väravasuul asendanud Premium liiga debütant Georg Mattias Lagus tegi hea jalatõrje. Järgnenud nurgalöök põhjustas Unitedi värava all suure segaduse ja lõpuks pääses löögile Marin - 0:2! Väravat ta samas endale siiski ei saanud, sest viimase mehena puutus väravaesisel palli Tamm ja lõpuks kanti tabamus hoopis tema nimele.

Ametlikult sai Pavel Marin enda nimele ühe värava, aga oli peaosaline ka teise sünnis. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Kalju kontrollis mängu käiku seejärel aina kindlamalt ja oli paaril korral kolmandale väravale üsna lähedal. 65. minutil lendas Marini löök napilt üle, 77. minutil võttis Tamm vastase kaitsjatelt jälle jõuga palli ära ja löögile pääses lõpuks Kaspar Paur, ent tema katse suutis Steven Salmistu blokeerida.

Vaid minut hiljem ei olnud Unitedil siiski enam pääsu. Daniil Tarassenkov mängis vasakul äärel Salmistu üle ja söötis värava alla, kus Lucas Serravalle palli kaunilt võrku saatis. Esialgu tõusis küll äärekohtuniku Silver Kõivu lipp selle märgiks, et enne Tarassenkovi tsenderdust käis pall üle otsajoone, aga VAR uuris olukorda pikalt ja jõudis viimaks järeldusele, et nii see siiski polnud - 0:3.

87. minutil löödi  Unitedi kirstu neljas ja viimane nael. Tammega karistusala servas võidelnud Karl Läänelaid pani jala väga halvasti maha ja väänas hüppeliigest, rebis seejärel Tamme kaelast pikali ja Kaivoja näitas veendunult penaltipunktile. Kalju esiründaja vormistas 11 meetrilt ise lõppseisuks 0:4. Üleminutitel käis pall veel korra Laguse selja taga, aga kübaratrikki Tammele sealt siiski ei tulnud - keskjoonelt söödu suunas startides oli ta jõudnud suluseisu.

Alex Matthias Tamm oli üks Kalju veduritest. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Võtmetahk | Kogemused. Mängu vaadates võis kergesti tekkida küsimus - miks ei suutnud Kalju kahes esimeses derbis Unitedit sel moel ära suruda? Algusest peale paistis välja, et kaljukatel on kordades rohkem kõrgliigakogemust, selle võrra enam ka mängijatarkust ja vajadusel lihtsalt füüsilist jõudu. United ei tegutsenud sugugi halvasti, aga kahe meeskonna klassivahe oli seekord ilmselge.

Sähvatus | Lucas Serravalle debüütvärav. Kaljuga liitumise järel Esiliiga B-s kaks mängu pidanud ja neis kuuel korral jala valgeks saanud brasiillane oli jõudnud mängus olla umbes-täpselt sadakond sekundit, kui skoori avas. Eelmises voorus Narva Transi vastu kõrgliigadebüüdi teinud ründaja käekäik meenutab kangesti Promise Davidi mullust teekonda - ainult et David pidi Kalju duubli eest kuue väravani jõudmiseks vaeva nägema neljas kohtumises, tegi siis kolmeminutilise Premium liiga debüüdi (muide, samuti kohtumises Transiga) ning avas kõrgliiga väravatearve alles kuuendal katsel.

Duell | Laguse ja Tamme mõttemängud. Premium liiga debütant Georg Mattias Lagus üritas 87. minutil määratud penalti löömise eel Alex Matthias Tamme pähe pugeda, viibates käega endast paremale ja kuulutades talle kõva häälega korduvalt: "Pane siia, Tamm!" Kui läks löömiseks, siis just selles suunas Lagus ka hüppas. Mida tegi Tamm? Lõi teisele poole ja seejuures nii täpselt, et Lagusel olnuks isegi löögisuuna äraaimamisel üliraske tõrjuda.

Jakob Luka vigastatud Karl Läänelaidu riietusruumi transportimas. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Nukker hetk | Läänelaiu õnnetu vigastus. Unitedil on tagaliinis niigi probleeme, sest põhikeskkaitsja Jakob Luka on olnud kuu aega ehk neljas viimases mängus pealtvaataja rollis. Lisaks on traumaga väljas ka tema võimalik asendaja Kaarel Leppsalu. Nädala pärast Narva Transi vastu on ilmselt lootust seekord pingil istunud slovakki taas väljakul näha, aga lõpuminutitel sai pealtnäha pahasti vigastada Karl Läänelaid, kes väänas jalga maha pannes tugevalt hüppeliigest. Luka tõi Läänelaiu lõpuks väljakult riietusruumi enda turjal, mis kipub vägisi viitama sellele, et kui United saabki ühe kaitsja tagasi, jäädakse teisest mõneks ajaks ilma.

Mängu parim | Alex Matthias Tamm. Vahepeal ehk pisult teenimatult Promise Davidi varju jäänud Tamm näib Davidi lahkumise järel uuesti tema õlgadele tõstetud liidrikoormat igati nautivat. Unitedi kaitsjatest oli ta kahevõitlustes silmatorkavalt üle ühelt poolt puhta füüsilise jõuga, aga teisalt ja ennekõike ka nutikusega.

Tsitaat | "Kahevõitlustest. Duellidest. Teistest pallidest. Meheks olemisest. Kogemustest. Me räägime sellest kogu aeg, kõik räägivad sellest kogu aeg, aga see on tõsi." Nii võttis Unitedi peatreener Randin Rande kokku kõik selle, milles tema hoolealused peavad juurde panema, et tabeli viimaselt realt kõrgemale tõusta.

19. juulil kell 19.30 Männiku staadionil

FC Nõmme United - Nõmme Kalju FC  0:4 (0:1)
33. Pavel Marin, 57., 89. pen. Alex Matthias Tamm, 78. Lucas Serravalle

Väravasöödud: 33. Alex Matthias Tamm, 57. Pavel Marin, 78. Daniil Tarassenkov, 89. x