Memo | Šveitsi kaitse oli vahepeal auklik nagu kodumaine juust, kuid alagrupivõit jäi lõpuks ainult kiviviske kaugusele (0)

Šveitsi kolm kangelast (vasakult paremale): keskväljal roppu tööd rüganud Granit Xhaka, avavärava löönud Xherdan Shaqiri ja kolmanda värava löönud Remo Freuler. Foto: Scanpix / Alberto Lingria / Reuters

Viimasene lõppenud alagrupimängus pakuti fännidele nii suures koguses väravaid (5) kui ka kaarte (11). Seejuures muutus - nagu ka teiste alagrupi kulminatsioonides - korduvalt tabeliseis: lõpuks teiseks jäänud šveitslased olid vahepeal ka kolmandad ning esikohast jäi neid lõpuks lahutama ainult üks tabamus. Serblased said samuti korraks mõelda edasipääsemisele, ent lõpuks sai neist koos Katari, Walesi, Taani ja Kanadaga ainus koondis, kes ei võitnud ühtegi mängu.

Tõenäoliselt polnud kõik jalgpallifännid veel oma telerit tööle jõudnud pannagi, kui juba Šveits vastaste väravaesist pommitas. Nimelt oli mäng kestnud umbes 20 sekundit ning seejärel kõmmutas Granit Xhaka peale - müüri. Pall jõudis läbi õnne Breel Embolole, kes sai üks-ühele vastaste kiipriga, kuid - tõrje. Mänguvahend põrkas jälle tagasi Arsenali poolkaitsjale, kes saatis veel ühe litri ristnurga suunas, aga - tõrje.

Sellega lahtine mäng aga otsa ei saanud ning mõlemad said veel end proovile panna. Olukorda soodustas ka see, et mõlemad võistkonnad lasid väljakul olnud mängijatel väga laiali valguda ehk keskväli oli päris tühi. Juba üheteistkümnendal minutil ragises ka šveitslaste post - Andrija Zivkovic lõi umbes 20 meetri kauguselt peale ning kuigi pall jõudis postipõrkest serblastele, siis ründajad ei olnud selleks valmis ja nõrk pealelöök jõudis raskusteta kiiper Gregor Kobelile.

Lõpuks suudeti aga ka väravalukk lahti murda: 20. minutil pääses Šveitsi äärekaitsja Ricardo Rodriguez jooksma, söötis palli värava ette ning läbi õnne sai lõpuks nahkkera endale Xherdan Shaqiri. Endine Liverpooli mängija lõi ka peale ning rikošeti abil sahises väravavõrk - 0:1. Vastust ei pidanud aga kaua ootama, kuna kuus minutit hiljem kaotasid šveitslased palli ning serblased tormasid vasturünnakule. Dušan Tadic tõstis pehme palli värava ette, kuhu oli jooksnud Aleksandr Mitrovic. Kogenud ründeäss pani pea mänguvahendile vastu ning see lendas kõrge kaarega võrku - 1:1.

Kärmelt läks Serbia olukord veelgi paremaks: Granit Xhaka andis 35. minutil valesöödu, serblased tõusid jälle rünnakule ning kuigi Dušan Vlahovici puude läks pikaks, siis Remo Freuler lükkas nahkkera vastasele tagasi jooksu peale. Juventuse ründeäss võimalust kasutamata ei jätnud - 2:1. Poolaja lõpus lõi aga Šveits tabloole taas viigi, kui Silvan Widmeri terav sööt väravaette põrkas Embolo varbast tühja väravasse - 2:2.

Teist poolaega alustas Šveits taas paremini ning ainult kolme minutiga löödi juba üks ära - 2:3. Seekord suudeti aga oma seljatagune paremini lukku panna, mistõttu serblastel just liiga palju võimalusi ei tekkinud. Järgmine kõrgema ohtlikustasemega võimalus tekkis taas šveitslastel, kui 57. minutil mängiti karistuslöök väga kavalalt lahti: keskkaitsja Manuel Akanji tõstis palli Schärile, kes lõi selle vastastesse. Sealt edasi veeres aga pall Embolole, kes kolme-nelja meetri kauguselt kõmmutas palli väravast üle.

Aja möödudes hakkasid serblaste lootused kaduma ning pealelöökide arv kuivas kokku. Seejuures ei läinud ka Šveitsi võistkond liialt survestama ja lepiti 3:2 võiduga. Kusjuures, kui šveitslased oleks ühe suutnud veel lüüa, siis oleksid nad ka alagrupi Brasiilia ees võitnud. Seda aga ei tehtud ning seega minnakse kaheksandikfinaalis kokku Portugaliga. Soccernet.ee tähelepanekud mängust

Pöördehetk | Šveitslaste kolmas tabamus. Sellest, et avapoolaeg oli ootamatult lahtine, tuleb juttu järgmises punktis, kuna pigem kvalifitseerub see üllatuseks. Teine poolaeg oli aga juba see Šveits, mida inimesed on harjunud nägema. Kärmelt saadi kirja oma kolmas värav ning seejärel pandi omaenda kaitseliin lukku ning võti visati merre. Sajaprotsendilisi võimalusi serblastel enam ei tekkinud.

Seejuures sündis kolmas tabamus imekaunilt. Šveits oli 48. minutil jõudnud oma poolaja esimesele rünnakule ning pall oli Embolo käes. Mees saatis selle edasi Shaqirile, kes tõstis ilusa kaarega palli vastastest üle Ruben Vargasele. Ääreründaja söötis välisküljega palli otse õhust täpselt Freulerile jooksu peale ning Nottingham Foresti pallur lükkas nahkkera kavalalt võrku.

Üllatus | Šveitsi mängus nõnda lahtine avapoolaeg. Kui tuua välja üks Euroopa meeskond, kelle mängudes just liiga palju väravaid ei nähta, siis võib selleks täitsa olla mandri südames paiknev Šveits. Viimasel viiel suurturniiril (2020EM, 2018MM, 2016EM, 2014MM, 2010MM) on 64% mängudest lõppenud maksimaalselt kahe väravaga. Ainsateks suuremateks anomaaliateks on mängud prantslastega - korra tehti 3:3 viik ning korra kaotati 2:5.

Ka selle turniiri varasemad matšid lõppesid 1:0 ja 0:1 seisul ehk ainult USA ja Tuneesia fännid nägid kahes avavoorus vähem väravaid (1). Täna näidati aga taas, et ka Rossocrociati mängud võivad neutraalsete toetajate lemmikud olla, kuna esimese 45 minutiga löödi neli ning teisel poolajal lisati veel üks. Šveitslaste keskmisest kehvema kaitse põhjuseks võis olla ka see, et puudusid nii põhikeskkaitsja Nico Elvedi kui ka esikinnas Yann Sommer.

Esiteks teatasid Opta statistikud, et Šveits on esimene koondis, kes on MM-il suutnud esimese minutiga teha kolm pealelööki (statistikat arvestatakse alates 1966. aasta turniirist). Samuti oli duell esimene peale 1998. aasta Inglismaa - Argentina heitlust, kus mõlemad võistkonnad lõid avapoolajal vähemalt kaks väravat.

Staar | Xherdan Shaqiri. Vahet pole, kuidas kulgeb hetkel Chicago Fire'is palliva Shaqiri ülejäänud hooaeg - kui algab mõni suurturniir, kus on vaja Šveitsi eest väravaid lüüa, siis on 31-aastane ääreründaja platsis. Täna sai ta kirja küll ainult ühe värava, ent 30. minutil oli ta lähedal ka teisele, kui ta Ricardo Rodriguezi supersöödu kauni puutega maha võttis, aga pealelöögi napilt postist mööda saatis.

Koos kapten Granit Xhaka ja Rodrigueziga on nüüd Shaqiri näol tegemist läbi aegade enim MM-mänge pidanud šveitslastega. Kokku on kõik siiamaani jooksnud platsile üksteist korda. Tänase väravaga kerkis mees ka päris mainekasse nimekirja. Nimelt on ainult kaks mängijat, kes on löönud värava nii viimasel kolmel MM-il kui ka viimasel kahel EM-il. Üheks neist on Cristiano Ronaldo, teiseks Xherdan Shaqiri. Seejuures on nii 2014., 2018. kui ka 2022. aasta maailmameistrivõistlustel skoorinud lisaks neile ainult Lionel Messi.

Kole hetk | Madinaks läks nii piltlikult kui ka reaalsuses. Kui väravate- ja võimalusterohket heitlust on alati tore vaadata, siis nõnda füüsilist duelli aga pole. Kokku välkus kohtuniku kollane kaart lausa üksteist korda ning viimati läks vilemehe märkmik nõnda kirjuks 2010. aasta MM-il, kui koos lisaajaga nägid Holland ja Hispaania kokku kahtteist hoiatuskaarti.

Kusjuures võib-öelda, et asi oleks võinud lõppeda ka tunduvalt hullemini. Teatavasti on päris mitu šveitslast albaania-kosovo juurtega, mistõttu serblased nendega just suurimad sõbrad pole. Korduvalt provotseeris vastaseid Granit Xhaka ning kui esimesel korral tuli peaaegu terve Serbia pink seetõttu väljakule (tulemuseks ainult üks kollane kaart), siis teisel korral mindi serblaste värava juures peaaegu kaklema (kaks kollast kaarti).

Kahetsusväärseid lauseid pildus ka serblaste treener, kes sõimas Shaqiri ja Xhaka albaanlastest emasid.

Tsitaat | "Meil oli ainult üht väravat vaja, et tabeli tippu minna. Aga kui me oleks saanud ühe, siis ... asi oleks segaseks läinud. Kõige tähtsam on see, et saime edasi," rääkis mängujärgselt ajakirjanikele keskkaitsja Fabian Schär. "Teadsime, et meid ootab ees raske mäng. Lõppude lõpuks väärisime seda võitu. Olime enesekindlam tiim. Lõpus läks pisut kirglikuks, aga suutsime jääda rahulikuks."

Serbia - Šveits 2:3 (2:2)
26. Aleksandr Mitrovic, 35. Dušan Vlahovic - 20. Xherdan Shaqiri, 44. Breel Embolo, 48. Remo Freuler

Hoiatused: 47. Sergej Milinkovic-Savic, 56. Strahinja Pavlovic, 66. Predrag Rajkovic (pingil), 81. Nemanja Gudelj, 82. Aleksandr Mitrovic, 90+5. Nikola Milenkovic - 15. Silvan Widmer, 34. Ruben Vargas, 90+5. Granit Xhaka, 90+9. Fabian Schär
Peakohtunik: Fernando Rapallini (Argentina)

Serbia: Vanja Milinkovic-Savic, Strahinja Pavlovic, Miloš Veljkovic (55. Nemanja Gudelj), Nikola Milenkovic, Filip Kostic, Saša Lukic, Sergej Milinkovic-Savic (67. Nemanja Maksimovic), Andrija Zivkovic (78. Nemanja Radonjic), Dušan Tadic (78. Filip Duricic), Aleksandr Mitrovic, Dušan Vlahovic (55. Luka Jovic).
Varus: Predrag Rajkovic, Marko Dmitrovic, Stefan Mitrovic, Srdan Babic, Strahinja Erakovic, Darko Lazovic, Marko Grujic, Nemanja Radonjic, Nemanja Radonjic, Nemanja Gudelj, Uroš Racic, Filip Mladenovic, Ivan Ilic, Filip Duricic, Nemanja Maksimovic, Luka Jovic.

Šveits: Gregor Kobel, Ricardo Rodriguez, Manuel Akanji, Fabian Schär, Silvan Widmer, Granit Xhaka, Remo Freuler, Ruben Vargas (83. Christian Fassnacht), Djibril Sow (68. Edimilson Fernandes), Xherdan Shaqiri (69, Denis Zakaria), Breel Embolo (90+6. Noah Okafor).
Varus: Jonas Omlin, Eray Cömert, Michel Aebischer, Fabian Frei, Fabian Rieder, Renato Steffen, Christian Fassnacht, Denis Zakaria, Edimilson Fernandes, Ardon Jashari, Noah Okafor, Haris Seferovic.