Memo | Tartus tikkudega mänginud Kalju pääses kahe ehmatusega (0)

Guilherme Carvalho tõmbas rünnakul rambivalguse enda peale. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee (arhiiv)

Nõmme Kalju eelmised kaks külaskäiku Tartusse olid lõppenud viigiga ning punktikaotus oli lähedal ka seekord, aga pool tundi kümne mehega mängides suutsid nad siiski napist 3:2 võidust kinni hoida.

Tammeka haaras üsna rahulike avaminutite järel juhtohjad, kui Ahmed Basher pääses Kalju väravavahi Maksim Pavloviga silmitsi. Pavlov tõrjus esimese pealelöögi, aga pall põrkas Basherile tagasi ja ta konksutas veel tükk aega Kalju kastis, ilma et keegi oleks talle peale jõudnud, ning surus siis palli läbi väravaesise liikluse võrku - 1:0!

Natuke aega paistis Kalju hädas olevat ja nende ründetegevus nõutu, kuid juba 22. minutil tuli siiski vastus ning ei kelleltki muult kui Alex Matthias Tammelt. Guilherme Carvalho tegi võimsa eeltöö, purjetades paremalt äärelt trahvikasti vasakusse külge ja saates sealt tsenderduse tahaposti, kus Tamm viiekastinurgast ülepuusalöögi võrku lajatas - 1:1!

Kolm minutit hiljem oli Kalju juba ees, kui Daniil Tarassenkov söötis vasakult äärelt teise lainesse, Tamm lõi pallist mööda ja Ivans Patrikejevs sooritas seejärel 15 meetrilt täpse löögi posti kõrvale - 1:2! Kolmas tuli poolaja lõpuminutitel läbi Guilherme individuaalse meisterlikkuse. Brasiillane konksutas Herman Pedmansoni, pani noore tartlase väljakule pikali, liikus penaltipunkti lähistele ja saatis sealt palli Tanel Tammiku rikošeti abil posti kõrvale - 1:3!

Tammeka lülitas teiseks poolajaks uue käigu sisse ja pani Kalju surve alla. Juba 48. minutil võinuks ka võrk sahiseda, aga Pavlov suutis Tanel Tammiku võimsa karistuslöögi ristnurga lähistelt üle otsajoone tõrjuda. 54. minutil jõudis omakorda Kalju standardolukorras lähedale, kui Patrikejevsi madal tsenderdus põrkas kuidagimoodi viiekastist läbi, misjärel Marlone Foubert lõi tühja värava ees pallist mööda!

Prantslasest keskkaitsja õhtu värvus peagi veelgi tumedamatesse toonidesse, kui Tristan Koskor end tema pealt maha keeras ning Foubert ta seljatagant kukutas. Tulemuseks penalti ja esmalt kollane kaart, mis VAR-ülevaatuse järel punaseks korrigeeriti, sest tegemist oli ilmse väravavõimaluse ärahoidmisega ning puudus pallimängimise üritus. Koskor ise asus penaltipunkti taha ja saatis enesekindla löögi lati alla - 2:3!

Koos lisaminutitega jäi mängida veel umbes pool tundi ning Tammeka otsis meeleheitlikult Kalju värava võtit, aga ei leidnud seda. Nõmmekad demonstreerisid head oskust mäng lukku keerata, tekitades samal ajal ka ise vasturünnakutel poolvõimalusi. Kõige lähemale jõudis Tammeka 73. minuti nurgalöögi järel, mil Basheri pealöök võttis Tarassenkovist värava ees rikošeti, aga Pavlov suutis sellest hoolimata reageerida ja palli püüda.

Lisaks sellele kogunes Kalju väravavahile veel mitmeid tõrjeid ja kaitsjatele blokeeringuid. Kuuendal lisaminutil pääses Herman Pedmanson veel kastist löögile, aga Pavlov oli ikka ees. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Pöördehetk | Koskori pööreSee mäng pakkus mitmeid pöördeid, alustades Tammeka juhtväravast, mis mängu käima tõmbas, jätkates Kalju kiire ja võimsa vastusega, seejärel Tammeka ümbersünniga teiseks poolajaks.

Aga põnevaim pööre jäi teise poolaja keskpunkti, mil ülejäänud mängu jooksul suhteliselt varjus olnud Tristan Koskor end trahvikastis väga hea tegutsemisega Marlone Fouberti pealt maha keeras ja prantslasel juhtme niimoodi lühisesse ajas, et too oma käsi ründaja ümbert lahti ei lasknud, vaid ta punase kaardi vääriliselt kukutas.

Penaltivea fikseerimise ja penaltilöögi sooritamise vahele jäi VAR-kontrolli tõttu kolm minutit ja 40 sekundit, kuid Koskor näitas raudseid närve, saates pika praadimise järel pehme löögi keskele lati alla.

Üllatus | Kalju lasi end kaks korda ehmatada. Kalju jaoks oli tegemist viienda järjestikuse võiduga, aga kui eelmised vastased on alistatud võrdlemisi mugavalt, siis Tammekal lubati end kaks korda nööridele suruda. Kõigepealt kaotusseisu jäämisega, aga seda ikka juhtub, kui vastasel on nii kvaliteetsed ründajad.

Tõeliselt üllatav oli aga see, kuidas Kalju teisel poolajal mängu enda kontrolli alt välja lasi. Täpselt nagu nädal tagasi FC Flora vastu, nii leidis Tammeka ka nüüd imekombel teiseks poolajaks jõuvarud, millega tippklubi surve alla panna. Jah, Kalju jäi individuaalse eksimuse tõttu kümnekesi, aga see oli Tammeka aktiivse surve tulemus, mitte selle põhjustaja.

Sellest hoolimata leiab Kalju end nüüd väga heast seisust, omades kuus vooru enne hooaja lõppu Flora ees kuue- ja Paide Linnameeskonna ees kaheksapunktilist edumaad. Järgmise kolme vooru jooksul mängib Kalju nii Flora kui ka Paidega võõrsil, kuid septembriga võideti endale kätte puhver, mille pealt on hea nendele mängudele vastu minna.

Ilus hetk | Guilherme soolo. Kui Alex Matthias Tamm lõi oma hooaja 27. värava ning eelmise hooaja väravakuningas Tristan Koskor välgatas korraks eredalt, siis kõige säravamaks ründemeheks oli selles mängus hoopis brasiillane Guilherme Carvalho.

Ikka ja jälle konksutas ta Tammeka kaitsjaid vasakule ja paremale ning kahel korral järgnes sellele ka konkreetne resultaat. Tamme väravale eelnes tema soolo paremalt äärelt vasakule. Veelgi ilusam oli aga tema soolo keskväljalt penaltipunkti lähistele, mille käigus pani ta Herman Pedmansoni kaks korda istuli, enne kui kaitsjate vahelt täpse löögi sooritas.

Staar | Maksim Pavlov. 21-aastane väravavaht on esikindad märksa kogenenumalt Henri Pergilt enda kätte haaranud ning tõestab oma taset mäng-mängult. Tammeka vastu tuli küll kaks palli võrgust välja võtta, kuid selle kõrval kogunes talle kaheksa tõrjet, millest mitu olid hiilgavad sooritused. Lisaks näitas ta mängumehe küpsust, võttes lõpuminutitel tartlaste surve leevendamiseks mitu kosumispausi.

Tsitaat | "Me oleme igas mängus sees, see on positiivne, aga kuidagi ei suuda neid mänge enda kasuks kallutada," ütles Tammeka poolkaitsja Tanel Lang pärast teist järjestikust head esitust, kus tippklubide vastu lõpuks ikkagi tühjade pihkudega jäädi.

29. septembril kell 19.00 Tartu Tamme staadionil

Tartu JK Tammeka - Nõmme Kalju FC 2:3 (1:3)
14. Ahmed Adebayo Basher, 67. pen. Tristan Koskor - 22. Alex Matthias Tamm, 25. Ivans Patrikejevs, 44. Guilherme Carvalho

Väravasöödud: 14., 67. x - 22. Guilherme Carvalho, 25. Daniil Tarassenkov, 44. Rommi Siht
Hoiatused: 49. Laurits Õunpuu - 74. Ivans Patrikejevs, 75. Nikita Andrejev (pingilt), 89. Ville Olavi Hulkkonen (pingilt)
Eemaldamine: 66. Marlone Foubert
Mänguolud: +10, selge ilm, muruväljak heas seisukorras