Sammu tagasi teinud, aga ikka tulevikku vaatav Legion manitseb noori: Ferrari ja iPhone 15 tulevad vaid raske tööga (0)

Kuhu ja kuidas edasi? Legioni sihid on endiselt suured, aga noored ei tohi pilvedesse tõusta. Foto: Jana Pipar

Kolm liigavõitu järjest ja tõus mõne aastaga meistriliigasse. Seitsmes ja viies koht, suured plaanid, suurte näpistamine - aga seejärel mured, miinuspunktid, üheksas koht ja üleminekumängud ning vabatahtlik taandumine Esiliigasse. Legion on elanud tormilist elu, kuid klubi lipukiri "Legion võitleb lõpuni" aitab ka mured üle elada. Uuel hooajal ollakse esiteks Esiliigas, teiseks aga realistid.

Kõrgliigast ei langetud tulemuste tõttu, sest neljast miinuspunktist hoolimata suudeti Pärnu Vaprust edestada ning saadi üleminekumängudel jagu ka Elvast. Kuid õhuke rahakott ei võimaldanud Legionil tipptasemel jätkata ja nii võeti päev enne jõule vastu raske otsus - Premium liigast tuleb taanduda.

Muidugi polnud otsus Legioni presidendi ja esindusmeeskonna peatreeneri Deniss Belovi jaoks lihtne. Otse vastupidi. "Nädal aega oli minuga väga raske rääkida. Ja mina ei tahtnud mitte kellegagi mitte millestki rääkida. Jõulude aeg oli selline," tunnistab ta.

"Istusime Mihhail Artjuhhoviga Wismari tänaval tema kabinetis kaks-kolm tundi. Jube raske oli. Keegi meid ei survestanud, et peame selle otsuse kohe praegu tegema, jalgpalliliit andis meile aega. Aga me teame, mida tähendab Premium liiga koosseisu komplekteerimine. Me ei tahtnud korrata Maardu teed, kes ütles veebruari lõpus, et nad ei mängi.

Leppisime litsentsikomisjoniga niimoodi kokku, et 15. detsembril ütleme lõppsõna, kas oleme Premium liigas või mitte. Lootsin väga, et meie poolt alustatud projektid jooksevad nii, et saame vajaliku rahastuse ja jätkame. 15. detsembril seda ei tulnud, 23. detsembril seda ei tulnud ... Meil ei jäänud muud üle kui öelda, et vabandust, aga sel aastal meid Premium liigas ei ole.

Mingit kauplemist me ei ole teinud, tahtsime ise olla Premium liigas. Muidugi alaliit piiras teatud tähtaegadega, aga see on normaalne. Seda ütlen küll, et see oli võib-olla elu raskeim otsus. Mul on lihtsam panna terve hooaja jooksul taktikat paika kui sellist otsust langetada," kirjeldab Belov nüüd, paar kuud hiljem.

Mängulised tõkked suutis Legion mullu ületada, rahalisi aga enam mitte. Foto: Svetlana Tšižova

Tema tuju hakkas paranema juba vana aasta lõpus ning 5. jaanuaril alustas kõvasti noorenenud koosseisuga Legion taas treeningutega. "Olukord maailmas on täiesti ettearvamatu – sa ei tea, mis homme juhtub. Kui loed massimeediat, tekib tunne, kas üldse on mõtet edasi elada! Kõik on halb, väga halb, jube halb ... Aga kui lähed kodust välja, käid treeningul, poes, kõnnid täaval – elutahe tuleb tagasi," sõnab Belov, kelle kinnitusel saadi tuge teadmisest, et Legioni ajaloost leiab palju väärt tulemusi.

"Kui istud niisama ja hakkad lobisema nagu mingid diivanispetsialistid, kes ei tee mitte midagi, siis ... Aga mul endal ja meie klubil on nii palju saavutusi. Meil Artjuhhoviga on nii palju teistele näidata, et vaadake, kuidas me alustasime 2000. aastal, kuidas mina tulin jalgpalli, kuidas mina sain treeneriks, kui palju ma olen võitnud noorte karikaid ja esikohti, kuidas tõusis meie esindusmeeskond II liigast kolme aastaga Premium liigasse. Meil on saavutusi küll.

See kõik on sellest, et keegi tegi väga head tööd. Ja see keegi on Artjuhhov. Ta organiseeris noortetööd ja eelmisel aastal olid 80% mängijatest meie kasvandikud. Me ei lennanud liigast välja sportlikul printsiibil – hea küll, läksime üleminekumängudele, aga me jäime ellu.

Nädal aega kõndimist ja rääkimist perekonnaga andis tahtmise tagasi. Aeg on parim ravim, tuleb endale aega anda ja mitte end samas lõdvaks lasta. Ma lihtsalt ei oska niisama istuda, vaadata ja rääkida. Ma ei võta isegi kunagi kuskil kommentaarides sõna, sest ma tean, kui raske töö see on," sõnab Belov.

Deniss Belov on Legioni mõne aasta eest Esiliigast kõrgemale tõstnud. Kas uuesti? Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Kui Esiliiga, siis Esiliiga. Ent kuidas kõige eelneva ja kõvasti kahanenud eelarve (Belov: "Oleme kulusid suures osas allapoole tõmmanud, tahaks eeldada, et nullpunkt on praegu, nüüd hakkame taastuma ja edasi minema") valguses uueks hooajaks eesmärke seada? Liigavõit oleks ju tore, aga kuidas jääb kõrgliigasse naasmisega?

"Sellega on kaks asja. Esiteks – me ei peaks ennast lollitama sellega, et võtame eesmärgiks Premium liiga ja siis hakkame jälle loobuma. Need küsimused on minust sõltumatud, aga rahastamine peab olema omal kohal. Kui sul ei ole piisavalt palju vahendeid, ei ole sul mõtet sinna minna," on Belov veendunud.

"Me ju ei mänginud Premium liigas mängimise pärast, me ei ole selline klubi. Mängime ikka täiega ja üritame võita iga mängu ja kõiki meeskondi hoolimata sellest, kas nad on esinelikus või viimaste seas. See on nii minul kui ka Artjuhhovil veres. Võit on ainuke rahuldav tulemus! Kindlasti tahame iga mängu võita, aga kas oleme hooaja lõpus esiridades või kuskil taga, näitab ainult lõpptulemus.

Aga teine asi on see, et põhimõtteliselt tahame kindlasti tagasi kõrgliigasse. Sinna saab ainult sportlike põhimõtete alusel ja töötame selle nimel," sõnastab Belov sihid.

Kogemusi jagub tegelikult kõvasti

Kahe hooaja vahel lahkusid peaaegu kõik kogenumad mehed, kes soovisid Premium liigasse jääda. Esiväravavaht Ivans Baturins ja keskväljamees Stefan Tšendei läksid kõrgliiga uustulnuka Harju JK Laagri ridadesse, ekskoondislane Pavel Dõmov lõi käed Kuressaarega, Aleksandr Nikolajev ja Daniil Tarassenkov laenati Narva Transile. Ka Florast laenul olnud kaitsjad Mathias Palts ja Erko Jonne Tõugjas jätkavad mängijateed tänavu vastavalt Kuressaares ja Floras.

Lisaks siirdus Markus Vaherna õnne otsima Itaaliasse ja tulevikulootus Nikita Ivanov paneb end proovile Sloveenias. Kogenud meestest jäi Legioni ridadesse seega esmapilgul vaid Aleksandr Volodin, kes on tänavu uues rollis - enam kui 400 kõrgliigamängu pidanud 34-aastane kaitsja täidab lisaks mängimisele ja kaptenipaela kandmisele ka abitreeneri kohuseid.

Aleksandr Volodin on meeskonna kaugelt kogenuim mees. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Miks "esmapilgul"? Sest tegelikult on näiteks Danil Pankovilgi Premium liiga mänge kirjas üle poolesaja ning kahekohalise kohtumiste arvuni on kõrgliigas jõudnud veel seitse meest. Peamiselt mulluse hooaja toel on Legioni nimekirjas ülesandud 30 mehest pooltel kõrgseltskonnas debüüt tehtud.

"Selline eksperiment, jah. Tahaks vaadata, kas ennast õigustab. Seni on õigustanud päris hästi," lausub Belov Volodini uue rolli kohta. "Igale noorele meeskonnale on väga tähtis, et oleks mõni kogenud mängija. Lisaks on meil läbirääkimised pooleli selles osas, et staffi veel täiendada," kinnitab Belov, kelle mullune abitreener Sergei Terehhov siirdus kahe hooaja vahel Narva Transi juhendajaks.

Kes ei mängi, pole veel halb

Niisiis saavad Legioni eest tänavu enesetõestuse võimaluse paljud oma noored, sest nimekirjast kaks kolmandikku koosneb klubi enda kasvandikest. “Me oleme üks väheseid klubisid, kes mängitavad esindusmeeskonnas väga palju oma noori. Eelmisel aastal oli meil Premium liigas 14 sellist mängijat, kellel polnud varasemast kas piisavalt või üldse kogemust. Vaatame, kuidas tänavu läheb. Minu jaoks ei ole Esiliiga esmakordne kogemus," nendib Belov.

Küll aga on peatreeneril hoolealustele palju hingele panna - talente meeskonnas tema sõnul jagub, aga võtmesõnaks on kannatlikkus. "Meil on 30 ülesantud mängijat, see on maksimum. Nüüd pean mina treenerina hoolitsema selle eest, et nende motivatsioon, kes ei mahu protokolli, säiliks. Ühelt poolt on valik meeldiv, aga teisalt ka raske.

Tänapäeva noorukite häda on ju see, et nad ei kannata oodata – tuleb iPhone 15 välja, nad kohe tahavad seda! Võrreldes minu noorusajaga on nad hoopis teistmoodi, teisest puust tehtud. Väga palju peab rääkima individuaalselt. Treeneritöö kõige tähtsam osa on psühholoogiliselt veenduda, kas mängija on valmis kuuluma näiteks algkoosseisu.

Ja iga kord, kui sa talle ütled, et sul on veel midagi puudu, arvab ta, et tal on midagi viga. Või et mina kui treener ei armasta teda. Nende hing on väga tundlik! Tuleb selgitada, miks ta ei alusta, miks ta väljakule ei saa. Nad peavad aru saama, et see, kas ta on koosseisus või mitte, ei tähenda nii palju," tõdeb Belov.

Ferrarid tulevad alles 30-aastase töö tulemusena

"Aga ma ei imesta, et noored on sellised. Loed, et Barcelona 18-aastane mängija ostis endale Ferrari – kõik poisid vaatavad, et ta on 18-aastane, mina olen 16-aastane, kahe aasta pärast tahaks ka Ferrarit. Nad peavad aru saama, et ilma tööta ei tule mitte midagi! Pead töötama-töötama-töötama-töötama! Messi ja Ronaldo pingutasid omal ajal nii kõvasti, et olla sellised, nagu nad praegu on. Esimesed 30 aastat töötad sa enda nime heaks, alles pärast seda töötab sinu nimi juba sinu kasuks," rõhutab Belov.

"Samas, kui me vaatame, kui mitu meie mängijat on teistes Premium liiga meeskondades, näitab see, et midagi me teeme õigesti. Eriti võttes arvesse, millistes tingimustes me Wismari tänaval töötame. Wismari staadion ei ole halb, aga võiks olla parem. Aeg-ajalt me Artjuhhoviga istume ja oletame, mis oleks siis, kui meil oleks ka selline baas nagu Sportland Arenal. Aga ajalugu ei kannata oletamist, pead lähtuma tingimustest, mis on sul käepärast," võtab ta asjade seisu kokku.

Taliturniiril alistas Legion nii Harju kui ka Vapruse ning kaotas Narva Transile napilt. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Eelneva tõttu ei soovi ta ka välja tuua, kes võiks noormängijatest tänavu läbilöögiga hiilata. "Mulle ei meeldi kedagi esile tõsta ega rääkida, et keegi on tulevikustaar. Kui hakatakse rääkima, et keegi lõi kahes mängus neli väravat ja on tegija, siis seesama nooruk loeb ka seda ja arvab, et tema elu ongi tehtud. Ja ta laseb jala sirgu ja kõik. Nii juhtus näiteks 2020. aastal Marek Šatoviga, kes lõi Florale ja lõi Nõmme Kaljule. Palusin kõigilt – ärge kiitke teda liiga palju!

See on loomulik, et inimene hakkab endast nii mõtlema. Sama juhtus Aleksandr Šapovaloviga. Temast tehti selline staar – ja ta ongi andekas, tugev, võimas ja hea mängija. Pole küsimustki! Aga mõnikord selline kiitmine rikub motivatsiooni," leiab Belov.

"Igal mängijal tekib šanss ennast näidata. Rahulikult, mitte niimoodi, et lähen platsile, jooksen sinna-tänna ja üritan kõike korraga teha. Olen oma mängijatele alati öelnud, et mängus tee seda, mis sul õnnestub kõige paremini. Ära katseta uusi asju! Kui oled paremajalgne, proovi teha kõik selleks, et paremat kasutada, ära võta vasaku jala peale. Mäng on nagu väike kontrolltöö. Igal mehel tekib võimalus ja seda pole vaja võtta kui elu viimast, aga näidata kõiki oma parimaid omadusi.

Liidritest rääkides – mul on veel kaks selget liidrit, aga ma ei tahaks neid veel nimetada. Vaatame, kas see ka hooaja jooksul välja tuleb. Tervikuna tuleb aga jälgida aga kõiki noori. Võib-olla mõni ei paista täna veel välja, aga poole aasta pärast on meeskonna parim," sõnab ta.

Ent ühe nime toob Belov siiski eraldi välja - mullu Premium liiga viimases voorus korra väljakule pääsenud Denis Ruus on tema sõnul valmis enamakski. "Hinge poolest oleks ta väga valmis mängima ja Esiliiga avavoor seda ka näitas. Aga eelmisel hooajal jäi tal lihtsalt võimalusi väheks, et koos esindusega trenne teha."

Duublid laenavad esindusest? Ja hea ongi!

Enamik Esiliiga peatreenereid on juba öelnud, et nende arvates on liiga tasavägisem kui kunagi varem. Belovil on olemas kogemus 2019. aastast, kui Legion viimati Esiliigas mängis - tõsi, tollal oli meeskond komplekteeritud juba kõrgliigasse tõusmise eesmärgil. "Tase on kindlasti tõusnud ja areng on näha, aga ka neli aastat tagasi oli liiga väga tasavägine. Tänavu võib viimane kindlasti esimest võita, mitte ühtegi kerget mängu ma ei oota," kinnitab Belov.

"Muidugi on duublitel väike eelis, sest nad saavad kõrgemalt mehi võtta, aga 2019. aastal ma lausa palusin, et nad paneks rohkem tugevaid mängijaid platsile. Meil oli selgeks eesmärgiks Premium liiga ja tahtsin meeskonda tugevamate koosseisude vastu proovile panna," meenutab ta.

"Sel aastal on mul palju noori, kogenud mehi vähem, aga ikka on pingeline ja huvitav. Kas meie taktika töötab? Kas meie valmidus on piisaval tasemel? Ja noored saavad ennast tõestada Esiliigas. Mullu oli nii, et mõni mees oleks olnud valmis Esiliigaks, aga mitte Premium liigaks. Kuid meil ei olnud Esiliiga meeskonda, oli Esiliiga B oma. Üleminekust oli üks trepiaste puudu," nendib Belov.

Tallinna JK Legion
Peatreener: Deniss Belov
Abitreener: Aleksandr Volodin
Kapten: Aleksandr Volodin
Eelarve: 300 000 (kogu klubi)
Koduväljakud: Sportland Arena
Meeskonna värvid: punane ja valge
Duubelvõistkond: Tallinna JK Legion II (IV liiga)
Kodulehtlegion.ee
Esimene mäng: 5. märtsil kell 12.30 vs. FC Tallinn (Sportland Arenal) 3:2
Esimene Soccernet.ee telemäng: 9. märtsil kell 19.00 vs. FC Nõmme United (Sportland Arenal)

Koosseis:

Väravavahid: Sergei Bolgov, Martin Žukov.
Kaitsjad: Leonid Bespomoštšnov, Daniel Gasinski, Mark Antonio Havier, Vladimir Ištšenko, Steven Mäearu, Danil Pankov*, Nikita Salamatov, Valeri Smirnov, Mihhail Tõsjatov, Aleksandr Volodin.
Poolkaitsjad: Leonid Arhipov**, Kirill Belenikin, Andrei Borissov, Martin Eensalu, Dmõtro Ivanov, Nikita Kondratski, Vladõslav Panov, Vsevolod Potšekutov, Roman Ravinski, Dmõtro Samborskii, Arseni Terletski, Ivan Timofejev, Kirill Vinogradov, Lev Visman.
Ründajad: Andre Balta, Daniel Fedotov, Nikolai Kulikov, Denis Ruus.

* viibib ajateenistuses
** taastub vigastusest

Eeldatav algkoosseis:

Kuvatõmmis: sharemytactis.com

Talvised tähtsamad koosseisumuudatused:Talvised koosseisumuudatused:

Sisse:

Sergei Bolgov (väravavaht, Raplamaa JK-st) liitus klubiga.
Martin Eensalu (poolkaitsja, FCI Tallinnast) liitus laenulepingu alusel
Daniel Gasinski (ründaja, FCI Tallinnast) liitus laenulepingu alusel.
Kirill Vinogradov (poolkaitsja, Harju JK Laagrist) liitus klubiga.

Välja:

Ivans Baturins (väravavaht) liitus Harju JK Laagriga.
Pavel Dõmov 
(poolkaitsja) liitus FC Kuressaarega.
Nikita Grankin 
(kaitsja) laenuleping Levadia U21-st lõppes.
Nikita Ivanov (poolkaitsja) liitus laenulepingu alusel Sloveenia esiliigaklubiga NK Rogaška.
Aleksandr Nikolajev (kaitsja) liitus laenulepingu alusel Narva Transiga.
Mathias Palts (kaitsja) laenu FC Florast lõppes ja läks laenule FC Kuressaaresse.
Aleksander Švedovski (poolkaitsja) liitus Nõmme Unitediga.
Daniil Tarassenkov (ründaja) liitus laenulepingu alusel Narva Transiga.
Stefan Tšendei (poolkaitsja) liitus Harju JK Laagriga.
Erko Jonne Tõugjas (kaitsja) laen FC Florast lõppes.
Markus Vaherna (ründaja) siirdus Itaalia viiendasse liigasse U.S. Offanenghesesse.

Hooajaeelsed mängud:

21.01. TJK Legion - JK Narva Trans (PL) 2:3 (Ruus, Samborski)
28.01. Pärnu Vaprus (PL) - TJK Legion 1:2 (Panov, Fedotov)
04.02. Harju JK Laagri (PL) - TJK Legion 0:1 (Fedotov)
12.02. Tallinna JK Kalev U21 (ELB) - TJK Legion 1:2 (Ruus, Fedotov)
18.02. TJK Legion - Tabasalu JK (EL) 1:2 (pen. Kulikov)

PL - Premium liiga; EL - Esiliiga; ELB - Esiliiga B.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
SOCCERNET BUDAPESTIS
Nelja aastaga suurte poiste mängu roninud Ungari annab aimu, mis ambitsioonikat Eestit ees ootab
SN Budapestis | Messi viieka järel alanud Eesti koondise pikal kaotuseta seerial on küljes tähenduslik tärnike
U19 ELIITRING
Sakuga liitunud Bannikova: otsustasin klubi vahetada enda arendamise eesmärgil
SOCCERNET BUDAPESTIS
SN Budapestis | Karol Metsa segab väike häda, millega peatreener Häberli riskida ei soovi
SPURSI MEHE TEGEMISTEST
Tervenedes uue positsiooni ära õppinud Paskotši: mida treener tahab, seda teen! Ei hakka ju vastu rääkima!
RÜNDAJATE ELU
Videokohtunik | Sentimeetrite mäng ja selge viga: VAR ulatas kolm korda tugeva abikäe
HÄÄLED TASKUST
KOONDISLASTE KÄEKÄIK
ALBIONI INTRIIGID
Udune Albion | Nügi ja sõimle, kui teisiti ei oska, aga ilma ambitsioonita pole midagi peale hakata
PREMIUM LIIGA
Siim Pulst | Enamik Premium liiga märtsikuiseid mänge peetakse ebanormaalsetes oludes
KEERULISED PÄEVAD KATALOONIAS
Kius ja kättemaks või laristamine ja korruptsioon? Barcelona sumpab ühest mülkast teise
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
3
3
0
0
11:0
9
2.
Tallinna FCI Levadia
3
2
1
0
5:0
7
3.
Nõmme Kalju FC
3
1
2
0
3:2
5
4.
Pärnu JK Vaprus
3
1
2
0
3:2
5
5.
FC Kuressaare
3
1
1
1
3:3
4
6.
JK Tallinna Kalev
3
1
1
1
2:2
4
7.
Paide Linnameeskond
3
1
1
1
2:2
4
8.
Tartu JK Tammeka
2
0
1
1
0:3
1
9.
Harju JK Laagri
4
0
1
3
2:9
1
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
1:9
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Kas Eesti lööb Ungari vastu värava?
61%
39%
PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
HOOAJA EELVAATED


Eesti liigahooaja algus läheneb! Loe klubide hooaja eelvaateid:

Premium liiga:

Esiliiga:

SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
9
Tallinna FCI Levadia
7
Nõmme Kalju FC
5
Pärnu JK Vaprus
5
FC Kuressaare
4
JK Tallinna Kalev
4
Paide Linnameeskond
4
Tartu JK Tammeka
1
Harju JK Laagri
1
JK Narva Trans
0
VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!