Täpselt nagu Tarmo Rüütlit, ootab nimeline õlu Tabasalus ka Jürgen Kloppi (0)

Tabasalu lihapoes Hansa Gurmee on müügis porter-tüüpi jalgpalliõlu, mille etikettidelt leiab Tarmo Rüütli, Jürgen Kloppi ja Cristiano Ronaldo mõtteterad. Foto: Brit Maria Tael

Jalgpalliõlu ei ole Eestis tundmatu nähtus. Kuulsaim neist on kahtlemata Mart Poomi kuulsa supervärava auks Sunderlandi õlletootja Darwini poolt välja antud mark "Poominator". Värskem info ütleb, et Tabasalus tehti valmis Tarmo Rüütli, Jürgen Kloppi ja Cristiano Ronaldo karjääre tähistavad ja tunnustavad jalgpalliõlled.

"Tarmo oli väga õnnelik, kui poodi sisse astus ja endale pühendatud silti nägi. Viskas ikka vuntsi viiesaja peale!" meenutab eriõllede autor Kaido Põder. Ka välismaistele kollektsionääridele huvi pakkuvad põnevad pudelid leiab Tabasalu mäest üles sõites kohe vasakut kätt asuvas lihapoes Hansa Gurmee, mille peremeheks Põder on.

Põder kinnitab varmalt, et kuulub nende inimeste sekka, kel pole elukutset, vaid diagnoos, sest lihameistrikarjääril on praeguseks kestust üle 30 aasta. Jalgpallitrennis käivad pojad tõid aga tema ellu ja koju üha enam ka jalgpalli. Näiteks ajakirja "Jalka" näol. "Neid on mul kodus mitu eksemplari. Mitmes kohas laiali, et oleks hõlpsam sirvida."

Eesti ainsas jalgpalliajakirjas on Põdral kindel lemmikrubriik – ajakirja eesmises otsas paiknev "Nii nad ütlesid", mis koondab nii kodu- kui ka välismaiste jalgpallitegelaste teravaid ja/või vaimukaid tsitaate, samuti ka jalgpallikaugemate inimeste arvamusi või ütlemisi maailma armastatuima mängu kohta.

"Enamasti loen selle rubriigi kohe mitu korda läbi. Loen ja mõtlen nende ütluste üle. Ning siis veidi hiljem loen uuesti ja mõtlen uuesti. Nii tekivad peas põnevad seosed," räägib Põder. Kuna jalgpall on talle huvi pakkunud nooruspõlvest peale ning pojad sellega tegelenud või tegelemas ("Kõik nädalavahetused jalkavõistlustel on mu jaoks igati tuttav kontseptsioon!"), siis annab päriselu ajakirjast loetud tsitaatidele kihte juurde.

"Kas panna minema või minna panema?"

Nii-öelda eeltöö kulus marjaks ära 2022. aasta sügisel. Lähenemas oli MM-finaalturniir Kataris ja Põdrale torkas pähe põnev idee. "Tootearendust tuleb ju teha, jõulude jaoks kohe kindlasti. Tekkis mõte, et miks peab see arendatav toode alati liha olema? Paneme äkki hoopis midagi sellele lihale kõrvale? Nii läks mõte õllele ja valisime välja kerge šokolaadi-maitsega joogi. Sobib liha kõrvale väga hästi!"

Kochi aitade pruulikojast leiti paslik jook (pimedam aeg, järelikult porter) ning siis oli vaja välja mõelda ainult see, kuidas pudel ise jalgpalliliseks kujundada. Appi tuli seesama "Nii nad ütlesid" rubriik. Põder valis välja talle meeldinud ütlemised Rüütlilt, Kloppilt ja Ronaldolt (lisaks üks ütlus endalt ja teine sõbralt), kujundas etiketid, mis õlletehases kenasti pudelitele kleebiti. Nii sündisidki Hansa Gurmee jalgpalliõlled.

Lihameister ja väga suur jalkafänn Kaido Põder oma Tabasalu poes koos enda välja nuputatud jalgpalliõlledega. Suupisteliu taga ja õllepudelite kõrval asetsev musta värvi toekas õllekann on kingitus Gruusia sõpradelt, kes tänasid teda sellega maitsvate kitsekintsude eest. Foto: Brit Maria Tael

Miks valis Põder välja just need kolm kuulsust? Ronaldo puhul ei tasu välja lugeda seda, et ta debatis Messi vs Ronaldo tingimata portugallase leeri kuulub, aga ütlus "Et olla parim, vajate parimat" tabas mingit õiget närvi. "Ma lähtun oma töös ju samast põhimõttest. Parima tulemuse tagavad puhas tooraine ja käsitöö," märgib Põder.

Rüütli puhul oli kõik palju lihtsam. 2008-2013 Eesti koondist juhendanud teenekal treeneril oli koht etiketil tagatud sisuliselt kohe, kui idee tekkis. Muudmoodi polnud ju asi õige. "Tarmo Rüütli on minu silmis läbi ajaloo Eesti kõige parem jalgpallitreener. Ning neid ägedaid ütlemisi on tal väga palju. Aga see, mille pudeli peale panin, on kõige parem!"

Tolleks tsitaadiks on muidugi "Kas panna minema või minna panema?", mis pärineb 2013. aasta märtsist, kui Rüütli juhendatud Eestit ootas võõrsil MM-valikmäng Hollandiga. Rüütli markeeris tolle kõlava ütlusega teda kui peatreenerit vallanud dilemmat – kas keskenduda kaitses istumisele või mõelda, kuidas nimekat vastast vastukäikudega üllatada.

Rüütli oli teatavasti treener, kes kaitses istumist ei sallinud. Tema juhendatud Eesti koondis ei mänginud kunagi 0:0 viigi peale, vaid pürgis alati väravate ja silmailu suunas. Amsterdamis see toona ei õnnestunud, sest kaotati 0:3. Aga kuus kuud hiljem Tallinnas mindi sama vastase vastu uuesti panema ja saadi Konstantin Vassiljevi kahest kaunist väravast kätte legendaarne 2:2 viik. Ilma Hollandile ebaõiglase penalti kinkinud ebakompetentse kohtunikuta saaduks 2:1 võit.

Suvega tuleb ka suvisem jalgpalliõlu

Klopp jõudis etiketile ütlusega "Kõik või mitte midagi!". Kui Rüütli tsitaadi väljavalimisel olid põhjused puhtad jalgpallilalased, siis Kloppi puhul oli mängus ka Põdra enda tegevusvaldkond.

"Kui Eestis on kõige suurem tegija Tarmo Rüütli, siis laia maailma treeneritest on mulle kõige sümpaatsema mulje jätnud just Klopp. Esiteks põhjusel, et kui Ragnar Klavan seal mängis, sai Kloppi kohta rohkem loetud ja uuritud. Aga tema mängupilt meeldib mulle samuti. Igal treeneril on oma käekiri ja teleka taga istuvad teatavasti need kõige kõvemad jalka-analüütikud!"

Toitlustuse ja toidu alal tegutsevale Põdrale on muuhulgas silma jäänud Kloppi tähelepanu sellele valdkonnale. Näiteks 2016. aastal pälvis palju tähelepanu, kuidas ta meelitas Müncheni Bayernist üle toitumisspetsialisti Mona Nemmeri, kellest sai järgneva paari aasta jooksul Liverpoolis staarimõõtu tegelane, sest jutud tema põnevatest ja uuenduslikest töövõtetest levisid kulutulena ja külvasid klubi toetajate seas veendumust, et Klopp pole uuendaja üksnes palliplatsil, vaid ka selle kõrval.

"Räägin alati ka oma poistele, et spordis algab asi peale magamisest ja toitumisest. Kui oled puhanud ja hästi söönud, siis tulevad ka tulemused. Pole võimalik ehitada edupüramiidi üles nii, et esmalt rõhuda tipule ehk tulemusele ja alles seejärel hakata alumisi korruseid rajama. Ikka hoolikalt ja loogiliselt," sõnab ta.

Loogika ütleb teisigi asju. Kuna Hansa Gurmee esimene jalgpalliõlu on klientide poolt hästi vastu võetud ning suvi pole enam mägede taga, siis on oodata ka heledat karva uut jalgpalliõlut. Kelle ütlused selle siltidele jõuavad, selgub töö ja jalgpalli käigus. Ette võib kindel olla, et see toode tekitab huvi teatud tüüpi kollektsionäärides. "Õllesiltide kogujad on täielikud fanatid. Olen neid porteri omi küsimise peale postiga välismaalegi saatnud!"

Kõigis pudelites on täpselt sama õlu, aga etikette on viite erinevat sorti. Nende peale jooksevad tormi vastava ala kollektsionäärid, kelle palvetele on Kaido Põder ka jõudumööda vastu tulnud. Foto: Brit Maria Tael

Reisilaeva Georg Ots õllebaarist Rummu Jüri pärinev õllekann, mille Kaido Põder aastate eest Pärnu turult 25 krooni eest ostis. Tema isiklikust õlleatribuutika-kollektsioonist leiab teisigi põnevaid esemeid. Foto: Brit Maria Tael

Muuseas, Põder on ka põneva õlleteemalise kollektsiooni omanik. Näiteks on tal ette näidata kunagi Pärnu turult 25 krooni eest ostetud legendaarselt reisilaevalt Georg Ots põrinev õllekann. Samuti Gruusia sõpradelt maitsvate kitsekintsude eest tänutäheks saadud põletatud nimeline anum.

Pärast seda, kui poodi regulaarselt väisaval Rüütlil oma ütlusega ehitud õlut nähes "vuntsi viiesaja peale viskas", kuuluvad Põdra kollektsiooni ka Eesti koondise kõigi aegade edukaima peatreeneri autogrammidega pudelid.

Kuna Cristiano Ronaldo ja Jürgen Klopp pole seni tema lihapoest läbi astunud, siis nende omad on esialgu puudu. Aga pudelid ootavad. Eriti Kloppil peaks pärast käimasolevat hooaega omajagu vaba aega olema. 

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
PLAANID JA DIILID
UUS HOOAEG KOPUTAB
Nutta taga pronksi või nautida uut stabiilsust? Ajastu viimane tants algab Kuressaarele tuttava muusikaga
MIS MAAILMAS TOIMUB?
MEISTRITE LIIGA
Luup peale | Üks oli nüri, teine tömp, teravam selgub kolme nädala pärast: Napoli ja Barcelona eri
AASTA PARIMATE TÖÖDE KONKURS
Soccernet.ee ajakirjanikud saavutasid Eesti aasta parimate tööde konkursil ühe võidu, ühe teise ja kolm kolmandat kohta!
HOOAJA EELVAATED
EESTI KOONDISED
VÄLISMAA
TARTLASED VALMISTUVAD
JUTUD DIREKTORIGA
Spordidirektor Gert Kams profileerib, balansseerib, nuputab, riskib, kaupleb, kalkuleerib ja planeerib
HOOAJA EELVAATED
QUO VADIS, BALTIKUM?
Pikk ette (ja ise järele) | Balti liiga taaselustamine – miks on see halb idee?
Kalju pikendas Pauriga lepingut
PREMIUM LIIGA
Kalju pikendas Pauriga lepingut (0)
 
Trans võttis Taaniel Usta laenule
PREMIUM LIIGA
Trans võttis Taaniel Usta laenule (2)
JUTUD TASKUST
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
36
23
10
3
74:24
79
2.
Tallinna FCI Levadia
36
22
11
3
67:24
77
3.
JK Tallinna Kalev
36
14
11
11
49:41
53
4.
Paide Linnameeskond
36
13
14
9
50:34
53
5.
Nõmme Kalju FC
36
12
13
11
50:42
49
6.
Pärnu JK Vaprus
36
12
12
12
40:43
48
7.
FC Kuressaare
36
12
7
17
36:60
43
8.
JK Narva Trans
36
12
2
22
32:64
38
9.
Tartu JK Tammeka
36
5
12
19
33:65
27
10.
Harju JK Laagri
36
5
8
23
27:61
23
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • R 20.00 Ravens - Phoenix (Coolbet saaliliiga)
  • L 14.00 Kalju - Liepaja (Liivimaa Taliliiga)
  • L 19.00 Silmet - Narva (Coolbet saaliliiga)
  • P 12.30 Flora - Trans (Superkarikas)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
0
Nõmme Kalju FC
0
Paide Linnameeskond
0
Pärnu JK Vaprus
0
Tallinna FCI Levadia
0
FC Nõmme United
0
JK Narva Trans
0
FC Kuressaare
0
JK Tallinna Kalev
0
Tartu JK Tammeka
0