Ukraina kohtunikud ja koju jäetud Venemaa jalgpallurid koos rikkurist omanikuga – Kalevi eurodebüüt (0)

Nii tähistas Kalev pronksmedalit ja eurokohta. Nüüd on hetk käes ja on vaja väljakul tegusid teha. Foto: Brit Maria Tael

Veel 2021. aastal Esiliigas mänginud Tallinna Kalev peab täna õhtul Kadrioru staadionil oma ajaloo esimese euromängu, kui Konverentsiliiga esimese eelringi avamängus võõrustatakse Armeenia neljandat klubi Urartut. Jutuainest on debüüdi eel palju.

Esimese vabariigi ajal paar korda ka Eesti meistrivõistlused võitnud Kalev on viimasel paarikümnel aastal sõelunud jo-jolikult meistri- ja esiliiga vahel. Esiliigas ollakse üldiselt tipus, Premium liigas tavaliselt kohtadel kaheksandast viimaseni. Mullu koguti aga aegade vägevaim punktisaak, kui 14 võidu ja 11 viigiga saadi kirja 53 silma, mis andis võistkonnale kaela pronksmedalid.

Kolmas koht tagas ühtlasi pääsu eurosarja. Klubi see verest välja ei löönud. Talvel täiendati end minimaalselt, suvel on võistkonda lisatud Eesti koondises 99 mängu pidanud paremkaitsja Taijo Teniste, kes on värskelt selja taha jätnud pika vigastuspausi. See aga ei tähenda, et kõik oleks sujunud lepase reega.

Vene rikkurile kuuluv Venemaa mängijatega klubi

Kui päev enne eelringide loosimist avaldas UEFA loosipotid, oli selge, et Kalevit midagi lihtsat ei oota: pikk reis ja keeruline vastane oli garanteeritud. Tbilisi Dinamo (Gruusia), Partizani (Albaania), Orhei Milsami (Moldova), Sarajevo (Bosnia ja Hertsegoviina) ja Urartu (Armeenia) hulgast langes liisk viimasele.

1992. aastal loodud klubi on kahekordne Armeenia meister ja neljakordne karikavõitja. 2016. aastal sai selle omanikuks Groznõis sündinud Armeenia päritolu Venemaa ärimees Dževan Tšelojants, pikaaegne Venemaa naftafirma Lukoili asepresident ja jalgpalliklubi Moskva Spartaki juhatuse liige, Venemaa valitsuselt teenetemärgi pälvinu. Jerevanis baseeruv klubi kandis varem nime Banants, mis muudeti 2019. aastal Urartuks.

Urartu venelasest peatreener Dmitri Gunko. Foto: Jana Pipar

Urartu peatreener on 48-aastane venelane, endine Moskva Spartaki treener Dmitri Gunko, kes juhendas enne Urartut Ararat-Armeniat ja Noahit, kellest mõlemaga võitis Armeenia kõrgliigas hõbeda, kuniks Urartu aasta eest meistriks tüüris.

Lisaks Venemaa passiga omanikule ja treenerile on Urartu koosseisus seitse Venemaa kodakondsusega jalgpallurit. Kuna Eesti Vabariik ei oota alates Ukrainas vallandunud sõjast oma territooriumile agressorriigi esindajaid, oli hetkeks küsimärgi all, kas Kalevi ja Urartu duell saab toimuda Tallinnas.

Eesti riik tegi Urartu delegatsiooni, kuhu ei olnud lisatud omanikku ja presidenti Tšelojantsi, Venemaa kodanikele taustakontrolli, mille käigus selgus, et sõjapooldajaid seltskonnas pole ja nii anti neile luba riiki siseneda. Sellega oli UEFA mure maas ja kahtlused mängu Tallinnas mittetoimumise osas pühitud.

Venelastest mängijad jäid koju

Nii reisiski Urartu eile Riia kaudu Tallinnasse. Eestisse saabusid nad aga ilma oma Venemaa mängijateta. "Meie Armeenia klubis on mõned Venemaa jalgpallurid ja kuni viimase hetkeni ootasime nende viisadele kinnitusi. Praeguseks ei ole aga ühelgi meie venelasest jalgpalluril viisat, seega me ei näe neid kohtumises Kaleviga," ütles peatreener Gunko eilsel pressikonverentsil.

Kuna Eesti Vabariik venelastele viisasid ei väljasta, pidid pallurid omale viisa taotlema mõnest muust Schengenisse kuuluvast riigist. See protsess võtab aga omajagu aega ja nii saabuski Urartu Tallinnasse pooliku koosseisuga.

"Meil on kuus Venemaa jalgpallurit, kellest kaks ei tulnud kaasa vigastuste pärast ja neli ei tulnud viisamurede pärast," selgitas Gunko, soovimata täpsustada, kes konkreetselt koju jäid. UEFA-s on Urartul registreeritud seitse Venemaa kodakondset. Vahetusründajal Leon Sabual (23) on ka Gruusia pass, ent Armeenia ajakirjanduse sõnul tema kaasa ei reisinud.

Urartu venelastest mängijad ei saanud Eestisse reisimiseks viisat ja Kadriorus väljakule ei jookse. Foto: Jana Pipar

Kes on aga ülejäänud puudujad? Venemaa kodakondsusega on Urartu mõlemad UEFA-s A-nimekirja registreeritud väravavahid: 26-aastane Aleksandr Melihhov ja 20-aastane Aleksandr Mišijev. Melihhov on seejuures raudkindel esinumber, kes on väljakul käinud ka Venemaa kõrgliigas. Mišijevi väidetavalt puudujate hulgas aga pole, nii et ilmselt saab siis tema täna võimaluse 19-aastase Armeenia väravavahi Mkhitar Umerjani ees, kes pole kõrgliigas väljakul käinud.

Teised Urartu venelased on rikkaliku Venemaa kõrgliiga kogemusega 31-aastane keskkaitsja Aleksandr Putsko, Venemaa kõrg- ja esiliigas pallinud 33-aastane poolkaitsja Anton Kilin, Urartus aastaid pallinud 33-aastane poolkaitsja Oleg Poljakov ning Krasnodari ja Kaasani Rubini eest eurosarjaski mänginud suvine täiendus, 25-aastane ründaja Ivan Ignatjev.

"Iga mängija on meie jaoks väga oluline," kirjeldas Gunko puudujate rolli. Venelaste ja rohkete armeenlaste kõrval on Urartul aga mitmeid teisigi võõrleegionäre. Näiteks ukrainlasest poolkaitsja Andrii Kravtšuk (25), kes on pallinud ka Iirimaal Cork Citys, kodumaal Vorsklas ja Donetski Olimpikus, aga ka Venemaa esiliigas Moskva Torpedos. Värskelt liitus klubiga 32-aastane Ukraina poolkaitsja Artem Poljarus, kes saabus Poola esiliigast ja kirjeldas Urartus oodanud tingimusi kui selliseid, mida ta Poolas ei kogenud.

Nigeeria kaitsja Isaac Barry (22, mänginud paar aastat Armeenias), Nigeeria poolkaitsja Luqman Gilmore'i (28, mängis mullu Lätis Liepajas ja enne pikemalt Gruusias) ja Argentina ründaja Alvaro Veliezi (29, mänginud peamiselt kodumaa esiliigas) kõrval palgati aga värskelt oma keskväljale 26-aastane Maroko mees Ayoub Abou, kes viimati pallis Bulgaaria kõrgliigas, aga on läbi käinud Barcelona ja Porto akadeemia ning Real Madridi duubli, kus ta treeneriks oli legendaarne Raul Gonzalez. Tõsi, Itaalias SPAL-is tal minuteid teenida ei õnnestunud.

Külalised on favoriidid

Seega hoolimata sellest, et Urartul jääb eemale mitmeid põhitegijaid, on nende rivistus siiski kõva. Venelaste puudumine aitab ära hoida selle, et väljakul näiteks kohtunikega ebavajalikud pinged tekkida võiksid. Nimelt ohjab matši Ukraina brigaad eesotsas 35-aastase Odessast pärit Dmõtro Kubriakiga, kes on kodumaa kõrgliigas toimetamas peamiselt neljanda kohtunikuna.

Dmitri Gunko eilsel pressikonverentsil. Foto: Jana Pipar

"Kõik teavad, et tulemus selgub kahe 90 minutit kestva mängu jooksul. Võib küll öelda, et oleme favoriidid, aga peame seda väljakul näitama," rääkis Urartu juhendaja Gunko. "See on meie jaoks väga oluline mäng: oleme selleks viis nädalat valmistunud ja kavatseme näidata, kui valmis selleks oleme," viitas treener, et kuigi liigahooaeg pole Armeenias veel alanud, on tehtud korralik ettevalmistus.

Ta lisas: "Oleme Kalevit korralikult analüüsinud. Eelmisel hooajal jäid nad meistrivõistlustel kolmandaks, edestades Paidet, kes on Konverentsiliigas võitnud Ararat-Armeniat ja seega ootame väga head mängu."

Kalevi peatreener Daniel Meijel (49) tõdes, et vastast on küll analüüsitud, aga nende Gruusia treeninglaagris peetud matšide kohta kogu infot ei omata. Igal juhul on tegu tugeva ja osava meeskonnaga. "Kui me suudame enda asjad õigesti ära teha ja leida õiged kohad, kus vastase väravat rünnata, on meil võimalused olemas," ütles Meijel.

Kalevi peatreeneri sõnul on Urartu edurivimängijate individuaalne klass väga kõrge, mis tähendab, et kompaktne kaitsemäng on nende peatamiseks absoluutselt vajalik. "Me ei tohi sündmust üle tähtsustada. Enesekindlus peab olema laes, aga samas mitte põhjendamatult suur. Mängijad ei tohi eesolevat karta. Mis sest, et vastasel on 20 korda suurem eelarve ja mehed, kes mänginud väga kõrgetes liigades. Me ei saa nõuda muud, kui endast maksimumi andmist. See tuleb anda. Muu ei sõltu enam meist," sõnas Kalevi peatreener.

Kalevi peatreener Daniel Meijel koos oma abilise, Soome koondise abitreeneri ja endise Auxerre'i, Tottenhami, Ajaxi ja New York Red Bullsi mängija Teemu Tainioga. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Nooruse kõrvale kogemus

Kalev on end positsioneerinud kasvatajaklubina, kes tahab noortele võimalusi anda ja neid arendada. Tulemuste saavutamiseks on võistkonda segatud ülikogenud lülisid, kes lisavad tarkust ja rahu.

Sel hooajal on Kalev Premium liigas peetud 20 matšist võitnud vaid viis, mille kõrval on koguni 10 kaotust. Eurosarjaks muudetakse seetõttu väheke oma lähenemist. "Leppisime meeskonnaga kokku, et mängime kompaktsemalt. Tulemus on prioriteet ja selle jaoks peab kogu meeskond paiknema teineteisele võimalikult ligidal. Eesti liigas jätame mängijad sihilikult 1 vs. 1 olukordadesse, sest seeläbi saavad nad jõuda järgmisele tasemele. Me ei saa nüüd nii lahtiselt mängida," rääkis Meijel.

Kalevil on väravas 36-aastane soomlane Oskari Forsman, haigestunud Hugo Palutaja asemel teeb paremkaitses tõenäoliselt debüüdi 36-aastane Taijo Teniste, keskväljal on võimalik kasutada 33-aastast Marek Kaljumäed ja sama vana Sander Sinilaidu, rünnakule on panna 38-aastane Ats Purje. Lisaks on keskkaitses saadaval klubi president, värskelt traumast paranenud 38-aastane Ragnar Klavan.

"Mul on väga hea meel, et jõudsime eurosarja mudeliga, mille klubis kohe juurutasime ehk et rõhk on noorematel mängijatel, kelle sekka on integreeritud kogenumad ja Eesti mõistes kvaliteetsed jalgpallurid. Aga rõhk on noortel," ütles Klavan kohtumise eel.

Ragnar Klavan on terve ja mänguks valmis. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Ta jätkas: "Põhjus, miks hommikul üles ärkame ja püksid jalga tõmbame, on see, et noored saaksid võimaluse. Siis tekib neil šanss see võimalus ära kasutada, jõuda välismaale ja teha suuri tegusid, mille läbi aidata koondis EM- või MM-finaalturniirile. See on meie missioon. Kas see kõik nii ka toimib, selgub töö käigus."

Noori, kes tänavu põhiraskust kandnud või eredamalt esile tõusnud, on mõistagi mitmeid: Daniil Sõtšugov (21), Tristan Toomas Teeväli (21), Aleksandr Švedovski (19) ja Taavi Jürisoo (19) mõne näitena.

"Nagu meeskonnale ütlesin, siis meie trumbid peavad olema meeskonnavaim ja enesekindlus. Kui nende kahe vahel sümbioos saavutada, siis on meie tõenäosus midagi suurt korda saata suurem. Kui seda sümbioosi ei teki, läheb väga raskeks," arvas Klavan, kes on karjääri jooksul Liverpooliga mänginud isegi Meistrite liiga poolfinaalis.

Kalev - Urartu duelli kordusmäng peetakse nädala pärast Jerevanis. Paari võitjat ootab Konverentsiliiga teises eelringis Kalevi spordidirektori Joel Lindpere endine koduklubi Ostrava Banik (Tšehhi).

11. juulil kell 19.30 Kadrioru staadionil

JK Tallinna Kalev - FC Urartu
Peakohtunik: Dmõtro Kubriak
Abikohtunikud: Valentõn Kutsev, Viktor Nõžnõk
Neljas kohtunik: Andrii Kovalenko (kõik Ukrainast)

Soccernet TV näitab mängu otsepildis. Kommenteerivad Kasper Elissaar ja Markus Jürgenson.

Kalevi eeldatav algkoosseis:

SEOTUD PILDIGALERIID
Fotograaf: KATARIINA PEETSON
Fotograaf: JANA PIPAR
SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
PREMIUM LIIGA
EESTLASED VÕÕRSIL
Eesti koondise ründaja siirdub Sakust Rootsi
EESTLASED VÕÕRSIL
SUUR MÄNG ESILIIGAS
SOOSIKUD JA ÜLLATAJAD
PREMIUM LIIGA REEDE
VÄLISMAALE
KES ON MAAILMA PARIM?
Kas tõesti 17-aastane Yamal? Lõpuks ometi Rodri? Või tuleb Messi nurgast? Kellele läheb tänavune kuldpall?
EUROMÄNGUPÄEV
KUS KARJÄÄR JÄTKUB?
Itaalia meedia: Tunjovi vastu tuntakse huvi Serie B-st, aga ka Poola ja Belgia kõrgliigast
SUURED NIMED JA NUMBRID
TASKUHÄÄLING
Pikk ette (ja ise järele) | Jalgpall tuli õigesse koju!
SOCCERNET.EE
Soccernet.ee saab uue peatoimetaja
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
20
16
3
1
48:8
51
2.
Nõmme Kalju FC
20
11
7
2
42:21
40
3.
Tallinna FC Flora
21
10
6
5
34:24
36
4.
Paide Linnameeskond
20
10
2
8
30:22
32
5.
Tartu JK Tammeka
20
6
6
8
25:24
24
6.
JK Narva Trans
20
5
6
9
27:40
21
7.
JK Tallinna Kalev
20
5
5
10
23:38
20
8.
Pärnu JK Vaprus
20
5
5
10
20:32
20
9.
FC Kuressaare
19
4
7
8
22:35
19
10.
FC Nõmme United
20
2
5
13
12:39
11
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA SUVISED ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
51
Nõmme Kalju FC
40
Tallinna FC Flora
36
Paide Linnameeskond
32
Tartu JK Tammeka
24
JK Narva Trans
21
JK Tallinna Kalev
20
Pärnu JK Vaprus
20
FC Kuressaare
19
FC Nõmme United
11
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!