Võit, au ja kuulsus, enesekindlus: Levadia ja Paide vajavad hädasti kõike, mida suurel finaalil pakkuda (1)

Levadia on karikafinaalides pea eksimatu. Kas Paide suudab neist sel hooajal esmakordselt jagu saada? Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Karikas on alati kallis, olgu eurorahad mängus või mitte. Kui vastamisi lähevad kaks tippklubi, kel mõlemal parasjagu käsil eneseotsimise aeg, on millegi võitmise võimalus ülimalt teretulnud. See aitaks kinnistada eneseusku ja süvendada võiduharjumust, mida vajavad praegu nii FCI Levadia kui ka Paide Linnameeskond.

Ei saa öelda, et Levadial ja Paidel oleks viimase kuu aja jooksul midagi kergelt kätte tulnud. Hooaja algul võidult võidule sammunud Levadia jäi murele jõudes ootamatult hätta väravate löömisega, sest alustuseks saadi Floralt hooaja esimene kaotus, siis lasti karika poolfinaal esiliigaklubi Viimsiga lisaajale ja võideti alles seal õnnega pooleks saadud penaltist.

Järgnes väravateta viik Nõmme Kaljuga, aga kui seejärel muugiti vastase märkimisväärse abiga lahti Pärnu Vapruse kaitse, tundus, et Levadia saab hoo uuesti üles. Nii ei läinud - Tallinna Kalevi vastu oli neil taas omajagu õnne, et pall kohtumise lõpu eel vastase kätt tabas ja penaltist viigi päästmise võimalus avanes.

Peatreener Curro Torres ja ääreründaja Mark Oliver Roosnupp püsisid mängueelsel pressikonverentsil rahulikuna ega tahtnud seisu üle dramatiseerida. Mõlema hinnangul teeb Levadia endiselt väljakul õigeid asju, parandada tuleb vaid realiseerimist.

Curro Torres ja Mark Oliver Roosnupp on Levadia mängupilti vaadates rahulikud. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

"Ei ütleks, et me oleme mingisuguses kriisis. Kui vaadata statistikat, siis pall lihtsalt ei ole läinud väravasse. Kalevi vastu tegime taga kaks eksimust, aga meeskond on sama emotsiooni peal, lihtsalt ei ole tulnud samasuguseid tulemusi nagu hooaja alguses," sõnas Roosnupp.

Torres täiendas: "Eks igaühel võib meie mänge vaadates olla oma arusaam, aga mina näen seda, et muutunud on vaid tulemused. Muidugi peame ka neid parandama, aga näiteks Kalevi vastu tegime minu meelest väga korraliku mängu. Jah, eksisime standardolukordade puhul pisut ja see sai saatuslikuks, aga mõnel teisel päeval oleksime võinud vabalt ka ise võita."

Paide laev on käinud kogu hooaja jooksul üles-alla, seda teinekord ka ühe mängu raamides, kui võtta näiteks kas või karikasarja poolfinaal Nõmme Kaljuga. Kehva avapoolaja järel kaotusseisu jäänuna tehti head 45 minutit, pöörati kaotus võiduks ja kindlustati eurokoht. See andis mõneks ajaks töörahu, ehkki peatreener Ivan Stojkovici sõnul on Paides sellega niikuinii hästi.

"Spordis on kõige raskem muuta klubikultuuri. Peame õppima kogu aeg võitma - Levadia ja Flora oskavad seda. See on kõige raskem asi, aga on aeg seda teha. Oluline on see, kuidas halbadel aegadel käitud ja millised inimesed sind neil hetkedel ümbritsevad. Olen töötanud mitmes klubis, aga mitte kuskil pole mind niimoodi toetatud nagu Paides. Tunnen armastust ja toetust. Kui sina armastad ja sind armastatakse, on palju kergem raskusi seljatada. Ebastabiilsus on spordi osa, püüame sellest üle saada ja võita," sõnas Paide juhendaja pressikonverentsil.

Viimane mäng läks Paidel aia taha, sest kodus jäädi Kaljule selgelt alla ja liigatabelisse tuli märkida hooaja viies kaotus. Kohtumise järel eeskätt endale tuhka pähe raputanud Stojkovic lausus, et paar päeva hiljem saab lüüasaamist juba võtta kui motivatsioonisüsti. "Kui meeskond kaotab, siis treener vastutab. Aga kui sel hooajal esmakordselt Kaljule kaotasime, siis võitsime kolm päeva hiljem Florat. Ja ütlesin, et ajastus on suurepärane. Nüüd on ka - pole paremat võimalust kaotust heastada kui karikafinaali mängides," arutles serblane.

Ivan Stojkovic tahab teha Paidest võiduharjumusega meeskonna. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Paide jaoks on finaalis mängimine midagi palju erilisemat kui Levadiale, sest varem on seda tehtud vaid kahel korral. 2015. aastal jäädi Nõmme Kaljule veel alla, tunamullu võeti aga Siim Lutsu lisaajaväravast võit. Kahe aasta tagune kangelane jättis viimase liigamängu igaks juhuks vahele, kuid erinevalt Dehninio Muringenist ja Kristofer Pihtist peaks ta finaaliks mängukõlbulik olema. Levadia ainus "mure" seisneb taas selles, keda võtta ja keda jätta - tagasi on ka poolfinaalis mängukeeldu kandnud esiründaja Felipe Felicio.

Levadiast rohkem pole Eesti karikat tõstnud keegi - neil on võite kümme, Floral järgmisena kaheksa. Suisa haruldane on aga Levadia võiduprotsent, sest finaalides on kaotajana platsilt lahkutud vaid korra ja naljaga pooleks öeldes jäädi ka siis alla iseendale. 2002. aastal läksid nimelt finaalis vastamisi toona esindusmeeskonna rollis olnud Maardu Levadia ja samuti kõrgliigas mänginud, ent selgelt nõrgema koosseisuga Tallinna Levadia. Vastu ootusi jäi 2:0 peale viimane, aga see ongi 11 finaalist üks ja ainus, milles Levadia on pidanud lüüasaamist tunnistama.

Karikavõidu emotsioon pole teisalt ka nende jaoks kaugeltki rutiinne asi. Viimase kümne aasta jooksul ollakse finaalis kolmandat, kuue aasta peale teist korda. "Meie meeskonnas saavad kõik aru, mille peale me mängime. Premium liiga on hetkeks seljataga, mingit lisamotivatsiooni pole vaja, see ei ole lihtsalt võimalik. Levadias mängitakse võidu peale, karikate peale - kõik teavad seda. Karikas on mängus!" resümeeris Roosnupp päev enne mängu.

Patrik Kristal on senise karjääri tähtsaimaks mänguks valmis. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Kui enamik õhtul Lillekülas väljakule jooksvaid mehi on ennegi suurte asjade peale mänginud, siis Paide 16-aastane poolkaitsja Patrik Kristal läheb vastu elu esimesele nii tähtsale kohtumisele. "Võimalus Paidega midagi juba esimesel aastal võita - olen elevil. Mulle väga meeldib iga kolme päeva tagant mängida! Tegelen jalgpalliga sellepärast, et armastan seda, ja iga kolme päeva tagant mängida on ju ideaalne," kibeles ta juba platsile.

Kahes tänavuses liigamängus on Levadia suutnud Paide vastupanu tõhusalt maha suruda, võites 2:0 ja 1:0. Finaal on tõenäoliselt ettearvamatu, kuid võtmekohaks on Paide jaoks ilmselt kaitsetöö, kus kipub igas mängus eksimusi sisse lipsama. Levadial on viimases mängus endale lüüa lubatud kahest väravast hoolimata tagala igati korras, nemad peavad aga karika tõstmiseks parandama realiseerimist. Seega: kumb teeb vähem vigu ja oma šansid paremini ära kasutab?

***

25. mail kell 19.00 A. Le Coq Arenal

Tallinna FCI Levadia - Paide Linnameeskond

Peakohtunik: Kristo Külljastinen
Abikohtunikud: Maikel Mikson, Neeme Neemlaid
Neljas kohtunik: Karl Koppel
VAR: Marko Liiva
AVAR: Thor Vaas

Eeldatavad algkoosseisud:

Statistika:

FCI LEVADIA finaal PAIDE LINNAMEESKOND
22.05. vs Kalev (k) 2:2
19.05. vs Vaprus (v) 2:0
12.05. vs Kalju (k) 0:0
08.05. vs Viimsi (k) 1:0 (la.)*

05.05. vs Flora (v) 0:1
Viimased mängud 22.05. vs Kalju (k) 0:2
18.05. vs Tammeka (v) 2:1
12.05. vs United (v) 1:0
08.05. vs Kalju (k) 3:1*
04.05. vs Kalev (k) 2:0

08.05. vs Viimsi (k) 1:0 (la.)
09.04. vs Flora (k) 2:1

24.11. vs Tammeka (k) 4:2
16.08. vs Tartu Kalev (v) 6:2

vaba
vaba
poolfinaal
1/4 finaal
1/8 finaal
1/16 finaal
1/32 finaal
1/64 finaal
08.05. vs Kalju (k) 3:1
10.04. vs Kuressaare (k) 2:0
24.11. vs Kalev U21 (k) 4:0
18.10. vs Tabasalu (v) 3:1 (l.a)

vaba
vaba
3 Felipe Felicio
2 Mihkel Ainsalu
2 Robert Kirss
2 Mark Oliver Roosnupp
1 neli mängijat
Parimad väravakütid
(karikas)
3 Robi Saarma
2 Kaimar Saag**
2 Abdul Razak Yusif
1 neli mängijat
- Mängukeelu all -
01.05.24 (k) 1:0
31.03.24 (k) 2:0

11.11.23 (v) 2:2
16.09.23 (k) 1:0
03.05.23 (k) 2:0
Omavahelised mängud 01.05.24 (v) 0:1
31.03.24 (v) 0:2

11.11.23 (k) 2:2
16.09.23 (v) 0:1
03.05.23 (v) 0:2

* - karikamäng; ** - mängija on klubist lahkunud; (k) - kodus; (v) - võõrsil; võ - võidudvi - viigidka - kaotused; vv - väravate vahe.

Fakte:

 • Levadia ja Paide on sel hooajal Premium liigas kohtunud kaks korda. Levadia võitis mõlemad mängud - märtsi viimasel päeval 2:0 (24. pen. Til Mavretic, 64. Bourama Fomba) ja mai esimesel päeval 1:0 (8. Michael Schjönning-Larsen).
 • Paide on viimasest 13 omavahelisest kohtumisest võitnud ainult ühe.
 • Karikasarjas on varem kohtutud kahel korral. 2017. aastal võitis Levadia 1/16 finaalis 3:1 (1. ov. Martin Kase, 2. Aime Marcelin Gando Biala, 71. Rimo Hunt - 75. Henri Hanson) ning 2019. aastal võitis Levadia 1:1 normaalajaga lõppenud veerandfinaalis lisaajal 4:1 (86., 113. Aime Marcelin Gando Biala, 93. Joao Morelli, 112. Mark Oliver Roosnupp).
 • Mõlema meeskonna jaoks on eelmainitud karikavõit klubi ajaloo ainus.
 • Levadia on mänginud karikafinaalis 11 korda ja lahkunud platsilt kaotajana vaid korra. 10 karikavõitu on ühtlasi rekord, selles arvestuses järgneb Levadiale 8 korda karikat tõstnud Flora.
 • Paide jaoks on mänginud finaalis kahel korral - 2015. ja 2022. aastal. Mõlemal juhul oli nende vastaseks Nõmme Kalju, neist finaalidest esimene kaotati 0:2, aga teine võideti lisaajal 1:0.
 • Poolkaitsja Patrik Kristal, kes on meistriliiga hooaja noorim väravalööja, siirdus talvisel üleminekuperioodil Levadiast Paidesse.
 • Paide peatreener Ivan Stojkovic juhendas 2022. aastal Levadiat.
SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

aiVAR Toomas Vint   •  
(146.255.182.***)
Laupäev, ilus suvi, tahaks jalkat, aga jalkat pole. Järgmine kord mängime ikka need teised 4 Preemiumliiga mängu karika nädalavahetusel, see asemel et veebruaris mürada. Või on liiga palav? Kuiv? Pole harjumuspärast jääd? Liiga tihe graafik?

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
EESTLASED VÕÕRSIL
B-ALAGRUPP
LIVE: kas Horvaatial või Albaanial õnnestub Itaaliast mööduda? (Horvaatia ja Hispaania juhivad!)
A-ALAGRUPI LÕPP
Memo | Ungarile meenutati, et on tähtsamaid asju kui jalgpall, aga 90+10. minuti võiduvärav on siiski ka päris suur asi
EM-FINAALTURNIIR
ETV ja TV3 järgivad viimases voorus sportlikku prioriteeti 50% ulatuses
SAKSAMAALT TAGASI
Intervjuu | Mis Saksamaal EM-i ajal tegelikult toimub? Kogemus finaalturniirilt
EM-FINAALTURNIIR
VIKTORIINISAADE
VIDEO | Kes paremini matsu jagab? Palumets ja Järvela vs. Pajunurm ja Õigus
VIDEOKOHTUNIK
Videokohtunik | Kaks suurt prohmakat: Kaljult võeti värav, Levadiale kingiti penalti
PEATREENER
Peatreener | Paide vaevles ebakõlade all, Trans tegeles Kalju kaitsjate meelitamisega
TASKUHÄÄLING
Pikk ette (ja ise järele) | Milleks meile VAR, kui ei oska seda kasutada?
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
18
14
3
1
45:7
45
2.
Tallinna FC Flora
18
10
5
3
33:20
35
3.
Nõmme Kalju FC
16
9
5
2
31:16
32
4.
Paide Linnameeskond
18
9
1
8
26:20
28
5.
JK Narva Trans
16
5
3
8
22:34
18
6.
FC Kuressaare
16
4
5
7
20:31
17
7.
Tartu JK Tammeka
16
4
4
8
20:22
16
8.
JK Tallinna Kalev
18
4
4
10
20:36
16
9.
Pärnu JK Vaprus
16
4
4
8
16:27
16
10.
FC Nõmme United
16
2
4
10
10:30
10
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
45
Tallinna FC Flora
35
Nõmme Kalju FC
32
Paide Linnameeskond
28
JK Narva Trans
18
FC Kuressaare
17
Tartu JK Tammeka
16
JK Tallinna Kalev
16
Pärnu JK Vaprus
16
FC Nõmme United
10
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!