Luup peale | Karika peaproov uinutas pidulikus meeleolus Paide. Koondise kvaliteet pööras seisu ringi (0)

Abdul Razak Yusifi rõõm Paide 2:1 juhtvärava löömise järel. Foto: Brit Maria Tael

Premium liiga viiendas voorus jäi tiitlit jahtiv Paide Linnameeskond kiirelt FC Kuressaare vastu kaotusseisu, ent pööras olukorra ringi ja võttis koos lõpuvilega 3:1 võidu, mis tõstis nad tabelis teiseks.

Hooaega kolme järjestikuse võiduga alustanud Paide neelas nädala eest esimese mõru pilli, kui kaotas võõrsil tabeliliider FCI Levadiale. Nüüd võõrustati eelmises voorus mulluse pronksiklubi Tallinna Kalevi alistanud FC Kuressaaret.

Võis eeldada, et Paide alustab matši näljaselt, ent läks vastupidi. Esimest korda tõsisemalt vastase värava lähistele jõudsid nad alles 14. minutil, esimene nurgalöök teeniti 21. ja esimene tõrjet nõudnud pealelöök sooritati 27. minutil. Juba enne kõiki mainitud tähiseid juhtis Kuressaare 1:0.

13. minutil suunas Kuressaare ründaja Joonas Soomre kõrge palli peaga Mattias Männilaanele, kes jättis selle löögiks ette Artjom Jermatšenkole. Ründav poolkaitsja tulistas mänguvahendi karistusala tagant Ebrima Jarjule püüdmatult värava vasakusse nurka.

Seejuures polnud tegu saarlaste esimese võimalusega. Eelnevalt oli keskkaitsja Karl Orren kaks pealelööki sooritanud ning Märten Pajunurm realiseerimata jätnud penalti. Kuuendal minutil lõi Jermatšenko palli vastu Paide keskkaitsja Dehninio Muringeni kätt. Esmapilgul tundus, et pall tabas paremat kätt, mis oli hollandlasel keha ees, ent kuna olukord toimus karistusalas, kutsus videokohtunik Kevin Kaivoja peakohtunik Grigorgi Ošomkovi ekraani ette, kust selgus, et pall läks vastu vasakut, kehast eemal olnud kätt. Tulemuseks eelmainitud penalti, mille Pajunurm vastu võimsa hüppe teinud Jarjut lõi.

Videokohtunikud ei toonud Paidele rõõmu ka 27. minutil. Muringen oli Paide teise korneri ja Kaur Kivila topelttõrje (esmalt lõi Henrik Ojamaa, siis Andre Frolov) järel palli küll väravasse sutsanud, ent eelnevate löökide ajal fikseerisid vilemehed suluseisu, mida videobrigaad kinnitas.

32. minutil vabastas aga Ojamaa oma sööduga Robi Saarma, kes võttis karistusalas Ralf-Sander Suvinõmme ette, nõksutas veidi kehaga ja lõi palli vasaku jalaga värava paremasse nurka - 1:1!

Robi Saarma lõi oma hooaja viienda värava. Foto: Brit Maria Tael

Hetk hiljem põhjustas Suvinõmm Saarma vastu vea, misjärel pidi Kaur Kivila karistuslöögi tõrjumiseks pantrihüppega särama. Võimalusi oli avapoolajal mõned veel, peamiselt Kuressaarel. Vaheajaks hingetõmbele minnes oli Kuressaare sooritanud üheksa pealelööki Paide nelja vastu.

Teine poolaeg algas sündmustevaeselt, aga nüüd juba Paide kontrolliga. Elevust tekitas Ojamaa löök, mis tabas Jermatšenko kätt, mis oli aga kõhu peal - seetõttu penaltit ei määratud. 64. minutil tsenderdas Ojamaa palli kasti, kuhu oli tormanud Abdul Razak Yusif, kes võttis söödu rinnaga maha ja lõi seejärel kera maapõrkega Kuressaare võrku - 2:1 ja Paide esmakordselt ees!

Viimasel paarikümnel minutil oli mäng lahtine ja mõlemapoolsete võimalustega. 76. minutil säras Jarju Jermatšenko löögi vastu reaktsioonitõrjega. Samal pool väljakut lajatas Aleksander Iljin päris vabana palli ühe puutega üle värava. Teises servas proovisid vahetusmehed Kristofer Piht ja Siim Luts, ent Kivilast nad palli mööda ei saanud.

Viiel üleminutil käis Kuressaare veel Paidele kõrgelt peale ja Andero Kivi jõudis löögilegi, ent neist viimasel hakkas Henrik Ojamaa enda väljakupoolelt palliga jooksma, möödus mitmest vastasest ja leidis sööduga Dimitri Jepihhini, kes lõi matši viimase puutega oma Premium liiga karjääri teise ja Paide tänase kolmanda värava.

3:1 võit tõstis Paide 12 punktiga tabelis teiseks. Kuressaare jätkab kolme silmaga kaheksandana. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Mäng algas piduliku meeleoluga

Andre Frolov sai avavile eel klubilt uhke meene. Foto: Brit Maria Tael

Mängu eel olid Paides meeleolud ülevad. Ivan Stojkovici poolt järvamaalaste algkoosseisu määratud kapten Andre Frolovi ootas ees karjääri 500. Premium liiga mäng. Sel puhul sai ta avavile eel klubilt uhke meene. Klubilt sai kingituse ka värskelt oma 70. sünnipäeva tähistanud legendaarne noortetreener Viktor Mets, kes oli eile Eesti Jalgpalli Liidult teeninud alaliidu kuldmärgi. Paide lennutab Metsa tänutäheks tema panuse eest tänavusele Meistrite liiga finaalile.

Frolov oma juubelimängus kandvasse rolli ei sattunud. Koos Daniel Lutsuga oli ta esimene, kes veel enne tunni täitumist 1:1 seisul vahetusse kutsuti.

2. Penaltispetsialist vääratas!

9. minutil oli Kuressaare kaptenil Märten Pajunurmel suurepärane võimalus omad juhtima viia. 11 meetri trahvilöögi eel on ta Premium liiga väravavahtide suurim hirm - ta on meistriliiga tegevmängijatest täpseim penaltilööja. Enne tänast oli ta Eesti kõrgliigas realiseerinud 25 penaltist koguni 24. Täpsusprotsendiks 96, mis oli kogu liiga ajaloo kolmas tulemus. Ainus eksimus sündis 2019. aastal, kui Marko Meerits jalaga ta penalti tõrjus.

Täna lõi ta palli madalalt vasakule, aga Paide Gambia väravavaht Ebrima Jarju tõrjus selle võimsa hüppega ära. Nii sündis Pajunurme vutikarjääri teine penaltieksimus. Premium liigas on ta penaltisaldo nüüd 24/26 ja täiskasvanute jalgpallis kõikide sarjade peale 30/32.

Märten Pajunurm (nr 15) eksis karjääris teist korda penaltiga. Foto: Brit Maria Tael

Kas harvanähtav eksimus või miski muu, Pajunurme jaoks osutus päev oma endise koduklubi vastu mustaks. Kui eelmises voorus Kalevi vastu säras ta nullimängu, värava ja resultatiivse sööduga, siis täna jäi ta penaltieksimuse kõrval veidi hätta ka Paide teise tabamuse puhul Yusifi markeerimisega.

3. Stojkovici julged käigud

Paide peatreener Ivan Stojkovic on väga kindla mänguplaani ja -ideega. Selle sees ta ei pelga aga muudatusi teha ja eri lülisid just konkreetsest olukorrast lähtuvalt enda jaoks sobivalt kasutada. Mõni mees toimetab vahel äärekaitses, siis ülesehitusel keskkaitses või järgmisel korral näiteks keskväljal. Ühel päeval tundub, et keegi on algkoosseisu kindlalt kanda kinnitamas, järgmisel võib too aga vahetusest tulla. Ja vahetusi ei karda Stojkovic teha absoluutselt: ka varakult ja kogenud meestega.

Hooaja eel oli üheks suureks küsimuseks, kuidas mahutab serblane korraga väljakule Eesti liiga mõistes kolm tipptasemel keskkaitsjat Nikita Baranovi, Dehninio Muringeni ja Abdul Razak Yusifi. Esiti nägi see välja nii, et Yusif alustas nominaalselt äärekaitses, kust ta ülesehituses keskväljale läks.

Kuressaare vastu oli Yusif aga püsivalt keskväljal ja oli seal väga hea. Yusif peatas vastaste rünnakuid ja teisel poolajal tormas ise teises väljaku otsas üha uljamalt rünnakule. Ta on palliga julge, füüsiliselt võimekas ja ulja stiiliga mängija. Täna tõi see Paidele võidu, sest 64. minutil oli Yusif lausa ründajalikult tormanud kasti, kust sündis sisuline võiduvärav.

Abdul Razak Yusif peab praegu ramadaani, mis tähendab, et päikesetõusust päikeseloojanguni ta ei söö ega joo isegi vett. Väravatähistuseks põlvitas ta Meka poole. Foto: Brit Maria Tael

4. Karika peaproov

Kuigi Premium liiga on kodune tähtsaim jalgpallivõistlus, kujunes seekordne lahing omamoodi peaprooviks. Nimelt lähevad samad klubid juba tuleval kolmapäeval samal staadionil uuesti vastamisi. Sedapuhku aga karika veerandfinaalis. Oluline on see mäng eelkõige põhjusel, et Evald Tipneri karikavõistluste kaudu on mõlemal võimalik lunastada pääse eurosarja.

Mulluse neljandana vajab Paide Konverentsiliiga esimesse eelringi pääsemiseks kas karikavõitu või seda, et trofee võidab keegi mullusest esikolmikust. Europääsemega Flora ja Levadia kohtuvad omavahel karika veerandfinaalis teisipäeval kell 19 (mängu näeb Soccernet TV-st!). Europääsmega Tallinna Kalev kohtub kolmapäeval Nõmme Kaljuga, kes jahib eurokohta sarnaselt Paide ja Kuressaarega.

"Euroopasse tahavad kõik pääseda, kaasaarvatud meie. Tuleb taastuda, samasugune lahing anda ja loodetavasti tuleb seekord võit meile," ütles Kuressaare vasakäär Karl-Rudolf Õigus Soccernet.ee-le.

Paide ja Kuressaare kolmapäevast mängu algusega kell 19 näeb samuti Soccernet TV-st. Henrik Ojamaa tõdes, et mõnepäevase vahega samas kohas sama vastasega pallimine on päris ebatavaline: "Mõnes mõttes kummaline olukord. Meie jaoks jällegi väga palju kaalul. Proovime kiiresti taastuda ja vaatame, mida saame veel paremini teha, et olla kolmapäevaks uuesti vormis."

Henrik Ojamaa (paremal) säras kolme väravasööduga. Foto: Brit Maria Tael

5. Mängu parim - Henrik Ojamaa

Kui eelmise vooru järel räägiti meedias, et Ojamaa on küll hea liider, aga Paidel oleks vaja meest, kes rasketel hetkedel lisaks iseloomule ka statistikaga panustaks, siis pikaaegne Eesti koondislane näitas, et suudab ka numbritega aidata. Kolm fantastilist väravasöötu ja isukas mäng olid kõnekad.

Ojamaa tõestas oma kõrget kvaliteeti, millega ta mängis aastaid välisklubides ja tuli näiteks omal ajal Poola meistriks. Kui märtsikuise koondisekogunemise eel sõnas Eesti peatreener Thomas Häberli, et raske otsusega jäi senine usaldusalune Ojamaa rahvusesindusest eemale, siis selliste esituste jätkumisel võiks mängu Paide kaptenina lõpetanud ründemängija sinist särki kanda ka hoolimata noorenduskuurist.

Ja muidugi kui Robi Saarma jätkab väravalöömist, on ka temal head šansid koondisesse pääseda - soovis Häberli teda ju viimatigi Oliver Jürgensi lahkumise järel Soome mänguks kaasata, ent Saarmal oli tervisega mure.