Luup peale | Basherita Tammekal ei olnud superhoos Tammele midagi vastu panna (galerii!) (1)

Alex Matthias Tamm tegi kiiresti üks-kaks-kolm. Foto: Robert Markus Liiv

Alex Matthias Tamm lõi igast asendist väravaid ning kerkis Premium liiga täpsusküttide edetabeli tippu, juhtides kiire kübaratrikiga Nõmme Kalju 3:0 võidule Tartu Tammeka üle.

Tamm alustas õhtut Hiiu staadionil juba 5. minutil superväravaga. Nikita Komissarov andis keskväljalt läbisöödu ning ründaja vajutas põrkava palli vasaku jalaga ühe puutega tagumise posti kõrvale - 1:0!

27. minutil tuli madal läbisööt Ivans Patrikejevsilt ning Tamm lahendas olukorra taas ühe puutega, saates seekord parema jalaga pehme tõste üle vastujooksnud Richard Alandi - 2:0! Ning 36. minutil luges ta David Eptoni tagasisöödu läbi, lükkes palli esimese puutega Alandist mööda ja teisega tühja võrku - 3:0!

Tamm võinuks juba poolajaga lüüa ka neli või viis, aga kord jõudis Reio Laabus värava ees viimasel hetkel päästma, kord vastas Aland tema lähilöögile jalatõrjega. Tammeka ründas avapoolajal isegi isukamalt kui Kalju ja valitses statistiliselt nii pallivaldamist kui ka löögiüritusi, aga neil puudus ründaja, kes end vastaste trahvikastis kehtestaks ja pallid võrku paneks.

Teine poolaeg osutus paljuski tulemuse vormistamise küsimuseks. 56. minutil pääses Tamm Pavel Marini söödu järel viiekastis toimetama, aga Aland suutis terava nurga alt sooritatud löögi blokeerida. Premium liigas esmakordselt Kalju väravat kaitsnud Maksim Pavlov pidi tihti mängu sekkuma, aga tõsist tõrjet nõudis temalt vaid Giacomo Uggeri 62. minuti kauglöök. 89. minutil oli Kalju lähedal neljandale, aga Rommi Siht saatis Tamme eeltöö järel palli ristnurga juurde vastu posti. Soccernet.ee tähelepanekud:

Maksim Pavlov alustas Kaljus nullimänguga. Foto: Robert Markus Liiv

1. Basher puudus, Perk istus pingil

Kui mängu eel jagatud info kohaselt pidi kahe meeskonna peale kokku olema vaid üks puuduja, Tammeka poolkaitsja Tanel Lang, siis algkoosseisud pakkusid nii mõnegi üllatuse. Tammeka esiväravakütt Ahmed Basher puudus rivistusest ning tema asemel alustas Priit Peedo. Kalju koosseisust puudusid omakorda keskväljahing Reginald ning klubi suvine ründetäiendus Lucas Serravalle, esiväravavaht Henri Perk jäi aga pingile.

Tammeka peatreener Marti Pähn kinnitas, et Basheri puudumise põhjused on "tehnilised või juriidilised" ning klubist lahkumas ta ei ole.

Tammeka peab lootma, et bürokraatlikud takistused võimalikult kiiresti kõrvaldatakse, sest väljakul tunti Basherist kõvasti puudust. FlashScore'i statistika kohaselt valdas Tammeka palli 53% mänguajast, sooritas 18 pealelööki Kalju 10 vastu (raamide vahele 10 lööki Kalju 7 vastu) ning teenis 4 nurgalööki Kalju 2 vastu, kuid need on kõigest kuivad numbrid. Reaalsuses ei valmistanud ohtrad üritused Kalju väravale tõsist ohtu, sest trahvikastis puudus domineeriv ründaja.

Reginald jäi mängust kõrvale kerge vigastuse tõttu, Kalju väravasuul taheti aga Maksim Pavlovile võimalust pakkuda.

21-aastane Pavlov tegi endale nime juba kolm aastat tagasi Narva Transis, aga ei olnud pärast 2023. aastal pealinna suundumist veel kordagi Premium liigas platsile pääsenud. Oma võimalust ootas ta esmalt pool hooaega FCI Levadias ja seejärel aasta jagu Kaljus. Tammeka vastu tegi ta igati kindla esituse, olgugi et väga tõsiselt tartlased tema võimeid proovile ei pannud.

2. Tamm ei jäta põhjust Davidit igatseda

Kui Kalju hooaja esimese poole parim väravakütt Promise David klubist lahkus, võis karta probleemide tekkimist, aga Alex Matthias Tamm on väravakütimantli otsekohe enda õlule tõmmanud. Pärast Davidi lahkumist on ta kaasa teinud Kalju viiest liigamängust neljas ja löönud neis kokku lausa kaheksa väravat. Nii on ta oma tänavuse väravasaldo lühikese ajaga juba duubeldanud ning 16 tabamust teevad temast kogu Premium liiga hooaja parima täpsusküti.

Kui varasemalt tuli peatreener Nikita Andrejevil kaks pikakasvulist ründajat korraga väljakule mahutada, mis tõi kaasa ebasümmeetrilisi lahendusi ning jättis Tamme pigem toetavasse rolli, siis pärast Davidi lahkumist mängib Kalju enamasti 3-4-3 asetuses ning Tamm on vaieldamatu esiründaja.

Kalju ei ole Davidi lahkumise järel väravate löömisega sugugi hätta jäänud. Viies mängus ilma Kanada ründajata on löödud kokku 14 väravat ehk 2,8 väravat keskmiselt mängus. Enne seda löödi koos Davidiga 16 mänguga 31 väravat ehk 1,94 väravat keskmiselt mängus.

Tõsi, tippklubidega Davidi lahkumise järel veel kohtutud ei ole, mängitud on kaks korda Tammekaga ning korra Pärnu Vapruse, Narva Transi ja Nõmme Unitediga.

Robin Mathias Müür tegi Premium liiga debüüdi. Foto: Robert Markus Liiv

3. Premium liiga sai kaks uut debütanti

Teine poolaeg kujunes paljuski vormistamise küsimuseks ning muuhulgas pakkus see treeneritele võimaluse usaldada väljakule noori mängumehi, kes Premium liigas alles oma esimesi samme teevad.

Tammeka vahetas juba 63. minutil sisse 17-aastase Robin Mathias Müüri, kelle jaoks oli tegemist kõrgliigadebüüdiga ning kes jõudis vasakul äärel ka teravate jooksudega silma paista. 81. minutil pääses platsile 17-aastane Mattis Karis, kes võttis koha sisse keskväljal. Karis oli eelmisel suvel juba korra lõpuminutitel sisse vahetatud, aga sel hooajal oli temalgi tegemist esimese mänguga.

Kalju poolelt sai paremal äärel oma esimesed Premium liiga minutid kirja 18-aastane Ramaz Kardava, kes liitus meeskonnaga kahe hooaja vahel Ida-Virumaa FC Alliance'ist.

4. Mängu parim - Alex Matthias Tamm

Kui üks mees lööb kõik kolm väravat ja otsustab mängu saatuse kiiresti ära, ei ole parima mängija valikus küsimustki. Ideaalsel päeval võinuks ta oma võimalustest lüüa veel kolm ning oleks lõpu eel kirja saanud ka väravasöödu. Siiski realiseerib ta hetkel olukordi nagu tippvormis ja enesekindlusest tulvil ründaja.