Memo | Võimas Kalju näitas Unitedile, mis värvi on Nõmme (0)

Nõmme Kalju pani oma linnaosale veel ühe kihi musta värvi. Foto: Jana Pipar

Nõmme Kalju näitas Premium liiga 28. voorus linnaosarivaalile Nõmme Unitedile koha kätte, kui võitis hooaja neljanda Nõmme derbi 3:0. Siiski võinuks nad lüüa veel rohkem.

Hooaja esimesed kaks Nõmme derbit jäid viiki, kolmanda võitis Kalju. Neljandas omavahelises vastasseisus tegi Premium liiga teisel tabelireal seisev meeskond sotid selgeks ruttu, kui läks 11. minutil juhtima. Alex Matthias Tamm võttis nurgalöögist tulnud palli Unitedi karistusalas maha, keeras ja realiseeris - 1:0! Samal seisul lõppes poolaeg.

Kalju domineeris ning näitas, et klassivahe on ilmne. Nad duubeldasid eduseisu 56. minutil, mil Maksim Podholjuzin leidis eest pika palliga Tamme ning kuigi Alexander Kapitan Bergman elas tal seljas nagu ranits esimese klassi õpilasel, jooksis ründaja palliga minema ja söötis Guilherme Carvalhole, kes skooris - 2:0!

Kohtumise lõppseisu vormistas 83. minutil Mihhail Orlov, kes sai Ivans Patrikejevsilt ideaalse läbisöödu, mängis väravavaht Marko Meeritsast mööda ning lükkas palli rahumeeli tühja väravasse - 3:0!

Kalju jätkab 55 punktiga teisel kohal. Et kolmandal ja neljandal real seisvad FC Flora ja Paide Linnameeskond kaotasid selles voorus punkte, edestab Kalju Florat kolme ning Paidet viie punktiga. Unitedi seis on aga kõvasti kehvem. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Õhtupooliku ennustus | "Pühapäeval Esiliigas." Kalju fännid võtsid teisel poolajal üles laulu, mille ainus fraas oli: "Pühapäeval Esiliigas." Roosad Pantrid viitasid sellega Unitedi kehvale tabeliseisule, sest nad on kaheksa vooru enne hooaja lõppu viimased ning vooru eel lahutas neid üleminekumängudest kümme punkti. Kui üheksandal real olnud Pärnu Vaprus alistab 28. voorus Tartu Tammeka ning tõuseb tabelis kõrgemale, edestab Unitedi lähim konkurent (Kuressaare) neid 11 silmaga.

Kuigi Unitedi peatreener Martin Klasen ütles pärast mängu, et United võitleb edasi, siis võib üpris kindlalt öelda, et Kalju toetajad ei eksinud. Okei, matemaatiliselt pole küll võimalik, et United langeb juba pühapäeval, kui võõrustab Narva Transi, aga mõte on õige.

Oletame, et Vaprus teenib Tammeka vastu vähemalt punkti. Siis on Unitedil vaja viimastest mängudest võita pooled ning seda, et Vaprus ja/või Kuressaare kaotab kõik ülejäänud mängud. Unitedi hooaja lõpp on keeruline: mängitakse Transi, Kuressaare, Flora, Vapruse, liider FCI Levadia, JK Kalevi, Paide ja lõpetuseks Tammekaga.

Pöördehetk | Kalju kiire värav. Kalju oli esimest korda ohtlik 11. minutil, mil Tamm skooris nurgalöögist. Et United kaotas eelmises voorus 2:7 Paide Linnameeskonnale ning jäi Hiiul niivõrd varakult ja niivõrd ärahoitavast väravast kaotusseisu, mõjus neile pealtnäha halvasti - Kalju sai sellega initsiatiivi endale. Pärast seda ei tekkinud kordagi tunnet, et United võiks mängu tagasi tulla.

Ilus hetk | Tamme värav, mis ei lugenud. Kalju oli 87. minutil väga lähedal hooaja ühele ilusamale väravale, kui Nikita Komissarov tõstis liini taha Tammele, kes lõi selja tagant tulnud palli ühe puutega otse õhust vasaku ristnurga alla. See värav oli pisut soodsam versioon Robin van Persie 2013. tabamusest, kui Wayne Rooney söötis keskväljalt kasti otsa, kust hollandlane virutas otse õhust esimese puutega parema posti kõrvale.

Van Persie värav luges, Tamme oma mitte, aga see ei tähenda, et olukord poleks pakkunud silmailu. Eestlase sooritus oli ikkagi meisterlik!

Staar | Alex Matthias Tamm. Kogu Kalju oli väga hea, aga värava ja väravasööduga hiilanud Tamm oli kõige silmapaistvam. Aga ta oleks võinud lüüa rohkem, sest võimalusi oli.

Äpardused | Tamme raisatud šansid. Ka mängu parimad võivad vahel ajada neile seatud lati maha - Tamm näitas seda Hiiul hästi. Tema teine superšanss tekkis 22. minutil, mil Daniil Tarassenkov leidis ta värava eest üles, aga ründaja põrutas ühelt meetrilt mööda. Tamme viimane ideaalne võimalus avanes teise poolaja üleminutitel, kui sai Aleksandr Nikolajevilt värava ette söödu, aga suunas mänguvahendi viielt meetrilt mööda. Poolvõimalusi, mis võinuks parema õnne korral lõppeda väravaga, oli veel.

Tervikuna väga hea mängu teinud Tamm on mees, kellelt ootaks enamat, sest ta on ikkagi Eesti üks parimaid ründajaid. Kui ta paneb rünnakute realiseerimise osas juurde, võiks teda oodata korraliku tasemega välismaa liiga.

Tsitaat | "Teades Eesti liigat ja vaadates seda, kuidas oma hoo üles lõin, siis ei imestaks, kui [Ahmed] Basher lööb näiteks viimase kolme vooruga iga mäng kolm väravat. Enne seda, kui viimase vooru eel pole vahe kümme, ma ei tähista." Nii ütles 22 väravaga Premium liiga parim väravakütt Tamm, kui talt küsiti, kas kaminasimsil on koht trofee jaoks juba valmis. Lähimad terved jälitajad Robi Saarma ja Basher jäävad temast maha kümne väravaga.