15-aastane lööb ajaloolise võiduvärava?! Lipp lükkas tuhast tõusva Sunderlandi noorusliku unistuse siiski napilt tulevikku (1)

Nooruslik Sunderland võitles kõrgliigaklubiga nagu võrdne võrdsega. Foto: Scanpix / Reuters / Paul Childs

Inglismaa karikavõistluste neljandas ringis jäi mitmes mängus väga napilt üllatus sündimata, sest mitu kõrgliigaklubi oli astme või koguni nelja võrra madalamal tasemel mängivate vastastega püstihädas.

Kõrgliiga üks tänavusi üllatajaid Fulham võõrustas kunagist Premier League'i püsiasukat, ent vahepealsetel aastatel tugevuselt kolmandasse liigasse kukkunud ja sealt alles käesolevaks hooajaks tagasi esiliigasse kerkinud Sunderlandi. Juba kuuendal minutil jäädi aga oma süü läbi kaotusseisus, kui Jack Clarke näppas lohakalt tegutsenud Issa Diopilt palli ja lõpetas spurdi täpse löögiga.

Fulham jõudis viigini alles 61. minutil tänu kaitsjate vahel keerutanud ja siis palli posti kõrvale saatnud Tom Cairneyle. Viimase pooltunni jooksul käis mäng ühe värava alt teise alla ja niigi väga noorusliku meeskonnaga tegutsenud Sunderlandi koosseis läks aina nooremaks - kui algselt saatis Tony Mowbray väljakule 11 meest, kelle keskmine vanus oli veidi alla 23 eluaasta, siis mängu lõpuks oli see number langenud koguni 21,1 peale. Vaid 90 minutit mänginud keskkaitsjal Danny Batthil oli vanust 32 aastat, mängu lõpuks ei olnud aga tema kõrval mitte ainsatki üle 23-aastast meest!

Sunderland oli korduvalt võidutabamusele väga lähedal ning üleminutitel sai viimane sekkuja, kõigest 15-aastane (!) Chris Rigg palli ka väravasse. Tegu olnuks märgilise tabamusega, sest nii noort väravalööjat FA Cupi 152-aastane ajalugu ei tunne, kuid mõne sekundi jagu kestnud rõõmupeo lõikas läbi äärekohtuniku suluseisulipp. 1:1 lõppseis tähendab, et järgmisesse ringi pääseja selgitatakse kordusmängus, mis toimub juba Sunderlandi koduväljakul.

Premier League'is tänavu raskuste küüsis olev Leicester maadles võõrsil pikalt tugevuselt neljandasse liigasse kuuluva Walsalliga, enne kui Kelechi Iheanacho 68. minuti väravast lõpuks 1:0 võidu ja edasipääsu kätte sai. Kõrgliiga tabeli punane latern Southampton asus kodus Romain Perraud' väravatest 2:0 juhtima, enne kui esiliigaklubi Blackpool vastata suutis, aga 2:1 edu hoiti siiski lõpuni.

Kõige kergemini läks kõrgliigameeskondadest Leeds Unitedil, kes oli võõrsil 3:1 parem Accrington Stanleyst. Jack Harrison, Junior Firpo ja Luis Sinisterra viisid külalised kolme väravaga ette, enne kui League One'is mängivatel võõrustajatel õnnestus vähemalt auvärav lüüa. Esiliigameeskondade duellis tagas edasipääsu ka Bristol City, alistades kodus 3:0 West Bromwich Albioni.

Sarnaselt Fulhamile ja Sunderlandile valmistasid mängukalendri koostajatele peavalu veel koguni neli paari, sest kõigis neis läheb samuti vaja korduskohtumist. Viiki leppisid nii Blackburn Rovers ja Birmingham City (2:2), Ipswich Town ja Burnley (0:0), Luton Town ja Grimsby Town (2:2) kui ka Sheffield Wednesday ja Fleetwood Town (1:1).

Southampton - Blackpool 2:1 (1:0)