EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn (0)

Prantsusmaa koondisega kaks aastat varem maailmameistriks tulnud Zinedine Zidane võitis 2000. aastal ka Euroopa meistritiitli. Foto: Scanpix / AFP / Pierre Verdy

Neli aastat varem osavõtjate ringi 16 koondiseni tõstnud Euroopa jalgpalliliit (UEFA) jätkas barjääride lammutamist, andes finaalturniiri korraldusõiguse kahele riigile korraga, kelleks olid Holland ja Belgia.

Ülejäänud 14-le pääsmele konkureerisid valikturniiril 49 koondist, kelle seas oli teist korda ka Eesti. Oma esimeses valiksarjas punktideta jäänud Eesti esines seekord hoopis paremini, saades kirja kaks võitu Fääri saarte ja ühe Leedu üle, samuti viigi Bosnia ja Hertsegoviinaga.

Kaks mängu enne valiksarja lõppu oli Eestil koguni võimalik alagrupist edasi pääseda. Selle jaoks tulnuks kodus alistada Šotimaa ja Bosnia ning loota, et šotlased koperdaksid sellesama Bosnia või siis hoopis Leedu vastu.

Kuigi enne mängu Šotimaaga võis Kadriorus kohata mehepoegasid, kelle paljal ülakehal äsja tärganud rinnakarvade vahele oli värviliste guaššidega kirjutatud uljas sõnum "Eesti Euro 2000!", jäädi sellest lõpuks päris kaugele.

Šotimaaga tehti 0:0 viik. Bosnia ja Hertsegoviina vastu mindi küll Andres Operi väravast 1:0 juhtima, aga sellega vihastati välja äsja Madridi Realiga liitunud ründaja Elvir Baljic, kes lõi tol oktoobrikuu pärastlõunal Kadrioru staadionil Eesti võrku neli väravat ja vahetati pingile napi kodupubliku aplausi saatel.

Eesti kogus Leedu ja Bosniaga sama palju punkte (11), aga jäi surnud ringiga viiendaks. Väga suuri üllatusi valiksarjas ei sündinud, aga 1998. aasta MM-pronksi Horvaatia kõrvalejäämine pani kulmu kerkima.

Finaalturniiril aga juhtus mitmeid põnevaid ja kummalisi asju. A-alagrupis oodati pikisilmi Inglismaa ja Saksamaa kirglikku lahingut. See lõppes inglaste 1:0 võiduga (värava lõi Alan Shearer), ent koju sõitsid mõlemad, sest täiseduga võitis alagrupi Portugal ja teise koha napsas Rumeenia, kes tuli viimases mängus Inglismaaga 1:2 kaotusseisust välja ja võitis tänu Ionel Ganea 89. minuti penaltile 3:2. Saksamaa jäi võiduta ning suutis kolme mänguga lüüa vaid ühe värava.

B-alagrupi võitis täiseduga Itaalia ja teisena hiilis edasi Türgi, kes oli viimase vooru otsustavas mängus tänu Hakan Šüküri duublile 2:0 parem võõrustajast Belgiast. C-alagrupp algas EM-i ühe kummalisema kohtumisega, kui suurturniiril debüteerinud pisike Sloveenia läks Jugoslaavia vastu 3:0 juhtima ja saavutas siis ka arvulise ülekaalu, aga ei suutnud võitu vormistada, vaid põles läbi ja lubas vähemuses Jugoslaavia 3:3 viigini. Lõpuks maksiski see Sloveeniale kätte, veerandfinaali pääsesid Hispaania ja Jugoslaavia.

D-alagrupis said edasipääsejad kahe vooruga selgeks, sest nii Holland kui ka Prantsusmaa alistasid nii Taani kui ka Tšehhi. Viimases voorus tuli selgitada esikohaomanik. Prantsusmaa läks 1:0 ja 2:1 juhtima, aga Frank de Boer viigistas ja Boudewijn Zendeni 59. minuti tabamus andis Hollandile 3:2 võidu.

Veerandfinaalid algasid kahe selge 2:0 võiduga, kui Portugal oli parem Türgist ning Itaalia Rumeeniast. Võõrustaja Holland korraldas Jugoslaavia kulul vägeva tulevärgi, võites koguni 6:1. See skoor tõstis võõrustajate lootused kõrgustesse. Valitsev maailmameister Prantsusmaa oli 2:1 parem Hispaaniast.

Poolfinaalid olid mõlemad tõelised maiuspalad. Esmalt Prantsusmaa - Portugal, mille saatuse otsustas kuldne värav, mis sündis 117. minutil Zinedine Zidane'i penaltist. Ja seejärel hull penaltimäng Itaalia ja Hollandi vahel. Itaalia jäi 34. minutil Gianluca Zambrotta punase kaardi tõttu arvulisse vähemusse ning Hollandil oli normaalajal kasutada kaks penaltit, aga eksisid nii Frank de Boer kui ka Patrick Kluivert. 0:0 viigi järel selgus võitja penaltiseerias, kus Holland sai kodupubliku pettumuseks sisse ainult ühe löögi ja kaotas 1:3.

Finaalis seega Itaalia ja Prantsusmaa. Marco Delvecchio viis Saapamaa 55. minutil juhtima, aga normaalaja täiesti viimastel hetkedel Prantsusmaa viigistas, kui värava lõi Sylvain Wiltord. See viis mängu lisaajale, kus Prantsusmaa lõi oma teise kuldse värava sel finaalturniiril, kui 95. minutil kõmmutas palli sihile David Trezeguet. See jäi ka EM-finaalturniiride viimaseks kuldseks väravaks, sest edaspidi antud reeglit enam ei kasutatud.

Küll aga võeti 2000. aasta EM-finaalturniiril kaasa selle ametlik laul "Campione!". Lokilise Rootsi diskokunni E-Type'i esitatud pala on järgnevate kümnendite jooksul kinnistunud tšempionite püsirepertuaari.

A-alagrupp: Portugal 9, Rumeenia 4, Inglismaa 3, Saksamaa 1
B-alagrupp: Itaalia 9, Türgi 4, Belgia 3, Rootsi 1
C-alagrupp: Hispaania 6, Jugoslaavia 4, Norra 4, Sloveenia 2
D-alagrupp: Holland 9, Prantsusmaa 6, Tšehhi 3, Taani 0
Veerandfinaalid: Türgi - Portugal 0:2, Itaalia - Rumeenai 2:0, Holland - Jugoslaavia 6:1, Hispaania - Prantsusmaa 1:2
Poolfinaalid: Prantsusmaa - Portugal 2:1 (la, kuldne värav), Itaalia - Holland 0:0 (pen 3:1)
Finaal: Prantsusmaa - Itaalia 2:1 (la, kuldne värav)