Ikka Pukki, ikka Soome: juubeldav soomlaste armee sai Lillekülast lõpuks oma tahtmise (hinda mängijaid!) (26)

Eesti rahvuskoondis pidas Lillekülas Soomega võrdselt sammu 90 minutit, kuid mitte rohkem: Teemu Pukki värav andis põhjanaabritele enam kui 3000-pealise fänniarmee taas magusa 1:0 võidu.

Martin Reimi mängueelsed jutud rünnakule asumisest ei olnud suusoojaks - Eesti hülgas meid ligi kaks aastat truult teeninud viiemehelise kaitseliini ja joondus väljakule sisuliselt 4-1-4-1 asetusega. Oma võimaluse sai tipuründes Rauno Sappinen ja poolkaitses Konstantin Vassiljevi kõrval Sander Puri ehk kaks meest, kes hiljuti isuga võrke sahistanud.

Sedakorda suutsime ka esimesel veerandtunnil värava puhtana hoida, kuigi formatsioonimuudatusega kaasnesid teatavad kasvuraskused. Soomlastel oli kohati ruumi keskväljalt palliga üles joosta, kuid Mihkel Aksalu väravale üleliia ohtlikuks ei saadud.

Vaikselt hakkas meiegi mäng ründekolmandikul sujuma. Vassiljevi terav karistuslöök äärelt vihises värava eest läbi; kaks minutit hiljem jõudis pall kontrarünnakul läbi Henrik Ojamaa ja Ken Kallaste oskusliku tegutsemise taas Kostjale, kes löögipette järel 20 meetrilt jalga proovis, kuid õige napilt mööda lõi. Veel mõni minut ja karistusala joonelt testis Lukas Hradecky valmisolekut Sander Puri, taas tegi kvaliteetse eeltöö Ojamaa.

Avapoolaja keskpaigast läks mäng siiski sujuvalt soomlaste kätte. Aksalu väravale üleliia ohtlikuks ei saadud, kuid puurilukk pidi paaril korral tõrjetööga tegelema ja 32. minutil kolksus ka post. Seda küll pigem nii, et süda lööke vahele ei jätnud - Sergei Zenjov kinkis soomlastele karistusala nurgast rumala karistuslöögi, mille keskkaitsja Joona Toivio lähemasse posti virutas.

Poolaja lõpus avanes hoopis hiilgav võimalus meile, kui Leverkuseni Bayeri mees Hradecky palli rusikatega vaid Kostjani klaaris. Hirmus pauk Kostja jalast oli juba Soome kindamehe selja taga, kuid üks kaitsjatest oskas end täpselt palli lennule ette sättida.

Teine poolaeg algas luuravamalt, kumbki pool ei soostunud end liigselt avama, oodates vastase eksimust. Poolaega läbivalt oli Eestil teravam parem äär, kust mõned madalad pallid kasti läkitati, kuid õigel ajal ei olnud õiges kohas ründajaid - ei Sappineni ega hiljem teda vahetanud Ats Purjet.

Põhjanaabrid aga küünitasid üha selgemalt taktikepi järele. Soomlaste kangelane Teemu Pukki oli mitmel korral ohtlikult läbi pääsemas, kuid Nikita Baranov tegutses Norwichi ründaja vastu suures osas eeskujulikult.

Ühe mängu võtmeotsuse tegi ka inglasest kohtunik Craig Pawson. 70. minutil lendas Paulus Arajuuri meie karistusala lähistel ohtlikult sisse Taijo Tenistele, kuid alguses juba tagatasku poole sirutanud vilemees otsustas pärast kolleegidega arutlemist, et olukorras piisab kollasest hoiatuskaardist.

Ja lõpp kuulus siiski Soomele. 86. minutil riputas Glen Kamara pehme palli tagumise nurga suunas, kuid Aksalu näpud olid hiilgavalt vahel; vahetusestki tõid soomlased ette Eero Markkaneni torniomadused, Reim aga võttis ära Kostja loova väljundi ja tõi sisse Marek Kaljumäe. Ja siis juhtus. Esimene üleminut, Pukki leiab läbisöödu järel vajaliku ruumi ja esimeses postis lipsab pall Aksalu käe alt sisse. 0:1. Jälle.

Soome võttis Rahvuste liigas juba kolmanda järjestikuse võidu ja jätkab jahti EM-piletile, sinisärgid aga saavad uue võimaluse esmaspäeval Ungari vastu. Et madjarid jäid täna 0:1 alla Kreekale, on see mäng kohustuslik võita, kui tahame C-tasandile jäämise nimel veel võidelda.