Intervjuu | Noore sakslase teekond Genti skautide tiimi algas Flora kodustaadionilt (3)

Genti esindusmeeskonna skautide koordinaator Samuel Cardenas. Foto: erakogu

Kui tõenäoline on Premium liiga mängijal maanduda Belgia suurklubis? Kuidas klubi endale õigeid mängijaid leiab? Kuidas ise skaudiks hakata? Neile ja paljudele teistele küsimustele annab vastuse sakslane Samuel Cardenas (26), kes igapäevaselt töötab Flora tänaõhtuse vastase Genti esindusmeeskonna skautide koordinaatorina. Mehel on tugev side meie jalgpalliga – tema karjäär sai alguse Eesti Jalgpalli Liidus praktikal olles.

Saksamaal amatöörklubis treener olnud Cardenas tundis ühel päeval, et ta ihkab rohkemat. Ta viskas õnge vette ning jõudis läbi tutvuste 2014. aasta suvel siinsesse jalgpalliliitu praktikale. Tõsi, ta ei olnud rahvusstaadionil kaua – kõigest kuu –, kuid siit mängude analüüsimise ja videode lõikamise kõrvalt saadud kontakte peab ta väga väärtuslikuks.

"Ma tõesti nautisin oma elu Eestis, Tallinn oli väga tore," räägib ta. "Töötasin koos Lars Hoppi, Rain Nappiri, Jyri Niemineni ja Mart Poomiga ning saan siiani nende kõigiga väga hästi läbi. Räägin Mardiga tihti Eesti mängijatest ja üritan neid oma tutvuste abil Saksamaale testima saada. Aga see pole nii lihtne ... eks sellest saab hiljem rääkida."

Tänapäeva skautide suureks abimeheks on kõikvõimalikud andmed ja statistika. Kindlasti oled kuulnud levinud ütlust, et on olemas vale, suur vale ja statistika. Kui palju sa oma töös andmeid usaldada saad?
Kusjuures, käib suur arutelu, kumb on mõistlikum – kas andmete või oma silma usaldamine. See on pigem rumal diskussioon, sest mõlemad on vajalikud ning just koos. Olen tänapäeva skaut, mul on treeneritöö taust (Cardenasel on UEFA A-litsents – S. K.) ning mõistan andmete olulisust. Lõpuks on skauditöö segu mõlemast – nii numbritest kui ka oma silmaga mängija vaatamisest. Töötan igapäevaselt andmetega ja täit pilti on nende abil võib-olla raske saada, aga kui numbreid õigesti kasutada, on tegemist väga hea tööriistaga.

Selle abil saan leida mängijad, kes vastavad minu kriteeriumitele. Kui otsin näiteks alla 23-aastast keskkaitsjat, kes oleks õhuduellides tugev ning hea vertikaalse sööduga, siis andmete abil on seda lihtne teha ja lõpuks jõuab minu lauale nimekiri kõikidest sobivatest jalgpalluritest. Osad on kohutavad, osad on head, kuid andmed on esimene samm mängijate leidmiseks.

Oluline on mainida, et kui sul on halb silm ehk sa ei suuda mängijat vaadates tema oskuseid adekvaatselt hinnata, pole andmetest midagi kasu. Silma saab muidugi treenida, tuleb rohkelt erinevatel tasemetel mänge vaadata. Mitte ainult videos, vaid ka staadionil. Minu jaoks oli oluline, et olin Saksamaal akadeemias treener. See andis mulle teise vaatenurga ja aitas taktikaliste nüanssidega. Tähtis on õppida treeneritelt ja skautidelt, kes on targemad kui sina.

Eesti koondise väravavahtide treeneri Mart Poomiga suhtleb Samuel Cardenas siiani. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Ettekujutus skauditööst on umbes selline, et käi ainult riigist riiki ja staadionilt staadionile ning otsi avastamata talente. Kui palju sa näiteks aastas mänge vaatad?
Terveid mänge pigem vähe. Kui leian sobiva jalgpalluri, siis mul on tema kohta tohutult videomaterjali – näiteks kõik olukorrad, kus ta oma mängudes osaline oli, nii pallita kui palliga. Töötan nii, sest see on kõige kiirem viis ning kiirus on ses töös väga oluline.

Vaatan näiteks 20 minutit mängijat, keda andmed soovitasid, ning saan juba aru, kas ta on seda tüüpi mängija, keda otsime. Kui ta tundub klubi jaoks õige, siis vaatan rohkem ja sügavamalt. Kui ei, siis mitte.

Kui lõpuks oleme sobiva kandidaadi leidnud, siis läheme muidugi teda staadionile vaatama.

Kui head videomaterjali pole saadaval, on protsess veidi teine ning peab rohkem matšidel käima. Siin see nii pole, sest meil on väärt videoülevaade kõikidest liigadest, mida jälgime. Aga kui skaut töötab madalamal tasemel, siis seal on veidi teine lähenemine.

Uue hooaja eel räägiti palju Inglismaa kõrgliigasse tõusnud Brentfordist, kes andmeid oma hüvanguks oivaliselt ära kasutab. Tundub, et see ongi tulevikutee ja kõik klubid sukelduvad järjest rohkem ja rohkem numbritesse.
Brentfordil on taga terve firma. Ma ei tea – võib-olla 30-40 väga tarka tüüpi, kes andmetega möllavad. Aga üks andmeanalüüsi inimene klubis on juba hea saavutus, paljudel klubidel pole ühtegi. Andmed on suur moesõna, kuid see ei garanteeri automaatselt edu. Loeb, kui palju andmeid kasutad ja usaldad. Paljudes klubides endiselt ei usaldata ning andmeid ei kasutata skautimises ning teistes protsessides tõhusalt.

Nagu ütlesin, andmed on hea tööriist, see võib sind aidata, aga minu arvates ei too see nii suurt muutust nagu tihti väidetakse. Otsuste tegemisel tuleb nagunii alati kõike kasutada. Tuleb kasutada andmeid, aga praegu pole see veel nii usaldusväärne ja tugev vahend kui näiteks korv- või pesapallis, mis on ses osas jalgpallist valgusaastate kaugusel.

Genti mängijad Tallinnas A. Le Coq Arenal treeningul. Foto: Catherine Kõrtsmik

Tahtsin küsida, et kui skautidel on silme ees numbritega täidetud programmid, siis miks ikka nii palju ebaõnnestunud üleminekuid on. Aga su eelmine vastus vist andis veidi aimu. Kas asi ongi selles, et andmed pole veel nii kasulikud nagu pesapallis?
Üleminekute puhul on huvitav, et sa võid teha kõik õigesti, aga ikka ostad vahepeal mängijaid, kes ei saa klubis hakkama.

Edukaks üleminekuks peavad lihtsalt nii paljud asjad töötama ja osa sellest ongi puhas õnn. Kuid olulised nüansid on näiteks mängija ajalugu vigastustega, sotsiaalne aspekt – kui pallur tuleb teisest maailmajaost, siis kohandumine võtab pool aastat kuni aasta ning mõned klubid on selle jaoks liiga kannatamatud. Osad mängijad ei olegi vaimselt võimelised kohanduma. Kuigi võib-olla ei saanud nad lihtsalt piisavalt toetust ja suudaksid kohanduda mõnes teises klubis. Põhjuseid, miks üleminekud ebaõnnestuvad, on terve hulk.

Need on kõik asjad, millele sa pead enne üleminekut mõtlema. Siia lisandub veel jalgpalliline pool. Klassikaline juhtum on see, et vana treener tahtis mängijat, kuid uue süsteemi ta ei sobi ja nii saabki mängijast flop.

See tundub tihti ka Eesti mängijate puhul nii.
Ma näiteid ei tea, aga ma niimoodi ei üldistaks, alati on individuaalne põhjus.

Kui juba Eesti juurde jõudsime. Miks on meie mängijatel nii raske kohalikust liigast välja murda?
Esiteks tuleb olukorda reaalselt hinnata. Palju teid on, 1,3 miljonit? Talente pole lihtsalt nii palju. Saksamaal on maakondi, kus on rohkem elanikke ja neil on lisaks Bundesliga klubide infrastruktuur. Eestist ongi väga raske leida talenti, kes suudaks jõuda Euroopa topp 5 liigasse.

Minu soovitus oleks võimalikult ruttu välismaale siirduda. Kui sul tekib 16-aastaselt võimalus, siis mine! Kui mängija tunneb, et ta on vaimselt valmis, siis tuleb minna. Väljas on paremad trennid, paremad võistlused ja võimalus jääda silma. Isegi kui sa ei jõua esindustiimi, on sul vähemalt võimalus areneda, sest oled keskkonnas, kus pead iga päev hirmsasti pingutama.

Tõsi, viimasel ajal on mitmed Eesti noored liikunud Itaaliasse. Ma ei tea, kas see on kõige parem variant, sest Itaalias on noortel väga raske esindusmeeskonda jõuda, lisaks on tiimid suuremad kui teistes riikides ning akadeemia mängijatele ei kiputa väga minuteid andma. Saadava jalgpallihariduse kõrval on välismaale siirdumise kõrval oluline faktor, kui lihtne või raske on teha sammu esindustiimi. Kui sa lahkud Eestist 16-aastaselt, siis ideaalis võiksid sa minna kuhugi, kus on seda sammu lihtsam teha.

Karl Jakob Heinas näeb Samuel Cardenas potentsiaali. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Teine oluline aspekt on võimaluste puudumine. Endiselt on arvamus, et Balti riikides pole piisavalt häid jalgpallureid, siinseid noorteturniire ei jälgita piisavalt ning mängijatel on raske testimistele saada.

Kui me räägime juba üle 18-aastastest mängijatest, siis tuleb arvestada Eesti mängijate reaalset taset ning võimalike kosilaste suurust ja võimekust. Klubidel, kes on Eesti mängijatest huvitatud, pole võimalust näiteks 500 000 eurot maksta. Isegi kui neil on võimalus, siis kas nad on valmis seda riski võtma?

Sama raha eest saaksid nad mängija, kes on end selles konkreetses liigas juba tõestanud. Paljud Ida-Euroopa ja Skandinaavia klubid eelistavad kohalikku mängijat välismaalastele. Põhjuseks kohanemisaeg ning erinevad liigareeglid välismaalaste osas. Nad ei käi aktiivselt Eestis skautimas, sest paljudel juhtudel pole neil selleks inimressurssi või nad panevad rohkem rõhku tugevamatele liigadele.

Kas Premium liiga on praegu sinu radaril?
Ei. Üldsegi mitte. Tase pole piisav. Aga tuleb silmas pidada, et Gent on Belgia klubidest üks rikkamaid ja suuremaid. Eesti mängijate tasemele sobivad paigad võiks hetkel olla Skandinaavia kõrg- ja esiliigad, lisaks ka näiteks Poola, Ungari ja Slovakkia.

Aga Eesti noortekoondiste mängudel hoiad sa ju silma peal.
Jah. Suuresti Mardi (Poom – S. K.) mängijate pärast, kuid vaatan ka teisi. Mulle tundub, et praegusel hetkel on Läti ja Leedu noortekoondised teist paremad, sealt on tulemas veidi rohkem huvitavaid mängijaid kui Eestist. Kuid näen Karl Jakob Heinas ja Oliver Jürgensis palju potentsiaali heale tasemele jõudmiseks.

Kuidas sa üldse Genti jõudsid?
Jalgpallis põhineb kõik suhtlusel ja tutvustel. Ega neid töökohti ju kuskil ei reklaamita. Olen alati valmis inimestega rääkima ja ideid vahetama, seetõttu on mu jalgpallialane tutvusringkond üsna suur. Sain teada, et Gentis jäi koht vabaks ja nii ma siia pääsesin. Kusjuures ülioluline on rääkida keeli! Euroopas on kolm suurt turgu, kuhu sul pole üldse asja, kui sa keelt ei räägi – need on Hispaania, Prantsusmaa ja Itaalia.

Nii et kui mõni noor mõtleb, et tahaks skaudiks saada, siis esimese asjana tuleb marss keeltekooli minna?
Paljud küsivalt minult, kuidas skaudiks saada. Kui neil on inglise keel suus, siis see on juba hea algus, aga ma tõesti soovitaks, et kui on üks asi, kuhu peale jalgpalli oma aega panustada, siis see on keeled. See tekitab usaldust, kui sa suudad kellegi emakeeles suhelda.

Aga kuidas skaudiks saada? Mul on tõesti vedanud, sest olen saanud õppida kogemustega inimestelt. Kui alustasin, siis sain mõned tööd ka ise kandideerides, aga jalgpallis loevad tutvused. Kui sul on tutvused, on sul ka teadmised, sest sul on alati inimesed, kellelt näiteks mõne mängija kohta küsida.

Flora mängijad eilsel treeningul. Foto: Catherine Kõrtsmik

Lõpetuseks Florast ka. Mis tulemusega nad Konverentsiliigas rahule võiks jääda?
Neil saab raske olema. Nad on harjunud domineerima, kuid peavad nüüd täiesti teistsugust jalgpalli mängima – kaitsest orienteeritud ning ilma pallita. Samas on võistkond pikalt kokku mänginud ja usun, et nad suudavad üllatuse pakkuda, loodetavasti lihtsalt mitte Genti vastu.

CV
Nimi: Samuel Cárdenas
Vanus: 26
Rahvus: sakslane
Treenerikvalifikatsioon: UEFA A-litsents
Senised töökohad:
  • Southamptoni noorteskaut
  • Schalke 04 esindusmeeskonna videoskaut
  • Stuttgarter Kickersi akadeemia värbamisjuht
  • Genti esindusmeeskonna skautide koordinaator

Kui skauditöö hakkas huvi pakkuma, võid alati Samueliga Twitteris ühendust võtta.

Kommentaarid

Mõtiskleja   •  
(146.255.183.***)
Väga huvitav lugemine. Eriti jäi silma lause "Mulle tundub, et praegusel hetkel on Läti ja Leedu noortekoondised teist paremad, sealt on tulemas veidi rohkem huvitavaid mängijaid kui Eestist." Kas soccernet äkki viitsib teha väikse taustauuringu, kus siis meie naabrite noored hetkel end näitamas on? Ja kas see äkki paneb meie Premium liiga klubidel ka pirnid põlema, et näe, naabritel pidi väga huvitavaid noori muudkui tulema, vb peakski ss proovima neid tuua odavalt kuskilt naabrite esiliigadest vms meie Premiumi ja las lähevad siit hoopis välja ja toovad meie klubidele suuri rahasid :D Kuigi nüüd kui ma seda oma juttu loen, tundub see päris jabur idee olevat :D Aga põnev on kindlasti jälgida, mis sealt naabrite juurest kasvamas on siis, mis nad isegi meie Jürgensist, Paskost ja Heinast paremaks teevad.
V V   •  
(91.129.98.***)
Väga hea ja aus intervjuu!

Eesti noortekoondiste tase ongi läbivalt halb - selles mõttes need üksikud positiivsed nimed on pigem väga meeldivad erandid, aga peab aru saama, et kui EJL keskendub rohkem Flora huvidele, kui reaalselt noorte jalgpalli arendamisele, siis ei tohiks kellegile selline seisukoht üllatav olla.

Pohlak kostab tõenäoliselt selle peale, et meil on mingi suur plaan hetkel töös ja käimas nagu viimased 10 juba olnud ja kesteab kindlasti järgmised 30a ka või ma ei tea kaua ta seal pukis kavatseb istuda, aga jah... Hea ja aus kommentaar väljast poolt meie jalgpalli pihta. Ristivastupidine Pohlaku mantrale, et meie liiga ja noored on aina tugevamad ning välismaale Florast minnakse alles siis, kui õige aeg ja klubi on käes - vastus sellele kõigele on skaudi poolt ausalt ja siiralt, et "mine maga välja" ;D
delarenta   •  
(185.200.118.***)
Liitun Mõtiskleja ettepanekuga - Soccerneti toimetus, kui võimalik siis palun tehke Leedu ja Läti kvaliteetsete noorte seisust ülevaade. Saate paari aasta pärast Balti karika turniiri järgselt öelda: You heard it here first.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
VARSSAVI OOTAB!
Poolas ree peale saanud Eesti koondise salakuulaja: arvamusi on seinast seina, paljud poolakad tahaks teist treenerit
VÄRSKED VUTIJUTUD
VARSSAVI OOTAB!
Slovakkia-sammuga hinnalisi minuteid kogunud Jürgens: vajasin neid, et koondises jälle viie minutiga krampi ei saaks
LIIGA OTSIB MEISTRIT
Kaheksa paremat, kes on kukutanud parimaid: Ajaxi ja Benfica esiareenidel lüüakse tuled eriliselt põlema
KOONDISE KESKVÄLJAMEHED
VARSSAVI EEL
Sõelmäng | Väravakuningas Henri Anier: pole olemas võimsamat emotsiooni, kui Eesti eest löödud värav
Eesti koosseis Poola vastu: Klavan, Mets ja Vassiljev olemas, kutse sai ka Laur
OTSUSED
Videokohtunik | Kes kelle kukutas ja kelle jalale ikkagi astuti?
PIKEMAT LUGEMIST
VARSSAVI OOTAB
Eesti, pane valmis! Poola koondise koosseis kubiseb suurtest nimedest
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Kas HPV-ga nakatumine võib tekitada vähki ka meestel?
VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

Vaata kõiki episoode siit!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0