LOE JÄRELE: Manchester City tuli sügavast ahastuseorust välja ja pööras kaheväravalise kaotusseisu viie minutiga meistritiitliks! (0)

Aymeric Laporte (sinises) sai rõõmustada, Mohamed Salah (punases) aga mitte. Foto: Scanpix / AFP / Paul Ellis

Ülimalt tasavägiselt kulgenud Premier League'i hooaeg sai uskumatu lõppvaatuse, mille järel krooniti tiitlikaitsja Manchester City taas riigi parimaks jalgpalliklubiks. Põnevus püsis aga viimaste sekunditeni.

Vooru eel ühepunktilist edu omanud City ning Aston Villa püsisid üle poole tunni nullidel, kuid 37. minutil muugiti väravalukk siiski lahti. Seda ei teinud aga mitte tiitlinõudlejad, vaid hoopis külalised: Matty Cashi pealöök viis Villa juhtima.

Villa eduseis tähendas, et jooksvas liigatabelis asetses City nüüd Liverpooliga võrdsetel punktidel, sest ehkki Wolverhampton oli haaranud Anfieldil varakult 1:0 eduseisu, suutis Sadio Mane paarkümmend minutit hiljem seisu viigistada. Vaheajapausile minnes oli City 0:1 kaotusseisus ning Liverpoolis valitses 1:1 viik. Parem väravate vahe andis edu siiski Cityle.

Kohtumise 69. minutil vajutas Villa aga terve Etihadi staadioni ahastuse äärele ning Liverpooli fännid pidid tunnistama, et vana arm ei roosteta: Philippe Coutinho viis külalised kahe väravaga juhtima. Loetud minutite jagu hiljem muundus ahastus aga võidujoovastuseks.

Vahetusest sekkunud Ilkay Gündogan lõi 76. minutil ühe värava tagasi. Rodri lisas kaks minutit hiljem teise. Möödus veel kolm minutit ning seejärel juhtus Gündogan teist korda. Endise kolleegi maagilised viis minutit avaldasid muljet ka aastatel 2016-2020 Cityt esindanud ning tänasel päeval Müncheni Bayernis pallivale Leroy Sanele.

City pööras 0:2 kaotusseisu viie minutiga 3:2 eduseisuks ning kuivõrd võit kindlustanuks neile igal juhul meistritiitli, ei tulnud selle käest andmine enam kõne allagi. Liverpool lõi küll viimase kuue minutiga veel kaks väravat ning alistas Wolvesi lõppkokkuvõttes 3:1, kuid lõpuvile kõlades jooksis rahvamass just Etihadi staadionile.

Ühtlasi röövis City Liverpoolilt võimaluse lisada ühe hooaja vältel oma auhinnakappi ajalooline nelik trofeedest, mille hulka kuuluvad koduliiga, Meistrite liiga, liigakarika ja Inglismaa karikad. Esimest Liverpoolil nüüd enam võita ei õnnestu, teise nimel heideldakse järgmisel laupäeval Real Madridiga ning kolmas ja neljas on neil juba olemas.

Individuaalses plaanis sai vähemalt üks Liverpooli mees aga kübekese rõõmu osaliseks: nimelt krooniti Mohamed Salah Premier League'i hooaja resultatiivseimaks mängijaks. Tema arvele kogunes 23 väravat ja 13 väravasöötu.

Viimase Meistrite liiga pääsme nimel heidelnud Tottenham ja Arsenal tulid matšile päevselge võidusihiga. Mõlemad said ülesandega hakkama võrdlemisi purustaval moel - Tottenham võitis 5:0 ja Arsenal 5:1 -, kuid kuna mängu eel hoidis Tottenham kahepunktilist edu, jäidki neljas koht ning Meistrite liiga pääse just neile.

Manchester United võttis küll Crystal Palace'ilt vastu niru 0:1 kaotuse, kuid kuna West Ham kaotas samal ajal 1:3 Brightonile, lõpetas Manchesteri punane meeskond hooaja kuuendal kohal ning lunastas pääsme Euroopa liigasse. West Hami saagiks jäi Konverentsiliiga play-off.

Muutused leidsid aset ka tabelilõpus: Leeds United murdis end väljalangemistsoonist välja, alistades Brentfordi 2:1, seejuures sündis võiduvärav alles kolmandal üleminutil. Nende asemel peab uuel hooajal Championshipis ehk esiliigas pallima Burnley, kes kaotas 1:2 Newcastle Unitedile.

Mängu eel:

Esimest korda Premier League'i ajaloos pole viimase vooru eel kindel mitte ühegi võistkonna lõplik tabelikoht ehk kõik 20 tiimi võivad tõusta ja kukkuda. Olulisi liikumisi on siiski kõigest neli. Neist kõige tähtsam muidugi tiitliheitlus Manchester City ja Liverpooli vahel.

Tiitlikaitsja Man City edestab Liverpooli ühe punktiga. Kui Man City alistab kodus Aston Villa, on nad igal juhul meistrid. Kui aga jäädakse võidust ilma ja Liverpool saab jagu Wolverhampton Wanderersist, kuulub kuldmedal Jürgen Kloppi meeskonnale, kes jahib ainulaadset nelikvõitu. Eksisteerib ka variant, et meister selgub lisamängus. Selle jaoks peaks Liverpool mängima Wolvesiga 5:5 viiki ja Man City kaotama Aston Villale 0:6. Sobivad ka skoorid 6:6 ja 1:7, 7:7 ja 2:8 jne.

Teine oluline küsimärk puudutab neljandat kohta, mille omanik pääseb viimasena Meistrite liigasse. Hetkel hõivab selle Tottenham Hotpsur 68 punktiga. Arsenalil on kaks punkti vähem ja neid päästab ainult stsenaarium, kus Spurs kaotab võõrsil juba välja langenud Norwich Cityle ning nad ise alistavad kodus Evertoni.

Kolmas küsimärk seisneb kuuenda ja seitsmenda koha jaotumises, mis määrab ära, kes pääseb Euroopa liiga alagrupiturniirile ja kelle "preemiaks" jääb Konverentsiliiga play-off. Hetkel edestab Manchester United kahe punktiga West Ham Unitedit, aga kui Man Utd ei alista võõrsil Crystal Palace'it, ent West Ham saab võõrsil jagu Brightonist, vahetatakse kohad. Ja võib juhtuda, et Cristiano Ronaldo tuleb Tallinna.

Neljas oluline selgitamist vajav küsimus puudutab kolmandat esiliigasse langejat. Norwich City ja Watford on juba sinna pudenenud. Kolmas on Leeds United või Burnley. Hetkel on joone all Leeds, kes peab pääsemiseks saavutama võõrsil Brentfordi vastu parema tulemuse kui Burnley suudab kodus Newcastle'i vastu. Kui Burnley võidab, on Leedsi esiliigasse pudenemine kindel.

Soccernet.ee jälgib Inglismaa Premier League'i otsustavat vooru tekstipõhises LIVE-ülekandes, kus kõik lugejad on oodatud kaasa rääkima!