Luup peale | Aasta kõige õnnelikum värav tagas Tammekale üleminekumängud, aga ei enamat (galerii!) (0)

Väravalööja pikali maas, väravavaht ei suuda toimunut uskuda. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Pärast 1:0 võitu FC Kuressaare üle on Tartu Tammeka võitnud Dmitrijs Kalašnikovsi käe all kõik kolm kohtumist tabeli tagumise poole meeskondade vastu. See on päästnud tartlased otse väljalangemisest, kuid ülisuure tõenäosusega tuleb neil oma väärtust tõestada Premium liiga üleminekumängudel.

• Vaata Liisi Troska pildigaleriid SIIT või artikli alt

Avapoolaeg kujunes Tamme staadionil sumbuurseks keskväljaheitluseks, kus kumbki pool ei suutnud mänguliselt suurt midagi korda saata ning ohtu sündis ainult standardolukordades. 2. minutil pääses Tanel Tammik karistuslöögijärgses olukorras Artur Uljanovi tsenderdusest värava ees peaga löögile, aga saatis palli üle värava. 12. minutil vastas teises väljakuotsas samaga Märten Pajunurm ja need jäidki esimese pooltunni ärevaimateks momentideks.

Esimest tõrjet tuli oodata 35. minutini, mil Pajunurm nõudis võimsa karistuslöögiga ligi 30 meetri pealt Karl Johan Pechterilt efektset pantrihüpet. Kui poolaja esimesel poolel omas Tammeka ehk kerget ülekaalu, siis teisel poolel omakorda Kuressaare, ja nii kõnniti lõpuks riietusruumidesse võrdse heitluse järel mängupildile igati vastava 0:0 viigiseisuga.

Teisel poolajal läks huvitavamaks, kui Rauno Tutk pääses juba 47. minutil kastist löögile, aga saatis palli Karl Johan Pechterile kehasse. 55. minutil konksutas Sander Laht end kasti tagant löögile, aga lõi napilt mööda. Tammeka poolelt vastas 57. minutil Patrick Genro Veelma, kes lõpetas soololäbimurde üliterava nurga alt postitabamusega ning saatis veidi hiljem löögi tahaposti, nõudes Kristen Lapalt esimest tõrjet.

Kuressaare jätkas siiski pigem aktiivsema poolena ning 63. minutil pääses Silver Alex Kelder nurgalöögi järel kastist jalaga löögile, kuid pall takerdus värava ees meestesse. 65. minutil sündis aga nullolukorrast Tammeka juhtvärav, kui Lapa põrutas palli täiesti jõust vastu Tammeka ründajat Tristan Koskorit, kelle seljast põrkas see kõrge kaarega üle väravavahi võrku – 1:0!

Kure proovis kohe vastata, kui Mattias Männilaan saatis 69. minutil pealöögi üle värava. Sealt alates püsis aga mäng üsna kindlalt Tammeka kontrolli all. Alles 88. minutil pandi Pechter taas proovile, kui Pajunurme karistuslöök tuli esimesest ristnurgast ära tõrjuda.

Tammeka lõpetas mängu kümne mehega, kui lisaminuteil tabas Kevin Aloe tahtmatult, aga hooletult ja ohtlikult Kelderit jalaga selga ning saadeti otse punase kaardiga väljakult minema. Järgnenud karistuslöögi saatis Laht müüri ning kohe seejärel kõlas ka väljakukohtunik Eiko Saare lõpuvile. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Äärekaitsjad keskväljale

Tammeka peatreener Dmitrijs Kalašnikovs on tihti kasutanud mängijaid uutel positsioonidel ning erandiks polnud ka täna, kui keskvälja mehitasid täiesti ootamatud mängumehed. Mängueelsel päeval terveks kuulutatud Reio Laabus jäi siiski koosseisust välja, kuid kolm tervet keskpoolikut - Kevin Anderson, Mihkel Järviste ja Dominic Laaneots - otsustas lätlasest treener ise pingile jätta.

Nende asemel mehitas ta keskvälja Sander Kapperi ja Kevin Aloega. Neist esimene on varem mänginud küll erinevaid rolle ääre peal, kuid Kalašnikovs on uute lahendustena nihutanud teda nii tipuründesse kui ka keskväljale. Ning Aloe näol on tavaliselt tegemist hoopis vasakkaitsjaga. Varem on Kalašnikovs proovinud keskväljal ka paremkaitsjat Taijo Tenistet, kes on viimastes mängudes siiski omale kohale tagasi viidud.

2. Tükid loksuvad paika

Kuna Viljandi Tulevik ja Tammeka alustasid viimast ringi võitudega, siis on Tuleviku püsimajäämine ja Pärnu Vapruse langemine nüüd sada protsenti kindlad. Kuressaare koht kõrgliigas on samuti 99% kindel.

Tammekal on küll veel võimalik Kurega samadele punktidele tõusta, kuid kuna tartlased võitsid täna vaid ühe väravaga, siis on nende omavaheliste mängude saldo täiesti viigis ning võrdsete punktide korral saaks otsustavaks üldine väravate vahe, mis on aga Kuressaarel mäekõrguselt (25 värava võrra) parem.

Niisiis on peaaegu kindel, et Tammekat ootavad üleminekumängud, kui Kuressaare just omale tehnilist kaotust ei hangi, sest see oleks paremusjärjestuse määramisel veelgi tähtsam kui väravate vahe. Tabeli tagumise neliku seisukohast on aga realistlikult lahtised veel vaid seitsmenda koha saatus ja see, kes Tammekale Esiliigast vastu tuleb.

3. Kavaldamine või ülemõtlemine? Kavaldamine

Kalašnikovsi otsus neljapäeval FC Flora vastu duublipoistega minna tõi kaasa mitte ainult 0:9 kaotuse, mis kordas klubi läbi aegade suurimat kaotust meistriliigas, aga ka omajagu kriitikat ja kahtlusi selles osas, kuidas selline sahmakas meeskonna käekäiku võib mõjutada.

Kalašnikovs kaitses oma otsust sellega, et püsimajäämine on hetkel Tammeka jaoks keskne fookuspunkt ning miski muu ei oma selle kõrval tähtsust. Selline kavaldamine võib treenerile endale kätte maksta, kui teistest mängudest tulemust ei tule, aga Kalašnikovs teab, et püsimajäämine on niikuinii ainus, mille põhjal tema tööd hinnatakse, ja nii ei olegi tal põhjust kõrvalisest hoolida.

Ning siiani on ta oma tähtsaima ülesandega kenasti hakkama saanud, sest olgugi et kõik mängud esiviisikuklubidega on tema käe all kindlalt kaotatud, siis mängudest Narva Transi, Pärnu Vapruse ja nüüd Kuressaarega on maksimumpunktid kätte saadud. Tammeka on viimase nelja vooruga duubeldanud oma tänavuse võitude hulga ja sellise võiduseeria pealt on tõesti väga raske treenerile midagi ette heita.

Oma kohta tuleb aga kaitsta üleminekumängudel kas Maardu Linnameeskonna või Tallinna Kalevi vastu ning lõplik hinnang Kalašnikovsile ja kogu Tammeka meeskonnale selgub alles seejärel.

4. Aasta kõige õnnetum/õnnelikum värav

Tammeka võiduvärav oli niivõrd erakordne, et väärib eraldi väljatoomist. Ranon Kriisa pehme tagasisööt pani väravavaht Kristen Lapa surve alla ja Kure puurilukk otsustas palli kinnisilmi puhtaks lüüa, kuid tabas Tristan Koskorit. Tammeka esiründaja oli selja ette keeranud ega pruukinud kohe arugi saada, et ta värava lõi, sest väravavaht lendas talle kehasse ning Koskor jäi minutiks valudega väljakule lamama. Üks aasta kõige kummalisemaid väravaid jäi nii ilma lööjapoolse tähistuseta.

5. Tammeka sai rohkem kodumänge

Tammeka sai terveks hooaja lõpusirgeks kasutada koduväljakueelise, samal ajal kui Kuressaare peab kõik oma neljanda ringi mängud võõrsil. See juhtus nii, kuna tabelipoolitamise järel ei ole koduväljakud eraldi määratud, vaid väljakuperemees sõltub igas mängus eraldi sellest, kus oleks pidanud toimuma nende omavaheline neljanda ringi kohtumine, kui hooaeg oleks mängitud täismahus nagu algselt planeeritud.

Nii saabki Tammeka lõpetada hooaja kolme järjestikuse kodumänguga, mis tõstab nende kodumängude koguarvu 30 vooru järel 16ni, samal ajal kui Kuressaare ja Pärnu Vaprus jäävad 15 kodumängu peale ja Viljandi Tulevik saab ainult 14 korda kodus mängida.

6. Mängu parim - Karl Johan Pechter

Tammeka võit ja hooaja esimene nullimäng oleks ilmselt jäänud sündimata, kui Pechter poleks toonud välja Märten Pajunurme kahte tugevat karistuslööki, mis ristnurkadesse suundusid.