Luup peale | Ajaxi rekordost murdis kümnemehelise Dortmundi ja jätkab uskumatut väravaseeriat (0)

Sebastien Haller. Foto: Scanpix / AP Photo / Martin Meissner

Amsterdami Ajax jätkas ideaalset Meistrite liiga hooaega, murdes tund aega kümnekesi mänginud Dortmundi teisel poolajal kannatliku survega maha. Hollandlaste 3:1 võidu järel pakub aga enim kõneainet kohtuniku otsus Mats Hummels varakult duši alla saata.

Kättemaksuhimuline Dortmund alustas särtsakalt ja omas 8. minutiks kaht suurepärast võimalust juhtima asuda, aga ei Hummels ega Jude Bellingham ei saanud pealööke raamide vahele. Veerandtunni järel hakkas Ajax lõpuks mängu sisse saama, kuid Dortmund oli jätkuvalt ohtlikumaks pooleks, kuni 29. minutil leidis kodumeeskond end äkitselt kümnekesi. Keskkaitsja lendas kontrarünnakut takistades ohtlikult sisse Antony'le ning kohtunik Michael Oliver tõstis pikema jututa punase kaardi - 10v11!

Kui VAR jättis Dortmundi protestidest hoolimata eemaldamise kehtima, siis veidi hiljem tulid videokohtunikud neile appi, kutsudes Oliveri ekraani juurde Bellinghami kukkumist hindama. Ülevaatusel nõustus kohtunik, et Noussair Mazraoui takerdumine Inglismaa koondislase jalgadesse oli penaltivääriline. Palli taha asunud Marco Reus saatis selle võrku läbi Remko Pasveeri käte - 1:0!

Alles päris poolaja lõpus hakkasid kollasärgid väsimuse märke ilmutama ning Ajax sai oma rünnaku jooksma. 44. minutil pääses Lisandro Martinez nurgalöögi järel kastijoonelt vabalt löögile, aga lõi napilt mööda. 45. minutil oli Marius Wolf lähedal omaväravale, kui pall tema pea kaudu lati peale maandus. Ning esimesel lisaminutil vastas Gregor Kobel olulise jalatõrjega Steven Berghuisi üritusele kontrarünnakul.

Dortmundil avanes teise poolaja alguses kaks võimalust eduseisu suurendamiseks, aga Bellingham saatis kasti tagant palli kõige napimalt üle ristnurga ning Brandt ei reageerinud eespostis teravale söödule piisavalt kiiresti.

Ajax domineeris teist poolaega terriotoriaalselt, aga ei jõudnud esialgu kuidagi kuldsete viigivõimalusteni. 60. minuti paiku hakkas neil avanema järjestikuseid poolvõimalusi, mis natuke sobivamate põrgete korral võinuks väga ohtlikuks kujuneda. Mida aeg edasi, seda sügavamale Dortmund suruti ning 72. minutil jõudis Ajax pikema pallivaldamise lõpetuseks ka sihile, kui Antony tsenderdus jõudis kaitsja peanupu kaudu Dušan Tadicini, kes palli tagapostist võrku lükkas - 1:1!

Ajax jõudis võiduväravani 83. minutil, kui Sebastien Haller suunas Antony järjekordse tsenderduse viielt meetrilt üle Kobeli - 1:2! Ning punkti pani mängule kolmandal lisaminutil Davy Klaassen, kes lükkas viielt meetrilt jalaga väravasse järjekordse Antony väravasöödu - 1:3. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kivisse raiutud algüksteist ettearvamatu vastu

Ajaxi peatreener Erik ten Hag rivistas neljandat mängu järjest Meistrite liigas üles täpipealt samasuguse isikkoosseisuga 4-3-3 asetuse. Ajaxil on koosseisumuresid vaid väravasuul, kuna Andre Onana kannab veebruarist alates mängukeeldu ning vahepeal uuestisünni läbi teinud Maarten Stekelenburg sai hooaja alguses tõsiselt vigastada. Ajaxi väravat kaitseb teine veteran, 37-aastane Remko Pasveer, kelle varasem karjäär on piirdunud erinevate Hollandi kõrgliigaklubidega, aga esimese 12 mänguga Ajaxis on ta hoidnud oma puuri puhtana koguni 9 korda.

Dortmundist on aga käinud üle suuremat sorti vigastustelaine (lisaks Haalandile jäid kõrvaltvaatajaks Raphael Guerreiro, Emre Can, Giovanni Reyna ja Nico Schulz), mistõttu ei olnud täna algkoosseisu osas kõik päris selge isegi pärast 11 mängija nimetamist. Peatreener Marco Rose läks nimelt hiljuti olude sunnil üle kolme keskkaitsjaga asetusele ning seda ennustati ka tänaseks, aga treener vahetas ühe keskkaitsja ründaja Steffen Tiggese vastu, mis jättis Dortmundi asetuse osas küsimärgid õhku.

Lõpuks selgus, et Rose naasiski neljase tagaliini juures, kasutades 4-2-3-1 asetuses Tiggest tipuründajana, toetuseks Marco Reus ja Thorgan Hazard äärtel ning Julian Brandt number kümne kohal.

2. Kas kohtunik tegi Dortmundile liiga?

Pole kahtlustki, et Dortmundi poolehoidjad jäävad Hummelsi punast kaart taga kiruma, sest korduste põhjal oli viga palju süütum kui see esmapilgul tunduda võis. VAR vaagis olukorda pikalt, aga ei näinud Michael Oliveri otsuses ilmselgelt eksimust, mis olnuks otsuse ümberpööramiseks vajalik.

Hummelsi viga oli selge ja üsna hoolimatu ning ta ei tabanud üldse palli, aga samas ei olnud tema väljasirutatud jalal korgid ees ning teine jalg oli kontakti ajaks muru peal, nii et hüpe ei olnud kindlasti päris kontrollimatu.

Tuleb ka mainida, et kohe pärast punase kaardi olukorda sai Dortmund omakorda kergevõitu penalti, aga VAR-i põhjal on selliste õnnetute penaltite määramine üsna tavaline. Kaitsja takerdus tahtmatult seljatagant ründaja jala otsa ning kergest puutest piisas, et väravavõimalus rikkuda.

3. Haalandi jalajälg

Dortmund on pidanud sel hooajal päris palju ilma Erling Braut Haalandita hakkama saama ning tulemused kinnitavad, et valdavalt on see ka õnnestunud.

Samas on mängupilti vaadates ikkagi selge, et norrakast tuntakse tõsiselt puudust. Täna paistis see eriti eredalt välja, kui teda asendas Tigges, kel varasemast vöö peal ainult 9 minutit Meistrite liiga jalgpalli. 23-aastane pikakasvuline sakslane oli vormiliselt küll tipus, kuid reaalselt hoolitsesid ründetegevuse eest tähtmängijad tema ümber, samal ajal kui tema ülesandeks oli õhupallide võitmine ja väsimatu kaitsjate survestamine.

Eriti esimese pooltunni jooksul oli raske mitte mõelda sellele, milline võiks Dortmund välja näha koos Haalandiga, sest nad ründasid küll särtsakalt, kuid tundsid otsustavast kvaliteedist puudust. Pärast kümnekesi jäämist võis aga Marco Rose rahul olla, et Tigges väljakul viibib, sest tema omadustega mängija aitas Dortmundil vältida laussurve alla sattumist.

4. Halleri ajaloolised väravad

Jaanuaris 22,5 miljoni euro eest West Hamist ostetud Sebastien Haller pidi ootama oma Meistrite liiga debüüti kuni 27. eluaastani, aga on nüüd kuhjaga aega tagasi teinud. Debüüdil lõi ta Lissaboni Sportingule neli väravat ning ülejäänud kolmes mängus on ta samuti jala valgeks saanud.

Meistrite liiga debüüdil neli väravat oli varem ette näidata vaid Marco van Bastenil aastast 1992. Teises mängus skoori tehes sai temas aga esimene mängija, kes on oma kahe esimese mänguga viis väravat löönud. Ning kolmanda mängupäeva järel oli ta Haalandi järel teine mängija, kes kogunud kolme mänguga kuus. Nüüd lisandus siis seitsmes, mis viib ta jällegi väga eksklusiivsesse seltskonda.

Tänane võiduvärav oli ajalooline ka Ajaxile, sest esimest korda ajaloos on mõni Hollandi klubi alustanud Meistrite liiga hooaega nelja järjestikuse võiduga. Ühtlasi kindlustas Ajax juba edasipääsu 1/8-finaali, mis oli neile eelmise kaheksa katse jooksul ainult ühe korra jõukohaseks osutunud. Kui see aga viimati juhtus, aastal 2018/19, siis jõuti mälestusväärselt poolfinaalini välja.

Dortmundi jalgealune muutus aga ootamatult tuliseks, sest kaotused Ajaxile lubasid Sportingul nendega võrdsetele punktidele tõusta.

5. Mängu parim - Antony

21-aastane brasiillasest paremäär ei saanud küll oma nime protokolli, kuid oli kõigi otsustavate sündmuste puhul assisteerivas rollis. Avapoolajal teenis ta Hummelsile punase kaardi ja teisel poolajal vormistas kolm väravasöötu, millest esimene ei pruugi küll ametlikku statistikasse nii kirja minna, sest tsenderdus võttis otsustava puute kaitsjast.

Dortmundi Borussia - Amsterdami Ajax  1:3 (1:0)
37. pen. Marco Reus - 72. Dušan Tadic, 83. Sebastien Haller, 90+3. Davy Klaassen

Eemaldamine: 29. Mats Hummels (Dortmund)