Luup peale | Barcelona superstaarid tagasid, et palverännak Bilbaosse õnnestus! (0)

Alexia Putellas (paremal) tähistab äsja löödud FC Barcelona 2:0 väravat, tema juurde tõttab avavärava autor Aitana Bonmati. Foto: Ramsey Cardy - Sportsfile / UEFA via Getty Images

Suured mängijad otsustavad suuri finaale. Selliseid, kus võimalusi vähe ja väravat oodatakse kellegi tähesärast. FC Barcelona ja Lyoni Olympique'i vaheline naiste Meistrite liiga finaal 50 827 pealtvaataja ees oli just selline suur finaal. Ja selle otsustas ära suur mängija Aitana Bonmati.

Maailmameister, valitsev maailma parim naisjalgpallur ning võitmatu FC Barcelona naiskonna liider ja sümbol võlus talle 63. minutil avanenud poolvõimalusest välja finaali saatuse otsustanud värava. Lisaminutitel lõi vahetusest sekkunud Barcelona kapten Alexia Putellas teise ning 2:0 tagas klubile kolmanda Meistrite liiga tiitli.

Vastupidine tulemus tähendanuks, et lõputust rõõmust juubeldava San Mamesi staadioni asemel oleks näinud areeni, mida täidavad nõutud ja kurvad inimesed. Kuna finaal toimus Hispaanias, oli Barcelona naiskond peaosatäitja. Just nemad kas õnnestuvad või põruvad. Kaks äärmust, mida lahutab lai ja sügav kuristik.

Lyoni olukord niivõrd absoluutne polnud, sest Bilbao kesklinn polnud uppunud nende fännidesse. Guggenheimi muuseumi juurest Bilbao vanalinna kulgeva jõepromenaadi täitsid laupäeva päeval FC Barcelona toetajad. Neid ei olnud näha siin-seal, vaid igal pool ja kogu aeg.

Fännisärkidelt vaatas vastu mitmekesine valik nimesid. Esindatud olid Messi ja Pique, aga samamoodi ka Alexia, Bonmati ja Paredes. Sini-punastest särkidest kubises nii San Mamesi ümbrus kui ka sisemus. Kui soojenduse järel kõlaritest Barcelona hümn mängima pandi, tahtis laulu võimsus katust kergitada.

San Mamesi staadionil viibinud 50 827 pealtvaatajast vähemalt 80% olid FC Barcelona toetajad. Foto: Ramsey Cardy - Sportsfile / UEFA via Getty Images

Barcelona naiskond ja fännid panid sellesse finaali kogu sees olnud hinge, mis tähendas paratamatult ka pretsedenditult suurt pinget. Kõik mängijad ju nägid ja tundsid, et nende pärast on kohale sõitnud 40 000 fänni. Pinge võib murda, aga tugevad tulevad sellega toime.

Bonmati ja Putellase väravad tagasid, et Kataloonia suurklubi toetajate palverännak Baskimaale lõppes õnnelikult. Võit ja karikas, mille järele tuldi, kuulub neile. Lyoni naiskonna osaks jäävad, nagu kaotajatele ikka, kahetsused, kripeldused ja oleksid, sest paar sentimeetrit siia-sinna võinuks tuua hoopis teistsuguse mängukäigu.

Märkmed esimese poolaja võtmesündmuste kohta:

• 6. minutil tungib Caroline Graham paremalt keskele ning mängib löögile Salma Paralluelo, ent Christiane Endler püüab nõrga löögi hõlpsalt. Neli minutit hiljem paistab Graham taas silma ja tagapostist lööb Fridolina Rolfö, ent kõrgelt üle.
  • 14. minutil on Lyonil kasutada teine nurgalöök, mida tõrjudes on Barcelona lähedal omaväravale.
  • Avapoolaja parim väravaolukord avaneb 28. minutil Paralluelole pärast Lindsay Horani pallikaotust enda karistusala juures. Endler teeb väga hea tõrje ja jätkuolukorras klaarib Lyon palli väravajoonelt.
  • Lyoni keskkaitsja Wendie Renardi võimed paistavad silma 39. minutil. Selma Bacha nurgalöök leiab valveta kapteni, kelle pealöök suundub aga täpselt Catalina Colli sülle.
  • 45. minutil lõpetab Graham oma järjekordse eduka paremalt äärelt keskele triblamise pealelöögiga, mis läheb tagapostist siiski selgelt mööda.

Mõlemal oli paar teravat momenti, aga enamik kohtumist kulges keskväljal võideldes/sudides, sest peegeldavad 4-3-3 asetused lülitasid teineteist sageli tasa. Huvitavad momendid ei tekkinud naiskondliku mängu, vaid individuaalse meisterlikkuse tulemusel. Või siis standardolukordadest (Renardi pealöök).

Kui asetused olid sarnased, siis naiskondade trumbid mitte. Barcelona proovis sihile jõuda osavuse, Lyon võimsusega. Peatreenereid säärane olukord nähtavasti rahuldas, sest vaheajal kumbki koosseisus muudatusi ei teinud.

Siit sünnib Barcelona 1:0 juhtima viinud Aitana Bonmati värav. Foto: Maja Hitij - UEFA / UEFA via Getty Images

Märkmed teise poolaja võtmesündmuste kohta:

• 49. minutil avaneb Renardil uus ja veel parem võimalus Lyon juhtima viia, aga ta kõmmutab Horani poolt serveeritud palli kõrgelt üle.
  • Lyon ohustab uuesti 58. minutil ja jälle standardolukorrast, ent Vanessa Gilles ei suuda Bacha karistuslöögile pead korralikult vahele saada ja Coll püüab.
  • Barcelona poolt vastab Rolfö, kes murrab 60. minutil karistusalasse ja asetab palli pehme tsenderdusega värava ette, kus Paralluelo aga korralikku lööki sooritada ei suuda.
  • 63. minutil sööstab Mariona Caldenteylt söödu saanud Bonmati trahvikasti. Nurk on teravavõitu, aga pealelöök võtab Gilles' jalast rikošeti, mis ei jäta Endlerile varianti.
  • Lyoni ründaja Kadidiatou Diani proovib 76. minutil kaugelt, aga lööb napilt üle.
  • 80. minutil saadab Lyoni peatreener väljakule äsja vigastusest taastunud endise maailma parima jalgpalluri Ada Hegerbergi. Norra ründajal avanebki 88. minutil hea võimalus, ent ta lööb Bacha tsenderduse peaga üle värava.
  • Barcelona toob 90+1. minutil eduseisu kindlustamiseks platsile kogenud kapteni Alexia Putellase, kes lööb 90+5. minutil 2:0 ja vallandab jalgpallinirvaana.

Mängu saatuse otsustanud Bonmati värav ei sündinud teab mis ohtlikuna tundunud olukorrast, aga eks suurtes finaalides ongi marginaalid väga pisikesed. Avavärava järel vallandus loogiline stsenaarium, kus kaotusseisu jäänu võttis riske, mis jättis ruumi vasturünnakuteks ning ühest säärasest Putellas 2:0 lõigi.

Barcelona ainsaks mureks olid Lyoni standardolukorrad, sest füüsilise võimsuse poolest oli Prantsusmaa meister üle. Renard ei suutnud talle avanenud võimalusi aga väravaks lüüa ja paaril puhul oli Barcelonal ka natuke õnne, et Lyoni mängijad Bacha kvaliteetsetele tsenderdustele pihta ei saanud. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Barcelona ja Lyon – maailma parimad ja Euroopa valitsejad

Euroopa ainuke täisprofessionaalne kõrgliiga on hetkel Inglismaa oma, aga selle esindajad pole Meistrite liigat võitnud pärast 2007. aastat, kui triumfeeris Arsenal. Toona oli aga tegu hoopis teistsuguse ajastuga. Naiste jalgpalli buum ja tähelend polnud veel alanud.

Nüüd käivad need täiega ning vähemalt hetkel valitsevad Lyon ja Barcelona rahvusvahelist skeenet raudse haardega. Viimase üheksa hooaja jooksul pole Meistrite liigat võitnud mitte keegi kolmas. Lyonil on selle aja jooksul kirjas kuus (kokku kaheksa) ja Barcelonal kolm võitu.

Finaalis kohtuti teist korda kolme ja kolmandat korda kuue aasta jooksul. Need kaks klubi on selgelt teistest üle. Aitana Bonmati märkis päev enne finaali, et tegu on maailma kahe parima naiskonnaga. Talle vastu vaidlemiseks pole argumente.

FC Barcelona peatreener Jonatan Giraldez. Foto: Florencia Tan Jun - UEFA / UEFA via Getty Images

2. Asjatundlik rekordpublik

San Mamesi staadionile kogunenud 50 827 pealtvaatajat tähistavad naiste Meistrite liiga finaalmängude rekordit. Keskmisest eurosarjafinaalist erines publik põhjusel, et kui reeglina on enamik pealtvaatajaid neutraalsed (sest mõlemale osalisele eraldatakse laias laastus 25% staadionist), siis seekord olid vähemalt 80% FC Barcelona toetajad.

Erapoolik publik tagas imelise atmosfääri. Tõsi, mitte Lyoni jaoks, kelle mängijate tutvustamine mattus tohutu vilekoori alla. Aga kes iganes kohtumist jälgis, pidi aru saama, et platsil toimuv läheb staadionil viibijatele väga sügavalt ja isiklikult korda. Lisaks olid Barcelona fännid silmatorkavalt asjatundlikud, tunnustades mängijate väikesi õnnestumisi õigeaegsete aplausidega.

3. Mängu parim – Aitana Bonmati

Suure finaali otsustava värava autor jääb harva sellest aunimetusest ilma. Bonmati mängu vaatamine on puhas lust. Kuna tal tulevad asjad niivõrd täpselt ja sundimatult välja, liiguvad tema ümber toimetavad mängijad justkui aeglasemalt. Fenomenaalne jalgpallur!

Aitana Bonmati valiti kohtumise parimaks mängijaks ka UEFA poolt. Foto: Alex Caparros - UEFA / UEFA via Getty Images

4. Publiku lemmik – Alexia Putellas

Kui Barcelona peatreener Jonatan Giraldez 90+1. minutil Alexia Putellase platsile saatis, kruttis niigi ekstaasis ja võiduootuses Barcelona fännkond volüüminupu veelgi kõrgemale. Naiskonna kapten pole enam tingimata põhikoosseisumängija, aga on endiselt publiku suur lemmik.

Tema pakutud kauneid ja õnnelikke hetki mäletatakse ja hinnatakse. Ning 2:0 väravaga kirjutas ta oma isikliku jutule veel ühe võimsa peatüki juurde. "Alexia! Alexia!" kaikus värava järel üle San Mamesi. Viis ja hüüdeid saatnud žestid olid täpselt samad, millega Camp Noul pikki aastaid ühte nr 10 särki kandnud Argentina meesjalgpallurit ülistati.