Luup peale | Dortmund oli City dresseerimisele ülilähedal, kuid puurist pääsenud Haalandi-nimeline elajas varastas show (0)

Erling Braut Haaland sai kauaoodatud tabamuse kätte 84. minutil. Foto: Scanpix / Imago Images / Colorsport

Meistrite liiga teine voor saatis vastamisi Manchester City ja Dortmundi Borussia, kellest esimene jäi üllatuslikult küll kaotusseisu, kuid sai tormilise lõpuga oma kätte.

Manchester City võttis täiesti oodatult sisse hakkajama rolli, liigutades palli siia-sinna ja otsides variante, kuidas saata koduses kõrgliigas juba kümme kõmmutanud Erling Braut Haaland löögile. Algus oli küllaltki paljutõotav, sest pisut peale kolme minuti täitumist oli Dortmundi Borussia väravavaht Alexander Meyer pidanud sekkuma kahel korral.

Mida aeg edasi, seda enam kuivasid City ideed kokku. Palli vallati küll enesekindlalt, kuid Dortmundi meeste tihe paiknemine ei lubanud kodustel tõeliselt äkiliseks ja ohtlikuks muutuda. Niisiis läksid vett vedama mitmed tsenderdused ja pealelöögid, sest kollastes särkides meeste mõte ja jalad töötasid törts kiiremini. Sealjuures ei jõudnud City avapoolajal ühegi pealelöögini, mis oleks väravaraami päriselt ohustanud.

Teisel poolajal võttis Dortmund seega tühjaks jäetud koha üle ehk hakkas ise teravaid võimalusi üles ketrama. Esimene neist sündis 52. minutil, kui Salih Özcan kõksas mänguvahendi vasakule äärele liikunud Marco Reusile. Dortmundi kapten trikitas Manuel Akanji pepuli ja saatis pehme tõste tagumise posti poole teele, kuid tabamusest jäid puudu vaid sentimeetrid.

Neli minutit hiljem võttis Reus hoopis söötja rolli, mis passis talle grammike paremini. Nimelt jõudis pall nurgalöögi järel kasti nurgas nillinud Reusile, kes söötis mänguvahendi teravalt tagasi Edersoni valvatava värava alla. City kaitsjate vahelt lipsas välja Jude Bellingham, kelle pisike peakõks andis pallile otsustava suraka - 0:1!

Pep Guardiola reageeris omakorda kolmikvahetusega, tuues väljakule Julian Alvarezi, Bernardo Silva ja Phil Fodeni. Mõne minuti järel tundus, et säärane lüke elustas City mängu ning Dortmundil hakkas kaitses kerge häda tekkima. Kuigi Mats Hummels ja Niklas Süle tegutsesid endise tiimikaaslase ja tema seltsiliste vastu ennastsalgavalt, siis teatavat lagunemist see ikkagi ära ei hoidnud.

80. minutil viis City vasakkaitsja Joao Cancelo mängu paremale äärele, adressaadiks Kevin De Bruyne. Kohalike põhiline vurrimeister lükkas kerge kõksu kaitsest seltsi tõusnud John Stonesile, kes ei võtnud kasti lähistele jõudes mõtlemisaegagi ja kõmmutas mänguvahendi Meyerile kõrvade vahele - 1:1!

Õhtu nael sündis neli minutit hiljem, sealjuures kiidusõnad mõlemale asjaosalisele. Nimelt ajas Cancelo asja eriti peeneks, saates palli parema jala välisküljega värava alla ning Dortmundi kaitsjate vahele peitunud Haalandi võimas kerkimine ja kõrge jalasirutus pani Manchesteri rahva hulluma - 2:1!

Viimasel üleminutil oli Dortmundil korralik võimalus viigiseis tagasi majja tuua: Donyell Malen siblis vasakul äärel Stonesi ja Kalvin Phillipsi vahelt läbi ja kõmmutas ka soliidselt, kuid löök läks valele poole väravaposti. Niisiis jäi rahulikult seisnud ning korra otsustavalt sähvatanud Dortmundi Borussia punktideta, vajalikult ärganud Manchester Cityle seega 2:1 võit. Soccernet.ee tähelepanekud:

Jude Bellingham ja Mats Hummels said esimesena tähistada. Foto: Scanpix / Craig Brough / Reuters

1. Manchester City teadis, et nende aeg tuleb

Koduseinte vahel mänginud Cityl hakkas kiire alles teise kolmveerandtunni keskpaigas, enne seda toimetati enesekindlalt ning päris külma närviga, kuklas tiksumas teadmine, et küll tuleb. Sellesse olekusse surus neid ka duellipartner, kes võttis teadlikumalt sisse tagasihoidlikuma rolli ja pakkis keskvälja korralikult sisse. See passis Dortmundile hästi enam-vähem 80 minutit.

Viimased kümme minutit olid seega City pärusmaa ning selle aja jooksul näidati oma tõelist palet. Dortmundi karistusalas ja selle kandis lustiti vabalt, tehti äkilisemaid avanemisi ja mis tähtsaim - löödi väravaid. Inglismaa meister teab oma trumpe ja ka sel korral käis need edukalt mängulauale, jättes tõeliselt kuiva ja kohati näotu alguse unustusehõlma.

2. Erling Haaland tegi oma töö ära

Esimesel poolajal ol Norra ründeäss täielikult ära söödud, põhimaiustajateks olid Niklas Süle ja Mats Hummels, kes tunnevad meest läbi ja lõhki. Sel suvel Müncheni Bayerni vormi kollase särgi vastu vahetanud Süle on Haalandiga Bundesligas madistanud küll ja veel, Hummels on omad tarkuseterad pannud kõrva taha ühistel treeningutel ja mängudel.

Kuigi avapoolaeg ei toonud Haalandile soovitud noosi, siis teine kolmveerandtund oli juba selgelt etem. Kui 71. minutil jõudis Hummels end norrakale mõeldud söödule ette libistada, siis kümmekond minutit hiljem kaotati mees ära ja sellest piisas. Esipatustajaks oli küll Nico Schlotterbeck, kelle tagant Haaland välja lipsas. Hummels ja Süle pidid City võiduvärava nägemiseks kiikama kergelt üle õla.

Otseloomulikult ei tõtanud kaks ja pool hooaega Dortmundi Borussias mänginud Haaland tabamust tähistama, kuid nägu säras küll. Olgem ausad, kui lööd vajaliku võiduvärava ja veel selliselt, siis on kerge naeratus igati lubatud.

Olgu meenutuseks öeldud, et sellest suvest Barcelona ründaja Robert Lewandowski jäi teisipäeva õhtul endise leivaisa Müncheni Bayerni vastu kuivale. Sealjuures oli häid võimalusi kordades rohkem kui Haalandil.

3. Kohtumise parim - Joao Cancelo

Manchester City vasakkaitsja panustas kõige silmapaistvamalt just ründefaasis, kuigi ka kodus püsisid asjad suuresti kontrolli all. Portugali mees ladus sealjuures olulise pinnase avatabamusele, saates palli teisele äärele, kus võtsid asja üle De Bruyne ja värava löönud Stones. Eriti hulluks läksid asjad mõni minut hiljem, kui Cancelo keerutas väravasöödu moekalt parema jala välisküljega.

Manchester City - Dortmundi Borussia 2:1 (0:0)