Luup peale | Flora tõukas Levadia karikatroonilt ja haaras initsiatiivi ka liigahooajaks (galerii!) (7)

Aastase perioodi jooksul kõik kolm Eesti jalgpalli trofeed (meistritiitel, karikas ja superkarikas) FCI Levadiale kaotanud FC Flora astus olulise sammu troonile naasmiseks, lüües oma suure rivaali karikavõistluste veerandfinaalis konkurentsist välja. Võrdsete võimalustega mäng lõppes Flora 2:0 paremusega.

Kohtumine algas suure võitlusega initsiatiivi pärast, kuid äärmiselt võimalustevaeselt. Kumbki meeskond ei suutnud oma mängu peale suruda ega korralikke rünnakuid ehitada, pidevalt sunniti üksteist pikkade pallide peale, mis valdavalt langesid kaitsjate saagiks.

Ühtteist hakkas tekkima alles paarikümneminutilise mängu järel. Kõigepeal sai Henrik Ojamaa hea eeltöö järel heast positsioonist peaga löögile Martin Miller, kuid tsenderdus jäi tema jaoks siiski pisut kõrgeks. Teises väljakuotsas vastas sellele tsenderdusega Rasmus Peetson ja pealöögiga Mark Oliver Roosnupp, kuid temagi ei saanud palli postide vahele.

Peagi jõudis Flora Konstantin Vassiljevi standardolukordadest kaks korda järjest väga lähedale. 27. minutil suunas Sergei Zenjov karistuslöögi ristnurga suunas, aga Karl Andre Vallneril õnnestus see sealt nurgalöögiks lükata. Korneri järel pääses Ojamaa penaltipunkti juurest jalaga löögile, aga pall takerdus enne väravajoont kaitsjatesse.

Levadia parimad šansid avanesid avapoolaja lõpus. 40. minutil võitis Peetson ründefaasis kahevõitluse Michael Lilanderi vastu ja lajatas terava nurga alt peale, aga Evert Grünvald tõrjus eriliste probleemideta. Minut hiljem jooksis aga Flora noor väravavaht Zakaria Beglarišvili karistuslöögi puhul palli alt läbi ja Maximiliano Ugge pealöök tabas latti! Levadia jõudis enne poolajavilet veel kolm korda löögile, aga kõik kolm katset lendasid ohutult Grünvaldi peale.

Teise poolaja alustuseks pääses Artur Pikk 47. minutil seitsmelt meetrilt jalaga tsenderdust väravale suunama, kuid jällegi lendas pall otse Grünvaldi suunas. Samamoodi läks mõned minutid hiljem Brent Lepistu kauglöögiga.

Flora murdis väravaluku 50. minutil, kui Lilanderilt söödu saanud Martin Miller konksutas 15 meetri kaugusel väravast palli ühest kaitsjast mööda ning läkitas selle siis teise kaitsja alt posti kõrvale - 1:0!

Värav tõmbas niigi tormilise mängu veelgi lahtisemaks ning võimalusi avanes mõlema värava all. 55. minutil pääses Vassiljev kasti tagant löögile, aga libastus ega saanud palli raamide vahele. 57. minutil pääses omakorda Robert Kirss viiekastinurgast löögile, kuid Grünvald oli õigeaegselt vastas ja blokeeris. 59. minutil sai Sergei Zenjov Milleri söödu järel kastist löögile, aga saatis palli suhteliselt terava nurga alt väravast mööda.

Levadia jõudis viigiväravale ülilähedale 60. minutil, kui Grünvald mängis end pika palli olukorras mängust välja ja pall põrkas ette Beglarišvilile, kes suunas nahkkera 15 meetrilt värava suunas, kuid Lilander päästis joonelt.

Flora oli terve õhtu standardolukordades ähvardanud ning 67. minutil saidki nad oma teise värava kätte nurgalöögist. Henrik Pürg jooksis kolmelt meetrilt võrku Vassiljevi tsenderduse, samal ajal kui kaks meeskonnakaaslast Vallneri väravajoonele kinni blokeerisid - 2:0! Kuus minutit hiljem jäi omakorda Joonas Tammel ülivähe puudu, et Vassiljevi karistuslöögist kolm-null lüüa, ent pall põrkas meetri jagu postist mööda.

Levadia pani endast kõik välja, olles muuhulgas vahetanud väljakule Liliu näol teise ründaja, ning suutiski vahepeal korraliku surve peale saada. 76. minutil proovis teine nimekas vahetusmees Bogdan Vaštšuk terava nurga alt, kuid Grünvald tõjus nurgalöögiks. Korneri järel põrkas pall omakorda ohtlikult üle Flora värava. 84. minutil pääses Roosnupp viiekasti nurga juurest vabalt löögile, aga Grünvald vastas jalatõrjega.

Levadia värava all oli Vallneril 87. minutil tükk tegemist, et Vassiljevi karistuslöök üle otsajoone tõrjuda. Lisaminuteil pääses teises väljakuotsas Peetson vabalt kastist peaga löögile, kuid saatis palli üle värava. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Tamm otse põhisse, Kirss jättis Liliu pingile

Mõlema meeskonna algkoosseisud pakkusid natuke kõneainet. Flora otsustas otsekohe põhikoosseisu tõsta Ukrainast kodumaale naasnud Joonas Tamme, kuid jäi muus osas kindlaks liigahooaja alguse põhimeestele. See tähendab seda, et näiteks Evert Grünvald, Kristo Hussar ja Markus Soomets on praeguse seisuga jätkuvalt selged põhimehed ning Karl-Romet Nõmm, Ken Kallaste ja Markus Poom vahetusmehed.

Levadia poolelt oli üllatav Robert Kirsi eelistamine tipurünnakul Liliule, kuigi brasiillane lõi viimases liigamängus just kübaratriki. Muus osas on Levadia põhikoosseis hooaja varases faasis veel konkreetsemalt paigas kui Floral. Ainult paaril positsioonil roteeruvad kaks mängijat – lisaks Kirsi edutamisele eelistati seekord keskkaitses Rasmus Peetsonit Maksim Podholjuzinile ning poolkaitses Mark Oliver Roosnuppu Frank Liivakule.

Värskelt Levadiaga liitunud Bogdan Vaštšuk ja Mihkel Ainsalu kuulusid täna esmakordselt meeskonna koosseisu, kuid erinevalt Tammest Floras ei usaldatud kumbagi veel alustama. Vaštšuk ja Liliu sekkusid vahetusest, Ainsalu jäi pingile.

2. Kostja efekt

Võrreldes superkarikafinaaliga oli suureks muudatuseks Flora ridades ka Konstantin Vassiljevi kaasalöömine, sest eelmist derbit vaatas maestro veel kõrvalt, enne kui ta Premium liigas kahe mänguga neli väravat kõmmutas.

Vassiljev omas suures mängus keskset rolli, dirigeerides rünnakuid ja kontrollides mängutempot vastavalt vajadusele. Vanameister lisas Flora mängule selle dimensiooni, millest neil superkarikafinaalis puudu oli jäänud, tuues ülesehitavasse faasi küpsust, tasakaalukust ja enesekindlust, rääkimata tema lihtsalt suurepärasest jalgpallilisest kvaliteedist.

Üks väravasööt läks kirja, mitu jäeti veel löömata, aga resultatiivsuse statistika kõrval tuleb kindlasti välja tuua tema oskust ideaalselt tunnetada, millal on õige aeg tempo maha võtta või äärt vahetada.

3. Ülioluline võit ka tiitliheitlust silmas pidades

Levadia võib leida julgustust mängupildist, sest kui superkarikafinaali järel võis veel rääkida sellest, et Flora oli tegelikult mänguliselt üle, siis täna ei jäänud Levadia Florale küll mitte millegi muu poolest alla kui ainult võimaluste realiseerimises. Õigupoolest ei meenugi viimaste aastate derbidest kohtumist, kus Levadia ei punniks lihtsalt vastu, vaid mängiks nii ründavalt, domineerivalt ja enesekindlalt. Täna olid väljakul kaks täiesti võrdset meeskonda, initsiatiiv käis käest kätte ning väravavõimalusigi jagus võrdselt.

Ometi on Flora üleolek suures pildis pärast tänast võitu jälle tajutav. Arvestades lisaajale minevate karikamängude tulemusi statistikas viikidena, on Levadia eelmise mai 1:0 võit Flora üle nende ainuke võit viimasest 12st derbist – Flora on võitnud koguni 8 ja viiki on lepitud 3 korda. Levadia viimase aasta õnnestumised, kus nad on suutnud nugade peale läinud derbid kuidagi endale sobivalt sadamasse tüürida, olid seda üldpilti muutmas, ent tänase tulemuse järel kuulub tajutav initsiatiiv ikkagi Florale.

See aspekt - tajutav jõudude vahekord - oli täna ehk isegi olulisem kui tulemus ise, sest karikavõidu tähtsus on siiski selgelt madalam kui tiitliheitlus, eriti kui eurosarjapiletid on mõlema jaoks eelmise liigahooaja tulemustega juba tagatud. Premium liigas ootavad aga sel aastal ees veel neli Tallinna derbit, millest esimene on kavas 24. aprillil.

Aga muidugi soovib Flora ka Eesti karikat tagasi enda valdusse haarata. Siiski ei pruugi nad tingimata olla karikasarja suurim soosik, sest Paide Linnameeskonna, Nõmme Kalju ja Narva Transi jaoks tähendab karikavõit niivõrd palju enamat - europääset ühes kopsaka rahalise preemiaga. Kui karika võidab Flora, jääks kolmas eurokoht Paide kätte.

4. Publikuvaenulikud tingimused

Varakevadised kesknädalased miinuskraadilised õhtupoolikud ei ole publikuhuvi seisukohalt kaugeltki ideaalne olukord, mistõttu ei vasta karikavõistluste veerandfinaalide melu paraku nende mängude tähtsusele.

Eriti kehvasti läks Narva Transi ja Tartu Tammeka mänguga, mis tuli ilma tõttu kolida Lillekülla, kus peetakse ka kõik ülejäänud veerandfinaalid. Narvalaste ja tartlaste kohtumine Tallinnas tõi tribüünile vaid 21 inimest, TJK Legioni ja Paide Linnameeskonna heitlus 65 inimest ning suur pealinna derbi 228 inimest.

Millal viimati Tallinna derbi nii vähe pealtvaatajaid tribüünidele meelitas? 2013. aasta 12. novembril vaatas A. Le Coq Arenal Levadia ja Flora vahelist karikavõistluste 1/8-finaali 207 inimest.

5. Mängu parim - Konstantin Vassiljev

Nagu juba kirjeldatud, oli Vassiljevil keskne ja isegi otsustav roll, mistõttu on ainuõige tema ka mängu parimaks valida. Lisaks väärivad eraldi väljatoomist suurepärases väravahoos Martin Miller, kes tekitas oma liikuvuse ja pallikontrolliga Levadia kaitseliinile paksu pahandust, ning kahekohalise arvu tõrjeid kirja saanud Evert Grünvald. Tõsi, ühtegi supertõrtõrjet 20-aastane puurilukk tegema ei pidanud, valdav osa pallidest tuli talle otse sülle, kuid kaks nullimängu Tallinna derbides on tõsiasi ja kõva sõna.