Luup peale | Giroud koolitas Salzburgi noorukeid ja Milan on tagasi marjamaal (0)

36-aastane Olivier Giroud jagas õppetunde endast vähemalt tosin aastat noorematele vastastele, juhtides AC Milani 4:0 võiduga Salzburgi üle kaheksa-aastase vaheaja järel Euroopa 16 parima klubi hulka.

Tabeliseisust ja mänguseisust tingitult oli Salzburg avapoolajal San Sirol üritavamaks pooleks. Kohati suudeti vastaste värava ees ka ärevust tekitada, kuid suures plaanis kontrollis kodumeeskond sündmuseid ning Milani rünnakud olid ohtlikumad.

Theo Hernandez tegi vasakult äärelt pidevalt ohtlikke reide ning juba 3. minutil tabas ta posti, lõpetades kiirrünnaku kastijoonelt löögiga tagumise posti suunas. Milan pääses juhtima 14. minutil, kui Olivier Giroud vabastas end nurgalöögi ajal Lucas Gourna-Douathi haardest ning suunas Sandro Tonali tsenderduse seitsmelt meetrilt peaga võrku - 1:0!

26. minutil sahistas Giroud veelkord, suunates võrku Hernandeze löögi järel väravavahi käest tagasipõrkunud palli, kuid napp suluseis tühistas selle tabamuse. Salzburgi poolelt jõudis avapoolajal kõige lähemale Junior Adamu, kes pääses kahel korral lähedalt löögile, kuid mõlemal korral positsioneerus Ciprian Tatarusanu end täpselt löögi teekonnale ette.

Teist poolaega oli jõudnud tiksuda vaid 41 sekundit, kui Giroud tõi Ante Rebici tsenderduse värava ette tagasi ning Rade Krunic suunas selle sealt posti kõrvale - 2:0! Milan valitses mängu nüüd juba väga kindlalt ning 57. minutil tuli ka kolmas, kui Rafael Leao purjetas trahvikasti ühest küljest teise ning pani terava söödu värava ette, mis põrkas kaitsja kaudu Giroud'le ette. Prantslane ei jätnud kingitust vastu võtmata, kõmmutades palli viielt meetrilt võrku - 3:0.

Giroud' kübaratrikk ei jäänud kaugele, kui 66. minutil võttis Leao tema eest löögivõimaluse endale, põrutades palli latti. Ohtrate vahetuste järel muutus mäng lõpu eel pingevabamaks ja ka Salzburgil avanesid võimalused auväravaks, kuid lõppsõna jäi ikkagi Milanile. Junior Messias vormistas esimesel lisaminutil lõppseisuks 4:0, joostes vasturünnakul mööda paremat äärt palliga üles, murdes keskele ja keerutades palli tagumise posti kõrvale. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Salzburgi ajalooline noorus

Milani algkoosseisu keskmine vanus (28 aastat) ei olnud teab mis kõrge, aga külaliste verinoore rivistuse (keskmine vanus 21,6 aastat) kõrval võisid nad end küll väga vanalt tunda.

Salzburgi 34-aastane juhendaja Matthias Jaissle (tema oponent Stefano Pioli on 57) rivistas otsustavaks alagrupimänguks üles algkoosseisu, mille vanimateks mängijateks olid 24-aastased Philipp Köhn ja Maximilian Wöber. Ükski nende võistkonnakaaslane ei olnud vanem kui 22-aastane.

Red Bulli juhitavate klubide strateegiaks ongi teatavasti just noorte talentide ülestöötamine, nii et Salzburgi nooruses ei ole otseselt midagi üllatavat. Tegelikult ongi Salzburgi Meistrite liiga koosseisus kokku ainult kolm mängijat, kes on vanemad kui 24-aastased. 27-aastane kaitsja Bernardo ja 37-aastane kaitsja Andreas Ulmer sekkusid vahetusest, 39-aastane varuväravavaht Alexander Walke istus pingil.

Teiste hulgas kuulub Salzburgi põhitegijate hulka 21-aastane ründaja Junior Adamu, kes lõi alles eelmisel aastal Eesti U21 koondise võrku kaks palli.

Vaatamata nii äärmuslikule noorusele on Salzburg tõestanud end Meistrite liigas konkurentsivõimelise meeskonnana. Alagrupiturniirile jõuti juba neljandat aastat järjest, eelmisel aastal jõuti grupist isegi edasi ning ülejäänud kolmel korral lõpetati kolmanda kohaga, mis tähendab, et eurohooaeg jätkub nende jaoks ka tänavu Euroopa liigas.

2. Milan tagasi suures mängus

AC Milan on seitsmekordne Euroopa meister ning jääb selles arvestuses alla ainult Real Madridile. Meistrite liigas sõelmängudel mängitakse uuel aastal aga esmakordselt pärast 2014. aastat, mil nad 1/8-finaalis Madridi Atleticole alla jäid. Vahepeal ei kvalifitseerunud nad seitse aastat järjest üldse Meistrite liigasse, eelmisel hooajal naastes jäädi alagruppi pidama ning ka tänavu ähvardas oht esimese tõkke otsa koperdada.

Milan korjas oma esimesest neljast mängust vaid neli punkti, leides end jällegi raskest seisust, aga sellest tuldi lõpuks võimsalt välja. Zagrebi Dinamole löödi võõral väljakul neli vastuseta väravat ja nüüd kodus Salzburgile samuti. Natuke aitasid kaasa ka teiste mängude tulemused, mis jätsid Salzburgi otsustava omavahelise mängu eel sundseisu, aga väljaku peal tehti jõudude vahekord nii veenvalt selgeks, et kõik kahtlused said kummutatud - Milan on tagasi seal, kuhu nad praegu kuuluvadki.

Enesekindlust näitasid üles ka klubijuhid, sest vahetult enne tänast teatati peatreeneriga kaheaastase lepingupikenduse sõlmimisest. Seda hoolimata sellest, et Milan kaotas nädalavahetusel Serie A-s Torinole, mis jätab nad Napolist juba kuue punkti kaugusele, ning Salzburgile kaotades võinuks ka eurohooaeg hapuks kiskuda. Klubi mõistab, et Stefano Pioli on Milani suure tõusu taga ning mõne mängu kaotamine seda ei muuda.

3.  Mängu parim - Olivier Giroud

Prantslase arvele jäid kaks väravat, kaks väravasöötu, üks tühistatud värav ja veel ohtralt võidetud kahevõitluseid ja pallipuuteid vastaste kastis.  Ta domineeris vastaste karistusalas nii võimsalt nagu mees oleks mänginud poiste vastu. Sellises hoos püsides ei saa ta kuidagi Dider Deschampsi MM-koosseisust välja jääda.

AC Milan - Salzburg  4:0 (1:0)